
V poplavi produktov različnih oblik zavarovanj, ki so z vsakim dnem bolj priljubljena, se je danes zares težko odločiti, katerega izbrati. V preteklosti so bila najbolj popularna naložbeno življenjsko zavarovanje, kjer gre za združeni komponenti zavarovanja in varčevanja hkrati. Varčevalni del se pri teh zavarovanjih, za razliko od konzervativnega klasičnega zavarovanja, praviloma plemeniti v izbranih vzajemnih skladih. Čeprav naj bi ta lastnost predstavljala prednost, pa žal ogromno ljudi življenjska zavarovanja razume kot varčevanje (naj si bo to za dodatno pokojnino ali kak drug finančni cilj), namesto da bi razumeli, da je v jedru proizvoda vedno življenjsko zavarovanje, torej zavarovalno kritje za neljub dogodek, proti kateremu se želimo zavarovati. Finančni svetovalec Igor Mujdrica zato svetuje, da naj v prihodnje zavarovanje vsakdo razume kot le zgolj zavarovanje in ne kot varčevanja. Tistim, ki imajo sklenjene različne oblike življenjskih zavarovanj z varčevalno komponento, pa svetuje, naj bodo produkti med seboj ločeni. Držati se je torej treba načela zaščiti, varčuj, investiraj, pri čemer naj bodo posamezni koraki ločeni, za vsakim korakom pa naj bo tudi ločen finančni produkt.

Kot rečeno, v grobem poznamo 2 obliki življenjskih zavarovanj - prva oblika je brez, druga pa z varčevalno komponento. Prva oblika je tista, ki je večina ne pozna ali ne pozna dovolj dobro, saj je trg že tako ali tako nasičen z zavarovalniškimi proizvodi z varčevalno komponento. Kot še dodaja Igor Mujdrica, smo zaradi tega krepko podzavarovani, saj se življenjska zavarovanja ponuja v kombinaciji z varčevanjem in drugimi oblikami zavarovanj, ki so ali pa niso primerna oziroma potrebna za posameznika. Zavarovalna kritja so torej tako prenizka, večina pa niti ne ve, kako je meseča premija razporejena in stroškovno obremenjena. Zelo uveljavljeno je na primer razmišljanje, da gre celotna premija, ki jo posameznik plačuje, v varčevalni del.
Pri klasičnih in naložbenih življenjskih zavarovanjih vam mora tako katerikoli prodajalec zavarovanj brez zadržkov razkriti stroške obdelave vplačil zavarovalnice, administrativne stroške zavarovalnice, morebitne vstopne stroške v sklade in stroške zamenjave skladov, spremembe razdelitve premije in podobno. Še posebej bodite na stroške predčasnega odkupa (pri nekaterih zavarovalnicah na primer odkup ni možen v prvih treh letih) in ne nazadnje tudi na sklepalne stroške za vaše zavarovanje. Iz tega naslova je namreč plačan tudi tržnik tovrstnega zavarovanja. Če vam vse jasno razloži, torej tudi to, kaj bo storil za vas v prihodnje (pomoč pri izbiri naložb, pomoč v škodnih primerih), ste lahko seveda pomirjeni.