Spletna stran Euronews je podrobneje pregledala podatke, kako se povprečne prilagojene plače za polni delovni čas razlikujejo po Evropi, in sicer v nominalnih vrednostih in po merilih kupne moči.
Povprečne plače se po Evropi zelo razlikujejo
Razlikujejo se tudi življenjski stroški. V katerih državah so plače najvišje? In kakšne so plače, prilagojene standardom kupne moči?
Obstajajo različne opredelitve plače, izplačil in zaslužka, vsaka od njih pa odraža različne vidike. Posebej uporabna je povprečna prilagojena plača na zaposlenega za polni delovni čas.
Eurostatov izračun temelji na povprečni letni bruto plači za delo s polnim delovnim časom. Euronews pa je te podatke pretvoril v mesečne plače tako, da jih je preprosto delil z 12. Eurostat bo podatke o plačah za leto 2024 objavil konec leta 2025, sadaj pa so analizirali plače za leto 2023.
Leta 2023 se je povprečna prilagojena mesečna plača na zaposlenega s polnim delovnim časom gibala od 1.125 evrov v Bolgariji do 6.755 evrov v Luksemburgu. Povprečje EU je znašalo 3.155 evrov bruto.
Danska je poleg Luksemburga edina država EU, v kateri je povprečna plača višja od 5.000 evrov. Tam znaša 5.634 evrov.
Irska (4.890 evrov) in Belgija (4.832 evrov) sta zelo blizu tega praga.
Več kot 4.000 evrov ponujajo tudi Avstrija (4.542 evrov), Nemčija (4.250 evrov) in Finska (4.033 evrov).
Kje je Slovenija? Tik za EU, in sicer z 2.757 evri.
V približno 10 od 26 držav EU znaša povprečna plača manj kot 2.000 evrov

Med 26 državami EU (brez Nizozemske zaradi manjkajočih podatkov Eurostata) jih je 10 poročalo o povprečni bruto plači pod 2.000 evrov.
V štirih državah članicah je bila povprečna plača nižja od 1.500 evrov. Poljska je bila s 1.505 evri tik nad to ravnjo. V Romuniji, Grčiji in na Madžarskem so plače znašale približno 1.400 evrov.
Najvišjo povprečno plačo med štirimi največjimi gospodarstvi EU ima Nemčija (4.250 evrov), sledi ji Francija (3.555 evrov). Italija (2.729 evrov) in Španija (2.716 evrov) sta bili za več kot 400 evrov pod povprečjem EU.
Eurostatovi podatki zajemajo 26 držav EU. Čeprav zaradi metodoloških razlik niso neposredno primerljivi, podatki OECD o povprečni letni plači na zaposlenega s polnim delovnim časom vključujejo več evropskih držav.
Po podatkih OECD je povprečna plača v Švici znašala 8.104 evrov, kar pomeni, da je Švica najbolje plačana država v Evropi. Druga država Evropskega združenja za prosto trgovino (EFTA), Norveška, je ponujala povprečno plačo 5.027 evrov. V Združenem kraljestvu je povprečna plača znašala 4.220 evrov.
Nizozemska je s 4.629 evrov med najbolje plačanimi državami EU.
Turčija, država kandidatka za članstvo v EU, je imela najnižjo povprečno plačo, ki je znašala 873 evrov, in je edina država, ki ne dosega 1.000 evrov.
Splošni trend kaže, da zahodne in severne evropske države vodijo po višini plač, medtem ko južna in vzhodna Evropa običajno ponujata precej nižje nominalne plače.
Najvišje plače v Evropi po kupni moči
Razlike v povprečnih plačah se zmanjšajo, če jih merimo po standardih kupne moči (PPS), saj se s tem odpravi učinek razlik v ravni cen. PPS je umetna denarna enota, pri čemer lahko z eno enoto teoretično kupimo enako količino blaga in storitev v vsaki državi, navaja EuroNews.
Vendar pa v EU še vedno obstajajo velike razlike. Nominalno je najvišja povprečna plača šestkrat višja od najnižje. Ko je ta razlika prilagojena za PPS, se zmanjša na 2,6.
V EU se povprečne plače v PPS gibljejo od 1.710 evrov v Grčiji do 4.479 evrov v Luksemburgu, medtem ko povprečje EU znaša 3.155 evrov.
Med prvih pet držav se uvrščajo tudi Belgija (4.038 evrov PPS), Danska (3.904 evrov PPS), Nemčija (3.898 evrov PPS) in Avstrija (3.851 evrov PPS).
Kje je Slovenija? Z 3.067 EUR PPS.
Na dnu lestvice so za Grčijo Slovaška, Bolgarija in Madžarska s povprečno plačo, nižjo od 2.100 evrov v PPS.
Romunija se v PPS uvršča precej višje.
Med podatki OECD izstopa Švica z visoko plačo v kupni moči, ki znaša 4.412 evrov PPS. Sledita ji Nizozemska in Norveška, ki obe ponujata približno 3.800 evrov PPS. Povprečna plača v Združenem kraljestvu je znašala 3.357 evrov v PKM.
Tako kot Romunija ima tudi Turčija (2.413 evrov PPS) pri tem kazalniku bistveno boljši položaj.
Pomen višje produktivnosti in pogajalske moči
Dr. Sotiria Theodoropoulou, vodja oddelka za evropske, gospodarske, zaposlitvene in socialne politike pri Evropskem sindikalnem inštitutu (ETUI), je pri pojasnjevanju razlik v plačah po državah opozorila, da je večja produktivnost materialna podlaga za trajno višje plače. Poudarila je, da so gospodarstva z več industrijske ali finančne dejavnosti običajno bolj produktivna. Tudi visokotehnološke industrije imajo običajno višjo produktivnost.
Poudarila je tudi vlogo institucij trga dela. "Na splošno večja pogajalska moč delavcev - bodisi zaradi močnih institucij za kolektivna pogajanja ali/in zaradi politik, ki jim zagotavljajo zunanje možnosti na trgu dela - povečuje verjetnost, da se bo povečanje produktivnosti preneslo v višje plače in stroške dela," je povedala za Euronews.
V katerih državah so se povprečne plače najbolj zvišale?
V zadnjih petih letih (2018-2023) se je povprečna prilagojena plača za polni delovni čas nominalno povečala v evrih v vseh 26 državah EU.
V vsej EU se je povprečna mesečna plača povečala za 507 evrov, kar na letni ravni znaša 6.708 evrov, kar je 19-odstotno povečanje.
V odstotkih se je povečanje gibalo od le 4 % na Švedskem do izjemnih 102 % v Litvi. V Sloveniji pa za 35 %.
V štirih največjih gospodarstvih EU je bil porast občutno manjši: v Španiji se je povečal za 19 %, v Nemčiji za 18 %, v Franciji za 14 % in v Italiji le za 10 %.
Pod povprečjem EU so ostale tudi nordijske države EU ter Ciper in Grčija.
V evrih se je povprečna plača povečala od 91 evrov na mesec v Grčiji do 1.291 evrov na mesec v Luksemburgu. Tudi Litva je zabeležila impresivno povečanje, in sicer za 1.141 evrov na mesec.
Vir: EuroNews
Se vam zdijo informacije pomembne? Vam je članek všeč? Delite ga s svojimi prijatelji!
Najbolj brane novice:
- To je trenutno najdražja hiša v Ljubljani
- Čeprav je sama podala odpoved, ji bivši delodajalec mora vsak mesec plačati na tisoče evrov
- Litij iz Italije: Sardinija postaja evropsko središče surovin za baterije
- Camogli: Kako čarobno mesto z Instagramom služi milijone evrov
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV