Danska je po vsem svetu znana po visokem življenjskem standardu, kulturni raznolikosti, visoki stopnji socialne varnosti in zdravstvenega varstva, čistih in dobro urejenih mestih, odprtem in prijaznem prebivalstvu ter nacionalnem konceptu "hygge", ki je postal nekakšen sinonim za prijetno vzdušje in uživanje v preprostih življenjskih stvareh.
Država tako velja za eno najsrečnejših držav na svetu, njena prestolnica pa nosi naziv zelene, kolesarske prestolnice stare celine. Tam živijo izjemno strpni in okoljsko ozaveščeni prebivalci, ki na idealen način usklajujejo zasebno in poslovno življenje, pišejo na spletni strani Putni Kofer.
V Kopenhagen sta se preselila tudi Teja in Duje, mlad par iz Hrvaške. Pred tem sta živela v Zagrebu, nato pa sta se odločila podati odpovedi in si vzeti en mesec dopusta. V tem času bi razmislila, kako naprej – edino, kar sta vedela, je bilo, da si želita korenitih sprememb.
Ko sta prvič premlevala idejo o selitvi v tujino, sta razmišljala o naprednem Singapurju, sončnem Madridu in živahnem Berlinu, a zaradi jezikovnih ovir in dejstva, da na Danskem vsi govorijo angleško, je odločitev padla za Kopenhagen. Zdaj, skoraj dve leti pozneje, se oba strinjata, da je bila to najboljša odločitev, ki sta jo kdaj sprejela. Čeprav sta imela težke trenutke, pravita, da je življenje v danski prestolnici odlično.
"Odkar sem končal fakulteto, me želja po selitvi ni nikoli zapustila, a prava priložnost se ni ponudila. Kljub stabilni karieri in zadovoljujoči službi sem v tem obdobju svojega življenja začutil potrebo po spremembi. Želel sem se razvijati in napredovati, ne samo na profesionalni ravni, ampak tudi na osebni. Ko sem spoznal Tejo, sem ugotovil, da imava veliko skupnih interesov in da se zelo dobro razumeva. Tako sva se skupaj pogovarjala o življenju v drugih državah in se odločila, da se preseliva na Dansko, čeprav še nikoli nisva bila v Kopenhagnu. Dejstvo, da na Danskem živijo najsrečnejši ljudje, naju je pritegnilo in navdušilo," je za omenjeni portal povedal Duje in se spomnil poletja pred dvema letoma, ko sta s Teo dala odpoved v službi in se odločila, da mesec dni preživita na morju, nato pa se dokončno preselita.

Tea je medtem poslala več prošenj za delo, v upanju, da bo čez mesec ali dva dobila priložnost za razgovor. A je priložnost že v nekaj dneh potrkala na vrata. Danskega delodajalca je njen življenjepis navdušil in jo je želel takoj zaposliti. Tea je bila presrečna, a hkrati malce zaskrbljena nad hitrostjo, s katero se je vse skupaj dogajalo.
"Potrebovala sem spremembo in službo sem pustila, ne da bi preveč razmišljala, in nisem imela alternativnega načrta. Vedela sva le, da se želiva preseliti. Po prvem pogovoru z danskim podjetjem v farmacevtski industriji so me prosili, da pridem delat čez deset dni, kar je bil velik šok, saj sva morala prekiniti dopust. Vrnila sem se v Zagreb po nekaj stvari, kupila letalsko vozovnico, preko Airbnb rezervirala prenočišče in čez nekaj dni prispela v Kopenhagen. Takrat nisem vedela, ali je to ena od stotih priložnosti ali se kaj takega zgodi samo enkrat v življenju," poudarja Tea in pojasnjuje, da na začetku o delu, ki ga bo opravljala, ni vedela veliko.
Sledilo je zahtevno obdobje učenja in prilagajanja, ki jo je pripeljalo do tega, da si danes lahko dobesedno izbira novega delodajalca, predvsem pa je pridobila nova znanja, ki jih na Hrvaškem verjetno ne bi nikoli dosegla.
Tea je kmalu našla drugo zaposlitev in je zdaj veliko bolj zadovoljna, saj je popolnoma sprejela novo okolje, se naučila novih veščin in končno našla smisel v tem, kar počne.
Po drugi strani pa je njen fant Duje po prihodu v Kopenhagen opravil kar nekaj razgovorov za službo, priložnost pa se je ponudila po štirih mesecih, in sicer v velikem podjetju, kjer trenutno dela kot grafični oblikovalec.
Denar ni bil edini dejavnik, ki ju je spodbudil k selitvi. Razlogov, zakaj nista več želela živeti in delati na Hrvaškem, je bilo veliko – od zdravstvenega, pravosodnega, šolskega in znanstvenega sistema do vsakdanjih življenjskih situacij, ki preprosto niso delovale. Na Danskem, državi, ki sta si jo izbrala za svoj novi dom, je vse veliko lažje in preprosteje, pravita.
Še zdaj, po dveh letih bivanja v Kopenhagnu, sta nad mestom in načinom življenja navdušena. Prav tako sta očarana nad odnosom ljudi – pravita namreč, da so tudi odnosi na delovnem mestu drugačni. Sodelavci se podpirajo in se med seboj pohvalijo. Vsakič, ko uspešno zaključita delovno nalogo, prejmeta pohvale in zahvale od vseh.
Prebivalcem Danske je izjemno pomembno, da imajo zasebno in poslovno življenje striktno ločeno.
V tem kontekstu je pomembno poudariti, da se Danska ponaša z eno najvišjih stopenj zaupanja v vlado na svetu, kar se razlikuje od večine drugih držav. Stopnja zaupanja v vlado na Danskem vztrajno narašča že 30 let. Poleg tega je ta država vedno na vrhu svetovne lestvice z najnižjo stopnjo korupcije. Po raziskavi Economist Intelligence Unit je bil Kopenhagen lani razglašen za najvarnejše mesto na svetu. Zato sta mlada Hrvata nad mestom in državo navdušena.
Kaj pa je za Cekin.si povedal mladi Slovenec, ki se je preselil v Amsterdam? Več v spodnjem članku!




Vir: Putni Kofer
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV