S&T

Kaj je prevozna revščina in kako jo zmanjšati?
18. 12. 2024 16.41Javni potniški promet bi bilo treba urediti tako, da bi zmanjšali t. i. prevozno revščino – ko posameznik nima dostopa do javnega prevoza oz. si ga težko privošči. Na območjih razpršene poselitve so že dobre prakse, ki temeljijo na solidarnosti in prostovoljstvu, treba pa bi bilo mobilnost sistemsko urediti, poziva nevladna organizacija Focus.

Svet ECB tretjič zapored znižal evrske obrestne mere
12. 12. 2024 15.20Svet Evropske centralne banke (ECB) je skladno s pričakovanji za 0,25 odstotne točke znižal vse tri glavne evrske obrestne mere. Gre za tretje zaporedno znižanje evrskih obrestnih mer in četrti rez vanje od junijskega obrata v denarni politiki.

Kako velike domače sončne elektrarne v povprečju postavljamo Slovenci?
12. 12. 2024 04.20Želite postaviti svojo lastno sončno elektrarno, pa ne veste, kako velika naj bo?

Kriptovalute in kibernetska varnost: kako zaščititi svoje kripto premoženje?
11. 12. 2024 04.58Kriptovalute so zelo privlačne. Ne samo za vlagatelje, ki si obetajo hitre zaslužke in za oboževalce tehnologije veriženja podatkovnih blokov, na osnovi katere temeljijo kriptovalute. Zaradi svoje digitalne narave so kriptovalute privlačna tarča za hekerje, prevarante in kriminalce. Načinov, kako na protipraven način priti do kripto sredstev, je kar precej. Tehnike kraj in prevar se razlikujejo po svoji sofisticiranosti. Na tiste najbolj sofisticirane pa preverjeno niso imuni niti tisti, ki rokovanje s kriptovalutami res dobro poznajo.

'Država se ne bo več vtikala v stanovanja in bivanjske navade ljudi'
10. 12. 2024 13.19
Še vedno si najbolj želimo lastniško stanovanje, a sprejemljiv postaja tudi dolgoročni najem
07. 12. 2024 04.40Dolgoročni najem je vse bolj sprejemljiv, a še najbolje je, če je ta javni in ne pri zasebniku.

Sklepanje pogodb na daljavo: v tolikem času jo lahko prekinete
06. 12. 2024 04.30Naročanje storitev na daljavo ima svoje prednosti, a kot opozarjajo v Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), prinaša tudi pasti. Večkrat se je denimo že izkazalo, da potrošniki naročniško razmerje s telekomunikacijskim operaterjem sklenejo zgolj s podpisom poštarju oz. dostavljavcu ob prejemu dokumentacije. Ta praksa je sporna, menijo.

Naložbeni portelj: kripto in/ali ostalo?
04. 12. 2024 08.15Verjetno nas je kar nekaj takih, ki razmišljamo o tem, kako sestaviti svoj naložbeni portfelj. To še posebej velja v mesecih bikovskega trenda, kot smo mu priča trenutno na kapitalskih trgih, trgu plemenitih kovin in pa seveda tudi na kripto trgu. V takih trenutkih marsikdo na vseh možnih bančnih računih, limitih kreditnih kartic in ostalem vsaj delno likvidnem premoženju išče nekaj presežne likvidnosti. To bi po čim hitrejšem postopku naložil v katerikoli naložbeni instrument. Seveda najraje v takega, ki obeta hiter in nadpovprečno visok donos. Ponavadi, ko gledamo za nazaj naše nerealizirane naložbe, ki so se potem izkazale kot zelo donosne, si potiho mislimo, da smo skriti investicijski guruji. Ko pa imamo na strani pripravljena sredstva za dejansko investicijo, se pogosto pojavi negotovost. Delnice? Kripto? ETF? Zlato?

Kriptovalute: samo špekulacija ali tudi uporabna vrednost?
27. 11. 2024 04.16Tržna kapitalizacija kriptovalut je v mesecu novembru presegla tri bilijone dolarjev. Po podatkih platforme Coinmarketcap je bilo v zadnjih 30 dneh skoraj za 250 milijard dolarjev (več kot 238 milijard evrov) nakupnih in prodajnih transakcij s kriptovalutami, ki so se izvedle na centraliziranih in decentraliziranih kripto borzah. Kaj je ključni razlog tako hitre rasti velikosti kripto trga?

GEN-I znižuje cene električne energije in zemeljskega plina
25. 11. 2024 05.00Spremembe rednih cenikov stopajo v veljavo 1. decembra in prinašajo nižjo ceno zemeljskega plina za gospodinjske in male poslovne odjemalce ter elektrike za male poslovne odjemalce.

Kako povečati produktivnost: nasveti za doseganje boljših rezultatov v krajšem času na delovnem mestu
20. 11. 2024 04.56V hitro spreminjajočem se delovnem okolju je izziv doseči čim več v čim krajšem času. Produktivnost ni samo rezultat trdega dela, ampak tudi optimiziranih strategij, pravilne organizacije in osredotočenega pristopa. Zbrali smo nekaj ključnih nasvetov in primerov dobre prakse, kako učinkovito povečati produktivnost na delovnem mestu in izkoristiti svoj čas.

Največji padci v kripto zgodovini: lekcije za vlagatelje
20. 11. 2024 04.39Ob trenutni hitri rasti bitcoina in ostalih kripto valut človek lahko zelo hitro dobi varljiv občutek, da gredo vrednosti na kripto trgih lahko samo gor. Zgodovina nas uči, da je vse zelo ciklično. Vsakič je hitri rasti sledil tudi hiter in zelo konkreten padec. Res je, da je vsaj do sedaj za bitcoin veljalo, da je bil potrpežljiv vlagatelj vedno v plusu, ne glede na to, kje na krivulji tržne cene je to kripto valuto kupil. V najslabšem primeru, to je nakup na vrhu cene posameznega cikla, je moral počakati par let in prebroditi kripto zimo.

Toliko denarja imamo Slovenci v vzajemnih skladih!
14. 11. 2024 04.21
Kripto regulacija: konec Divjega zahoda
13. 11. 2024 04.43Več kot 15 let nazaj, ko je na blockchain omrežju nastal prvi bitcoin, si je verjetno le malo ljudi predstavljalo, da bo celotna industrija, povezana s kripto valutami, postala tako velika, da bo dobila svojo sistemsko zakonodajo. In točno to se dogaja v teh mesecih s prihodom t. i. uredbe o trgih kripto sredstev (ang. Markets in Cryptoassets Regulation ali MiCA). Evropejci sicer radi vse reguliramo, a (vsaj) v tem primeru, je bilo to nujno in dobrodošlo.

Donald Trump zmagal, vrednost dolarja zrasla, bitcoin dosegel rekordno vrednost
06. 11. 2024 07.30Vrednost dolarja je v pričakovanju zmage Donalda Trumpa zrasla. Kriptovaluta bitcoin je medtem dosegla celo rekordno vrednost, saj kupci stavijo na deregulacijo trga ob morebitnem novem mandatu nekdanjega predsednika. Elon Musk pa evforično napoveduje spremembe.

Bitcoin ali zlato? Kaj izbrati kot orodje za boj proti inflaciji?
06. 11. 2024 04.28Inflacija je tihi uničevalec našega premoženja, ki potihoma, a vztrajno zmanjšuje vrednost denarja v naših denarnicah. Zaradi tega bi moralo biti iskanje načinov za zaščito premoženja pred inflacijo ena ključnih nalog vsakega posameznika in podjetij. V zadnjih letih se vse več govori o kriptovalutah, zlasti o bitcoinu, kot potencialnem orodju za zaščito pred inflacijo. Da bi si lahko odgovorili na vprašanje, ali je bitcoin res primerno orodje za zaščito pred inflacijo, moramo najprej razumeti, kaj je bil namen bitcoina ob njegovem pojavu leta 2008 in kaj je njegovo poslanstvo danes. Prav tako si moramo razjasniti razlike in podobnosti med bitcoinom in zlatom, ki sicer velja kot uveljavljen ščit pred inflacijo.

Tokenizacija: bodo res v prihodnje vsa sredstva pretvorjena v digitalne žetone?
30. 10. 2024 04.26V začetku leta je Larry Fink, predsednik uprave BlackRocka, enega največjih investicijskih podjetij na svetu, javno izjavil, da je tokenizacija prihodnost finančne industrije. Njegova javno izražena vizija se je skoraj takoj prelila v hitro rast vrednosti kripto valut, ki so povezane s t. i. tokenizacijo realnih sredstev (angl. "real-world asset" ali "RWA"). Že leta 2019 je košarkarski igralec Spencer Dinwiddie, nekdanji soigralec Luke Dončića, javno naznanil, da bo tokeniziral del svoje plače, ki jo prejema pri Brooklyn Nets. Še leto prej je slovenski tehnološki startup Blocksquare v Tehnološkem parku Ljubljana tokeniziral parkirno mesto. O čem je govora, ko govorimo o tokenizaciji? In kaj novega prinaša?

Digitalni evro – kaj je in kaj ni?
23. 10. 2024 04.59Papirnati denar se je v Evropi pojavil leta 1661, ko ga je izdala švedska centralna banka. Prav lahko se zgodi, da bo Švedska tudi ena prvih držav na svetu, ki bo gotovino dala ven iz uporabe. Švedska še zdaleč ni edina država, ki svojo strategijo monetarnega sistema gradi na prihodnjem temelju brezgotovinske družbe. Eden izmed takih projektov, ki je trenutno že v napredni fazi razvoja, je tudi projekt Digitalnega evra ("eEuro"). S tem projektom je leta 2021 začela Evropska centralna banka ("ECB").

Ste se tudi vi odločili za to ponudbo?
16. 10. 2024 04.47V zadnjih letih so se naše potrebe po povezljivosti povečale in postale bolj kompleksne, zato je izbira ustreznega telekomunikacijskega paketa danes izjemno pomembna. Za uspešno izbiro paketa je glavnega pomena, da poznamo svoje potrebe in življenjski slog, saj bomo le tako lahko izbrali paket, ki bo uresničil naše želje.

Vse to morate vedeti o prenovi plačnega sistema javnega sektorja
14. 10. 2024 12.11Predlog zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju je del največje prenove plačnega sistema v zadnjih 15 letih. Vključuje novo plačno lestvico, ob tem pa s skupno več kot 120 členi med drugim uvaja spremembe v sistema nagrajevanja in napredovanja ter na novo določa način usklajevanja plač z inflacijo.

10 trendov generacije Z na delovnem mestu
11. 10. 2024 04.36Generacija Z je verjetno ena najbolj analiziranih generacij, odkar je vstopila na trg dela. Razlog za to je verjetno dejstvo, da gre za prvo generacijo, ki je bila rojena v dobi interneta in katere oblikovanje identitete v najbolj občutljivih letih je zaznamoval svet medijev in družbenih omrežij. Govorimo o današnjih mladih, ki so rojeni po letu 1995 in so tako kot vsaka prejšnja generacija na svet prinesli povsem drugačne vrednote, obnašanja in pričakovanja.

Zakaj ima obrestno obrestni račun tolikšno moč?
09. 10. 2024 04.22Preverite osnovne primere, s pomočjo katerih boste bolje razumeli, zakaj je treba moč obrestno obrestnega računa izkoristiti.

Kdaj zaposleni potrebuje digitalni detoks in kako naj ga izvede?
09. 10. 2024 04.20V današnjem digitalnem svetu, kjer je delo vedno bolj povezano s tehnologijo, nenehna povezanost prek e-pošte, sporočil in družbenih omrežij postaja del vsakdana. Čeprav to prinaša številne prednosti, pa lahko prekomerna uporaba digitalnih naprav vodi v izčrpanost, zmanjšano produktivnost in celo izgorelost. V takšnih situacijah je lahko digitalni detoks prava rešitev za zaposlene. Ampak, kdaj je pravi čas za detoks in kako naj ga zaposleni izvede? Prav tako pa je pomembno vprašanje, kako naj se na to odzove delodajalec?

Tako poteka dan milijarderja
15. 09. 2024 04.53Jeff Bezos razkril, zakaj ne uporablja budilke.

Ali že veste, kaj so zgradili v Ajdovščini?
10. 09. 2024 08.22Kampus je sicer namenjen zgolj zaposlenim Sartorius BIA Separations, a dobro je vedeti, da imajo za nadarjene mlade vedno odprta vrata.

To je slovensko podjetje, ki zaposlenim ponuja neomejeno število dni dopusta
05. 09. 2024 08.54Delavci zaradi vse pogostejšega sindroma izgorelosti, želje po novih doživetjih in boljšega ravnotežja med zasebnostjo in delom vse bolj povprašujejo po delovnih mestih pri podjetjih, ki nudijo daljšo, po možnosti plačano odsotnost z dela, kot je t. i. sabbatical oz. sobotno leto, kaže raziskava britanskega inštituta CMI. In če se vam morda zdi, da je kaj takega možno le v tujini, potem berite naprej, saj je neomejeno število dni dopusta uvedlo tudi slovensko podjetje. In to pred desetimi leti!

To podjetje ponuja neverjetno priložnost!
21. 08. 2024 05.12Ko tema pogovora nanese na redke bolezni, se pogosto zavedamo, kako zapleteno in občutljivo je to področje. A za ljudi, kot je dr. Rok Sekirnik, ki deluje v podjetju BIA Separations, so ti izzivi priložnost, da s svojo strastjo in znanjem prinesejo upanje tistim, ki ga najbolj potrebujejo. V pogovoru z njim smo spoznali, da podjetje ni le inkubator inovacij, temveč tudi srčna organizacija, ki kljub hitri rasti ohranja svojo pristnost in povezanost s skupnostjo. In ko so odprta vrata za nove talente, je jasno, da iščejo posameznike, ki si želijo soustvarjati prihodnost na področju genske terapije in redkih bolezni ter s tem spreminjati svet.

Avstrijski in nemški mediji o cenah parkiranja v Dubrovniku
03. 08. 2024 04.19Obstaja več različnih možnosti za parkiranje v Dubrovniku, za tiste najpremožnejše je seveda nulta cona, a obstajajo tudi cenejše rešitve.

'Ni res, da tujcem zaračunamo več. Gre za to, da domačini plačajo manj'
01. 08. 2024 04.51Diferencirane cene, ko tujci plačujejo več od domačinov. Je to pošteno?

V Nemčiji ima vse več ljudi polno delovno dobo in mizerne pokojnine. Zakaj?
28. 07. 2024 04.29Več kot milijon ljudi v Nemčiji kljub najvišji delovni dobi prejema manj kot 1.200 evrov pokojnine, za njihove razmere nizek znesek. Povprečna pokojnina v Avstriji je bistveno višja. Zakaj je tako?