AvtorKarmelina Husejnović

Toliko znašajo stroški zdravljenja bolnikov s covidom-19 pri nas
17. 07. 2020 08.24Si predstavljate, da bi po zdravljenju v bolnišnici zaradi covida-19 na dom prejeli račun z vrtoglavim zneskom. V ZDA za zdravljenje posameznega bolnika bolnišnice zaračunajo več sto tisoč evrov, nek bolnik je prejel celo račun za skoraj milijon evrov. Tudi pri nas so stroški zdravljenja bolnikov precej visoki, za bolnika, ki pristane na intenzivni negi, znašajo okoli 90.000 evrov. K sreči pa pri nas zdravljenje, povezano s covidom-19, v celoti krije obvezno zdravstveno zavarovanje.

Zaračunavanje 'korona storitve': ali je pri nas takšna praksa sploh dovoljena?
10. 07. 2020 07.04Špance je najprej prizadela stroga karantena, ko se je javno življenje končno vrnilo in so se odprli restavracije in lokali, pa so potrošnike doletele podražitve. Mnogi gostinci so namreč začeli zaračunavati tako imenovano "korona storitev". Pri nas takšne prakse v Zvezi potrošnikov Slovenije še niso zaznali. Tržni inšpektorat pa je jasen: zaračunavanje posebnega dodatka na računu bi pomenilo uporabo nepoštene poslovne prakse. A to še ne pomeni, da dodatnih stroškov, ki jih imajo zaradi epidemije, gostinci niso prevalili na potrošnike.

Delodajalci v strahu: ali jih lahko delavci tožijo, če se okužijo na delovnem mestu?
03. 07. 2020 07.26Bi delavci lahko tožili delodajalca, če jih med pandemijo sili delati v neprimernih pogojih? Če delavci zbolijo, ker delodajalec ni poskrbel za potrebno varnost, je odgovornost za to možno pripisati delodajalcu, pravijo pravniki. V ZDA so nekatera podjetja že na sodiščih zaradi tovrstnih primerov. Kaj pa pri nas?

Bo kriza povzročila novo pokanje nepremičninskega balona?
16. 06. 2020 08.06Pandemska kriza bi lahko povzročila novo recesijo, opozarjajo ekonomisti. Manjša kupna moč in večja negotovost pa bi lahko vplivala tudi na trende na nepremičninskem trgu. Za zdaj se kriza predvsem zaradi odsotnosti turistov odraža predvsem v večji ponudbi nepremičnin, tako za oddajo kot prodajo. Nekoliko so se posledično znižale tudi najemnine za kratkoročni najem. Pa se bodo tudi cene nepremičnin?

Toliko moramo Slovenci letos plačati Svetovni zdravstveni organizaciji
08. 06. 2020 08.06ZDA so ustavile plačevanje članarine Svetovni zdravstveni organizaciji, Trump pa je nedavno celo naznanil prekinitev odnosov med ZDA in to organizacijo. Kaj pa Slovenija? Koliko nas stane članstvo in kaj imamo od njega? Ministrstvo za zdravje meni, da bi neplačevanje članarine omajalo mednarodni ugled naše države. Premier Janša pa je javno pozval k razmisleku o podobnem koraku, kot so ga storile ZDA.

8 ur dela z masko: nadrejeni zagrozili, da bodo kaznovali delavce, ki potiskajo masko pod nos
01. 06. 2020 15.34Epidemija se je z junijem v Sloveniji uradno končala, življenje pa se je po večini vrnilo v ustaljene tirnice. A stvari marsikje niso povsem "normalne" in tako, kot je bilo pred korono, še nekaj časa ne bo. Pri ljudeh se ob vračanju na delovno mesto lahko pojavijo skrbi in tako imenovana "korona" fobija. Prilagajanje novim okoliščinam pa lahko traja nekaj dni ali celo tednov.

Redno zaposleno samohranilko o odpovedi obvestili kar po telefonu
12. 05. 2020 07.58V času pandemije, ki je zadala hud udarec gospodarstvu, sindikati opažajo povečano število odpuščanj, ki so marsikdaj tudi nezakonita, pojavljajo pa se še druge kršitve delovnopravne zakonodaje. Največ kršitev je pri manjših delodajalcih, v obrtnih dejavnostih, pri gradbincih in v gostinstvu.

Države bi lahko zahtevale odškodnine od Kitajske. A vprašanje, če jih tudi bodo
05. 05. 2020 07.00Vse glasnejši so pozivi, da bi morala Kitajska plačati odškodnine zaradi pandemije novega koronavirusa, ki je ohromila svetovno gospodarstvo. Zaostruje se predvsem ameriška retorika, da je Kitajska svetovno javnost zavajala in prikrivala resnost covida-19. A kakšna je pravna podlaga za to in kaj bi to za seboj potegnilo?

Kako bomo delali, ko se vrnemo v službe?
29. 04. 2020 08.57Po svetu se rahljajo ukrepi za obvladovanje pandemije in gospodarstvo se z majhnimi koraki vrača v svoje tire. A pandemija je zagotovo že precej spremenila naša delovna okolja in ga bo v prihodnje še spreminjala. Kako bo videti naše delovni vsakdan v prihodnje? Manj sestankov in rokovanja, več bolniških odsotnosti, razkužila na vsakem koraku, 'prometni' znaki v podjetjih ...

Zakaj so potniška letala letela prazna?
14. 04. 2020 08.08Pandemija koronavirusa je povzročila izjemno turbulenco v letalski industriji. Za letalske družbe, ki so bile že prej v slabi finančni kondiciji, je bil to zadnji žebelj v krsto. Druge se po pomoč obračajo na vlade, ki vse bolj razmišljajo tudi o nacionalizaciji letalskih prevoznikov. Katere družbe bodo preživele korono in kako bo pandemija vplivala na potniško izkušnjo, je težko napovedati. Zagotovo pa bo letalska industrija iz krize izšla precej bolj vitka.

To so brezplačni tečaji, ki bodo popestrili vaše dneve
06. 04. 2020 07.00Združeni narodi ocenjujejo, da je trenutno po svetu zaradi novega koronavirusa okoli 1,25 milijarde otrok in mladih doma, saj so šole in univerze zaprte. A to ne pomeni, da je izobraževalni proces obstal. Živimo v svetu, kjer znanje ni le na dosegu roke, pač pa je le klik stran. Številni tečaji in učni viri so dosegljivi povsem brezplačno. Kako lahko torej čas samoizolacije čim bolje izkoristimo, da se naučimo kakšnih novih spretnosti in znanj?

'Kot bi se pridružili vojski, tretji dan pa bi vam dali padalo in vas vrgli z letala'
30. 03. 2020 09.50Zaradi epidemije mnogi zaposleni že nekaj tednov delajo od doma. Nekateri so se v tem času navadili na spremembe in si uredili novo rutino, mnogi pa komaj čakajo na zeleno luč, da bodo znova lahko odšli v svojo pisarno. Se pri delu od doma soočate s povečanim stresom, delate več kot prej, meje med službo in prostim časom pa praktično ni več? Kako ostati priseben in produktiven med delom od doma na daljši rok?

S kakšnimi težavami se srečujejo spletni trgovci in kako jih rešujejo?
23. 03. 2020 08.21Spletne trgovine, ki ponujajo živila, več kot očitno niso pričakovale tako velikega navala kupcev. Njihovi strežniki pregorevajo, kupci pa obupujejo, saj je naročilo včasih skoraj nemogoče oddati. Dostavni roki so se zaradi preobremenitve močno podaljšali. Preverili smo, kakšna je situacija.

Kako mi je koronavirus prekrižal načrte in zakaj je to morda dobro
17. 03. 2020 21.32Ta teden bi morala odpotovati nazaj v Združeno kraljestvo, kjer živim zadnjih nekaj mesecev. A sem "obtičala" v Sloveniji. Besedo sem postavila v narekovaje, zato ker je tudi tukaj moj dom, torej mi ni nič hudega. Priznam pa, da sem tudi sama zadnje dni tehtala, ali je sploh pametno, da potujem v teh časih, čeprav v mojem primeru to ne bi bilo turistično potovanje, pač pa bi se vrnila "domov".

To Britanci množično počnejo nezakonito, ne da bi se sploh zavedali
16. 03. 2020 07.36Med sprehodom po Londonu ali katerem drugem večjem britanskem mestu mimo pešcev ves čas švigajo ljudje na električnih skirojih. Ti so že tako priljubljeni, da marsikateri Britanec sploh ne ve, da je njihova uporaba praktično nezakonita. Na Otoku se namreč z njimi lahko legalno vozite zgolj na zasebnih površinah. A vlada naj bi pripravljala spremembo zakonodaje, s katero bo e-skiroje legalizirala.

Od nekaj sto pa do 1000 evrov stroškov - toliko porabijo za maturantski ples
09. 03. 2020 08.23Dijake zadnjih letnikov čaka stresno obdobje, a še pred maturo in zaključnimi izpiti so za en večer vse oči uprte vanje. Fantje in dekleta se pred svojimi učitelji in starši sprehodijo v elegantnih opravah na maturantskem plesu. Kakšni pa so stroški?

Pet študentov odkrito o študiju v tujini
04. 03. 2020 08.05Združeno kraljestvo je znano po enem najboljših izobraževalnih sistemov na svetu, tam so tudi nekatere najbolj priznane univerze. Študij v tej državi zato ponuja dobra izhodišča za kariero na mednarodni ravni. Med več kot dvema milijonoma študentov na Otoku je tudi več sto slovenskih študentov. Z nekaterimi od njih smo se pogovarjali o njihovih razlogih za študij v tujini in dozdajšnjih izkušnjah. Se bodo po končanem šolanju vrnili domov?

Zaskrbljujoče zgodbe mladih zdravnikov, ki delajo v britanskem javnem zdravstvenem sistemu
02. 03. 2020 08.33Britansko zdravstvo je v zadnjem desetletju padlo v hudo krizo, brexit pa bi lahko stanje še poslabšal, saj so že zdaj skušali kadrovsko podhranjenost krpati z delovno silo iz tujine. V javnost so pricurljale številne zgodbe izčrpanih zdravnikov, ki jih grdo gledajo že, če si vzamejo odmor za požirek vode. Neka mlada zdravnica pa je morala delati kljub spontanemu splavu, ki se ji je zgodil med službo. Kakšne izkušnje z britanskim zdravstvom pa imajo slovenski zdravniki?

Vpliv koronavirusa: težko leto za turizem
26. 02. 2020 08.39Koronavirus je celotna mesta zaprl v karantene. Številna podjetja na Kitajskem so ustavila proizvodnjo, kar se vse bolj odraža tudi v globalnem gospodarstvu. Zaradi epidemije so ponekod delovne procese organizirali drugače. Verjetno se je prvič v zgodovini zgodilo, da je postalo delo od doma nuja in ne zgolj privilegij.

Koliko časa sem čakala na ureditev statusa po brexitu?
24. 02. 2020 07.00Ne glede na to, ali državljan EU v Združenem kraljestvu živi že več kot 50 let ali se tja namerava preseliti decembra letos, za vse velja, da si morajo v roku urediti status po brexitu. Čeprav gre za relativno hiter postopek, so se pokazale številne težave, predvsem pri starejših. In kako bo po novem letu? Kdo se bo še lahko preselil na Otok? Kakšno sporočilo britanska vlada pošilja, ko usposobljenost delavcev ocenjuje glede na višino njihove plače?

Za katere poklice je ta hip največ povpraševanja?
12. 02. 2020 07.00Na katero šolo se vpisati, da bo moj otrok po končanem šolanju lažje dobil službo? To je vprašanje, ki si ga v teh dneh postavlja marsikateri starš. Trenutno je največ povpraševanja po voznikih tovornjakov, varilcih, prodajalcih, kuharjih, natakarjih … A trg dela je v današnji družbi zelo nepredvidljiv in spremenljiv, zato je zelo težko napovedati, kakšne kadrovske potrebe bodo imela podjetja na dolgi rok.

Oskarji 2020 v številkah: najcenejša stvar je zlati kipec
09. 02. 2020 07.48Podelitev oskarjev velja za enega najbolj glamuroznih in za ljubitelje filmov najbolj pričakovanih dogodkov na svetu. To je čas, ko Hollywood zažari v vsem svojem blišču. Temu primerna je tudi količina denarja, ki se vrti okrog prireditve. Zlati kipec, čeprav je za zmagovalca neprecenljiv, pa je v bistvu še najcenejša stvar na oskarjih.

Dobil oskarja za najboljšo moško vlogo, zaslužil pa le toliko
05. 02. 2020 08.50Nominacije za oskarja se najbolj obrestujejo nizkoproračunskim filmom, saj jih lahko iz sive cone potegnejo v prvi plan. Prodaja vstopnic posledično poskoči v nebo, kar se odrazi v zaslužkih. Letos se največ oskarjev nasmiha Jokerju, ki je eden najbolj donosnih filmov, posnetih po stripovski predlogi. Dobiček namreč kar 20-krat presega vložek v film.

Za 30 sekund oglasa med Super Bowlom vrtoglavih pet milijonov evrov
02. 02. 2020 08.31V ZDA so v pričakovanju največjega dogodka v letu – finala ameriškega nogometa. Na milijone ljudi bo spremljalo tekmo prek televizijskega prenosa, kar bodo skušali čim bolje iztržiti oglaševalci. Za 30 sekund oglasa so sicer morali odšteti več kot pet milijonov evrov. Ker se je več deset tisoč turistov zgrnilo v Miami, so hotelirji in letalski prevozniki svoje cene dvignili v nebo. Visoke zaslužke si obetajo tudi lokalni gostinci.

Štiričlanska družina lahko prihrani do 1200 evrov! To so prednosti zgodnje rezervacije počitnic
01. 02. 2020 11.11Če so še pred nekaj leti Slovenci v lovu za dobro ceno odlašali z rezervacijo počitnic vse do zadnjega, celo do nekaj dni pred odhodom na dopust, pa se trend v zadnjem času obrača. Turistične agencije pravijo, da je v zadnjih treh letih največ "navala" oziroma rezervacij za poletne počitnice ravno na začetku leta.

Tako kraljeva družina polni državni proračun
29. 01. 2020 08.54Je več kot 30 milijonov evrov za poroko princa Harryja in Meghan Markle stran vržen denar? Koliko britanska kraljeva družina stane Otočane? Čeprav za vzdrževanje kraljevega dvora prispeva prav vsak davkoplačevalec v Združenem kraljestvu, pa izračuni kažejo, da zaradi kraljeve družine v državni proračun priteče več denarja, kot ga iz proračuna družina dobi.

Nadurno delo: kaj ugotavlja inšpekcija?
15. 01. 2020 08.50Delodajalci se še vedno ne zavedajo ali pa nočejo vedeti, da je odreditev nadurnega dela izjema od izjeme, pravijo sindikalisti. Tudi inšpektorji, ki sicer ugotavljajo manj kršitev v povezavi z delovnim časom, so prepričani, da se prekomerno delo v praksi odvija pogosteje, kot odkrijejo na terenu. Največ kršitev se sicer pojavlja v poklicih, kjer že tako primanjkuje delovne sile – pri trgovcih, natakarjih, kuharjih, pa tudi medicinskih sestrah.

Najdaljša bolniška traja že več kot 12 let, najvišje nadomestilo znaša 21.997 evrov bruto
13. 01. 2020 08.27Stroški zdravstvene blagajne za bolniška nadomestila so se v zadnjih petih letih povečali za 71 odstotkov in so lani znašali že skoraj 400 milijonov evrov. Še nekaj sto milijonov evrov stroškov zaradi začasne zadržanosti z dela so imeli delodajalci. Povprečna bolniška je lani trajala 10,5 dneva, najdaljša pa več kot 12 let.

Slovenski igralci skupaj zaslužili skoraj 680.000 evrov
08. 01. 2020 08.53Desetletje, ki je za nami, je pospešilo razvoj novega 'športa', s katerim najstniki po vsem svetu služijo milijone. Med 650 najboljšimi igralci na svetu je tudi 20-letni Slovenec. Gre za e-šport oziroma tekmovalno igranje videoiger. Koliko zaslužijo najboljši e-športniki in kako težko se je prebiti na sam vrh?

Koliko odpravnine vam pripada?
06. 01. 2020 08.54Vsi se še spominjamo odmevnih odpravnin, ki so jih izplačali nekdanjim direktorjem in članom uprav. Pogosto tudi po tem, ko so bili zaradi svoje nesposobnosti ali kadrovskih menjav odstavljeni. Šlo je za zneske v višini več deset ali celo več sto tisoč evrov. Kaj vpliva na višino odpravnine? Kdo je do nje upravičen in koliko vam pripada, če izgubite službo?