žrtve

'Ne govorimo o nekem zapravljanju, ampak stalno odpovedovanje je težko'
29. 09. 2022 08.24Katero položnico plačati ta mesec in katera lahko počaka? Zaradi katerega neplačanega stroška lahko družina ostane brez strehe nad glavo? Kako je biti zaposlen in revež, ki potrebuje pomoč humanitarnih organizacij? O tem smo se pogovarjali s koordinatorko Verige dobrih ljudi pri Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje Živo Logar.

Ali lahko stvari bivšega ali bivše postavite na cesto?
26. 09. 2022 04.45Ločitev zakoncev ali razhod partnerjev je lahko izredno boleča življenjska izkušnja – najprej pogovor o koncu zveze, nato selitev. Pogosto se zgodi, da partner, ki se odseli iz skupnega gnezda, pusti nekaj svojih stvari v domu, kjer več ne prebiva. In čeprav se ga večkrat pozove, naj pride ponje, in čeprav večkrat obljubi, da bo to storil, do tega nikoli ne pride. Kako ukrepati, da se že tako težka situacija ne bi še dodatno zapletla, smo vprašali odvetnico Katarino Čeč Labernik.

NLB opozarja na poskuse kraje podatkov
20. 07. 2022 05.00Nepridipravi poskušajo na vse mogoče načine priti do vašega premoženja. Bodite previdni.

Na začetku prikazujejo bajne donose, ko želi posameznik dvigniti svoj denar, pa ...
15. 07. 2022 05.00Policija je v lanskem letu zaznala porast primerov, ko so ljudje nasedli spletnim goljufom in svoja sredstva vložili v različne spletne platforme, ki so obljubljale visoke donose. Na koncu so se lahko le obrisali pod nosom. Slovenski vlagatelji so tako bili oškodovani za skupaj več kot 6,6 milijona evrov. Vlaganje v kriptovalute je vse bolj priljubljeno tudi pri nas, čeprav mnogi nimajo veliko znanja o tem. Na kaj je torej treba biti pozoren?

Osebe brez stalnega naslova: s kakšnimi težavami se soočajo?
11. 07. 2022 05.00Biti najemnik v Sloveniji pogosto pomeni biti ves čas v negotovosti glede osnovnih in za mnoge samoumevnih stvari, kot je denimo stalno prebivališče. To je namreč ena od težav, s katero se soočajo številni najemniki. Lastniki namreč pogosto podpis najemne pogodbe pogojujejo s tem, da najemnik na naslovu ne sme prijaviti stalnega prebivališča. Kaj pravi zakonodaja in kaj lahko v tem primeru naredi posameznik?

Kdo je upravičen do neprofitnega stanovanja?
11. 04. 2022 05.00Stanovanjski skladi redno objavljajo razpise za dodelitev neprofitnih stanovanj v najem. Kdo je upravičen do njih?

Absurdna situacija – delavcev ni, a bo treba kljub temu odpuščati
29. 09. 2021 14.15Gostinstvo se je znašlo v grozljivem položaju – od začetka preverjanja pogoja PCT je večini gostincev promet upadel od 30 do 50 odstotkov, kar 38 odstotkov pa jih razmišlja o odpuščanju zaposlenih, če jim država ne bo pomagala s subvencioniranjem skrajšanega delovnega časa ali čakanja na delo.

Zakaj so žrtve velikokrat dvojne žrtve?
16. 07. 2021 05.00Vse več je raziskav, ki kažejo, da šefi napadene zaposlene velikokrat krivijo za napade in menijo, da so jih kar sami izzvali. Tistim, za katere pa so obstajali dokazi, da se na delovnih mestih obnašajo neprimerno ali da so nesramni in žaljivi do sodelavcev, pa se ni zgodilo nič, saj jih šefi niso dojemali kot take. Zakaj? Ker so imeli tesne povezave s šefom oddelka ter so veljali za dobre in učinkovite delavce.

Nočne more Airbnbja doživeli tudi Slovenci
05. 07. 2021 07.51Pred dnevi je odjeknila novica o posilstvu avstralske turistke v newyorškem stanovanju, ki ga je pred leti najela preko platforme Airbnb. Ameriška spletna platforma za oddajo nepremičnin ji je v zameno za to, da svoje nočne more ne razkrije javnosti, plačala večmilijonsko odškodnino. A to ni edini primer, ko so ljudem z grozljivimi izkušnjami z nastanitvami, najetimi preko platforme, plačali za "molk".

'Videti so kot sužnji'
16. 06. 2021 05.00Sezonska dela so že v polnem razmahu. Tako je tudi na Portugalskem, kjer se kmetijstvo krepi in uspešno okreva po težkem letu. A k dobičkom ga poganja poceni delovna sila iz Azije, poročajo nekateri tuji mediji. Številni sezonski delavci so namreč v državo prišli s pomočjo tihotapcev, dela pa opravljajo v izredno težkih pogojih.

'Tedenski donos v višini 300 odstotkov vloženih sredstev'
13. 04. 2021 05.00Ste navdušeni nad obljubljenim? Se že vidite kot bogataša? Potem je ta članek pravi za vas! Bodite previdni, vse preverite, obrnite se na uradne institucije in poskrbite, da ne postanete žrtev goljufov. Policija opozarja, da je tovrstnih prevar veliko, v zadnjem letu pa so se še povečale. Že to, da vam nekdo obljublja tedenski donos v višini 300 odstotkov vloženih sredstev, je znak za preplah.

Z lažnim sporočilom lahko pridejo do visokih zneskov
09. 04. 2021 08.13Podjetja in podjetniki so še vedno potencialna tarča spletnih prevarantov, ki nikoli ne počivajo. Pogosto so namreč žrtve novih načinov prevar, zato v policiji svetujejo, naj začnejo preverjati pristnost elektronske pošte.

Tako vas želijo prevarati, ko kupujete rabljeni avtomobil po spletu
31. 03. 2021 05.00V zadnjem letu opažajo občuten porast goljufij pri nakupih rabljenih vozil, predvsem spletnih, saj se je v letu 2020 število spletnih prevar v primerjavi z letom 2019 kar podvojilo. Na Policiji trend naraščanja pripisujejo tudi vplivu trenutnih razmer zaradi epidemije covida-19, ko več nakupujemo po spletu ali po posrednikih, kar so storilci s pridom izkoristili. Sicer pa pri prodaji rabljenih osebnih vozil že vrsto let redno zaznavajo goljufije in zato, da bi se izognili oškodovanju, močno priporočajo, naj se morebitni kupci pred nakupom seznanijo z vsemi težavami in pastmi pri nakupu rabljenega vozila – tako v Sloveniji kot v tujini.

Ko vam 'ljubezen' pobere ves denar
24. 03. 2021 05.00Spletna mesta za zmenke, kontakti prek družbenih omrežij, pisma na elektronski naslov ... Vse to uporabljajo sleparji, da bi odkrili novo žrtev, ki jo bodo finančno izželi.

'Žrtve bomo šteli, ko bo epidemije konec'
18. 12. 2020 08.32Nepremičninski posredniki so bili brez dela, promet z nepremičninami pa se je nemoteno izvajal naprej. "To pomeni, da država prometa z nepremičninami ni zaustavila, ampak ga je zgolj preusmerila stran od nepremičninskih posrednikov, s čimer jim je bilo onemogočeno ustvarjanje prihodkov, država pa se je s tem odpovedala DDV," so pojasnili v Združenju družb za nepremičninsko posredovanje.

Policija: žrtve so bile oškodovane za od 17.000 do 98.000 evrov
30. 11. 2020 05.45Policija svari pred goljufijami, povezanimi z domnevnimi investicijskimi vlaganji.

Finančno nasilje: znaki, na katere bodite pozorni
04. 11. 2020 05.45Obstaja več vrst nasilja, med njimi je tudi finančno. Številni ga ne poznajo in ga tudi ne znajo prepoznati, čeprav ga morda doživljajo tudi sami.

Minimalna plača 2021: koliko več bi morali dobiti?
08. 10. 2020 12.34Medtem ko delodajalci pozivajo k zamrznitvi rasti minimalne plače, sindikati vlado pozivajo, naj se postavi na stran šibkejših v delovnih razmerjih. Predloga o zamrznitvi plače tako ne podpirajo in se o njem niso pripravljeni pogajati, pač pa pričakujejo, da bo vlada sledila zakonu. Po zadnjih izračunih glede minimalnih življenjskih stroškov iz leta 2017 bi se bruto minimalna plača z januarjem dvignila na 1050 evrov bruto, kar je več kot 100 evrov več kot letos.

'Ali bom zdržal ali pa umrl'
31. 08. 2020 14.10Natakarji so še posebej preobremenjeni med turistično sezono. Na Hrvaškem so se tudi letos pojavljale enake težave kot prejšnja leta - slabe nastanitve, preveč delovnih ur, slaba plačila ...

Nekateri so na 'praznih' cestah preizkušali maksimalne hitrosti vozil
08. 05. 2020 08.04"Nekaterim nič, popolnoma nič ne strezni glave! Tudi smrtne žrtve ne. Blizu kraja včerajšnje tragične prometne nesreče smo danes popoldan ponovno ugotovili takšni nepravilni prehitevanji. Včeraj je to vodilo v smrt nedolžnega voznika. Je potreben še kakšen komentar?" Objava mariborske policijske uprave med omejitvami gibanja v času koronavirusa, ko so bile slovenske ceste skorajda prazne. Zdaj se življenje počasi vrača v stare tirnice in na ceste se vračajo vozniki, ki niso dolgo vozili. "Ukrepi se rahljajo, naj se ne rahlja vaš odnos do cestno-prometnih predpisov," pozivajo na Agenciji za varnost prometa.

Strah pred virusom zamenjal strah pred posledicami epidemije
22. 04. 2020 11.29Italija je ena izmed evropskih držav, ki jo je izbruh novega koronavirusa močno prizadel. Strah pred okužbo in virusom je bil med ljudmi zelo močan, a zdaj se ta strah preoblikuje v strah pred posledicami epidemije, poročajo tuji mediji.

Denar, ki ga je zaslužil v šovu, podaril v dobrodelne namene
24. 02. 2020 08.36Če moški nosi naziv sanjski, mora biti seveda tudi velikodušen in pripravljen pomagati. Očitno je hrvaški sanjski moški Goran Jurenec prav zares takšen. Večino zaslužka, ki naj bi ga prejel od hrvaške televizijske mreže, ki je šov snemala, naj bi podaril v dobrodelne namene, kar bo v nocojšnji oddaji povedal tudi preostalim tekmovalkam. In kakšno organizacijo je izbral?

V poslovilnem pismu šefe obtožil 'vodenja s terorjem'
31. 12. 2019 09.51V podjetju France Telecom je v letih 2008 in 2009 prišlo do vrste samomorov. Kaj so tožilci uspeli dokazati na sodišču in kaj se bo zgodilo z vodilnimi, ki so nad zaposlenimi načrtno izvajali psihično nadlegovanje, in sicer z namenom, da sami podajo odpoved?

Pojdite domov in stres iz službe pustite v službi
19. 12. 2019 14.27Gotovo poznate tisti znani stavek, da je treba težave iz zasebnega življenja puščati pred vrati službe. Nihče pa ne govori o nasprotnem – da je treba stres iz službe puščati prav tam, v službi. A verjetno ni osebe, ki se ne bi vsaj kdaj zalotila pri premlevanju neprijetnih dogodkov, ki izvirajo iz izzivov ali odnosov na delovnem mestu. Če se to dogaja pogosto, lahko začne močno vplivati na počutje, kakovost življenja in ne nazadnje tudi zdravje. Pomembno je osvojiti mehanizme, s katerimi se izognemu nepotrebnemu stresu, in uspešno ločujemo obe plati življenja.

Sramotenje – zanj niti ni treba veliko
13. 12. 2019 08.27"Kot ugotavljam, je sramotenje pogosta praksa, ki se je poslužujejo v podjetjih, kjer želijo, da zaposleni sam ponudi odpoved," piše Klavdija Verlak.

UI: Je strah pred izgubo službe upravičen?
22. 11. 2019 08.02Do 2022 bo vaš pametni telefon vedel več o vaših čustvih kot vaši družinski člani, je poudaril Pawel Bialka iz Gartnerja. Se tega veselite ali vas je strah?

Konflikt ali mobing? Kje je razlika?
11. 11. 2019 13.22Te dni odmeva primer, ki se je zgodil na ministrstvu za izobraževanje. Trije predstavniki za odnose z javnostmi na ministrstvu so namreč podali odpovedi, in sicer kot pravijo "zaradi slabih odnosov z vodjo kabineta". Mediji navajajo, da naj bi šlo za mobing oz. šikaniranje. Kako prepoznati, ali gre res za mobing?

Iz Londona odšlo skoraj 70 milijard evrov
29. 09. 2019 21.48Zavarovalnice selijo posle drugam. In transakcije so drage - stroške štejejo v milijonih.

To je nov način prevare. Previdno, da ne postanete žrtev
12. 09. 2019 09.06Kriminalci so se domislili nove prevare.

Ti tipi zaposlenih so najpogosteje žrtve nasilnežev
11. 09. 2019 08.51Nasilja na delovnem mestu je veliko, temu ne gre oporekati. Dogaja se skorajda povsod in je prisotno tako horizontalno kot vertikalno. Tarče so lahko delavci, vodje oddelkov, direktorji, skratka vsi, ki so del nekega sistema. Tokrat izpostavljamo specifične tipe zaposlenih, ki so najpogosteje žrtve nasilnežev, pri čemer lahko vidimo, da ni univerzalnega pravila, zakaj nekdo nad nekom izvaja nasilje – bodisi psihično, fizično ali spolno.