Preveč sedenja obremenjuje hrbet, stegenske mišice (mišice na zadnji strani stegna), vrat in ramena, povzroča izsušitev glutealnih mišic zadnjice in slabo vpliva na psihično zdravje.
Če delate v pisarni v sedečem položaju, potem preživite več časa sede kot povprečna oseba, starejša od 75 let, je pokazala nedavna študija. Ta zaskrbljujoč trend pretiranega sedenja in premalo gibanja slabo vpliva na splošno zdravje, pravijo zdravniki in opozarjajo, da preveč sedenja škoduje telesu – tako kot kajenje, poroča spletna stran Mirror.
Sedenje namreč obremenjuje naš hrbet, stegenske mišice, vrat in ramena ter povzroča izsušitev zadnjičnih mišic, sploh če smo poleg tega še sklonjeni nad pisalno mizo. Preveč sedenja in premalo gibanja lahko povzroči težave z išiasom, živcem, ki poteka od hrbtenice preko kolkov in navzdol po zadnji strani nog.
Bolečina nato gre iz bokov in je lahko blaga, ostra, zbadajoča, mravljinčasta ali se celo občuti kot električni šok, pravijo zdravniki in dodajajo, da sedenje povzroči tudi skrajšanje mišic kolka, kar lahko povzroči težave s sklepi.

Prav tako lahko dolgotrajno sedenje povzroči težave s hrbtenico, še posebej če stalno sedite v slabem položaju ali ne uporabljate ergonomsko oblikovanega stola. Lahko pa povzroči tudi pritisk v hrbteničnih diskih, kar povzroči njeno prezgodnjo degeneracijo, ki je pogosto zelo boleča.
"V tem primeru vam lahko zdravnik pomaga z zdravili za zmanjšanje bolečine in vnetja ter drugih bolečih težav s kolki, ki so na voljo tudi kot kreme in geli," pravijo na WebMD.
Vaš zdravnik vam lahko pomaga pri zdravljenju resnejših bolečin in osnovnih bolezni s kortikosteroidi, protibolečinskimi sredstvi in zdravili za zdravljenje avtoimunskih in vnetnih bolezni.
Hud udarec za ženske, ki veliko sedijo
Mimogrede, raziskave na ženskah, ki delajo sede, so pokazale, da več kot 10-urno sedenje na dan njihova telesa biološko postara za osem let, nemški raziskovalci pa so dokazali, da sedenje poveča tveganje za nekatere vrste raka – npr. rak črevesja, maternične sluznice in pljuč. Raziskave povezujejo sedenje s številnimi drugimi zdravstvenimi težavami, lahko pa je odgovorno tudi za debelost, visok krvni tlak, visok krvni sladkor, odvečno telesno maščobo okoli pasu in nezdrave ravni holesterola.
Premalo gibanja čez dan lahko vpliva tudi na duševno zdravje osebe, nedavno objavljena raziskava pa pravi, da ljudje, ki več časa preživijo sede, pogosteje zbolijo za depresijo. Raziskovalci sicer poudarjajo, da čeprav je bila najdena povezava, ne moremo reči, da položaj telesa povzroča depresijo, vsem, ki veliko sedijo, pa svetujejo pogoste krajše sprehode med delovnim dnem.
Vir: Mirror
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV