Delo z najvišjo stopnjo izgorelosti je tudi eno izmed najbolj priljubljenih delovnih mest: gre za delovno mesto vodja projekta. Tako vsaj kaže nedavna raziskava podjetja LinkedIn, ki je med marcem in junijem v ZDA anketiralo več kot 16.000 oseb. Štirje od desetih ameriških delavcev poročajo, da se na svojem delovnem mestu počutijo utesnjene in izgorele, je ugotovil LinkedIn. Ta odstotek je še višji pri vodjih projektov, saj je kar 50 odstotkov zaposlenih na tem področju izjavilo, da se počutijo izgorele.
Na drugi strani se tretjina delavcev na delovnih mestih na področju svetovanja, nepremičnin in poslovnega razvoja počuti pod stresom in izčrpana, kar kaže, da so ta delovna mesta najmanj dovzetna za izgorelost, poroča LinkedIn.
Spodaj so nanizane vrste delovnih mest z najvišjo stopnjo izgorelosti po raziskavi podjetja LinkedIn:
1. Vodja projektov
2. Storitve zdravstvenega varstva
3. Skupnostne in socialne storitve
4. Zagotavljanje kakovosti
5. Izobraževanje
Kako pride do izgorelosti?

Izgorelost ni le posledica dolgega delovnega časa ali velike delovne obremenitve, pravi Kandi Wiens, direktorica magistrskega programa za medicinsko izobraževanje na Univerzi v Pensilvaniji. Wiensova je za svojo knjigo intervjuvala več sto ljudi, ki delajo v zelo stresnih okoljih, vključno z zaposlenimi v bolnišnicah, vodji projektov in poslovnimi direktorji.
Vodje projektov so odgovorni za načrtovanje, organizacijo in vodenje izvedbe projekta, pri čemer zagotavljajo, da je projekt končan pravočasno in v okviru proračuna. Takšni projekti lahko segajo od gradnje nove stavbe do vodenja marketinške kampanje. Ta dela pogosto zahtevajo stalno večopravilnost, stroge roke in vlogo posrednika med zaposlenimi in strankami, kar lahko vodi v izgorelost, pojasnjuje Wiens. Dejstvo, da so vodje projektov tudi ena od najbolj iskanih mest, za katere podjetja aktivno zaposlujejo, je zaskrbljujoče, pravi Wiens.
Podjetja v vseh panogah zaposlujejo vodje projektov, da bi sledila hitremu tehnološkemu napredku, je za CNBC Make It povedala Lydia Logan, IBM-ova podpredsednica za globalno izobraževanje in razvoj delovne sile. Inštitut za projektno vodenje predvideva, da bodo delodajalci do leta 2030 potrebovali vsaj 25 milijonov ljudi na delovnih mestih projektnega vodenja, kar pomeni, da se bo moralo vsako leto na to področje prijaviti približno dva milijona ljudi, če bodo želeli slediti povpraševanju.
"Sodelujem z veliko vodji projektov in najpogostejša skrb, ki jo slišim od njih, je, da nimajo ustrezne podpore ali priznanja, ki bi ustrezalo spreminjajočim se zahtevam, s katerimi se soočajo v svojih vlogah," pravi Wiens in dodaja, da je prav to neskladje glavni razlog za izgorelost.
Čustveno obremenjujoča delovna mesta
Drugi poklici, pri katerih je stopnja izgorelosti višja - zdravstvo, izobraževanje, družbene in socialne storitve - so v zelo stresnih okoljih in nudijo ljudem omejen nadzor nad rezultati njihovega dela, poudarja Wiens. "To so čustveno obremenjujoča delovna mesta," pojasnjuje. "Ko opravljaš poklic, kjer skrbiš za ljudi, se srečuješ z veliko težkimi in občutljivimi situacijami, od katerih imajo lahko nekatere resne posledice za dobro počutje otroka ali pacienta ... To te lahko hitro izčrpa," pravi.
Preden sprejmete ponudbo, lahko ocenite tveganje izgorelosti na določenem delovnem mestu, tako da ocenite, ali se vloga ujema z vašo osebnostjo in temperamentom, ter se obrnete na sedanje ali nekdanje zaposlene, da iz prve roke spoznate delovno okolje in kulturo. Ekstrovertirani ljudje se na primer morda ne bodo dobro znašli v vlogi z minimalno socialno interakcijo, pravi Wiens. Dodaja, da so razgovori tudi dobra priložnost za vprašanja o ravni podpore, ki jo dobijo zaposleni.
Pri zahtevnih vlogah, kjer je tveganje izgorelosti večje, Wiensova predlaga, da se pozanimate o virih, do katerih lahko zaposleni dostopajo, da bi podprli svoje dobro počutje – ti so lahko v obliki podpore vodstva, prilagodljivega urnika ali ugodnosti za duševno zdravje.
Povzeto po CNBC.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV