Štiridnevni delovni teden že spreminja življenja Britancev

Štiridnevni delovni teden že spreminja življenja Britancev

M.M.
21.10.2022, 8:01
0
Testiranje štiridnevnega delovnega tedna v Veliki Britaniji še poteka. A kažejo se že prvi pozitivni rezultati. Zato je laburistični poslanec napovedal, da bo vložil predlog Zakona o zmanjšanju najvišjega zakonsko določenega števila delovnih ur na teden, in sicer z 48 na 32.

Pred skoraj stoletjem je bilo običajno, da so delavci delali šest dni na teden. A so si izborili petdnevni delovni teden, od ponedeljka do petka, od osmih do štirih oz. od devetih do petih. Ta model ostaja prevladujoč model dela v večini zahodnega sveta – kljub dejstvu, da je bil zasnovan za industrijsko in kmetijsko gospodarstvo, ki z današnjim načinom dela, potrebami in stanjem na trgu dela nima več nobenih skupnih točk. "Petdnevni teden preprosto ne odraža potreb sodobnega sveta," meni Peter Dowd, laburistični britanski poslanec, ki je o svojih stališčih do delovnega tedna spregovoril za The Guardian.

Ko je izbruhnila pandemija, se je podpora štiridnevnemu delovnemu tednu brez zniževanja plačila še dodatno okrepila. Ta teden bodo laburisti predstavili osnutek zakona, ki bi zmanjšal najvišje zakonsko določeno število delovnih ur na teden, in sicer z 48 na 32. Dowd ob tem poudarja, da imajo v Združenem kraljestvu kljub visokem številu delovnih ur najmanj produktivno gospodarstvo. 

Jasno je, da je treba nekaj spremeniti, in sam meni, da je rešitev v krajšem delovniku. Tako bomo zaščitili tako produktivnost kot gospodarstvo, opozarja. "Delavci potrebujejo čas za počitek in okrevanje, da zaradi dela ne zbolijo. Dodaten prosti čas bi ljudem dal tudi priložnost, da okrepijo lokalna gospodarstva, saj bi imeli čas za potrošnjo – to bi lahko bila rešilna bilka, ki jo po dveh dolgih letih pandemije potrebujejo številna podjetja v gostinskem sektorju," pravi poslanec, ki poudarja tudi, da se je v zadnjih letih tudi starostna meja za upokojitev vztrajno zviševala. 

Na Otoku trenutno še vedno poteka izredno pomemben eksperiment, o katerem smo poročali tudi na Cekin.si. 

PREBERI ŠE

Testiranje štiridnevnega delovnega tedna: Vsi nestrpno čakajo na rezultate

Gre za doslej največji poskus štiridnevnega delovnega tedna, pri čemer delavci prejmejo enako plačo. V pilotnem projektu sodeluje 70 podjetij in več kot 3300 delavcev. Vmesna raziskava kaže, da poskus poteka izjemno dobro, saj je 86 odstotkov delodajalcev izjavilo, da bodo verjetno nadaljevali s štiridnevnim tednom, ko se ta enkrat konča.

"Globalno smo priča podobnemu trendu. Kjer koli po svetu so preizkusili štiridnevni teden brez izgube plače, so delavci in delodajalci pridobili. In čeprav se morda zdi protislovno, da lahko delo z manj urami povzroči večjo produktivnost, obstaja vedno več dokazov, da je temu res tako," je dejal britanski poslanec. 

Ko je Microsoft na Japonskem preizkusil štiridnevni teden, so ugotovili, da se je produktivnost povečala za 40 odstotkov.

PREBERI ŠE

Japonci pokazali neverjetne rezultate: to se lahko zgodi s krajšim delovnikom

Na Islandiji je bil doslej največji poskus krajšega delovnega tedna, ki je potekal za zaposlene v javnem sektorju, izjemno uspešen. Kar 86 odstotkov delovno aktivnih na Islandiji je poskusno delalo krajši delovni čas ali pa je pridobilo pravico do krajšega delovnega časa.

'Dobro počutje delavcev se je dramatično povečalo'

Britanski poslanec Dowd navaja, da se je poleg produktivnosti povečalo tudi dobro počutje zaposlenih - zaznanega je bilo manj stresa, tudi izgorelosti, zdravje delavcev se je izboljšalo ter ustvarili so dober balans med poklicnim in zasebnim življenjem.

"Poleg tega je druga študija okoljevarstvene organizacije Platform London in kampanje 4 Day Week pokazala, da bi se emisije ogljika lahko zmanjšale za do 127 milijonov ton na leto, če bi preprosto delali en dan manj, kar je enako, kot da bi s cest odstranili vse osebne avtomobile," Dowd poudari tudi okoljske vidike. 

PREBERI ŠE

Šef zaposlenim: Delali boste manj, dobili več

Izkušnje delavcev

Spodaj še izkušnje zaposlenih s štiridnevnim delovnim tednom.
Spodaj še izkušnje zaposlenih s štiridnevnim delovnim tednom. FOTO: Dreamstime

Kirsty Wainwright, vodja trgovine s hitro prehrano v severnem Norfolku, je za The Guardian dejala, da je štiridnevni delovni teden zelo spremenil njeno življenje. "Počutim se veliko srečnejša. Omogoča mi, da preživim več časa z družino, in zdi se, da v službi nikoli ne dosežem vrha utrujenosti, kar je v gostinstvu nenavadno," je dejala in dodala, da je njeno družabno življenje sedaj veliko boljše. 

Matt Bolton iz kreativne agencije Mox London pa pravi, da gre za izjemno priložnost. "Omogoča mi, da preživim več časa z družino in sinom. Presenetilo me je tudi, koliko bolj sem med delom osredotočen. V trenutku, ko se vaša miselnost premakne na štiridnevni teden, postanete seveda bolj učinkoviti," pravi. 

Sharon Platts, vodja kadrovskega oddelka pri Outcomes First Group, ki ima 1000 zaposlenih in je največja organizacija, ki sodeluje pri testiranju pilotnega delovnega tedna, je dejala, da je projekt podjetje dobesedno preoblikoval. "Navdušeni smo bili, ko smo videli, da sta se produktivnost in proizvodnja povečala, prav tako pa nam je uspelo zagotoviti, da ta način dela deluje tudi v naših storitvah izobraževanja in varstva, za katere smo mislili, da bodo veliko večji izziv," pravi in dodaja, da so učinki na dobro počutje zaposlenih zelo opazni. 

"Tisti, ki so pred 100 leti nasprotovali prehodu s šestdnevnega na petdnevni teden, so trdili, da bo gospodarstvo trpelo – in spet se pojavljajo enaki argumenti o tem, da se delavci ne morejo prilagoditi na štiridnevni delovni teden in da si podjetja tega ne morejo privoščiti. Ti argumenti so se takrat izkazali za napačne in se zdaj znova izkazujejo zaradi vse večjega števila podjetij, ki v tej državi uspešno sprejemajo štiridnevni delovni teden. Britanski delavci so siti dolgih delovnih ur in nizkih plač. Tako se ne da živeti. A spremembe prihajajo – in politiki bi morali storiti vse, da bi jih pomagali uresničiti," je še dejal poslanec. 

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke