Cekin.si

špela

Zaposleni

Slovenska podjetja: kako zaposlenim omogočajo miren prehod v upokojitev?

02. 04. 2025 02.38

Prehod v upokojitev je pomembna življenjska sprememba, ki jo ljudje doživljajo različno – nekateri z veseljem in pričakovanjem, drugi z negotovostjo in strahovi. Sindikati se zavzemajo za ukrepe in predlagajo prilagoditve delovnih pogojev, razbremenitve, premestitve na lažja delovna mesta in postopno zmanjševanje delovnih ur. Čeprav večina slovenskih podjetij še ne izvaja sistematičnih priprav na upokojitev, je v zadnjih letih opaziti vse več posameznih dobrih praks, ki zaposlenim olajšajo prehod v novo življenjsko obdobje.

Podjetništvo

Zgodba srečne slovenske mamice: od podarjenega šiviljskega stroja do srčnega podjetja

17. 03. 2025 08.26

"V prvi vrsti sem mama," pove Patricija Pavlin Pašič, ustanoviteljica podjetja Happy Mum. Z nasmehom in z žarom v očeh govori o ljubezni do družine. Materinstvo jo je vodilo na pot ustvarjanja, trenutek, ko ji je ostarela teta podarila star šivalni stroj, pa je bil začetek zgodbe, ki jo danes deli z mamicami in otroki.

Zaposleni

Takšne sankcije lahko doletijo zaposlenega, če zlorablja bolniški stalež

13. 03. 2025 09.19

V Sloveniji se število bolniških staležev vztrajno povečuje, kar povečuje stroške delodajalcev in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Bolniške odsotnosti so večinoma upravičene, prihaja pa tudi do zlorab, ki bremenijo zdravstveni sistem, delodajalce in celotno družbo. Kdo in kako odkriva zlorabe bolniškega staleža ter kakšne so posledice?

Finance

Maturantski izleti in plesi: koliko stanejo in kako privarčevati?

10. 03. 2025 04.08

Maturantski izleti in plesi so nepozaben del srednješolskih let, a hkrati lahko predstavljajo tudi velik finančni zalogaj za dijake in njihove družine. Stroški se gibljejo od nekaj sto do več tisoč evrov, kar lahko za nekatere pomeni veliko breme. Vendar pa obstajajo načini, kako prihraniti ali poiskati pomoč – od zgodnjih prijav in obročnega plačevanja do organiziranih akcij zbiranja sredstev.

Študenti

Od Malih Lipljen do Irske: kako je Tajda uresničila sanje o študiju v tujini

05. 03. 2025 04.38

Tajda Svetek si je upala storiti drzen korak in danes študira športno psihologijo na Irskem. Njena študijska pot se je začela na Nizozemskem, nato pa jo je želja po novih izzivih popeljala naprej. V intervjuju razkriva, kako je našla način za financiranje študija, katere so ključne razlike med Slovenijo in tujino ter kaj svetuje študentom, ki razmišljajo o odhodu.

Finance

Kako se ob ločitvi deli premoženje?

03. 03. 2025 09.17

V Sloveniji se loči vsak tretji par in po razvezi je treba doreči veliko stvari. Med drugim je treba razdeliti premoženje in možnosti sta dve – sporazum ali spor. Kako se deli premoženje, kaj vse se upošteva pri določitvi deležev, kako je z darili in dediščino ter drugo o delitvi premoženja po ločitvi pojasnjuje odvetnik Žiga Marovt.

Podjetništvo

Sladke sanje so postale resničnost: zgodba o družinski butični čokoladnici

26. 02. 2025 04.17

Nikoli ni prepozno za uresničitev sanj, dokazuje Nataša Mikelj, ki je skupaj z možem Gregorjem pri svojih petdesetih pogumno zapustila varno službo in ustvarila butično čokoladnico v srcu Radovljice. Njuna zgodba potruje, da se s strastjo, predanostjo in trdim delom lahko uresničijo tudi najdrznejše ideje. V pogovoru je razkrila, kako prepoznati vrhunsko čokolado in zakaj bo kakovostna čokolada v prihodnosti postala prestižna poslastica.

Študenti

Kje iskati nasvete za uspešen študij v tujini?

17. 02. 2025 04.42

Študij v tujini prinaša nove izzive, širi obzorja ter nudi priložnosti za osebni in profesionalni razvoj. Vendar pa je pred dejanskim odhodom treba marsikaj urediti ter pravočasno in premišljeno načrtovati. Preverite, kje iskati nasvete in vire, ki vam lahko pomagajo.

Varčevanje

Na kaj je treba biti pozoren pri globalnih naložbah?

14. 02. 2025 04.46

Zakaj je razpršitev ključna pri gradnji portfelja in kako jo doseči, kakšne so njene prednosti, katere vrste naložb vključiti, kako pogosto prilagajati portfelj in kako se izogniti napakam, je obrazložil upravitelj premoženja pri NLB Skladih Jure Štimac.

Študenti

Financiranje študija v tujini: kakšne možnosti imajo slovenski študenti?

10. 02. 2025 04.29

Vse več mladih se odloča za študij v tujini, saj odpira obzorja, omogoča spoznavanje novih kultur in nudi več priložnosti za kariero. A preden odidejo v svet, se morajo soočiti s pomembnimi vprašanji, kot je financiranje šolanja. K sreči obstajajo različni programi štipendiranja, ki lahko olajšajo finančno breme in omogočijo bolj brezskrben študij. Preverite, kakšne možnosti imajo slovenski študenti in kje lahko poiščejo podporo!

Finance

Delitev premoženja zunajzakonskih partnerjev: kako poteka?

06. 02. 2025 04.52

Na začetku se imajo vsi radi in običajno velja "kar je moje, je tvoje, je najino". Ob razpadu zveze pa se stvari lahko zapletejo in ob delitvi premoženja nastanejo spori; pri zunajzakonskem partnerstvu so najbolj pogosta vprašanja, kaj je skupno in kaj posebno premoženje ter koliko časa je dejansko trajalo razmerje. Na kakšen način se deli premoženje zunajzakonskih partnerjev oziroma ali so kakšne posebnosti v primerjavi z delitvijo premoženja ob razvezi zakoncev, je pojasnila odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Zaposleni

Psihopati med sodelavci: metoda 'sive skale' vas lahko reši

27. 01. 2025 04.15

V službi se srečujemo z različnimi ljudmi, med katerimi so tudi posamezniki, ki na prvi pogled delujejo karizmatično in sposobno. Vendar pa njihovo vedenje pogosto povzroča zmedo in spore, negativno vpliva na delovno vzdušje ter škoduje ugledu in uspešnosti podjetja. Kako prepoznati psihopata na delovnem mestu in kako se zaščititi pred njim, pojasnjuje direktorica Inštituta za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije, dr. Leonida Zalokar.

Podjetništvo

Trije Slovenci so se lotili težave, ki pesti celoten svet

14. 01. 2025 04.29

Kaj če bi lahko zmanjšali čas, ki ga preživite na telefonu, ter izboljšali svojo produktivnost, osredotočenost in ustvarjalnost v resničnem svetu? Prav to ponuja mladi slovenski startup Humanodoro, ki si je zadal cilj – preprečiti ali vsaj omiliti "digitalno gnitje možganov". Za idejo stojijo trije inovativni Slovenci, ki dokazujejo, da se lahko prodorne rešitve rodijo tudi pri nas. Njihova aplikacija in pametni podstavek za odvajanje od telefona že osvaja uporabnike, prejela je nagrado Business Gladiator za zmagovalno idejo, zdaj pa prodira tudi na ameriški Amazon.

Nepremičnine

Kritike predloga novega davka: vikendi obdavčeni, luksuzne vile izvzete

09. 01. 2025 04.15

Vladni predlog odpira razpravo o pravičnosti, učinkovitosti in ustavni vzdržnosti davka na nepremičnine. Medtem ko vlada poudarja cilje, kot sta povečanje dostopnosti stanovanj in razbremenitev obdavčitve dela, številni strokovnjaki opozarjajo na pomanjkljivosti, možne negativne učinke na nepremičninski trg in nepravično porazdelitev davčnega bremena.

Zeleno

Zakaj in kako pogosto pregledovati sončno elektrarno?

03. 01. 2025 15.23

Ustrezno vzdrževanje in redni pregledi so bistveni za optimalno delovanje, varnost in podaljšanje življenjske dobe sončnih elektrarn. Kako jih pravilno ohranjati?

Potrošnik

Kako potekajo postopki nadzora kakovosti in ustreznosti mesa?

19. 12. 2024 09.07

Sistem označevanja je zasnovan z namenom, da zagotavlja transparentnost, nudi potrošnikom potrebne informacije za izbiro in prispeva k varnosti živil. Kako poteka in kaj morajo vedeti potrošniki?

Podjetništvo

Zgodba, kako sta mladi Slovenki ustvarili poslovni hit z rastlinami

16. 12. 2024 04.15

V času, ko so omejitve pandemije korenito spremenile naša življenja, so se porajale tudi izjemne poslovne priložnosti. Ena takih je zgodba Džungla Plants, ki je zrasla na slovenskih tleh ter si v štirih letih in pol utrla pot med ljubitelje sobnih rastlin in ustvarila pravo urbano džunglo. Kako je nastala ideja, s kakšnimi izzivi sta se na začetku soočali ustanoviteljici ter kaj vse danes ponujajo, razkriva ena od ustanoviteljic Tjaša Jarc.

Zaposleni

Ste že prejeli božičnico? Poglejte, kakšne zneske so izplačala nekatera podjetja

09. 12. 2024 08.34

Številna slovenska podjetja bodo zaposlenim izplačala višje božičnice kot lani. Visoke božičnice bodo prejeli zaposleni v Krki in Leku, Petrolu, Energetiki Ljubljana, Telekomu Slovenije, OTP banki in Lumarju.

Pokojnine

Pokojninski sistem: kje smo in kaj prinaša leto 2025?

02. 12. 2024 04.26

V letu 2024 so bili sprejeti spremembe in ukrepi, ki so vplivali na višino pokojnin in socialno varnost upokojencev. Hkrati so že predlogi in načrti za leto 2025, vključno z uskladitvijo pokojnin in pokojninsko reformo, ki jo v ZDUS kritično ocenjujejo. Poudarjajo, da reforme ne naslavljajo dovolj potreb najranljivejših ter pozivajo k pravičnejšim in dolgoročno vzdržnim rešitvam.

Finance

Denar in kriminal: Tekma brez konca – od ponarejanja do kibernetskih prevar

25. 11. 2024 09.43

Denarni kriminal spremlja človeštvo od trenutka, ko smo izumili denar. Njegove razsežnosti segajo od preprostih ponarejanj in ropov do zapletenih digitalnih prevar, ki izkoriščajo najsodobnejšo tehnologijo. Nepridipravi so iznajdljivi, hitri in ustvarjalni. Vodi jih želja po dobičku in premoči nad sistemom. Nenehno iščejo nove priložnosti in načine, kako preseči obstoječe varnostne mehanizme. V "tekmi brez konca" tekmujejo z organi pregona in vsemi nami. In tekmovanje, kdo bo korak pred drugimi, se bo nadaljevalo, vse dokler bo na Zemlji človeštvo. Oziroma ... dokler bo na Zemlji denar.

Podjetništvo

Strast do letalstva izražena v pohištvu: "Luksuz ni vedno iz novega"

18. 11. 2024 04.27

Primož Jovanović, pilot z dolgoletnimi izkušnjami, je med pandemijo uresničil strast – ustvarjanje unikatnega pohištva iz letalskih delov. Z Evo Kraš sta zasnovala znamko Papa Juliett Aviation Art, ki združuje ljubezen do letalstva, umetnosti in trajnosti. Njuni kosi danes krasijo domove in pisarne pilotov in direktorjev vse od Slovenije do Monaka, ZDA in Hrvaške. Kako je od krmilne palice prešel v svet oblikovanja?

Pametna samooskrba

Kako lahko znižate stroške elektrike ob novi omrežnini?

12. 11. 2024 11.44

Z novim načinom obračunavanja omrežnine so slovenska gospodinjstva postavljena pred izziv učinkovitejše rabe električne energije in prilagoditev navad, da bi optimizirala stroške. Katere ukrepe lahko sprejmejo odjemalci, pojasnjuje energetski svetovalec mreže ENSVET Matjaž Eržen.

Potrošnik

Slovenci še veliko zapravimo za dan mrtvih, a izbiramo bolj okolju prijazno

28. 10. 2024 04.05

Dan spomina na mrtve ima v Sloveniji dolgo tradicijo. Okoli 1. novembra se spominjamo preminulih, kar se kaže tudi v pogostejšem obisku grobov in številu kupljenih izdelkov za urejanje grobov, kot so cvetje in sveče. Čeprav je okraševanje nagrobnih spomenikov globoko zakoreninjeno, so v zadnjih letih opazne spremembe, predvsem v smeri bolj trajnostnih, okolju prijaznih izbir.

Potrošnik

E-goljufi s pomočjo AI vse bolj prefinjeno (in uspešno) napadajo

25. 10. 2024 04.10

Spletne prevare so postale milijardni posel. E-goljufi več ne poznajo meja; ogromno vlagajo v napredno tehnologijo, pri čemer kot glavno orodje uporabljajo umetno inteligenco. Kako se lahko zaščitimo?

Davki

Kako optimizirati davčne obveznosti pri investiranju?

24. 10. 2024 04.59

Varčevanje in investiranje ponujata priložnosti za povečanje premoženja, vendar imata tudi davčne posledice, ki jih je smiselno optimizirati. Zakonodaja v Sloveniji omogoča vlagateljem določene ugodnosti za zmanjšanje davčnih obremenitev, zlasti ob upoštevanju vrste, dobe imetništva in pravilnega časovnega razporejanja naložb. Kako najbolje izkoristiti razpoložljive davčne olajšave, pojasnjujeta strokovnjakinji Sonja Omerza in Sonja Lovše Bambič.

Potrošnik

Stroški pogrebov: koliko je treba odšteti?

21. 10. 2024 04.46

Medtem ko se stroški klasičnih pogrebov s krsto gibljejo od 1600 do 2400 evrov, so žarni pogrebi in raztros pepela običajno cenejši in obenem okolju prijaznejši.

Investicije

Kako ravnati v času borzne panike?

17. 10. 2024 04.23

V času borzne panike se nekateri vlagatelji zatekajo v čustvene in nepremišljene odločitve, kar lahko privede do izgub. Hitre poteze pogosto veliko stanejo – investitorji prodajo pod ceno, imajo dodatne transakcijske stroške, izgubijo priložnosti za rast naložb in plačajo davke, ki bi se jim sicer lahko izognili. Kako ravnati v času padcev na finančnih trgih, svetuje borzni analitik Lojze Kozole.

Gospodarstvo

Primer slovenskega podjetja, ki je bilo v stečaju, nato pa so se delavci samoorganizirali

14. 10. 2024 04.26

M TOM ni tipična zgodba o stečaju. Je zgodba o zaupanju, vztrajnosti in moči povezovanja. Po propadu podjetja TOM leta 2010, ko je brez dela ostalo okoli 200 zaposlenih, je skupina nekdanjih delavcev zavihala rokave, združila znanje in izkušnje ter na ruševinah starega podjetja stopila na novo uspešno poslovno pot.

Najem

Kaj mora plačati lastnik stanovanja?

06. 10. 2024 04.24

Kaj naj stori najemnik v primeru, če mu lastnik stanovanja nalaga stroške, ki bi jih moral kriti sam? In obratno – kako naj postopa lastnik, če najemnik ne plačuje stroškov?

Investicije

Kaj izbrati – aktivno ali pasivno vlaganje?

03. 10. 2024 04.00

V svetu vlaganja se vlagatelji pogosto srečujejo z dilemo, ali naj izberejo pasivno ali aktivno strategijo investiranja. Oba pristopa imata svoje prednosti in slabosti; pomembno pa je razumeti glavne razlike in ugotoviti, katera je bolj primerna za vas.

Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861