Delavci v Združenem kraljestvu postajajo tako zaskrbljeni zaradi krize življenjskih stroškov, da to vpliva na njihovo uspešnost pri delu, pri čemer dve tretjini menedžerjev poroča o težavah, kot sta naraščajoča odsotnost z dela in pomanjkanje angažiranosti med zaposlenimi, ki so pod stresom, poroča britanska spletna stran The Guardian.
V raziskavi Chartered Management Institute (CMI), ki je vključevala več kot 1000 menedžerjev in vodij ekip, jih je 71 odstotkov reklo, da so videli, kako kriza povečuje stres in tesnobo njihovih zaposlenih.
Od teh jih je 93 odstotkov dejalo, da so zaznali vpliv stresa na produktivnost zaposlenih.
41 odstotkov vprašanih je poudarilo, da so pri zaposlenih zaznali "več motenj, manj osredotočenosti in pozornosti na podrobnosti", beležijo tudi 33 odstotkov več bolniških odsotnosti ali drugih odsotnosti in kar 31 odstotkov zaposlenih je nenaklonjeno prevzemanju dodatnega dela.

Direktor CMI Anthony Painter je dejal, da so bili raziskovalci resnično presenečeni, kako visoki stroški življenja negativno vplivajo na delo zaposlenih. A jasno je, da če se oseba sooča s hudimi skrbmi, kako preživeti mesec, kako plačati dom in položnice, tudi hrano, da bo vse to vplivalo na njeno sposobnost opravljanja dela.
Painter poziva vodilne, naj bodo razumevajoči in empatični do svojih zaposlenih, ki se borijo z visokimi cenami osnovnih življenjskih dobrin. Zaposleni pa naj razmislijo, kako te skrbi vplivajo na njihovo delo ter naj se skušajo dogovoriti o boljših delovnih pogojih.
Britanska humanitarna organizacija Citizens Advice je ob tem sporočila, da je prosilcev za pomoč za kar 50 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Večja podjetja so se sicer odzvala in so še pravočasno začela izplačevati inflacijski dodatek ali pa so sprejela fiksni dvig plač zaposlenih. Podjetje HSBC je zaposlenim izplačalo 1.745 evrov enkratnega dodatka zaradi visokih stroškov življenja. Podjetje Sainsbury's pa bo za povišice zaposlenim namenilo 29 milijonov evrov, sprejeli pa so še nekaj dodatnih ukrepov, kot je deljenje brezplačne hrane zaposlenim.
V spodnjem članku preverite, katero slovensko podjetje izplačuje inflacijski dodatek.
Generalna sekretarka sindikata TUC, Frances O'Grady, je dejala, da ni presenetljivo, da zaposleni težko pustijo finančne skrbi doma. "Zaposleni po vsej Veliki Britaniji so zaskrbljeni, kako bodo plačali svoje račune in kako bodo nahranili družino. To ni nekaj, kar lahko kar tako izklopite," je rekla.
"Finančna negotovost je slaba za delavce in je slaba za naše gospodarstvo. Če želimo imeti zdravo in uspešno delovno silo, morajo ljudje imeti možnost dostojnega preživetja," pravi.
Še največ težav so zabeležili v javnem sektorju, kjer so izredno nezadovoljni z višino plač, zato napovedujejo številne stavke.
Vir: The Guardian
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV