Cekin.si
image (28)

Zavarovanja

S prijavo škode ne odlašajte!

N.Š.
09. 10. 2011 10.42
0

V manjši prometni nesreči je vaš avtomobil utrpel nekaj prask, zverižene je nekaj pločevine. Nič hujšega, si mislite. Za zoprne postopke in srečanja z zavarovalnim agentom boste čas našli kdaj drugič. Napaka!

Slabe izkušnje mnogih, ki so morali iz lastnega žepa plačati škodo, ki je niti niso povzročili sami, kažejo, da je treba že na kraju dogodka – če seveda niste huje poškodovani – ohraniti mirne živce in biti pozorni na nekaj malenkosti, ki vam drugače lahko odnesejo denar, ki bi ga sicer za nastalo škodo dobili od zavarovalnice.

Najprej seveda zavarujte kraj dogodka in preprečite, da udeleženec postane še kdo. Če na kraju dogodka ni prisoten policist, ki bi napisal zapisnik, z drugim udeležencem ali udeleženci obvezno izpolnite evropsko poročilo o nesreči. Obvezno tudi vpišite številko zavarovalne police povzročitelja.

Če se o krivdi nikakor ne morete sporazumeti, nujno pokličite policijo, saj se vam v nasprotnem primeru obeta dolg besedni in papirnati boj z drugim udeležencem in zavarovalnico.

Vsekakor pa s klicem na 112 o nesreči obvestite regijski center. Nezgoda se bo tako registrirala, vaš klic pa bodo v arhivu hranili še 30 dni. Za lastno evidenco si zapišite uro in dan dogodka.

Odlično dokazno gradivo so tudi fotografije, zato fotografirajte nastalo škodo, situacijo pa s fotografskim objektivom poskušajte zajeti tako, da bo razvidno, kdo je bil povzročitelj.

Da dogodek prijavite vaši zavarovalnici, imate večinoma 3 dni časa. Zavarovalnica pa ima po vaši prijavi prav tako tri dni časa, da začne z ugotavljanjem in ocenjevanjem nastale škode.

Zavarovalnici ste dolžni posredovati vse podatke o okoliščinah nesreče. Če tega ne storite, bo zavarovalnica odločila, da vzroka škode niste dokazali in boste ostali brez denarja. V tem času bo sledilo tudi srečanje s cenilcem, ki bo nastalo škodo ocenil, s podpisanim poročilom pa boste dobili podlago za popravilo vašega jeklenega konjička.

Drugače je le v primeru množičnih škod, kakršna je na primer toča, ko je poškodovanih veliko vozil. Takrat zaradi velike gneče zavarovalnice rok za prijavo škode podaljšajo tudi do 30 dni, vendar nujno preverite, kako je s tem pri vaši zavarovalnici.

Če ste se v nesreči tudi telesno poškodovali in ste nezgodno zavarovani, čim prej obiščite zdravnika, saj je zelo pomembno, da bo vaša nezgoda medicinsko dokumentirana. Izpolniti morate obrazec za prijavo nezgode in mu priložiti fotokopije vse medicinske dokumentacije. Iz tega bo razviden datum nezgode, datum iskanja prve zdravniške pomoči, diagnoza zdravljenja, anamneza ali opis nastanka nezgode in potek zdravljenja.

V vseh primerih vam hitro ukrepanje lahko prihrani marsikateri siv las. Čeprav imate po obligacijskem zakoniku časa za prijavo škode tudi do tri leta, zavarovalnice svojim strankam svetujejo, naj se nanje vendarle obrnejo prej. “Seveda lahko zavarovanc škodo prijavi v roku, ki ga določa zakon, vendar še vedno velja, da mora nastanek oziroma višino škode dokazati. To je z daljšanjem časovnega obdobja vse težje”, pojasnjuje Duša Lindtner z Zavarovalnice Triglav.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861