Spletna stran EuroNews je skušala odgovoriti na vprašanje, kolikšen del svoje bruto plače prejmejo delavci v različnih evropskih državah. Zanimivo vprašanje, ki je odvisno od različnih spremenljivk, na primer od tega, ali ste par ali ne in ali imate otroke. Seveda je odvisno tudi od tega, koliko zaslužite, saj so davčne stopnje v številnih državah progresivne.
Kljub temu lahko na podlagi Eurostatovih podatkov o letnih zaslužkih dobimo splošno predstavo o razmerju med plačo in dohodkom za različne scenarije. Začnimo s tem, kako se izračunava neto zaslužek. Neto zaslužek se izračuna iz bruto zaslužka tako, da se od njega odštejejo prispevki za socialno varnost in dohodnina zaposlenega ter dodajo družinski dodatki v primeru gospodinjstev z otroki. O tem smo na naši spletni strani Cekin.si že poročali.
Eurostatov nabor podatkov za leto 2023 vključuje vse države članice EU, tri države Efte (Evropsko združenje za prosto trgovino) in eno državo kandidatko za članstvo v EU. "Ker se osredotočamo na razmerja, se v konkretne zneske ne spuščamo podrobno," so dodali v EuroNewsu.
1. scenarij: Samska oseba brez otrok
Prvi scenarij obravnava samsko osebo brez otrok, ki zasluži 100 odstotkov povprečne plače. Med 31 vključenimi evropskimi državami se je razmerje med letno neto povprečno plačo in bruto povprečno plačo zelo razlikovalo, in sicer od 60,1 odstotki v Belgiji do 85,9 odstotka na Cipru, povprečje EU pa je znašalo 68,8 odstotka.
Poleg Cipra zaposleni v Švici (81,4 odstotka), Estoniji (81,1 odstotka) in na Češkem (80 odstotkov) prav tako prejemajo domov vsaj štiri petine svoje bruto plače.
Alex Mengden, analitik za globalno politiko pri Davčni fundaciji (Tax Foundation), je za Euronews Business povedal, da je glavni dejavnik, ki ohranja visoko razmerje med neto in bruto dohodki v Švici, močna lokalna davčna konkurenca med kantoni in občinami.
V Belgiji, Litvi, Nemčiji, Romuniji in Danski je razmerje neto in bruto dohodka padlo pod 65 odstotki. V Sloveniji je 66 odstotkov.
Med štirimi vodilnimi gospodarstvi EU je Španija najugodnejša za samske brez otrok, saj posamezniki obdržijo 77,9 odstotka svoje bruto plače. Za primerjavo: v Franciji je ta delež 72,5 odstotka, v Italiji pa 72,3 odstotka.
Letne neto plače v EU so se precej razlikovale, in sicer od 9.355 evrov v Bolgariji do 49.035 evrov v Luksemburgu, pri čemer je povprečje v celotni Uniji znašalo 28.217 evrov.
Letne bruto plače v EU so v povprečju znašale 41.004 evrov, kar pomeni razliko 12.787 evrov med bruto in neto dohodkom, navaja EuroNews.
Če vključimo države Efte in kandidatke za članstvo v EU, potem vidimo, da Švica z letnim neto zaslužkom 85.582 evrov izstopa, medtem ko je Turčija z 8.968 evrov na dnu lestvice in je pod Bolgarijo.
In podatki za Slovenijo - samska oseba, brez otrok: bruto znaša 26.667, neto 17.548 evrov.
2. scenarij: Par z dvema zaslužkarjema brez otrok
Razmerje med letno neto povprečno plačo in bruto povprečno plačo za par z dvema zaposlenima brez otrok je zelo podobno razmerju za samsko osebo brez otrok, le z manjšimi odstopanji.
Za ponazoritev: par z dvema zaposlenima brez otrok je v EU od bruto dohodka v višini 81.732 evrov prejel 56.359 evrov, kar pomeni 69-odstotno razmerje med neto in bruto dohodkom.
3. scenarij: Par z enim zaposlenim in dvema otrokoma
Razmerje med plačo, ki jo dobimo na račun, za pare z otroki se v primerjavi z gospodinjstvi brez otrok znatno poveča, ne glede na to, ali je gospodinjstvo sestavljeno iz ene osebe ali para.
Razmerje med bruto in neto plačo se je gibalo od 70,4 odstotka v Romuniji do 109,3 odstotka na Slovaškem, povprečje EU pa je bilo 82,7 odstotka. Tri nordijske države - Norveška, Danska in Finska - so bile med zadnjimi petimi državami, saj je vsaka poročala o razmerju, nižjem od 76 odstotka.
V EU je par z enim zaposlenim in dvema otrokoma z bruto plačo 41.043 evrov prejel 33.940 evrov neto dohodka. Samska oseba brez otrok je imela neto dohodek v višini 28.217 evrov.
Zakaj pari z otroki domov odnesejo več?
Razlika v neto zaslužku v višini 5.723 evrov izhaja predvsem iz dveh dejavnikov: par je prejel 1.846 evrov družinskih dodatkov in, kar je še pomembneje, plačal 3.764 evrov manj dohodnine, navaja EuroNews. "Vendar ta družinska podpora ni bila na voljo v vseh državah na seznamu. Turčija na primer ni zagotavljala družinskih dodatkov ali davčnih olajšav, zaradi česar je bilo razmerje med neto plačo v vseh scenarijih skoraj enako," so razložili.
Razlika v razmerju med plačo, ki jo prejema samska oseba brez otrok in par z enim zaposlenim z dvema otrokoma, je bila manj kot 5 odstotnih točk tudi v Grčiji, na Norveškem, Cipru in Finskem.
Neto zaslužek presega bruto v dveh državah
Na Slovaškem (109,3 odstotka) in Češkem (102,3 odstotka) je letni neto zaslužek presegel bruto zaslužek para z enim zaposlenim in dvema otrokoma. Na Slovaškem je na primer bruto plača znašala 16.835 evrov, neto plača pa 18.399 evrov, kar pomeni presežek v višini 1.564 evrov. Ta razlika je predvsem posledica izvajanja "negativnega dohodnine", ki nudi dodatno finančno podporo in poudarja družinam prijazne politike.
V tem scenariju so poleg Slovaške (+33,6 odstotne točke) in Češke (+22,3 odstotne točke) tudi Luksemburg (+22,7 odstotne točke), Poljska (+21,5 odstotne točke) in Belgija (+19,6 odstotne točke) poročali o znatnem povečanju razmerja med dohodkom in plačo v primerjavi s samsko osebo brez otrok.
Konkreten primer: v Belgiji bi samska oseba brez otrok obdržala le 60,1 odstotka svojega bruto zaslužka. V nasprotju s tem se je to razmerje znatno povečalo, in sicer na 79,7 odstotka za par z enim zaposlenim in dvema otrokoma. Natančneje, zneski, ki jih je prejemal par z otroki, so znašali 35.604 evrov oziroma 47.238 evrov, kar je pomenilo 11.634 evrov več neto zaslužka za par z otroki.
4. scenarij: Par z dvema zaposlenima in dvema otrokoma
Neto plačilo, ki ga prejema par z dvema otrokoma, je znašalo od 65,7 odstotka bruto plače v Belgiji do 89,5 odstotka na Slovaškem. Povprečje EU je bilo 73,8 odstotka, kar pomeni, da bi par prejel 60.332 evrov od skupnega bruto zaslužka 81.732 evrov.
V primerjavi s pari z dvema zaposlenima brez otrok so imeli pari v tej kategoriji na splošno višje razmerje med dohodki, razen na Islandiji in v Turčiji, kjer ni bilo razlik. V Grčiji, na Cipru, v Španiji in na Norveškem je bila razlika manjša od dveh odstotnih točk.
Medtem so se pari z dvema otrokoma na Slovaškem, Poljskem in v Avstriji v primerjavi s pari brez otrok povečali za več kot sedem odstotnih točk.
Podatki za Slovenijo
Kolikšen del bruto plače prejemate na račun? Podatki so za leto 2023 in so odraženi v odstotkih! Vir podatkov je spletna stran EuroNews.
Samska oseba brez otrok: 65,8 odstotka od bruto plače
Par, oba zaposlena, brez otrok: 66 odstotkov od bruto plače
Par, ena oseba zaposlena, dva otroka: 81,8 odstotka od bruto plače
Par, oba zaposlena, dva otroka: 70,8 odstotka od bruto plače
Vir: EuroNews