Cekin.si
Tovarna avtomobilov

Zaposleni

Stavkovne zahteve: 36-odstotno zvišanje plač, 32 ur dela na teden

M.M.
04. 10. 2023 04.45
0

15. septembra se je začela stavka delavcev v ameriški avtomobilski industriji, od takrat pa se število stavkajočih povečuje. Sindikat UAW je neomajen in zahteven pogajalec. Stavkati so začeli tudi nekateri delavci v zdravstvu.

Zahteve sindikata UAW vključujejo 36-odstotno povišanje plač v štiriletni pogodbi, vsakoletno usklajevanje plač z rastjo življenjskih stroškov, pokojninske ugodnosti za vse zaposlene, večjo varnost zaposlitve, omejitev uporabe začasnih delavcev in štiridnevni delovni teden, kar bi pomenilo, da bi delavci opravili 32 ur na teden. 

Poleg povišanja plač sindikat želi, da avtomobilski proizvajalci odpravijo tudi dvotirni plačni sistem, ki so ga podjetja sprejela po finančni krizi leta 2008.

Avtomobilski proizvajalci že dolgo trdijo, da so pripravljeni dvigniti plače, vendar se bojijo, da bodo zaradi tega njihova vozila dražja od tistih, ki so izdelana v ameriških tovarnah tujih korporacij, v katerih ne delujejo sindikati. A zaposleni menijo, da ta argument ne drži. 

PREBERITE TUDI: V pogajanjih o pokojninski reformi v Sloveniji bo govora tudi o predlogu za zvišanje upokojitvene starosti. Kaj bo s pokojninsko dobo?

Ker pa so ZDA pred predsedniškimi volitvami, ki se bodo odvile naslednje leto, so se v stavko vmešali tudi politiki. Tako na primer oba – tako Joe Biden kot Donald Trump – podpirata zaposlene v njihovih zahtevah, ob tem pa drug drugega blatita, da nasprotniku sploh ni mar za delavce, temveč le da nabira volilne glasove. A očitno to delata oba. Čeprav je sindikat UAW na zadnjih volitvah podprl Bidna, se je tokrat vzdržal in ne namenja (še) podpore nobenemu kandidatu. Opozarjajo, da je njihov boj izključno boj za delavske pravice in da se ne bodo vmešavali v politične zadeve. 

A če se vrnemo delavcem: sindikat UAW šteje 150.000 članov, trenutno pa stavka le njihov manjši del – okoli 18.000 delavcev. Da mislijo resno, opozarjajo v sindikatu, saj so pripravljeni tudi zaustaviti proizvodnjo. 

"Ljudje so naveličani. Želimo, da bi obstajal srednji razred," je dejala Emily Yettaw, ki je pri podjetju General Motors GM zaposlena že 17 let. "Imajo milijardne dobičke in zaslužimo si kaj boljšega," dodaja, poroča BBC.

Danes spletna stran CNN poroča, da v GM in Fordu odpuščajo delavce, pri tem pa kot razlog navajajo racionalizacijo stroškov zaradi finančne škode, ki jo imajo zaradi stavke. 

Kaj se bo zgodilo z delavci, ko se bo odvil prehod na električna vozila?

Zaposleni v avtomobilski industriji so upravičeno zaskrbljeni, kaj se bo zgodilo z njihovimi delovnimi mesti, ko bo prišlo do prehoda na proizvodnjo električnih vozil. Jasno je, da je za izdelavo slednjih potrebnih manj delavcev. Sami sicer niso proti prehodu na elektriko, a želijo zagotovila, da se bodo delovna mesta ohranila. 

Elon Musk, CEO Tesle, ki ni del avtomobilskega sindikata, opozarja, da so zahteve delavcev nerealne in da trem največjim ameriškim avtomobilskim gigantom sledi neizbežni bankrot.
Elon Musk, CEO Tesle, ki ni del avtomobilskega sindikata, opozarja, da so zahteve delavcev nerealne in da trem največjim ameriškim avtomobilskim gigantom sledi neizbežni bankrot.FOTO: Twitter

Kaj se dogaja na finančnih trgih? Kako stavka ameriških delavcev vpliva na avtomobilsko industrijo? Več si poglejte v spodnjem članku. 

Ne le zaposleni v avtomobilski industriji, v sredo zjutraj so zaposleni v ameriškem Kaiser Permanente, enem največjih neprofitnih ponudnikov zdravstvenih storitev v državi, začeli odhajati z dela. Stavkalo naj bi okoli 75.000 delavcev. 

Stavkajoči zaposleni pravijo, da so zaradi pomanjkanja osebja preobremenjeni in izgoreli. Prav tako zahtevajo višje plače. 

"Delavci so zdaj res pod pritiskom," je za CNN povedala Renee Saldana, tiskovna predstavnica sindikata SEIU-UHW. "Preživeli so najhujšo svetovno zdravstveno krizo v generaciji, potem pa jih sedaj skrbi, kako bodo plačali najemnino, ali bodo izgubili hišo in ali bodo živeli v svojih avtomobilih."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856