Cekin.si
Kljub brezposelnosti smo upravičeni do pokojninskega in invalidskega zavarovanja.

Zavarovanja

Prostovoljna vključitev v obvezno zavarovanje

Diana Horvat
19. 11. 2008 10.45
1

V obvezno zavarovanje je posameznik vključen po zakonu in obsega zavarovanja ne more svobodno izbirati, medtem ko pri prostovoljnem vključevanju v zavarovanje obseg pravic, ki jih zavarovanje vključuje, lahko izbira.

Kljub brezposelnosti smo upravičeni do pokojninskega in invalidskega zavarovanja.
Kljub brezposelnosti smo upravičeni do pokojninskega in invalidskega zavarovanja.FOTO: POP TV

Že samo ime pove, da se obveznemu pokojninskemu in invalidskemu zavarovanju v Sloveniji ni mogoče izogniti in je tako neodvisno od volje posameznika. Zavarovalno razmerje nastane z zaposlitvijo posameznika.


V posebnih primerih pa je mogoča tudi prostovoljna vključitev v obvezno zavarovanje, saj nas različne življenjske situacije lahko pripeljejo do tega, da v določenem obdobju nimamo sklenjenega delovnega razmerja. Zakon tudi tem v določenih primerih omogoča pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Ob tem si lahko v nasprotju z zaposlenimi sami izbirajo tudi obseg pravic iz zavarovanja. Izbirajo lahko med celotnim in ožjim obsegom.

Ob prostovoljni vključitvi v obvezno zavarovanje si lahko sami izbiramo obseg pravic.
Ob prostovoljni vključitvi v obvezno zavarovanje si lahko sami izbiramo obseg pravic.FOTO: POP TV
Zavarovanje za ožji obseg vključuje le pravico do starostne, invalidske, vdovske in družinske pokojnine, za slepo osebo in nepokretno osebo, pri kateri je zmožnost premikanja zmanjšana najmanj za 70 odstotkov, pa tudi pravico do dodatka za pomoč in postrežbo.




Za tako obliko zavarovanja se lahko odločijo vse osebe, ki se smejo prostovoljno vključiti v obvezno zavarovanje. Minimalna zavarovalna osnova je enaka vsakokratnemu znesku zajamčene plače.

Na spletnih straneh Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, imamo posebej navedene življenjske situacije, ki omogočajo prostovoljno vključitev rezidenta, ki je dopolnil 15 let starosti (nerezidenta pa le, če tako določa mednarodni sporazum) v obvezno zavarovanje. Vanj se lahko tako vključi oseba, ko:

– je na neplačanem dopustu;

– mu traja suspenz pogodbe o zaposlitvi;

– je na dodiplomskem oziroma na podiplomskem šolanju;

– služi vojaški rok, opravlja naloge nadomestne civilne službe ali se usposablja za rezervni sestav policije;

– skrbi za otroka, mlajšega od sedmih let oziroma za invalidno osebo, ki je nezmožna za samostojno življenje in delo, ali za uživalca dodatka za pomoč in postrežbo;

– opravlja samostojno kmetijsko dejavnost in ne dosega predpisanega katastrskega ali drugega dohodka, ki ima za posledico obvezno zavarovanje;

– je kot brezposelna oseba vpisana v katero od evidenc pri zavodu za zaposlovanje;

– biva v tujini kot zakonec oziroma kot zunajzakonski partner zavarovanca, poslanega na delo ali usposabljanje v tujino;

– je kot invalid v varstveni delavnici;

– je na strokovnem izpopolnjevanju ali na specializaciji po prenehanju obveznega zavarovanja;

– je zaposlen s krajšim delovnim časom od polnega, vendar le za razliko do polnega delovnega časa.


Zavarovanje za ožji obseg vključuje za slepe in nepokretne osebe tudi pravico do dodatka za pomoč in postrežbo.
Zavarovanje za ožji obseg vključuje za slepe in nepokretne osebe tudi pravico do dodatka za pomoč in postrežbo.FOTO: Kanal A



Oseba, ki se želi prostovoljno vključiti v obvezno zavarovanje, le-to vzpostavi z vložitvijo prijave v zavarovanje (obr. M1) pri prijavno-odjavni službi zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, na območju katere prebiva.

Ob vložitvi prijave v zavarovanje mora oseba predložiti tudi ustrezna dokazila o izpolnjevanju pogojev za prostovoljno vključitev v obvezno zavarovanje.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861