Na težave, ki nastanejo, ko želite prekiniti dopolnilno zdravstveno zavarovanje, nas je opozorila bralka na našem forumu, ki se s svojim partnerjem nahaja na delu v tujini in našega dopolnilnega zavarovanja ne potrebuje. Njeno pismo objavljamo v celoti:
'Z možem sva odšla v tujino. Želela sva prekiniti plačevanje dop. zav. pri omenjeni zavarovalnici (Vzajemna), vendar je bil njihov odgovor, da to ni mogoče, lahko samo zamrznejo obveznost plačevanja za eno leto. Prejšnji mesec so po enem letu samodejno pričeli pošiljati položnice , midva sva pa še kar v tujini in smo z muko podaljšali zamrznitev še za eno leto. Pravijo, da se odjaviti oz. odstopiti od pogodbe z njimi ne da, vse dokler plačujemo obvezno zdr. zav.
Obvezno zdr. zavarovanje in tudi vse ostale prispevke si plačujeva, saj sva zaposlena v slovenski firmi. Res me močno zanima, če je tako, kot pravijo na Vzajemni. Kaj pa v primeru, da bi želeli zamenjati zavarovalnico? Torej je to povsem nemogoče?'
Za odgovor smo povprašali odgovorne na Ministrstvu za zdravje, od koder so nam strokovnjaki iz direktorata za zdravstveno ekonomiko sporočili, da se glede na zakonodajo dopolnilna zdravstvena zavarovanja sklepajo za najmanj eno leto. Zavarovanje lahko enostransko prekine zavarovalnica le v primeru, da zavarovanec ni plačeval premije. Zavarovanec in zavarovalec lahko po poteku enega leta od začetka veljavnosti zavarovanja enostransko prekineta pogodbo s trimesečnim odpovednim rokom.
Zavarovalni pogoji, objavljeni na spletni strani Vzajemne, tudi določajo primere prekinitve pogodbe, ki povzemajo zakonsko določene. Tako v drugem odstavku 8. člena pravijo, da sta začetek in trajanje zavarovanja opredeljena na polici. V 10. členu pa, da zavarovalna pogodba preneha pred potekom trajanja zavarovanja v naslednjih primerih:
- smrti zavarovanca,
- prenehanja statuta zavarovane osebe v OZZ in
- neplačevanja premije.
V 11. členu pogojev je povzeta možnost enostranske prekinitve s strani zavarovalca.
V odgovoru Ministrstva za zdravje je zapisano še: 'Tako ni zadržkov, da oseba ne bi enostransko prekinila pogodbe. Trditev, da se pogodbe prekiniti ne da, dokler je oseba zavarovana v OZZ, ne drži. V konkretnem primeru je mogoče šlo za nesporazum oz. so ju v zavarovalnici 'prepričali', da so za čas bivanja v tujini zavarovanje dali v mirovanje, saj se v tem obdobju premija ne plačuje niti ni jamstva zavarovalnice.'
O primeru naše bralke smo pisali tudi na zavarovalnico Vzajemna, kjer so nam iz službe za stike z javnostmi sporočili: 'Skladno s splošnimi pogoji velja, da zavarovalec lahko odpove zavarovalno pogodbo po poteku enega leta od začetka veljavnosti zavarovanja s trimesečnim odpovednim rokom, pred tem rokom pa v primerih, ko zavarovancu preneha status zavarovane osebe v obveznem zdravstvenem zavarovanju. Pod enakimi pogoji lahko svoje soglasje k zavarovalni pogodbi prekliče tudi zavarovanec. Gospa lahko dodatna pojasnila oziroma informacije o postopku pridobi tudi na elektronskem naslovu info@vzajemna.si. Na podlagi njenih podatkov bomo preverili njen status zdravstvenega zavarovanja.'
Komentarji (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV