Študija v reviji Journal of Applied Psychology obravnava pritisk, ki ga čutijo delavci in jim preprečuje, da bi se resnično odklopili po zaključku delovnega dne, poroča spletna stran New York Post.
Četverica univerzitetnih profesorjev je dva tedna opazovala skoraj 200 zaposlenih za polni delovni čas, da bi ugotovila, kako upravljajo svoj čas brez dela in kako se pokaže izgorelost.
"Bolj ko so se zaposleni zvečer odklopili, bolj jih je bilo naslednje jutro na delovnem mestu sram. Paradoksalno, prav zaradi izkušnje, ki naj bi zaposlene osvežila, so se namesto tega počutili slabo – kot da so problematični zaposleni," so v Wall Street Journalu zapisali avtorji študije.
Ta sramota je povzročila, da so se zaposleni med delovnim časom "trudili pokazati, kot da so bolj zaposleni in kot da delajo več, kot so dejansko delali".
Raziskovalci so tudi opozorili, da okolja z visokim pritiskom zaposlenim pogosto povzročajo občutke napetosti in so ves čas pod pritiski, da ne dosegajo rezultatov in produktivnosti.
"Zaradi grožnje, da bodo zaostajali in si s tem škodovali ugledu, so se zaposleni počutili, kot da morajo na vsak način 'pospešiti'," so zapisali.
Avtorji študije so s prstom pokazali tudi na vodje, ki so se ravnali po načelu "delaj, kar rečem, ne pa, kakor jaz delam". Čeprav morda pridigajo, da naj bo vaš čas namenjen vam, pošiljajo elektronska sporočila in sporočila po delovnem času in dajejo zaposlenim občutek, da je to običajno poslovanje.
"Takšno vedenje sporoča, da ravnovesje med delom in zasebnim življenjem ter ločenost obeh nista v osnovi organizacijski prioriteti," so zapisali avtorji. "Še več, če si vodje sami ne vzamejo odmora od dela, lahko zaposleni dojemajo sporočila o ločenosti le kot črko na papirju."
Raziskovalci so dodali: "K temu prispevajo tudi vodje, ki nagrajujejo ali poveličujejo preobremenjenost z delom."
Poleg tega so opazili, da tudi politike podjetij, ki ponujajo neomejeno število plačanih prostih dni, niso zanesljiva rešitev teh težav.
Takšne politike le še bolj pritiskajo na zaposlene – in vzbujajo strah pred izločitvijo – da bi dejansko izkoristili čas, do katerega so upravičeni.
"Namesto tega bi morala podjetja, ki se zavzemajo za dobro počutje, razmisliti o bolj ciljno usmerjenih politikah, kot je zahteva, da zaposleni vzamejo določeno število prostih dni, ali določitev obveznih dni dopusta, ki jasno sporočajo, da je ločevanje zasebnega in službenega življenja del dela," so povedali.

Raziskovalci poudarjajo, da so šefi tisti, ki morajo pisarno spremeniti v prijaznejši delovni prostor. "Dvakrat bi morali premisliti, preden pošljejo pozno elektronsko pošto ali odgovorijo na sporočila na Slacku, da se izognejo nenamernemu utrjevanju kulture "vedno moraš biti odziven"," so dejali.
Povzeto po New York Post
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV