špela

Koliko bi lahko zaslužili s prodajo tolarjev in bonov?
10. 11. 2021 04.45Skupno 67,2 milijona slovenskih tolarjev še ni zamenjanih in nekaj redkih, predvsem bankovcev redne serije višjih apoenov, je zanimivih tudi za zbiratelje. A cene, po katerih se na spletu prodajajo določeni primerki, niso nujno tudi cene, po katerih se prodajo. "Veliko prodajalcev namreč svoje primerke močno precenjuje, trg pa oblikujeta ponudba in povpraševanje," je poudaril predsednik Društva Evronumizmatikov Slovenije, Matjaž Kukuruzovič.

2 evra na dan dajte na stran
09. 11. 2021 08.04Ko boste nadzorovali tok svojih osebnih financ, boste imeli več denarja.

Kredit s spremenljivo ali fiksno obrestno mero v času inflacije?
08. 11. 2021 04.15Oživljanje gospodarstva po pojavu novega koronavirusa je prineslo tudi visoko inflacijo in podražitve. Med drugim so višje cene energentov, naftnih derivatov, hrane, oblačil in obutve ter tudi nepremičnin, medtem pa je ob rekordno nizkih obrestnih merah denar poceni in so ugodni stanovanjski krediti. Ampak ali bo tako tudi ostalo in kakšno bo dogajanje na nepremičninskem trgu?

V kaj se ob višji inflaciji izplača vlagati denar?
02. 11. 2021 04.45Se v turbulentnih časih covida-19, visoke inflacije in rasti cen sploh izplača varčevati ali investirati? V kaj se trenutno kljub vsemu izplača vložiti dodaten denar in kaj mora vedeti posameznik kot varčevalec in vlagatelj? Odgovarjata finančna svetovalka Katja Bogataj Kopriva in analitik Lojze Kozole.

Obisk dimnikarja vas lahko stane tudi več kot 40 evrov z DDV na uro
29. 10. 2021 08.16Dimnikarji ne prinašajo zgolj sreče, če se - kot narekuje stara vraža - ob pogledu nanje primemo za gumb, licencirani s svojo dejavnostjo skrbijo tudi za požarno in zdravstveno varnost ter posredno varujejo okolje. Obenem so njihovi obiski pomembni tudi zaradi prihranka, saj je ob rednih pregledih praviloma tudi manjša poraba goriva.

Zato se dražijo plin, elektrika, gorivo ...
27. 10. 2021 04.30Slišati je svarila, da bi moralo Evropo moralo najbolj skrbeti zaradi velikega porasta cen zemeljskega plina, tudi ker se je podražitev prenesla na ostale energente. Dražijo se gorivo, elektrika, premog, hrana in ostale osnovne življenjske dobrine. V ospredje znova prihajajo glasni pozivi, da mora Evropa postati bolj samooskrbna.

To kupujejo Slovenci na črni petek
25. 10. 2021 04.30Kaj se izplača kupiti na črni petek, ne pa čakati na poznejši decembrski čas? Na kaj je treba biti pozoren ob nakupu ter kako je z reklamacijami, garancijami, vrnitvami in zahtevami kupnine? Preverite!

Kdaj se bo inflacija začela umirjati?
21. 10. 2021 04.45Začaran krog. Višja inflacija draži oziroma višje cene pomenijo višjo inflacijo. Podražitve povzročijo manjšo potrošnjo, saj se potrošniki v negotovosti odzovejo z varčevanjem in "kupčkanjem" v strahu, da jim bo zmanjkalo denarja. Slabša potrošnja prinaša manj zaslužkov podjetjem in manj sredstev za zaposlene, negativni doprinos predstavljajo višji stroški, ki se prelivajo v cene, ob vsem so glasnejši pozivi k višanju plač. Našteto močno odstopa od ciljev denarnih politik, ki so med drugim postopno in počasnejše višanje cen, kar pušča tudi prostor za postopno in počasnejšo povišanje plač.

Najdražja je Ljubljana in vse dražja je tudi okolica
18. 10. 2021 04.30Cene nepremičnin dosegajo rekordne vrednosti. Najbolj iskane in tudi najdražje so kot običajno v Ljubljani, kjer povpraševanje močno presega ponudbo in kjer si običajen Slovenec s povprečnimi dohodki le stežka privošči lastno stanovanje, kaj šele hišo. Zato se ozirajo po okolici, ki pa prav tako ni poceni.

To je dobro vedeti pred vzpostavitvijo spletne trgovine
15. 10. 2021 04.30Prepričanje, da moraš biti na spletu, sicer v poslovnem svetu dandanes ne obstajaš, se je v epidemiji izkazalo še za bolj resnično in pravilno. Številne trgovine so bile kar nekaj časa zaprte in trgovci so se razdelili na spletne in fizične. Prvi so lahko dokaj nemoteno delovali in prodajali, medtem ko so drugi čez noč ostali brez kupcev. Nekaj se jih je prilagodilo in sčasoma začelo poslovati po spletu, določeni pa so morali žal za vedno zapreti svoja vrata.

Podražitve in rekordno dolgi zamiki dobav, cene hiš pa v nebo
08. 10. 2021 05.00Globalni trend naraščanja cen in pomanjkanja osnovnih gradbenih materialov, proizvodov ter surovin se je začel lansko jesen, razlogov za to pa je več. Med poglavitnimi je seveda pandemija, ki pušča posledice na celotnem gospodarstvu. Tudi v gradbeništvu se ponudniki soočajo z znatnimi podražitvami in rekordno dolgimi zamiki dobav, vse našteto pa se odraža v cenah hiš, kar seveda občutijo tudi kupci.

Ali lahko na razgovoru za delo vprašajo, ali ste cepljeni ali preboleli?
04. 10. 2021 05.00Kakšni so lahko postopki delodajalca, če zaposleni ne nosi zaščitne maske in druge zaščitne opreme ter če odklanja testiranje? In še – ali lahko delodajalec na razgovoru za delo vpraša kandidate, ali so preboleli ali cepljeni?

Neprofitna stanovanja: med epidemijo ni bilo večje plačilne nediscipline
01. 10. 2021 05.00V Sloveniji primanjkuje več kot 9000 javnih najemnih stanovanj, med katerimi so tudi neprofitna, namenjena socialno šibkejšim. Ponekod jih gradijo in bodo kmalu vseljiva, a jih vsaj za zdaj ne bo dovolj, da bi zadostili vsem potrebam, prošnjam in povpraševanju. Če najemnik neprofitnega stanovanja ne plačuje najemnine ali tekočih stroškov, lahko sicer po opominih in izčrpanih vseh drugih možnostih pomoči sledi prisilna izselitev. Če ugotovijo, da ni več upravičenec, pa neprofitno najemnino spremenijo v tržno in lahko najemnik še naprej živi v stanovanju.

Na mestu propadajočega samskega doma rastejo oskrbovana stanovanja
27. 09. 2021 05.00V Kranju se obetajo nova oskrbovana stanovanja za starejše, ki bodo zrasla na mestu, kjer je prej vrsto let propadal star objekt. Obenem načrtujejo tudi gradnjo novega doma upokojencev, saj je obstoječi vedno poln in so zanj dolge čakalne vrste.

Ali je treba v pisarnah nositi zaščitne maske?
24. 09. 2021 05.00Zaposleni morajo nositi zaščitne maske v skupnih prostorih, torej na hodnikih, v sejnih sobah, na straniščih in drugod, kjer se srečuje več oseb. Ali jih morajo nositi tudi v pisarnah, je odvisno od ocene tveganja. Preverite, kakšne so kazni za kršitelje, tako za zaposlene kot tudi za delodajalce!

Tako nadomestilo plače pripada zaposlenim staršem, ko je otrok v karanteni
21. 09. 2021 08.33Zaposleni lahko dobijo nadomestilo plače za otroke, ki jim je odrejena karantena. V katerih primerih jim pripada, za koliko stare otroke in za koliko časa ter kolikšno je nadomestilo prihodka? Preverite!

Marsikaj lahko sami storimo za okolje. Je lažje v hiši ali v bloku?
17. 09. 2021 05.00Kaj lahko na enostaven, hiter način in brez večjega truda vsak posameznik naredi za varovanje okolja, za naravo, za planet Zemljo, so pojasnili na Snagi Maribor, Marjetici Koper, Komunali Kranj in Komunali Novo mesto. Preverite tudi, kako odgovarjajo na dvome, da sta ločevanje in predelava v končni fazi lahko celo dražja!

Kako bo dolgotrajni covid vplival na trg dela?
10. 09. 2021 05.00Večletna ugodna gibanja na trgu dela je spomladi 2020 prekinila epidemija, ki je povzročila padec zaposlenosti in skokovito rast brezposelnosti. Razmere se izboljšujejo, povečuje se povpraševanje po delavcih in krepi se zaposlovanje brezposelnih. Registrirana brezposelnost v Sloveniji je dosegla raven pred epidemijo, povečalo se je povpraševanje po delavcih in delodajalci se v nekaterih dejavnostih že soočajo s pomanjkanjem delovne sile. Pred vrati pa je še en izziv - posledice dolgotrajnega covida.

To se dogaja v slovenskem zdravstvu
03. 09. 2021 05.00Zaradi povečanega števila odhodov in zapuščanja delovnih mest bi lahko pandemijo covid-19 na trgu dela poimenovali tudi obdobje množičnih odpovedi, pravijo gospodarstveniki. Po pojavu novega koronavirusa so namreč v različnih koncih sveta zaznali povečan trend menjavanja služb in odhodov zaposlenih iz različnih panog.

Postelj v študentskih domovih premalo, najemnine pri zasebnikih v večkratnike
02. 09. 2021 05.00Študentje pred začetkom študijskega leta iščejo primerno nastanitev v kraju študija. V študentskih domovih je že vrsto let premalo mest – najslabše je v Ljubljani in Kopru – upravičenci pa morajo zanje izpolnjevati določene pogoje. Na odločitev, ali študentu sploh pripada bivanje v domu, namreč vplivajo materialni položaj njegove družine, oddaljenost študija in morebiten težak socialni ali zdravstveni položaj. In četudi študent izpolnjuje pogoje, zaradi prostorske stiske ni nujno, da bo dobil posteljo v domu. Preostane najem pri zasebniku, te najemnine pa so lahko štiri-, pet- ali celo šestkrat višje.

Slovenci moramo za svoje stanovanje delati med 8 in 10 let
27. 08. 2021 05.00Slovenci moramo delati med 8 in 10 let, da si lahko privoščimo lastno nepremičnino, upoštevajoč povprečno letno plačo in povprečno ceno kvadrature v državi, je pokazala nova analiza Deloitte. "Po omenjeni raziskavi so cene nepremičnin v Sloveniji glede na povprečno plačo res v zgornji polovici med vključenimi državami, a številke ne odstopajo tako zelo od povprečja, kot se pogosto prikazuje v javnosti," je poudaril direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami Boštjan Udovič. Ključni razlog za relativno visoke cene glede na plače medtem ostaja pomanjkanje stanovanj ob precej visokem povpraševanju. Se bo v prihodnje kaj spremenilo?

Zato zlato v negotovih časih ostaja varna naložba
25. 08. 2021 05.00Svetovno gospodarstvo se po krizi ob pandemiji covid-19 počasi vendarle postavlja na noge. Stanje v gospodarstvu je sicer še negotovo, plače rastejo počasneje kot življenjski stroški, banke so previdne pri posojilih, vrednost delnic niha, denar je poceni, pozitivne obresti so izjemno nizke, grozi inflacija. Medtem ostaja visoko povpraševanje po žlahtnih kovinah, predvsem zlatu. Ampak, kako zlatu vselej, tudi v zelo turbulentnih časih, uspe ohranjati status varne naložbe?

"Kot mamica treh otrok močno, močno stiskam pesti, da bodo šole in vrtci odprti"
20. 08. 2021 05.00Med pripravljanjem vseh številnih šolskih potrebščin za dva šolarja, za katere smo odšteli okoli 250 evrov, me je znova prešinila misel: "Kaj, če nas vnovič čaka večmesečno šolanje na daljavo?" Ker ... kljub cepivu, določenem deležu prebolelih in testiranju ni izključeno, da se bodo vnovič zapirale šole in vrtci. In omenjenega scenarija si verjetno nihče ne želi.

Team buildingi so nazaj. Kakšni so trendi?
23. 06. 2021 10.10Po letu, ko smo večino stvari opravljali pred računalniškimi zasloni, so se odnosi in vezi med zaposlenimi spremenili. Čeprav ima delo od doma svoje prednosti, pa je za ohranjanje timskega duha ključen fizični stik s sodelavci. Tega se zavedajo tudi podjetja, saj se s sproščanjem ukrepov povečuje tudi zanimanje za team buildinge. Pri teh pa je letos poudarek predvsem na sproščenem vzdušju in zabavnem druženju in ne toliko na raznih aktivnostih.

To vse je treba urediti pred odhodom na dopust na Hrvaško
16. 06. 2021 05.00Če smo v naši družini še lani apartma rezervirali v sredo in na dopust na hrvaški otok odpotovali že čez dva dni v petek, je letos drugače. Lani je bilo denimo mogoče tik pred zdajci in v višku sezone dobiti dober apartma ob morju za nizko ceno, letos pa smo ob iskanju že zdaj zaznali večjo zasedenost in tudi višje cene.

Hamisi - "kačji deček", ki se prebija iz dneva v dan. Je eden izmed 160 milijonov otrok
11. 06. 2021 05.00Otroke, kot je 11-letni Hamisi, rudarji kličejo "nyokas", kar v prevodu pomeni "kačji deček", saj se kot kače plazijo po ozkih podzemnih rudniških tunelih. Njihovo zdravje je ogroženo, vdihavajo grafitni prah, lačni so. Pogosto delajo po 18 ur dnevno za en sam samcat obrok in v celem dnevu zaslužijo komaj evro.

Tako na višino pokojnine vpliva zaslužek, ki ga dobite s sezonskim delom
31. 05. 2021 05.00V zadnjem času je največ povpraševanja po sezonskih delavcih za obiranje jagod in v hmeljarstvu, na Zavodu za zaposlovanje pa opažajo manj ponudbe kot prejšnja leta. Sezonska dela lahko opravlja kdor koli, so pa fizično naporna in slabo plačana. Ali lahko sezonsko delo vpliva na višino nadomestila za brezposelnost, pokojnine in štipendije?

Jadranje so kot obliko "varnega dopusta" prepoznali tudi nekdanji nejadralci
28. 05. 2021 05.00Navtični turizem je ena izmed izjemno redkih turističnih panog, ki jih epidemija covida-19 ni tako hudo prizadela. Mnogi so ga namreč prepoznali za eno od možnosti za varni dopust, saj je na plovilu "sredi morja in v mehurčku zdravih" enostavno vzdrževati varnostno razdaljo in je resnično izjemno malo možnosti za okužbo.

So bitcoini res tako veliki onesnaževalci okolja?
24. 05. 2021 05.00Elon Musk je z napovedjo, da pri Tesli opuščajo trgovanje z bitcoini, in z očitkom, da so bitcoini zaradi rudarjenja veliki onesnaževalci našega planeta, povzročil drastičen padec vrednosti na kriptotrgih. Preverite, kakšno je verjetno ozadje njegovih objav ter koliko elektrike se porabi pri trgovanju in rudarjenju!

'Ljudje si spet želijo kopanja v bazenih'
21. 05. 2021 05.00Slovenska terme in zdravilišča so se že od prve novice o možnosti odpiranja začeli intenzivno pripravljati na popolno odprtje vseh obratov, ki do sedaj še niso delovali. Zaznavajo veliko povpraševanje in imajo čedalje več rezervacij; gostje jim zaupajo, da komaj čakajo vnovično kopanje v bazenih in počitnice pri njih. Najpozneje do sredine junija sicer povečini načrtujejo odprtje zunanjih bazenov in drugih nastanitvenih obratov, ki so bili do sedaj zaprti, ob pripravah na glavno poletno sezono pa pozivajo vlado k omilitvi "rigoroznih, neživljenjskih in nesmiselnih" ukrepov ter poudarjajo, da bodo poskrbeli za varnost tako gostov kot tudi zaposlenih.