Cekin.si
Uspeh

Zaposleni

Psiholog svetuje: Tako manifestirajte uspeh

M.M.
31. 12. 2024 11.42
0

Le kdo si ga ne želi – uspeh na delovnem mestu ali pri osebnih financah. Kako ga doseči s pomočjo manifestacij?

Veliko ljudi meni, da je motivacija temeljni element pri spreminjanju navad, in jo pogosto dojema kot prirojeno lastnost, ki jo človek ima ali pa je nima. Vendar motivacija ni stalna psihološka lastnost ali prirojena osebnostna značilnost. Pač pa je dinamična lastnost, ki jo je mogoče z namernim prizadevanjem in vadbo vzgajati in razvijati skozi čas. To pomeni, da motivacija ni vnaprej določena, temveč jo je mogoče razviti z različnimi strategijami in pristopi.

Tukaj so tri znanstveno utemeljene strategije za povečanje motivacije in doseganje ciljev.

1. Jasno določite, kaj so vaši cilji in zakaj jih želite doseči 

Jasna opredelitev ciljev in razumevanje razlogov zanje sta močan način za povečanje motivacije. Ko imate jasno sliko o tem, kaj želite doseči in zakaj je to za vas pomembno, je bolj verjetno, da boste ostali osredotočeni in predani ukrepanju.

Prvič, bistvenega pomena je določitev specifičnih, merljivih, dosegljivih, ustreznih in časovno omejenih ciljev (SMART). Študija, objavljena v reviji Psychological Bulletin, poudarja, kako pomembno je določanje zahtevnih ciljev za povečanje motivacije in doseganje uspeha. Jasni cilji spodbujajo posameznike, da za njihovo doseganje namenijo več kognitivnih virov, kar vodi k večjemu trudu, vztrajnosti in motivaciji.

Enako pomembno je razumeti "zakaj" v ozadju vaših ciljev. Razmislite o tem, zakaj je doseganje teh ciljev za vas pomembno. Čustvena povezanost s cilji zagotavlja notranjo motivacijo in vam pomaga pri premagovanju ovir.

Da bi razjasnili svoje cilje, se lotite samorefleksije. Postavite si vprašanja, kot so:

- Kateri konkretni koraki so možni, da se približam doseganju tega cilja?

- Kako pomembna je ta sprememba zame?

- Kateri so moji trije glavni motivi za doseganje tega cilja?

Razdelitev velikih ciljev na manjše in obvladljive naloge ustvarijo jasen načrt za uspeh in omogočajo učinkovito spremljanje napredka. Verbalizacija vaših odgovorov lahko okrepi vašo predanost in motivacijo. Ta jasnost preprečuje preobremenjenost in zagotavlja jasno pot naprej k doseganju vaših ciljev.

Načrtovanje pomaga pri doseganju ciljev.
Načrtovanje pomaga pri doseganju ciljev. FOTO: Adobe Stock

2. Pametno se nagradite

Splošno prepričanje je, da če nekoga nagradite za dejavnost, v kateri že uživa, mu bo ta še bolj všeč. Vendar ima lahko v nasprotju s tem prepričanjem spodbujanje nalog, za katere so ljudje že po naravi motivirani, občasno negativne učinke in zmanjša motivacijo. Notranja motivacija, ki izhaja iz notranjih vzgibov, obravnava dejavnost samo po sebi kot nagrajujočo. Kadar posamezniki prejemajo nagrade za naloge, ki se jim že zdijo prijetne, se lahko njihova poznejša motivacija za opravljanje teh dejavnosti zmanjša. Ta pojav se imenuje učinek pretirane upravičenosti.

Tukaj je opisano, kako spodbuditi samega sebe:

- Zunanje nagrade uporabljajte poredko. Čeprav so nagrade lahko učinkovite pri povečevanju motivacije za dejavnosti, ki sicer niso privlačne, je pomembno, da jih uporabljate previdno. Pretirano zanašanje na zunanje nagrade lahko povzroči zmanjšanje notranje motivacije.

- Ko zanimanje narašča, nagrade postopoma ukinjajte. Ko postane dejavnost bolj zanimiva, postopoma odpravljajte zunanje nagrade. To vam omogoča, da se od odvisnosti od zunanjih spodbud preusmerite k uživanju in zadovoljstvu v dejavnosti sami.

3. Predstavljajte si potovanje, ne le cilja

Čeprav je osredotočanje zgolj na končni cilj mamljivo, lahko živa predstava o njegovem doseganju včasih zmanjša motivacijo za njegovo uresničevanje v resničnosti. Namesto tega se kot močna strategija izkaže preusmeritev pozornosti na vizualizacijo samega potovanja – procesa rasti, učenja in razvoja. Raziskave poudarjajo, da osredotočanje na proces namesto na doseganje cilja povečuje možnosti za uspeh.

Na primer, glede na študijo, objavljeno v reviji Journal of Consumer Psychology, se motivacija v različnih fazah uspešnosti spreminja. Zato se kot učinkovito izkaže dajanje prednosti izvedljivim korakom v začetnih fazah doseganja cilja, kot sta širjenje omrežij ali izpopolnjevanje tehničnih spretnosti. Z napredkom se lahko s preusmerjanjem pozornosti izognete napakam in ohranite natančnost pri delu ter tako zmanjšate morebitna tveganja ali izzive na poti.

Drug vidik poudarja, kako lahko miselne simulacije ali namišljene izkušnje močno vplivajo na posameznike, saj jih spodbujajo, da se osredotočijo na pozitivno zamišljanje procesa in se ne osredotočajo zgolj na doseganje uspeha. Mentalna vaja ali vizualizacija lahko pomembno vpliva na prepričanja in sprejemanje odločitev, podobno kot resnične izkušnje.

Tako je lahko dajanje prednosti zadovoljstvu pri vsakodnevnem postopnem napredku in ne zgolj zasledovanju zunanjih pokazateljev uspeha, kot so priznanja ali dosežki, učinkovitejše pri zagotavljanju trajne zadovoljitve in uspeha.

Povzeto po forbes.com

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861