Cekin.si
Proizvodnja

Zaposleni

Tiho napredovanje – ste ga kdaj že doživeli?

M.M.
28. 06. 2023 05.00
0

Po tihi opustitvi delovnih nalog se je na delovna mesta prikradel pojav, ki pa v resnici ni nov. Tiho napredovanje – le kdo ga že ni izkusil na lastni koži?

Tiho napredovanje: ko zaposleni prejme nove delovne zadolžitve, ko so mu naložene večje odgovornosti in celo naloge, ki ne spadajo v opis delovnih nalog na delovnem mestu, na katerem je uradno zaposlen. Vse to, ne da bi prejel povišico in/ali tudi uradno napredoval. 

Ne gre torej za novost, a sedaj so se o tem začeli bolj glasno in javno pogovarjati, poroča spletna stran The Muse. Kako pogosta so tiha napredovanja, kako so videti in kaj storiti, če tudi vi tiho napredujete, čeprav bi radi "glasno" napredovanje – torej s fiksno povišico in uradnim višjim nazivom. 

Kako pogosta so v resnici tiha napredovanja?

Oktobra 2022 je spletno mesto Job Sage izvedlo raziskavo, v kateri je 1000 zaposlenih v ZDA s polnim delovnim časom vprašalo, ali so kdaj doživeli tiho napredovanje oz. "ali so kdaj na delovnem mestu prejeli povečane delovne obremenitve brez dodatnega nadomestila". Rezultati kažejo, da je ta praksa izredno razširjena, saj je tiho napredovanje doživelo kar 78 odstotkov vprašanih delavcev. 59 odstotkov vprašanih je izjavilo tudi, da so premalo plačani za delo, ki ga opravljajo, 42 odstotkov pa meni, da delodajalec ne opazi dela, ki ga opravijo. 

Kako je tiho napredovanje videti v praksi?

Tukaj je nekaj najpogostejših znakov tihega napredovanja:

- Če vas vodja prosi, da opravite delo, ki ni v opisu vašega delovnega mesta (73 odstotkov vprašanih)

- Imeti več dela kot drugi z istim nazivom (68 odstotkov vprašanih)

- Prerazporeditev dela na zaposlene, ko sodelavec poda odpoved (67 odstotkov vprašanih)

- Zavedanje, da bi delodajalec utrpel negativne posledice, če vi ne bi prevzeli več dela (63 odstotkov vprašanih) 

- Zaposleni se počuti zmanipulirano ali izkoriščeno, ko jih delodajalec pozove, da opravijo več dela (53 odstotkov vprašanih)

Zgoraj navedeni znaki niso dokončne diagnoze, temveč simptomi tihega napredovanja. Lahko pa se kakšen simptom le slučajno pojavi in ni resničen pokazatelj tihega napredovanja. 

Eden od izzivov je, da sta tiho in dejansko napredovanje pogosto videti popolnoma enako – delodajalcu dokažete, da ste pripravljeni narediti naslednji korak v karieri. Pravzaprav je 68 odstotkov zaposlenih prostovoljno prevzelo dodatne naloge v upanju, da bodo dejansko napredovali, poroča spletna stran The Muse.

A na tem mestu je treba opozoriti na en zanimiv pojav: po navedbah omenjenega spletnega portala raziskave kažejo, da moški bolj verjetno napredujejo na podlagi potenciala, medtem ko ženske napredujejo na podlagi uspešnosti. Z drugimi besedami - ženske bodo bolj verjetno morale prevzeti več dela, da bi dokazale, da so pripravljene na napredovanje, preden ga sploh dobijo. Na tem mestu so poudarili tudi, da je bilo le 35 odstotkov anketirancev v raziskavi Joba Sagea žensk.

Velikokrat se zgodi, da delodajalci, ko jih kdo od zaposlenih zapusti ali se upokoji, njegovo delo le razporedijo med preostale delavce.
Velikokrat se zgodi, da delodajalci, ko jih kdo od zaposlenih zapusti ali se upokoji, njegovo delo le razporedijo med preostale delavce.FOTO: Adobe Stock

Kako se posamezniki odzovejo na tiho napredovanje?

Samo 22 odstotkov zaposlenih je zavrnilo tiho napredovanje. Kar je pričakovano, saj niso vsi v takšnem položaju, da lahko zavrnejo neplačano dodatno delo ali da delajo po principu "tiha opustitev delovnih nalog". Nekateri so v stiski, saj so od službe zelo finančno odvisni, drugi se počutijo, kot da so stisnjeni v kot in da nimajo druge izbire. Številne je strah, če nadrejenega zavrnejo, da bodo odpuščeni ali pa da bodo ostali brez možnosti napredovanja in razvoja kariere znotraj podjetja.

Kako torej tiho napredovanje spremeniti v pravo napredovanje ali povišico?

Kaj torej lahko storite, če se vam zgodi tiho napredovanje? Preden se postavite zase in ga zavrnete, razmislite, da bi izpogajali naknadno resnično napredovanje na delovnem mestu in povišico. 

Prav tako morate razumeti, da so delovna mesta in njihovi opisi nekaj, kar se spreminja. Ne morete vsake dodatne naloge ali spremembe obravnavati kot tiho napredovanje. Preverite, ali je to organski razvoj vašega delovnega mesta. Če da in če vam to ne odgovarja, potem je morda čas, da razmislite o spremembah. 

Če pa je sprememba delovnih nalog občutna in če ste prevzeli vse delovne naloge sodelavca, ki je dal odpoved, delodajalec pa na njegovo mesto ni zaposlil novega delavca, potem imate težavo. Prav tako, če dodatnim obremenitvam ni videti konca, nadure pa se kar kopičijo.

Kaj torej storiti?

Ocenite svoj položaj. Koliko dodatnega dela ste prevzeli in zakaj? Ali gre za kratkotrajen ali trajen ukrep? Ali že sedaj opravljate delo nekoga z višjim nazivom? Oglejte si nekaj opisov delovnih mest za položaj, ki ga zasedate, in primerjajte navedene odgovornosti s svojimi, prav tako plačo. Primerjajte tudi delovne naloge in plače sodelavcev, ki imajo enak naziv kot vi. 

Vse dokumentirajte. Spremljajte vse, kar počnete v službi – znotraj in zunaj svojega prvotnega opisa delovnega mesta. Upoštevajte rezultate svojih prizadevanj – natančnejši kot ste lahko glede vpliva vašega dela na vašo ekipo in podjetje, tem bolje – in morebitne pozitivne povratne informacije, ki jih prejmete od svojega vodje, kolegov ali kogar koli, s katerim komunicirate. 

Zapolnite vrzeli. Preverite, ali so v vaši karieri kakšne vrzeli, zaradi katerih vam šefi ne želijo odobriti napredovanja. Morda potrebujete dodatne izkušnje, veščine ali znanja? Če je tako, potem te vrzeli čim prej zapolnite. 

Čas vaše zahteve po napredovanju in povišici. Odločite se, kdaj se boste obrnili na delodajalca. Ali prihaja redni cikel letnih razgovorov? Ste tik pred tem, da dokončate projekt, ki bo vaš argument za povečanje plače še okrepil? Kako gre podjetju na splošno? Če je vaš delodajalec pravkar odpustil ljudi ali izgubil veliko stranko, boste morda želeli počakati z zahtevo po povišici in napredovanju. 

Pripravite se in postavite vprašanje. Ne glede na to, ali želite zaprositi za napredovanje, zahtevati povišico ali oboje, načrtujte, kaj želite povedati in kako.

Če vam ne želijo prisluhniti, najdite tistega, ki vam bo. Rekli ste za povišico in/ali napredovanje, a so vas zavrnili. Nič hudega – trg dela je velik in najdite tistega, ki vas bo želel. Glede na trenutno pomanjkanje delovne sile vas bo konkurenca z veseljem vzela. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 832