Cekin.si
Kitajski uporabniki spleta

Zaposleni

Vodja odnosov z javnostmi zakuhala škandal: 'Nisem vaša mama'

M.M.
09. 05. 2024 15.28
1

Vodja odnosov z javnostmi pri največjem kitajskem iskalniku je razburila javnost s svojimi izjavami, ki poveličujejo miselnost, da je treba ves čas delati in da je delodajalec na prvem mestu. Celo grozila je svojim podrejenim, da jih bo ovirala pri iskanju nove zaposlitve. In vse to je objavila na javnem profilu.

Vodja odnosov z javnostmi pri največjem kitajskem iskalniku Baidu se je opravičila, potem ko so njeni komentarji, v katerih je poveličevala kulturo dela do izgorelosti, sprožili ogorčenje javnosti. Qu Jing je v seriji videoposnetkov, objavljenih na Douyinu, kitajski različici spletne strani TikTok, dejala, da ni odgovorna za dobro počutje zaposlenih, "saj nisem vaša mati". Zagrozila je tudi s povračilnimi ukrepi proti podrejenim, ki bi se pritožili nad njenim vodenjem. "S kratkim esejem vam lahko onemogočim, da bi našli službo v tej industriji," je zapisala.

Nato pa je čez nekaj dni priznala, da so njene objave - ki so bile medtem že odstranjene - sprožile "zelo ustrezne" kritike, poroča britanska spletna stran BBC. "Globoko razmišljam o njih in jih ponižno sprejemam," je zapisala na WeChatu.

Razburjenje, ki ga je sprožila Qu, kaže na slabo ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem na kitajskih tehnoloških delovnih mestih.

Tudi ustanovitelj podjetja Alibaba Jack Ma je o delovni kulturi "996", kjer ljudje delajo od 9. do 21. ure, šest dni na teden, govoril kot o "blagoslovu".

Nenavadne izjave

Kitajske oblasti so že leta 2021 podjetja strogo opomnile, da so takšni kaznovalni urniki "996" dela dejansko nezakoniti.
Kitajske oblasti so že leta 2021 podjetja strogo opomnile, da so takšni kaznovalni urniki "996" dela dejansko nezakoniti. FOTO: Shutterstock

V enem od videoposnetkov je Qu trdila, da je tako zatopljena v svoje delo, da ne ve, v katerem razredu je njen sin.

V drugem videoposnetku je dejala: "Če delate na področju odnosov z javnostmi, ne pričakujte prostih vikendov. Telefon naj bo prižgan 24 ur na dan, vedno pripravljen na odziv."

Družba Baidu zadeve ni komentirala, se je pa Qu javno opravičila za svoje izjave

Qu je v svojem opravičilu dejala, da njeni videoposnetki ne predstavljajo stališča podjetja Baidu in da pred objavo ni pridobila njegovega soglasja. 

"Opravičujem se, ker je javnost zaradi neprimernih videoposnetkov napačno razumela vrednote in korporativno kulturo mojega podjetja. Iz svojih napak se bom učila in izboljšala način komuniciranja ter bolj skrbela za svoje sodelavce," je zapisala.

Na kitajski družabni medijski platformi Weibo je v zadnjih dneh potekala burna razprava o incidentu.

"Kot podpredsednica podjetja bi [Qu] morala vedeti, da bodo njeni komentarji in odnos vzbujali odpor pri podrejenih, a jih je kljub temu objavila. To govori o tem, kako nedotakljiva je," je zapisal eden od uporabnikov.

"Vodila naj bi Baidujev oddelek za odnose z javnostmi, vendar je sama globoko vpletena v krizo odnosov z javnostmi. Govorimo o pomanjkanju profesionalnosti," je zapisal drugi.

Povzeto po BBC

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856