Stroški zdravljenja v tujini se od države do države zelo razlikujejo; med najdražjimi so denimo ZDA in Avstralija. Samo helikoptersko reševanje s smučišča v Avstriji stane nekaj tisoč evrov. Stroški za zlom se gibljejo med 500 in 1000 evrov, če je potrebna operacija, lahko znesek naraste do 10.000 evrov. Medtem operacija slepiča v ZDA lahko stane tudi 70.000 ameriških dolarjev (62.000 evrov), letalski prevoz iz Egipta v Slovenijo pri hujši poškodbi do 25.000 evrov ali prevoz obolelega iz Francije domov 8300 evrov.

V slovenskih zavarovalnicah so nanizali še nekaj konkretnih primerov: Slovenec je med obiskom Švice po večerji dobil vročino in močno ga je bolel trebuh. Potrebne so bile preiskave v bolnišnici, kjer so ugotovili, da je šlo za bakterijsko okužbo. Skupni znesek povračila je znašal 3000 evrov. Zavarovanec se je na plaži na Hrvaškem spotaknil ob skalo in padel. Potrebna je bila zdravniška oskrba, kjer so ugotovili, da si je zlomil stopalnico. Za oskrbo so plačali 560 evrov. Zaradi večdnevne slabosti in driske z bruhanjem je Slovenka v Egiptu padla in se udarila v glavo. Rano so oskrbeli, dobila je infuzijo zaradi dehidracije ter zdravila proti driski in bruhanju. Skupni znesek povračila je znašal 1200 evrov.
Slovenec je pred dvema letoma potoval po Tajski. "Četrti dan se mi je pripetila nesreča na jugu Tajske na otoku Koh Jao Noi. Padel sem z motorjem, ker sem spregledal kamen na cesti." Imel je odprte rane po celotni desni strani telesa. Operirali so ga na otoku, pozneje je moral v 100 kilometrov oddaljeno bolnišnico v Krabiju. "Moje potovanje po Tajski se je skrajšalo z načrtovanih 21 na sedem dni. Iz mesta, kjer sem se zdravil, mi je asistenčni center uredil letalski prevoz do Bangkoka, nato neposredno s prvim razredom do Dunaja. Tam me je čakalo reševalno vozilo, ki me je peljalo do mariborskega kliničnega centra na nadaljnje zdravljenje." Predčasna vrnitev v Slovenijo je stala 2834, zdravstvena oskrba na Tajskem 500, prevoz z Dunaja v Maribor 550 evrov.
Evropska kartica v tujini, ki jo brezplačno izda zavod za zdravstveno zavarovanje, krije nujne zdravstvene storitve v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. V nekaterih državah mora zavarovanec sam poravnati stroške za nujno zdravljenje, nato mu zavod za zdravstveno zavarovanje po prihodu domov povrne denar, a le v višini povprečne cene storitve v Sloveniji. Prav tako zavod ne krije stroškov prevoza v tujino, temveč plača le nujne zdravstvene storitve do višine obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Neposrednim stroškom v državah, s katerimi nimamo sporazumov o zavarovanju, se lahko izognete s sklenitvijo komercialnega zavarovanja z medicinsko asistenco v tujini. Z njim so med drugim pokriti stroški tudi v zasebnih klinikah, prevoza do zdravstvene ustanove v tujini ali po potrebi v domovino, pravne pomoči ... Če povzročimo škodo tretji osebi, je pomembno tudi kritje odgovornosti.
Na zavodu za zdravstveno zavarovanje priporočajo komercialno zavarovanje vsem, ki nameravajo v tujini smučati, plavati, se potapljati, planinariti, kolesariti ... Za 10, 15, 20 evrov so kriti nujni stroški bolezni ali nezgode po celem svetu do različnih zavarovalnih vsot, kot so na primer 25.000, 50.000 ali 100.000 evrov. Sklenemo ga lahko posamično ali za družino, za različna obdobja, tudi za celo leto. Nekatere zavarovalnice ravno zdaj - v času poletne sezone - celo ponujajo ugodnejša zavarovanja.
Komentarji (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV