Na spletni strani Forbes Adviser so sestavili lestvico najboljših mest na svetu za boljše ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem. Evropska mesta so na vodilnih položajih lestvice.
In zakaj taka lestvica? Zato, ker sta delo na daljavo in hibridno delo vedno bolj razširjeni in zaželeni, dobro počutje in udobje zaposlenih pa še nikoli nista bila tako visoko na lestvici prioritet delodajalcev in zaposlenih. Tako zelo visoko, da bi glede na študijo Forbes Adviser 54 odstotkov britanskih delavcev sprejelo slabše plačano službo v zameno za boljše ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem.
Toda katera mesta imajo najboljše ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem? Kot je razkril letošnji Forbesov indeks ravnotežja med poklicnim in zasebnim življenjem, se ta mesta pretežno nahajajo v Evropi.
Forbes Adviser je pregledal 128 večjih mest po vsem svetu in vsakemu dodelil oceno do 100 – višja je ocena, boljše je ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem.
Študija je mesta razvrstila na podlagi 10 različnih dejavnikov, vključno s srečo, enakostjo spolov, povprečnim delovnim časom, številom dni letnega dopusta in koliko ur ima mesto sončno svetlobo.
Na vrh lestvice so se uvrstila evropska mesta, zlasti tista v skandinavskih državah, predvsem po zaslugi odlične politike starševskega dopusta, povečanih plačanih prostih dni in prožnih ureditev dela.
Spodaj naštevamo 10 najboljših mest na svetu za ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem, kot jih je navedel Forbes Adviser:
10. Belfast, Severna Irska
Belfast, glavno mesto Severne Irske, ponuja nizke življenjske stroške in nizko razmerje med ceno nepremičnine in dohodkom v primerjavi z drugimi večjimi mesti Združenega kraljestva. Podjetja v mestu poleg tega ponujajo velikodušne politike porodniškega dopusta, navajata Forbes Adviser in Euronews.

9. Edinburg, Škotska
Edinburg je najvišje uvrščeno mesto v Združenem kraljestvu v top 10 mest za usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja. Poleg osupljive lepote škotska prestolnica ponuja velikodušno politiko 28 dni letnega dopusta in politiko porodniškega dopusta z minimalno plačo, ki jo prejemajo 39 tednov.

8. Dunaj, Avstrija
Dunaj, glavno mesto Avstrije, je zaradi široke palete zelenih površin ter brezplačnega zdravstvenega varstva in izobraževanja idealno mesto za življenje za boljše ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem.
Stopnja brezposelnosti v mestu je le 2,3-odstotna, zaposleni pa imajo v povprečju pet tednov letnega dopusta.

7. Reykjavik, Islandija
Zaradi poudarka islandske vlade na zdravem ravnovesju med poklicnim in zasebnim življenjem so številna podjetja v prestolnici sprejela prožne delovne ureditve s 46 odstotki razpisanih delovnih mest na daljavo in hibridnih delovnih mest. Poleg tega imajo delavci pravico do 24 dni letnega dopusta in 12 dela prostih dni.

6. Göteborg, Švedska
Delo in življenje v Göteborgu pomeni osredotočenost na blaginjo zaposlenih: delavcem so na voljo 25 dni letnega dopusta in prilagodljivi delovni dogovori, pri čemer 42 odstotkov prostih delovnih mest oglašuje možnosti dela na daljavo ali hibridne možnosti.

5. Auckland, Nova Zelandija
Auckland je edino neevropsko mesto, ki se je uvrstilo med 10 najboljših mest na lestvici indeksa ravnovesja med poklicnim in zasebnim življenjem.
Zaposleni v največjem mestu Nove Zelandije so upravičeni do povprečnega 26,3-urnega delovnega tedna, štirih tednov plačanega dopusta in 11 državnih praznikov na leto.
Rastoče gospodarstvo Aucklanda ponuja veliko zaposlitvenih možnosti v več sektorjih z nizko stopnjo brezposelnosti (3,2 odstotka).

4. Oslo, Norveška
Čeprav je Oslo drago mesto, je zaradi visokega življenjskega standarda in visokih plač eno najboljših mest za delo in življenje.
Številna podjetja v Oslu zagotavljajo fleksibilen delovni čas, ki zaposlenim omogoča učinkovito upravljanje službenih in osebnih urnikov.

3. Stockholm, Švedska
Zaposleni s polnim delovnim časom v Stockholmu prejmejo najmanj 25 dni letnega dopusta, kar zagotavlja dovolj prostega časa. Prevladujejo prilagodljivi delovni dogovori, saj skoraj polovica (46 odstotkov) delovnih mest oglašuje hibridne možnosti ali možnosti dela na daljavo.
Poleg tega delodajalci ponujajo velikodušno politiko starševskega dopusta, pri čemer so starši upravičeni do 480 dni plačanega dopusta, vsakemu staršu pa je na voljo 240 dni, povzema spletna stran Euronews.

2. Helsinki, Finska
Helsinki zasedajo drugo mesto med najboljšimi mesti za življenje in delo, zahvaljujoč poudarku na skupnosti in zdravem življenjskem slogu, stvari, ki so prispevale k temu, da je Finska zasedla prvo mesto na svetovnem indeksu sreče.
Podjetja v Helsinkih ponujajo 320 delovnih dni starševskega dopusta, do pet tednov letnega dopusta in prožne delovne ureditve, vključno z možnostmi dela na daljavo, kar je v skladu s finsko socialno politiko.

Kopenhagen je na vrhu seznama mest z najboljšim ravnovesjem med poklicnim in zasebnim življenjem – in to sploh ne preseneča. Danska prestolnica je namreč prejela visoke ocene glede več vidikov, povezanih z življenjskim slogom. Med drugim kot drugo najsrečnejše mesto na svetu in mesto na vrhu lestvice glede enakosti spolov glede na indeks neenakosti med spoloma.
Danska slovi tudi po prilagodljivem delovnem času, najmanj petih tednih letnega dopusta, nizki stopnji brezposelnosti (2,4 odstotka) in 52-tedenskem starševskem dopustu, ki je razdeljen med oba starša.

Katera mesta so še na lestvici?
Druga mesta, ki so dosegla visoko oceno, so Amsterdam, Zürich, Praga, Sydney in Abu Dabi. Ta mesta ponujajo odlično ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem, močno gospodarstvo, nizko stopnjo brezposelnosti in velikodušne prejemke za zaposlene.
Zanimivo, da se med prvih 50 mest ni uvrstilo nobeno ameriško mesto. Najvišje uvrščeno ameriško mesto na lestvici je Atlanta, in sicer na 52. mestu na svetu.
Ta pomemben kontrast z drugimi evropskimi državami je med drugim posledica pomanjkanja zakonsko predpisanega plačanega letnega dopusta in porodniškega dopusta za zaposlene v ZDA, navajata Forbes Adviser in Euronews.
Povzeto po Forbes Adviser, Euronews
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV