
Nobena zavarovalnica ni na samostojni ravni sposobna vrniti škode v primeru katastrofalnega potresa. Prav zato so vse zavarovalnice združene v "evropski bazen“, s čimer se tveganje porazdeli in razprši. To tveganje pa je z različnimi pozavarovanji še dodatno razpršeno na širše območje sveta. Izjave, da so tuje zavarovalnice bolj varne kot slovenske, so neresnične in neverodostojne, jedrnato pojasnjuje Iztok Jarc iz podjetja Ejglejnaprej.
"Glede zavarovanja rizika potresa je glede na varnost zavarovanja povsod enaka in ni razlik, saj vse zavarovalnice potres pozavarujejo pri isti pozavarovalnici v Evropi. Ker je ta rizik 100-odstotno pozavarovan, je varnost pri vseh zavarovalnicah enaka,“ so nam sporočili iz Zavarovalnice Maribor. Istega mnenja so tudi v zavarovalnici Tilia, saj po njihovem mnenju zavarovanje pri podružnici tuje zavarovalnice nikakor ni varneje od zavarovanja pri domači zavarovalnici, ker je v ozadju vedno instrument pozavarovanja, ki je za zavarovalnico obligatorno oziroma obvezno nad njenimi lastnimi zmogljivostmi.


Preden pa se izbere ustrezno premoženjsko zavarovanje, mora vsakdo najprej pravilno oceniti svoje premoženje. Če je premoženje podcenjeno, bo posameznik v škodnem primeru upravičen do manjše odškodnine, kot bi mu zares pripadala, če pa je premoženje precenjeno, ne bo dobil večje odškodnine, kot mu pripada, čeprav je zanj plačeval višjo premijo. Hiše ali stanovanja se lahko zavarujejo na dejansko vrednost, kar pomeni, da je upoštevana gradbena vrednost nove zgradbe po krajevnih cenah, ki pa je zmanjšana zaradi starosti, amortizacije in ekonomske zastarelosti. Vse več zavarovancev pa se odloča za zavarovanje na novo vrednost, kar pomeni, da se v polici upošteva gradbena vrednost nove zgradbe, nam je še pojasnil Iztok Jarc iz podjetja Ejglejnaprej.
Razlika med sedanjo in gradbeno vrednost
Če bi nova (gradbena) vrednost nekega stanovanjskega objekta znašala 100 tisoč evrov in je sedanja vrednost tega istega objekta recimo 95 tisoč evrov (odpisanost je torej 5-odstotna), bi zavarovanec ob popolni porušitvi brez rešenih delov, v primeru, ko je zavarovanje sklenil na novo vrednost, od zavarovalnice prejel 100 tisoč evrov zavarovalnine, zmanjšane za dogovorjeno soudeležbo zavarovanca pri škodi (franšizo). Če pa bi imel zavarovanje sklenjeno na sedanjo vrednost, bi ob popolnem uničenju brez rešenih delov njegova zavarovalnina znašala 95 tisoč evrov, zmanjšana za dogovorjeno soudeležbo zavarovanca pri škodi (franšizo), so še pojasnili na Zavarovalnici Tilia.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV