
Državljan RS, ki ima v RS prijavljeno stalno prebivališče in ne izpolnjuje pogojev za zavarovanje po nobeni točki iz zakona, je obvezno zdravstveno zavarovan preko občine. To velja pod pogojem, da državljan nima nobenih dohodkov oziroma če, kadar živi sam, njegovi povprečni mesečni dohodki v zadnjih treh mesecih ne dosegajo 50 odstotkov minimalne plače.

Prav tako ga občina stalnega prebivališča zavaruje, kadar živi z ožjimi ali širšimi družinskimi člani v skupnem gospodinjstvu, njihovi povprečni mesečni dohodki na družinskega člana v zadnjih treh mesecih pa ne dosegajo 25 odstotkov minimalne plače, razen kadar ima sam ali njegovi ožji ali širši družinski člani prihranke oziroma premoženje, ki dosega ali presega višino 60 osnovnih zneskov minimalnega dohodka. Minimalni dohodek je dohodek, ki je kot tak določen s predpisi s področja socialnega varstva.
Osebe, ki izpolnjujejo pogoje za prijavo v obvezno zdravstveno zavarovanje preko občine, prijavi v zavarovanje občina, v kateri imajo prijavljeno stalno prebivališče. Za prijavo v obvezno zdravstveno zavarovanje preko občine vloži oseba pri občini vlogo na predpisanem obrazcu.
Občina ugotovi izpolnjevanje pogojev za prijavo v obvezno zdravstveno zavarovanje z odločbo, z veljavnostjo do enega leta, na podlagi izdane pozitivne odločbe pa nato prijavi osebo v obvezno zdravstveno zavarovanje pri pristojni območni enoti oziroma izpostavi Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).
Razen obveznega zdravstvenega zavarovanja smo skoraj vsi zavarovani še s prostovoljnim zdravstvenim zavarovanjem, ki je lahko dopolnilno zdravstveno zavarovanje ali dodatno oziroma nadstandardno zdravstveno zavarovanje.

Prostovoljno dopolnilno zdravstveno zavarovanje nam omogoči, da pri vsakokratnem obisku pri zdravniku storitve ni treba dodatno plačevati. Je namreč zavarovanje za razliko do polne vrednosti zdravstvenih storitev, ki jih obvezno zdravstveno zavarovanje ne krije v celoti. V Sloveniji lahko sklenemo prostovoljno zdravstveno zavarovanje pri enem od treh ponudnikov oziroma zavarovalnic.
Dodatna oziroma nadstandardna zdravstvena zavarovanja naj bi nam omogočila večji obseg pravic ali višji standard storitev, kot je to določeno v obveznem zavarovanju in za tiste dodatne pravice, ki niso zajete v obveznem zavarovanju.
V okviru dodatnih oziroma nadstandardnih zdravstvenih zavarovan se lahko odločimo na primer za zavarovanje nadstandardne nastanitve pri bolnišničnem in zdraviliškem zdravljenju, raznih nadstandardnih materialov ali pripomočkov, kot so zobozdravstveni materiali in ortopedski pripomočki, zavarovanje zdravil, bolniške dnevnice in celo krajše čakalne vrste.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV