Cekin.si
Bolečine v križu

Zaposleni

VIDEO: Preprosto preprečite bolečine v hrbtu, vratu in zapestjih, ki se pojavljajo zaradi sedečega dela

S.P.
07. 02. 2024 05.00
0

Tisti, ki opravljajo pretežno sedeče delo, pogosto tarnajo zaradi bolečin v vratu, hrbtu ali zapestjih, ki se z leti le še stopnjujejo. O tem, kako lahko preprečimo posledice dolgotrajnega sedečega dela, ki lahko privedejo do še resnejših težav, smo se pogovarjali z Domnom Zupanom, mag. kineziologije, ki poudarja predvsem pomen rednega gibanja, tudi med delovnim časom.

'Ljudje smo ustvarjeni za gibanje' je stavek, ki ste ga zagotovo že ničkolikokrat slišali. A v današnjem tempu življenja nam pogosto primanjkuje časa ali volje za redno telesno aktivnost, poleg tega velik odstotek ljudi opravlja pretežno sedeče delo, tudi po 8, 10 ali celo 12 ur dnevno. Ravno tako veliko presedimo, ko smo na poti, denimo v avtu ali v avtobusu, pa doma, ko gledamo televizijo ali beremo knjigo. 

Posledice sedečega dela

Zaradi dolgotrajnega sedenja se sčasoma pojavijo spremembe v predelu medenice, zaradi česar pa trpi tudi naša hrbtenica; ne le ledveni, ampak tudi vratni in prsni predel. Zaposleni v pisarnah se zato pogosto spopadajo z bolečinami v vratu, hrbtu in v zapestjih, kar nam potrdi tudi kineziolog Domen Zupan: "Ko smo dlje časa sedeči, se skrajša mišica, imenovana upogibalka kolka oziroma Iliopsoas, posledično prihaja do rotacije medenice, spremeni se tudi položaj naše hrbtenice, to pa po navadi privede do težav v ledvenem delu trupa. Ko smo za računalnikom, pogosto potiskamo tudi glavo preveč naprej, zato se hrbtenica v vratnem predelu poudari in občutimo bolečine v vratu, roki ali lopatici." 

Omenjene bolečine in občutek zategnjenosti pa so le tisti bolj očitni simptomi, ki se pojavijo kot posledica dolgotrajnega sedenja. Zaradi neaktivnosti pa se z leti lahko pojavijo veliko hujše težave, opozarja kineziolog: "Naj omenim recimo srčno-žilne bolezni, vse pogostejše so težave s prekomerno težo oziroma debelost, v zadnjem času opažamo tudi povečan obseg diabetesa tipa 2."

Težave lahko preprečimo že z majhnimi spremembami

Da bi zmanjšali tveganje za pojav teh obolenj in se izognili neprijetnim bolečinam, največ lahko naredimo sami. Že majhne spremembe imajo lahko pozitiven vpliv. Tako se lahko recimo na delo ali po opravkih odpravimo peš ali s kolesom, uporabljamo stopnice namesto dvigala ali med gledanjem televizije naredimo nekaj razteznih vaj. Vsaj trikrat tedensko si je priporočljivo vzeti eno uro za obliko aktivnosti, v kateri bomo uživali. Lahko je to tek, hoja v hrib, joga, fitnes ali skupinska vadba. Dandanes je na voljo malo morje možnosti, tako da vsak lahko najde nekaj zase. Lahko se denimo priključimo kakšnem spletnemu vadbenemu programu in vaje izvajamo kadarkoli, in to kar v domači dnevni sobi.

"Če pa se osredotočiva na čas, preživet v službi, je pomembno, da ljudje čim večkrat prekinejo sedeče delo, se sprehodijo ali morda naredijo nekaj vaj za tiste mišice, ki so med sedečim delom najbolj obremenjene. Mišice je potrebno raztegniti, okrepiti in sprostiti," svetuje Zupan in poudari tudi pomen urejenega delovnega okolja. "Zagotovo je najpomembnejši stol, po možnosti ergonomsko oblikovan in pravilno nameščen. Kot med sedenjem mora biti večji od 90 ali celo večji  kot 100 stopinj. Priporočljiva je opora za ledveni del, ravno tako naslonjala za roke in vratni predel. Enkrat naj bo v višini oči, tipkovnica pa naj bo nameščena tako, da rok ne odlagamo na mizo in ne dvigujemo ramenskega obroča navzgor. Zaradi pogoste in nepravilne uporabe miške je vse več poškodb karpalnega kanala, zato je boljša izbira pokončna miška ali takšna s podporo zapestja."

Izjemne koristi aktivnih odmorov

Ker pa med natrpanim delovnikom na razgibavanje pogosto pozabimo ali pa preprosto ne vemo, katere vaje bi bile za nas najbolj primerne, v podjetju GiBit že 10 let tako posameznikom kot podjetjem nudijo možnost aktivnih odmorov. Posebej prilagojene vaje so razvili z mislijo na ljudi, ki večino dneva presedijo. "Gre za posebne sklope vaj, dolge od 15 do 30 minut, namenjene krepitvi in sprostitvi mišic, ki med sedečim delom najbolj trpijo. Se pa pri aktivnih odmorih ne skoncentriramo zgolj na posamezen del, ampak so ti sklopi ciljno usmerjeni, kar pomeni, da je enkrat več poudarka na vratnem predelu, spet drugič na prsnem ali ledvenem predelu, delamo vaje za ravnotežje, moč ..." Kot še pojasni sogovornik, so sklopi vaj prilagojeni potrebam zaposlenih v posameznem podjetju, zato pred začetkom sodelovanja naredijo analizo, kakšna dela ti opravljajo. Za tiste, ki pretežno sedijo, so vaje drugačne kot za posameznike, ki opravljajo stoječe, fizično delo, denimo v skladišču. "Pri teh se osredotočamo bolj na pravilno dvigovanje bremen ter na krepitev mišic, ki morajo biti dovolj močne."

Z rednim izvajanjem aktivnih odmorov boste preprečili bolečine v vratu, hrbtu in zapestjih.
Z rednim izvajanjem aktivnih odmorov boste preprečili bolečine v vratu, hrbtu in zapestjih.FOTO: Arhiv naročnika

Podjetje GiBit omogoča dve vrsti odmorov. "Eni potekajo v živo na sami lokaciji, kjer se zapeljemo do podjetja in aktivne odmore izvedemo bodisi v naravi bodisi v kakšni sejni sobi. Druga možnost pa so aktivni odmori v živo preko spleta, kjer se lahko vadeči priklopijo preko spletne strani in vsak dan ob 10. uri sledijo programu vaj, ki jih pri nas vodijo strokovno usposobljeni trenerji, torej kineziologi, fizioterapevti ter profesorji športne vzgoje."  Izkušnje strank, kot še doda sogovornik, so izjemno pozitivne, saj iz podjetij poročajo o številnih koristih; med drugim opažajo manj bolniških odsotnosti, zaposleni pa poročajo o manj bolečinah in večji produktivnosti, boljši komunikaciji in vsesplošnem boljšem počutju. Dobra stran aktivnih odmorov preko spleta je tudi ta, da si posnetke lahko pogledate kasneje, če tisti dan ob 10. uri ne utegnete in tako aktivni odmor izvedete takrat, ko vam ustreza.

Poskrbite za zdravje vaše ekipe celostno

V kolikor bi v vašem podjetju želeli poskrbeti za boljše zdravje zaposlenih, se lahko tudi vi odločite za uvedbo aktivnih odmorov ali za širši program, imenovan Zdravi zaposleni, v sklopu katerega so vam na voljo tudi mesečne delavnice na temo promocije zdravja, individualni kineziološki posveti, različni vadbeni programi tako za začetnike kot za rekreativne športnike, zdravi recepti, članki in še mnogo več. Prijavite se na program in izkoristite 14-dnevni brezplačni preizkus, vključno z izobraževanjem. Vaša ekipa bo brez dvoma navdušena, bolj produktivna, bolj povezana in polna energije ter delovnega zagona.

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856