Uporaba računalnikov je sestavni del življenja večine prebivalstva. Za mnoge je celo nepredstavljivo preživeti dan brez računalnika. Po eni strani nam lajšajo življenje in delo, po drugi strani pa negativno vplivajo na naše zdravje, predvsem na zdravje naših oči, poroča stran Kreni zdravo.
Tako ima po podatkih ameriškega optometričnega združenja kar 80 odstotkov ljudi, ki vsakodnevno delajo za računalnikom, težave z vidom. To stanje imenujemo "sindrom računalniškega vida".
Suh zrak v delovnih prostorih povzroča veliko težav
Gre za prehodno stanje, ki nastane zaradi dolgih in neprekinjenih obdobij gledanja v računalniški zaslon, kar zmanjša pogostost mežikanja. Normalna frekvenca mežikanja je namreč 16- do 20-krat na minuto, medtem ko se pri ljudeh, ki delajo za računalnikom, zmanjša kar za 6 do 8 mežikov na minuto.
Najpogostejši simptom je suho oko, obstajajo pa tudi:
- glavobol,
- zamegljen vid,
- bolečine v vratu,
- utrujenost,
- utrujenost oči,
- težave pri fokusiranju pogleda.
Velik problem v pisarnah je temperatura, torej klimatizacija. Prostore namreč ogrevamo ali hladimo s klimatskimi napravami, na potrebo po vlaženju zraka pa pogosto pozabljamo. To je na primer glavna težava pisarn v ZDA.
V nadaljevanju teksta preverite, kako preprečiti sindrom računalniškega vida?

Preprečevanje sindroma računalniškega vida
Kljub temu preventiva obstaja, trdi oftalmolog dr. Ante Barišić: "Najpomembnejši korak pri zdravljenju in preprečevanju težav so redni pregledi pri oftalmologu. Ustrezna osvetlitev zagotovo igra pomembno vlogo. Zato se izogibajte gledanju televizije in delu na računalniku v zatemnjenem prostoru. Dodatna osvetlitev zmanjša obremenitev oči do šestkrat."
Upoštevajte tudi naslednje ukrepe: Monitor naj bo pred očmi, na razdalji 40 do 70 centimetrov. Ko je govora o sindromu računalniškega vida, dr. Barišić priporoča tudi zavestno mežikanje, ki pomaga znova navlažiti oči.
Obstaja pravilo 20-20-20, po katerem je priporočljivo vsakih 20 minut usmeriti pogled 20 čevljev (približno šest metrov) stran za 20 sekund, koristno pa je tudi, da za 20 sekund zaprete oči ob vsaj vsake pol ure.
Suhost oči lahko zmanjšamo tudi z uporabo raztopin umetnih solz, zmanjšano sposobnost ostrenja pa z nošenjem očal z dioptrijo plus (+1,00 – 1,50).
Pri zdravju oči ima pomembno vlogo tudi hrana, zato oftalmologi svetujejo redno uživanje sadnih in zelenjavnih sokov, zelenega čaja, redno uživanje vitaminov C in E, lanenega olja in lanenih semen.
Več o zdravju oči pa boste odkrili TUKAJ!
Vir: kreni zdravo
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV