Cekin.si
Milenijci

Zaposleni

'Pingpong v službi nikogar več ne zanima, veliko pomembnejša je ena stvar'

M.M.
23. 06. 2023 04.45
0

Kaj naj panoge, kjer se soočajo s pomanjkanjem kadra, storijo zaradi težave privabljanja in ohranjanja kakovostnih kadrov. Jih bo prepričal namizni nogomet, pingpong ali brezplačna kava? Več kot očitno je, da ne.

Z demografske strani je zadeva popolnoma jasna: pomanjkanje delovne sile ima korenine v staranju prebivalstva nasploh in nizki rodnosti. Zaradi demografskih sprememb se delež delovno sposobnih v EU zmanjšuje, relativno število upokojencev pa narašča.

Eurostat napoveduje, da bo število ljudi, starih 80 let in več, v EU do leta 2100 naraslo na 64 milijonov. Kako torej ravnati, da v podjetje privabite in zadržite najboljše kadre? IKT industrija je zelo specifična in v preteklosti je skušala kader privabiti z brezplačnimi pijačami, kavami, sproščeno delovno klimo, saj so v pisarne namestili namizni nogomet ali mizo za pingpong. In če je to morda v preteklosti delovalo, je jasno, da s temi ugodnostmi ne bodo več mogli privabiti in zadržati kadra. Sedaj so pomembni ugled delodajalca, priporočila zaposlenih in nekdanjega kadra. In kaj je pomembnejše od namiznih iger, druženja po delovnem času, team buildingov ...? 

Pingpong miza v pisarni
Pingpong miza v pisarniFOTO: Adobe Stock

Dostojna plačila in ravnotežje med poklicnim ter zasebnim življenjem

Nova pravila igre v okolju, kjer povpraševanje močno presega ponudbo, od podjetij zahtevajo, da znova razmislijo o svojih vrednotah. Dostojne plače in dodatki so vsekakor dobra osnova, a se je izkazalo, da je tudi to premalo. To dokazuje Gartnerjeva raziskava: na globalni ravni namerava le 29,1 odstotka IT delavcev ostati pri trenutnem delodajalcu, pri čemer dodajajo, da bi moral vsak delodajalec zaposlene spodbujati k fleksibilnosti delovnega časa in puščati možnost hibridnega dela.

Tudi britansko kadrovsko podjetje PageGroup potrjuje, da je ravnotežje med poklicnim in zasebnim življenjem postalo prioriteta – zaposleni niso več pripravljeni žrtvovati osebnega življenja za karierni uspeh. Sedem od desetih vprašanih bi izbralo ravnotežje med poklicnim in zasebnim življenjem namesto kariernega uspeha, 59 odstotkov pa bi zavrnilo napredovanje, če bi menili, da bi to negativno vplivalo na njihovo dobro počutje. Namizni nogomet in sojino mleko torej ne bosta rešila težav s kadrom. Najbolje je, da podjetje opravi interno raziskavo, s katero bo raziskalo, česa si želijo zaposleni ter potencialni novi kader. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 832