Cekin.si
Ali nedavni potres na Haitiju zavarovalni agentje izkoriščajo v svoj prid?

Zavarovanja

Bolj "varno“ pri tujih kot slovenskih zavarovalnicah?

U.B.
18. 01. 2010 14.11
0

Po nedavnem potresu na Haitiju se porajajo številna vprašanja. Tako nas med drugim bralec sprašuje, ali res drži dejstvo, da je bolj varno skleniti potresno zavarovanje pri tujih kot pa pri slovenskih zavarovalnicah.

Ali nedavni potres na Haitiju zavarovalni agentje izkoriščajo v svoj prid?
Ali nedavni potres na Haitiju zavarovalni agentje izkoriščajo v svoj prid?FOTO: Reuters
O tem, ali bi bile zavarovalnice sploh sposobne povrniti vso škodo v primeru katastrofalnega potresa v Sloveniji, smo že pisali. Bralec pa nas je opozoril na zanimiv in seveda zavajajoč način trženja potresnih zavarovanj, po katerih je v zadnjem času zelo veliko povpraševanja. Zavarovalniški agent na terenu je namreč našega bralca poskušal prepričati, da je sklenitev potresnega zavarovanja pri podružnicah tujih zavarovalnic (kot so Merkur, Grawe itd.) bolj varno kot pri slovenskih zavarovalnicah (Zavarovalnica Triglav, Zavarovalnica Maribor, Tilia itd.), češ da imajo tuje zavarovalnice "močnejše in kredibilnejše“ zaledje matičnih družb.

Nobena zavarovalnica ni na samostojni ravni sposobna vrniti škode v primeru katastrofalnega potresa. Prav zato so vse zavarovalnice združene v "evropski bazen“, s čimer se tveganje porazdeli in razprši. To tveganje pa je z različnimi pozavarovanji še dodatno razpršeno na širše območje sveta. Izjave, da so tuje zavarovalnice bolj varne kot slovenske, so neresnične in neverodostojne, jedrnato pojasnjuje Iztok Jarc iz podjetja Ejglejnaprej.

"Glede zavarovanja rizika potresa je glede na varnost zavarovanja povsod enaka in ni razlik, saj vse zavarovalnice potres pozavarujejo pri isti pozavarovalnici v Evropi. Ker je ta rizik 100-odstotno pozavarovan, je varnost pri vseh zavarovalnicah enaka,“ so nam sporočili iz Zavarovalnice Maribor. Istega mnenja so tudi v zavarovalnici Tilia, saj po njihovem mnenju zavarovanje pri podružnici tuje zavarovalnice nikakor ni varneje od zavarovanja pri domači zavarovalnici, ker je v ozadju vedno instrument pozavarovanja, ki je za zavarovalnico obligatorno oziroma obvezno nad njenimi lastnimi zmogljivostmi.
Preverite vse, kar vam zavarovalniški agent svetuje.
Preverite vse, kar vam zavarovalniški agent svetuje.FOTO: iStockphoto
Iz Zavarovalnice Maribor so nam sporočili, da je Slovenija po potresni nevarnosti uvrščena od VI. do IX. stopnje intenzitete potresov. Zavarovalniško pa je razdeljena v dve tarifni coni. Tarifni coni zajemata posamezne kraje, kjer se nahaja predmet zavarovanja, in se razlikujeta po višini premijske stopnje. Na višino zavarovalne premije vpliva tako tarifna cona, v kateri se nahaja predmet zavarovanja, kot tudi letnica zgradbe (zgradbe, zgrajene pred letom 1964, ali zgradbe, zgrajene po letu 1964), vrste zgradbe (stanovanjske, poslovne) in od višine odbitne franšize (2- ali 5-odstotna odbitna franšiza). Iz Zavarovalnice Tilia pa so še dodatno pojasnili, da je razlika v zavarovalni premiji za objekte, ki so bili zgrajeni pred letom 1964, nekje od 30 do 35 odstotkov. Razlog za to, da je zavarovalna premija za te objekte višja, je v tem, da se je šele od leta 1965 dalje začela pri gradnji objektov upoštevati nevarnost potresa.

Slovenske zavarovalnice so enako varno kot tuje.
Slovenske zavarovalnice so enako varno kot tuje.FOTO: iStockphoto

Preden pa se izbere ustrezno premoženjsko zavarovanje, mora vsakdo najprej pravilno oceniti svoje premoženje. Če je premoženje podcenjeno, bo posameznik v škodnem primeru upravičen do manjše odškodnine, kot bi mu zares pripadala, če pa je premoženje precenjeno, ne bo dobil večje odškodnine, kot mu pripada, čeprav je zanj plačeval višjo premijo. Hiše ali stanovanja se lahko zavarujejo na dejansko vrednost, kar pomeni, da je upoštevana gradbena vrednost nove zgradbe po krajevnih cenah, ki pa je zmanjšana zaradi starosti, amortizacije in ekonomske zastarelosti. Vse več zavarovancev pa se odloča za zavarovanje na novo vrednost, kar pomeni, da se v polici upošteva gradbena vrednost nove zgradbe, nam je še pojasnil Iztok Jarc iz podjetja Ejglejnaprej.

Razlika med sedanjo in gradbeno vrednost

Če bi nova (gradbena) vrednost nekega stanovanjskega objekta znašala 100 tisoč evrov in je sedanja vrednost tega istega objekta recimo 95 tisoč evrov (odpisanost je torej 5-odstotna), bi zavarovanec ob popolni porušitvi brez rešenih delov, v primeru, ko je zavarovanje sklenil na novo vrednost, od zavarovalnice prejel 100 tisoč evrov zavarovalnine, zmanjšane za dogovorjeno soudeležbo zavarovanca pri škodi (franšizo). Če pa bi imel zavarovanje sklenjeno na sedanjo vrednost, bi ob popolnem uničenju brez rešenih delov njegova zavarovalnina znašala 95 tisoč evrov, zmanjšana za dogovorjeno soudeležbo zavarovanca pri škodi (franšizo), so še pojasnili na Zavarovalnici Tilia.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861