Cekin.si
Stres

Zaposleni

Piskanje postaja že tako moteče, da ne zmorejo opravljati dela

M.M.
05. 10. 2023 04.45
0

Kaj zares škodi naši produktivnosti, zdravju in nam celo povzroča stres? Številni si sami ne znajo pomagati, zato so se odločili, da se bodo zoper tehnologijo borili s tehnologijo.

Ko se mora Susie Alegre res osredotočiti na svoje delo, si v telefonu aktivira aplikacijo, ki ji onemogoči dostop do družbenih omrežij za toliko časa, kolikor potrebuje za nalogo. Alegrejeva, sicer odvetnica za človekove pravice in pisateljica iz Londona, pravi, da ji takšen izklop omogoča boljšo koncentracijo, saj ji preprečuje, da bi ob vsakem pisku raztreseno preverjala, kaj se dogaja na njenem telefonu.

"Mislim, da je izredno težko imeti pametni telefon in izključno z močjo lastne volje z njim ne zapravljati veliko časa," pravi za spletno stran BBC.

Aplikacija, ki jo uporablja, se imenuje Freedom. V njej lahko izbere, katera družbena omrežja bo blokirala, za koliko časa ali pa v celoti onemogoči dostop do interneta.

Sama določi, koliko časa naj blokada traja. Pozneje si lahko premislite in jo predčasno prekličete. Lahko pa tudi označite gumb "zaklenjen način", kar pomeni, da blokade ni mogoče preklicati, dokler se ne izteče čas, ki ste ga določili.

Ne le na delovnih mestih, zvočna obvestila lahko motijo tudi pogovore, druženja, sproščanja ...
Ne le na delovnih mestih, zvočna obvestila lahko motijo tudi pogovore, druženja, sproščanja ...FOTO: Dreamstime

Zakaj preprosto ne izklopi telefona?

Alegrejeva dodaja, da aplikacijo Freedom namesto preprostega izklopa telefona uporablja, "kadar mora biti dosegljiva na telefonske klice, vendar res ne želi, da bi jo kdo motil". Podobne aplikacije za tovrstno blokiranje so ColdTurkey, FocusMe in Forest.

Zaradi množice platform, družbenih medijev in naprav, ki se potegujejo za našo pozornost, vse več ljudi išče načine, ki bi jim pomagali preprečiti potrebo po nenehnem preverjanju obvestil in "neskončnem drsenju" po kanalih družbenih medijev.

Zaradi tega je letos močno narasla priljubljenost pristopa k produktivnosti, imenovanega "stanje meniha" ali izvorno "monk mode". Pri tem se posvetimo eni sami nalogi, pri čemer nas ne motijo nobena tehnologija ali drugi dejavniki, poroča BBC.

Ta izraz je postal viralen na spletnem mestu TikTok, kjer imajo videoposnetki, označeni s hashtagom #monkmode, zdaj že več kot 77 milijonov ogledov, medtem ko jih je bilo maja 31 milijonov.

Alegrejeva se zahvaljuje aplikaciji Freedom, da ji je pomagala pri osredotočanju na pisanje knjige Freedom To Think (Svoboda razmišljanja), ki je bila izdana lani.

"Ironično je, da moja knjiga govori prav o izzivu osredotočenosti v digitalni dobi in o tem, kako je tehnologija zasnovana tako, da sodeluje z našimi mislimi in ovira naš miselni proces," pravi.

Ali res moramo biti ves čas dosegljivi in na tekočem z objavami "prijateljev"?
Ali res moramo biti ves čas dosegljivi in na tekočem z objavami "prijateljev"?FOTO: Shutterstock

Kako se odklopiti?

Izklopiti družbene medije in internet na splošno ni enostavno, pravi Grace Marshall, avtorica in svetovalka za produktivnost. Opozarja na številne študije v zadnjih letih, ki opozarjajo na njihovo zasvojenost.

"Na napravi se pojavi ping in ustvari se odprta zanka," pravi Marshall. "Naši možgani želijo to zanko zapreti s pogledom na obvestilo, saj se ob zapiranju zanke sprosti dopamin [naravna kemična snov, ki se sprošča v možganih in zaradi katere se dobro počutimo]."

Dodaja, da so lahko problematične tudi prekinitve in motnje, ki jih ustvarjajo službena e-poštna sporočila. "Z e-pošto in [aplikacijami, kot so] Slack, Microsoft Teams in druga sporočila, ljudje pogosto čutijo, da se od njih pričakuje takojšnja odzivnost."

Meni, da bi morala delovna mesta za zaščito ravnovesja med poklicnim in zasebnim življenjem določiti smernice glede pričakovanega časa odziva na sporočila ali elektronsko pošto. "Ne gre le za vidik osredotočenosti in produktivnosti, temveč tudi za vpliv na duševno zdravje," pravi Marshallova.

Ustanovitelj aplikacije Freedom Fred Stutzman pravi, da se mu je zamisel porodila, ko je na univerzi ugotovil, da preveč časa preživi na Facebooku in da se posledično premalo ukvarja s pripravo diplomske naloge. Aplikacija ima zdaj več kot 2,5 milijona uporabnikov po vsem svetu, poroča BBC.

Trdi, da "to, da se mnogi med nami ne morejo upreti nenehnemu preverjanju svojih profilov na družbenih omrežjih, ni nekakšna pomanjkljivost naših človeških zmožnosti". Moramo vedeti, da Meta, ki ima v lasti Facebook, Instagram in WhatsApp, zaposluje na stotine doktorjev znanosti in vedenjskih znanstvenikov, da bi aplikacija postala bolj stimulativna. Torej nas namerno tako močno zasvojijo, da se ne zmoremo več obvladovati in ves čas preverjamo, kaj se dogaja na teh kanalih. 

Stutzman dodaja, da ga veseli, da "uporabljamo tehnologijo za to, da se upremo tehnologiji".

Družba Freedom pravi, da je v času pandemije zaznala velik skok uporabnikov, leta 2020 naj bi število prenosov naraslo za 50 odstotkov, leta 2021 pa naj bi se ji pridružilo 500.000 novih uporabnikov. Spletna mesta družbenih medijev, ki so najbolj blokirana, naj bi bili Instagram, Facebook in Twitter.

Kako si lahko mir pred tehnologijo zagotovimo brez tehnologije?

Če se za povečanje osredotočenosti ne želite zanašati na aplikacije, Mark Channon, trener za produktivnost in miselnost, svetuje, da za začetek uvedete majhne spremembe v vsakodnevni rutini. "Če ne želite gledati YouTuba, si ustvarite druge navade, ki so dobre za vas. Sposobnost obvladovanja motečih dejavnikov je ključnega pomena. Ko se zjutraj usedete za prenosni računalnik, se vprašajte: 'kaj je najpomembnejša stvar, ki jo moram danes opraviti?' In prisluhnite temu odgovoru."

Vladimir Druts, soustanovitelj podjetja FocusMe, meni, da bi bilo treba zasvojenost z družbenimi mediji jemati resneje. "Družba se osredotoča na odvisnost od drog ali iger na srečo. Mislim pa, da velikokrat ne vemo, da smo zasvojeni s svojimi napravami ...".

V prihodnosti se bodo z razvojem umetne inteligence motnje zaradi tehnologije le še povečale, dodaja Druts. "Umetna inteligenca samo povečuje količino vsebine, ki je na voljo. Priča bomo eksponentni rasti aplikacij, ki se bodo potegovale za vašo pozornost. 'Stanje meniha' bo vsekakor pridobivalo na veljavi," je še dodal Druts za BBC

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856