Malo delo

Veliko pomanjkanje delavcev v Nemčiji: v eni panogi jih manjka preko 50.000
24. 01. 2023 03.15Ne le pri nas, povsod po Evropi se soočajo s hudim pomanjkanjem delavcev v gostinstvu. V Nemčiji jih že sedaj primanjkuje okoli 50.000, s toplejšimi dnevi pa se bo ta težava le še stopnjevala.

Finančna svetovalca Slovencem – kam z denarjem v letu 2023?
06. 01. 2023 03.15Tisti, ki imajo na računu nekaj denarja, se sprašujejo, kako ga oplemenititi ali vsaj ohraniti njegovo vrednost. Zaradi inflacije je namreč naš denar manj vreden, saj za isto ceno dobimo manj. Kako si torej zagotoviti finančno stabilnost in v kaj se v letu 2023 splača vlagati? O tem smo se pogovarjali s finančnimi svetovalci.

Kako dvigniti produktivnost in dodano vrednost na zaposlenega?
09. 12. 2022 08.24V Sloveniji dodana vrednost na zaposlenega v povprečju znaša okoli 53.000 evrov. Najvišja je v jugovzhodni in osrednjeslovenski ter najnižja v pomurski in podravski regiji, med panogami pa je najvišja v farmaciji, energetiki, specializirani trgovini ali posredovanju ter najnižja v gostinstvu in kmetijstvu.

Kaj pravijo tisti, ki so na loterijah po svetu zadeli vrtoglave zneske?
02. 12. 2022 09.24Vsi sanjamo o visokem dobitku na loteriji. Razmišljamo, kako nam bo življenje lažje, saj ne bomo več skrbeli o finančnih težavah. Pa je res tako? To je 10 stvari, ki vam jih loto srečneži ne bodo razkrili.

Pogled v Metkino delavnico bo marsikoga presenetil
16. 11. 2022 04.30Metka Mikuletič je oblikovalka nakita. Ko smo se srečali na intervjuju, se je pravkar vrnila iz Milana, kjer je sodelovala na italijanskem tednu nakita. A kako je arhitektko pot sploh odpeljala v te vode? Zakaj pravi, da je to "umazano delo" in da se nič ne da narediti hitro in čez noč. Vabljeni k branju!

Kaj, če zaposleni odkloni preizkus alkoholiziranosti?
11. 11. 2022 04.30Zaposlenega, ki je pod vplivom alkohola, drog ali drugih prepovedanih substanc, mora delodajalec odstraniti z dela, sledijo sankcije, lahko tudi globa in odpoved. Kaj pa, če delavec odkloni testiranje?

Finančna mentorica Slovencem: To je razmetavanje z denarjem
27. 10. 2022 07.58Pogovarjali smo se s finančno mentorico Ano Vezovišek, ki je za Cekin.si razkrila, pri čem nikakor ne smemo varčevati ter tudi, kje imamo veliko manevrskega prostora, kjer je mogoče privarčevati občutne zneske.

Astrološka znamenja, ki zaslužijo največ
14. 10. 2022 04.45Če nam je to všeč ali ne, je dejstvo, da za življenje potrebujemo denar. Če pogledamo skozi perspektivo astrologije, potem hitro zaznamo nekatera znamenja, ki se tega dejstva zelo zavedajo, zato vlagajo veliko truda, da bi ustvarili čim večji dobiček.

Poglejte, kako je učiteljica Ana Cerar opremila učilnico
28. 09. 2022 05.00Da je klasična učilnica lahko resnično dolgočasna in ne motivira k učenju, vedo povedati tudi starejši, ki so svojo izobraževalno pot zaključili že pred desetletji. A kaj, ko je marsikatera slovenska učilnica še vedno videti prav tako – zastarelo. Toda sprememb si očitno želijo tudi učitelji – med njimi je tudi Ana Cerar. Odločila se je, da bo ukrepala in da bo na šoli, kjer poučuje, opremila inovativno učilnico. Da to lahko stori, ji je seveda dovolil ravnatelj, ki pa je najprej zahteval strokovno utemeljitev ideje. Kako se je rodila ideja, kako je prenova potekala in kako sedaj v novi učilnici poteka pouk, si preberite v nadaljevanju!

Koliko Slovenci namenimo za zavarovanja?
28. 09. 2022 04.45Za katera zavarovanja se Slovenci najpogosteje odločamo in koliko v povprečju namenimo za zavarovanje? Kakšna zavarovanja je smotrno imeti in zakaj? Preverite!

Šef na razgovoru razkriva več, kot si mislite
19. 09. 2022 08.24Vzdušje v podjetju ali v specifičnem oddelku ustvarja vodja, zato ni nič čudnega, da si občutek o njem lahko ustvarite tudi na zaposlitvenem razgovoru. Ste vedeli, da lahko v grobem le v pičle pol ure spoznate, kakšen je vodja ter kakšna klima vlada v podjetju? Spodnji pokazatelji so vam lahko v pomoč pri razgovorih, a ne pozabite, da ena 'napaka' še ne pomeni slabega podjetja. Včasih se pač zgodi. Izostrite senzorje in bodite pozorni, če vse skupaj spominja na slabo komedijo.

S temi veščinami boste uspešnejši in premožnejši
15. 09. 2022 08.16Če vas tega že niso naučili starši, bi bilo dobro, da se veščin, o katerih bo govora v tem članku, naučite sami, saj so osnova življenja. Če imate doma otroke, jim naredite uslugo in jih čim prej pripravite na mirno in uspešno življenje, in sicer tako, da tudi njih naučite spodaj omenjenih veščin.

Znaki, ki jih ne smete spregledati na razgovoru
13. 09. 2022 05.00Na vsakem zaposlitvenem razgovoru morate biti zelo previdni. Predstavljamo vam nekaj znakov, ob katerih se vam mora sprožiti alarm.

Kako izbrati dober fotoaparat?
10. 06. 2022 05.00Ste se naveličali kamere na svojem pametnem telefonu in si želite nekoliko drugačno doživetje fotografiranja? Fotoaparati ponovno pridobivajo na priljubljenosti in nikoli ni bil boljši čas za odkrivanje sveta fotografije.

Sabina Kračun: Deloholik reče "ne" sebi
09. 06. 2022 05.00Od nekdaj smo poslušali, da moramo biti pridni, sedeti na miru, ubogati avtoriteto, delati in včasih pozabiti na svoje želje, pa naj si bo to divjanje po šolskih hodnikih, uživanje v treh kepicah sladoleda, na zabavah s prijatelji, poležavanje na plaži in še in še, če hočemo biti nagrajeni z dobrimi ocenami in dobiti službo, ki ji bomo kos. Že res, da so nekatere želje ostale, a so neprestano na "čakanju", ker si jih moramo najprej zaslužiti, in kot radi pravijo, najprej delo, potem jelo. A problem nastane, če delamo za boljši jutri, ki se od nas vedno bolj odmika, medtem ko samo še delamo, ker se le takrat počutimo vredne. O deloholizmu smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko Sabino Kračun.

Delo v domovih za ostarele: plače pogosto pod minimalnimi
06. 06. 2022 05.00Delati v domovih za ostarele je lepo, navdihujoče, izpopolnjujoče. Številni zaposleni pravijo, da gre za poslanstvo, za pomoč sočloveku, za sočutje, skrb. Po drugi strani je delo zelo odgovorno, težko in zahtevno. Je večizmensko, dela se vse dni v tednu, v treh izmenah, ponoči, med prazniki, vikendi. Medtem so osnovne plače nizke in na začetku poklicne poti pri večini pod minimalnimi, soočajo se s kadrovskimi stiskami, preobremenjenostjo. Malo je zanimanja za delo s starejšimi in v domovih se že vrsto let soočajo s kadrovskimi težavami. Boren je odziv na razpise za delovna mesta in nekateri zaposleni odhajajo, ker v drugih dejavnostih dobijo službo z višjo plačo ter z boljšimi delovnimi pogoji in delovnikom.

Gradnja hiše (cena): Koliko stane nova hiša?
26. 05. 2022 08.13Vsi kdaj razmišljamo o tem, kako lepo bi bilo imeti svojo hišo, ki bi jo lahko opremili popolnoma po svojem okusu. Imeli bi velik vrt, kjer bi preživljali tople dni in ga okrasili z raznoraznim cvetjem in zelenjem. Jutra bi ne glede na vreme lahko začeli na pokriti terasi s skodelico vroče jutranje kave ali čaja. Vendar žal ni vse tako preprosto. Gradnja hiše zahteva velik finančni vložek in prav tako je potrebno tudi kasneje, ko je že vse končano, skrbeti za urejanje in popravila.

Opazujejo vas že ob prihodu na parkirišče
11. 05. 2022 08.26Razgovor za zaposlitev ni nič drugega kot analiziranje vaših prednosti, potencialov, pomanjkljivosti in koristi. V trenutku, ko prestopite pisarno, v kateri se intervju za zaposlitev odvija, ste postavljeni pred pronicljive oči izkušenih kadrovikov, vodij oddelkov in direktorjev, ki želijo o vas izvedeti vse. Nenadoma se znajdete pod hudim pritiskom, ki vas poleg lastnih negativnih misli in dvomov vase naredi še bolj negotove in neprepričljive. A če sami ne boste verjeli v svoje sposobnosti, znanja in izkušnje, potem boste težko prepričali tudi vse prisotne na razgovoru.

Investiral je 10 let prej in ima več kot 70.000 evrov, drugi ima skoraj 30.000 evrov manj
26. 04. 2022 05.00Poglejmo si primer: imamo dva vlagatelja, ki sta danes enako stara in enako naklonjena tveganju, zato oba vložita svojih 10.000 evrov privarčevanih sredstev v sklade s pričakovano petodstotno stopnjo donosa. Eden začne varčevati pri 25 letih, drugi 10 let pozneje pri 35 letih; oba pod enakimi pogoji. Zaradi obrestno obrestnega računa ima prvi pri 65 letih 70.400 evrov, drugi, ki je začel varčevati 10 let pozneje, pa ima 43.219 evrov.

Nekoč smo bili že samooskrbni, danes pridelamo premalo hrane
29. 03. 2022 05.00Slovenec je v letu 2020 pojedel povprečno 119 kilogramov zelenjave, 116 kilogramov žit, 88 kilogramov mesa, 84 kilogramov svežega sadja, 64 kilogramov krompirja, 10 kilogramov jajc, pet kilogramov riža in malo manj kot kilogram medu, kažejo podatki Statističnega urada. Veliko hrane smo morali uvoziti, saj je doma ne pridelamo dovolj.

Martin Korošec: Kjer je vaš čas, je vaš denar
28. 02. 2022 10.12Radovednost nas žene naprej, zato se ne zapirajte pred novimi izzivi in znanji, če si želite uspeha. Opremite se s pogumom, samozavestjo in se odločite za akcijo. Tako preprosto je lahko. O številnih priložnostih na spletu, novih trendih, ustvarjanju lastne blagovne znamke, dobi influencerstva in še in še, smo se pogovarjali tudi z Martinom Korošcem.

Toliko povprečno zasluži slovenski strojevodja
28. 02. 2022 05.00Na Slovenskih železnicah kljub zahtevnosti opažajo zelo veliko zanimanje za delo strojevodje.

Ginekologija na primarni ravni – sistem je še vzdržen, a koliko časa?
21. 02. 2022 04.45Matematično gledano je v Sloveniji dovolj ginekologov na primarni ravni. A iz zdravniških krogov je že vrsto let slišati svarila o stagniranju sistema, preobremenjenosti in staranju kadra, ki ga mladi ne bodo nadomestili.

Dostop do ugodnih kreditov ima le manjša skupina nadpovprečno premožnih
12. 01. 2022 14.48Štiričlanska družina, kjer imata starša povprečni plači, zaradi strogih makrobonitetnih ukrepov na banki ne more dobiti posojila, čeprav so ta trenutno zelo ugodna. A dogajanje na nepremičninskem trgu je kljub temu živahno, pogosto se stanovanja na najbolj iskanih lokacijah prodajo že v enem dnevu. Kdo jih kupuje? In še: kako dvig minimalne plače vpliva na kreditno sposobnost komitentov! V Združenju Bank Slovenije so za našo spletno stran pripravili izračune.

V letu 2021 pobrali več davkov. Bo leta 2022 mini davčna reforma?
27. 12. 2021 07.42Predvsem zaradi epidemije covida-19 sta bili leti 2020 in 2021 tudi na davčnem področju izredno nepredvidljivi in polni prilagajanj, zaznamovale pa so ju nenehne spremembe in novosti. V letu 2022 se nakazuje tako imenovana mini davčna reforma, s katero vlada obljublja razbremenitev obdavčitve plač in kapitala.

Tako iskani so, da jih delodajalci tudi 'kradejo' drugim podjetjem
22. 12. 2021 04.45Marsikdo meni, da so varilci navadni delavci, ki pač malo ... varijo. Splošno mnenje o tem poklicu je v družbi izredno popačeno. Da bi nekdo postal dober varilec, potrebuje redna izobraževanja, ki se ne nehajo z zaposlitvijo. Potrebuje veliko vaje, potrpežljivosti, osredotočenosti, dober občutek za varnost ... Da o rednem spremljanju novosti, ki se na področju varjenja odvijajo, sploh ne govorimo.

V najbolj čarobnem delu leta lahko podarite dobro delo
10. 12. 2021 05.00Veseli december je najbolj čaroben del leta, je mesec obdarovanja, veselja, sreče, praznovanj in dobrih del. Tako kot vsako leto v prazničnem vzdušju potekajo številne dobrodelne akcije obdarovanj, pri katerih lahko sodeluje prav vsak.

'Zdaj se delo v Sloveniji ne izplača'
02. 12. 2021 06.58DZ je za potrditev na plenarni seji pripravil predlog novele zakona o dohodnini, ki med drugim prinaša zvišanje splošne olajšave in s tem višje neto plače za vse. Poslancem opozicije se zdijo takšne spremembe nevarne za vzdržnost javnih financ, a finančni minister Andrej Šircelj je dejal, da se ob gospodarskem odboju prilivi v proračun povečujejo.

Toliko moških dela v osnovnih šolah
18. 11. 2021 04.45V nekaterih poklicih so moški številnejši kot v drugih. V IKT jih je kar 90 odstotkov, med osnovnošolskim učiteljstvom pa le 12 odstotkov.

Koliko bi lahko zaslužili s prodajo tolarjev in bonov?
10. 11. 2021 04.45Skupno 67,2 milijona slovenskih tolarjev še ni zamenjanih in nekaj redkih, predvsem bankovcev redne serije višjih apoenov, je zanimivih tudi za zbiratelje. A cene, po katerih se na spletu prodajajo določeni primerki, niso nujno tudi cene, po katerih se prodajo. "Veliko prodajalcev namreč svoje primerke močno precenjuje, trg pa oblikujeta ponudba in povpraševanje," je poudaril predsednik Društva Evronumizmatikov Slovenije, Matjaž Kukuruzovič.