Cekin.si
image (28)

Zavarovanja

Pazite, da vas zavarovalni agent ne bo vlekel za nos!

M.M.
11. 11. 2011 11.47
11

Zavarovalni zastopniki ne upoštevajo interesa potrošnika, ampak jih zanimajo predvsem lastni dobički, je odkrila raziskava ZPS.

V praksi zavarovalni zastopniki ne upoštevajo interesa potrošnika, ampak zasledujejo predvsem lastne dobičke ugotavljajo na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), ki so pregledali ponudbo desetih zavarovalnic, ki ponujajo mešano zavarovanje, in preverili svetovanje zavarovalnih zastopnikov pri prodaji. Svetujejo, da ste pri sklepanju dolgoročnih življenjskih zavarovanj previdni in pred odločitvijo preverite tudi druge ponudbe. Odsvetujejo tudi, da se za nasvet zanašate na zavarovalnega zastopnika, ampak raje sami razmislite kaj potrebujete in preverite ponudbo z brošurami oziroma na spletu.

Pri življenjskih zavarovanjih z zavarovalnim in varčevalnim delom pri ZPS svetujejo, da si pri določanju zavarovalne vsote za primer smrti najprej odgovorite na vprašanje, koliko denarja vaša družina potrebuje za življenje v primeru vaše smrti. Pri tem pa upoštevajte ostalo premoženje in koliko na mesec dejansko lahko namenite za zavarovanje. Višino mesečnega varčevanja izračunajte iz višine zneska, ki ga na koncu zavarovalne dobe želite privarčevati.

Pri mešanih zavarovanjih so pri ZPS ugotovili, da je dobra odločitev zelo otežena. Zavarovalnice so nefleksibilne pri določanju višine zavarovalnih vsot, potrošnikom pa ne podajo jasnih informacij o donosu in stroških zavarovanja. Posledice slabe odločitve pa so drage, saj poleg neuresničenih dolgoročnih načrtov izstop iz zavarovanja pomeni tudi visoke stroške.

Svetujejo, da najprej preverite ponudbo konkurenčnih varčevalnih produktov in namesto odločitve za kombinirani produkt kot je mešano zavarovanje razmislite o ločenih produktih za primer smrti in varčevanja. Svetovalka pri ZPS Mojca Štrucl pravi: 'Na ta način bodo potrošniki svojo izbiro lahko prilagodili svojim dejanskim potrebam, se lažje prilagajali morebitnim spremenjenim življenjskim okoliščinam in mogoče tudi ugodneje varčevali. Že pri enoletni vezavi bančnega depozita bo potrošnik pri večini bank našel višjo (in tudi zagotovljeno) obrestno mero kot je tista, ki jo obljublja mešano življenjsko zavarovanje.'

Pri ZPS so z 'mystery shoppingom' preverili kvaliteto svetovanja pri zavarovalnicah. 'Potrošnica', ki je kontaktirala 11 zavarovalnic, je že poskrbela za svoje dolgoroèno varčevanje, želela pa je skleniti življenjsko zavarovanje za primer smrti, da bi tako zavarovala svoje najbližje. Kljub temu so vsi zastopniki, ki so jo obiskali, vztrajali pri ponudbi zavarovanj, v katere je vključeno tudi varčevanje. Pri tem je niso povprašali o njenih ciljih ali premoženju, niso pojasnjevali zakaj je predlagano zavarovanje zares najprimernejše, ampak jih je zanimalo le kolikšen znesek lahko potrošnica mesečno nameni plačilu varčevalne premije. Zaradi dodanih varčevanj in drugih produktov je mesečna premija zavarovanja, ki so ji ga predlagali, praviloma znašala kar trikrat več kot premija zavarovanja, ki ga je dejansko potrebovala.

Pri prodaji zavarovanj zastopniki zanemarjajo potrebe strank in varčevalne zmožnosti so ugotovili pri ZPS. Želijo le prodati čim več produktov in potrošnika za čim dlje časa vezati na zavarovalnico, saj tako povečajo svoj dohodek od provizij. Pri prodaji zavarovanj so včasih vsiljivi in potrošniku ne prepuščajo možnosti izbire.

Mojca Štrucl iz ZPS svetuje: 'Potrošniki naj se pri odločitvi o primernem življenjskem zavarovanju nikakor ne zanesejo na nasvet zavarovalnega zastopnika. O svojih potrebah in primernih rešitvah naj najprej dobro razmislijo sami, pri tem pa si lahko pomagajo z brošurami in prispevki na spletni strani.'

Preverite, katera vprašanja morate agentu zastaviti, da vas ne bo mogel vleči za nos, in nas spremljajte na Facebooku!

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861