banka slovenije

Varnost prihrankov pri banki Sberbank. Težave z nakazili
28. 02. 2022 10.42Finančni minister Andrej Šircelj je po odločitvi o sankcijah zoper rusko banko Sberbank, ki ima poslovalnice tudi v Sloveniji, zagotovil, da so ob sprejetju sankcij omogočili rešitve, ki bodo zagotavljale varnost varčevalcev, kar je pozdravil. Obenem je spomnil, da varnost prihrankov jamčita tudi sklad za jamstvo vlog in državni proračun.

To se dogaja z rusko banko Sberbank
28. 02. 2022 10.33Zaradi posledic ruskega napada na Ukrajino je poslovanje ruske banke Sberbank v Sloveniji omejeno le še na kartično poslovanje. Ostale storitve te banke začasno do srede niso na voljo, poslovalnice so zaprte. Dvigi in plačila so do srede omejeni na 400 evrov dnevno.

Združenje bank Slovenije znova opozarja: Zaznali smo nove poskuse spletnih prevar!
27. 01. 2022 15.18Banke in hranilnice te dni opažajo porast poskusov spletnih prevar, predvsem t. i. phishinga (spletnega ribarjenja). Banke ali hranilnice ne bodo od vas nikoli zahtevale, da vnašate svoje prijavne podatke ali podatke o karticah na spletnih straneh, poslanih v elektronskih ali SMS-sporočilih – to je lahko prvi znak, da gre za prevaro. Če niste prepričani o verodostojnosti prejetega sporočila, raje preverite pri svoji banki ali hranilnici.

Dostop do ugodnih kreditov ima le manjša skupina nadpovprečno premožnih
12. 01. 2022 14.48Štiričlanska družina, kjer imata starša povprečni plači, zaradi strogih makrobonitetnih ukrepov na banki ne more dobiti posojila, čeprav so ta trenutno zelo ugodna. A dogajanje na nepremičninskem trgu je kljub temu živahno, pogosto se stanovanja na najbolj iskanih lokacijah prodajo že v enem dnevu. Kdo jih kupuje? In še: kako dvig minimalne plače vpliva na kreditno sposobnost komitentov! V Združenju Bank Slovenije so za našo spletno stran pripravili izračune.

Preverite, kako delajo banke, da ne boste stali pred zaklenjenimi vrati
21. 12. 2021 04.45V času božičnih in novoletnih praznikov bo veljal spremenjen poslovni čas poslovalnic bank in hranilnic. Preverite!

Ta podjetja nič ne ustavi, tudi epidemija ne, ko gre za otroke zaposlenih
07. 12. 2021 04.45Ko gre za otroke zaposlenih, so nekatera podjetja zelo pozorna – od daril ob rojstvu otroka, majhnih pozornosti za prvošolce, pa vse do rajanja z dedkom Mrazom, ki prinese kupe daril. Letos je znova prav poseben december, ko dogodkov v živo ne bo mogoče organizirati, a kljub temu se v številnih podjetjih trudijo, da pripravijo presenečenja za otroke zaposlenih.

Lani 1800, letos pa že 2250 evrov bruto. Katero podjetje tako nagradi zaposlene?
01. 12. 2021 04.45Podjetje, ki svojim zaposlenim vedno nameni visoke božičnice. Kakšna je bila višina božičnice lani in kakšna je letos? Kdo jo je že dobil in kdo še čaka?

Tako lahko študent pride do posojila
23. 11. 2021 04.45Tudi mladi si želijo posojil, s katerimi bi lahko rešili marsikatero finančno težavo, v kateri so se znašli, ali pa si privoščili nekaj, kar bi jim bilo le z varčevanjem dalj časa nedosegljivo. Zanimalo nas je, kako lahko študent pride do posojila.

Koliko bi lahko zaslužili s prodajo tolarjev in bonov?
10. 11. 2021 04.45Skupno 67,2 milijona slovenskih tolarjev še ni zamenjanih in nekaj redkih, predvsem bankovcev redne serije višjih apoenov, je zanimivih tudi za zbiratelje. A cene, po katerih se na spletu prodajajo določeni primerki, niso nujno tudi cene, po katerih se prodajo. "Veliko prodajalcev namreč svoje primerke močno precenjuje, trg pa oblikujeta ponudba in povpraševanje," je poudaril predsednik Društva Evronumizmatikov Slovenije, Matjaž Kukuruzovič.

Kredit s spremenljivo ali fiksno obrestno mero v času inflacije?
08. 11. 2021 04.15Oživljanje gospodarstva po pojavu novega koronavirusa je prineslo tudi visoko inflacijo in podražitve. Med drugim so višje cene energentov, naftnih derivatov, hrane, oblačil in obutve ter tudi nepremičnin, medtem pa je ob rekordno nizkih obrestnih merah denar poceni in so ugodni stanovanjski krediti. Ampak ali bo tako tudi ostalo in kakšno bo dogajanje na nepremičninskem trgu?

Imate povprečno plačo in potrebujete kredit za nakup nepremičnine. Koliko lahko dobite?
27. 10. 2021 08.06Cene nepremičnin so marsikje dosegle vrtoglave vrednosti, a kupcev kljub temu ne primanjkuje. Na bankah tako zaznavajo povečano povpraševanje po stanovanjskih kreditih. A glede na makrobonitetne omejitve kreditiranja mnogi, predvsem tisti z najnižjimi plačami, ne pridejo do posojil. Komu in pod kakšnimi pogoji pa jih banke odobrijo?

Preberite, kako iz 12.000 eur študentskega kredita ustvariti 40 milijonov evrov prihodkov
22. 10. 2021 10.25Podjetniki niso rojeni čarovniki, so vizionarji, ki ustvarjajo nove rešitve in inovativne koncepte.

Kdaj se bo inflacija začela umirjati?
21. 10. 2021 04.45Začaran krog. Višja inflacija draži oziroma višje cene pomenijo višjo inflacijo. Podražitve povzročijo manjšo potrošnjo, saj se potrošniki v negotovosti odzovejo z varčevanjem in "kupčkanjem" v strahu, da jim bo zmanjkalo denarja. Slabša potrošnja prinaša manj zaslužkov podjetjem in manj sredstev za zaposlene, negativni doprinos predstavljajo višji stroški, ki se prelivajo v cene, ob vsem so glasnejši pozivi k višanju plač. Našteto močno odstopa od ciljev denarnih politik, ki so med drugim postopno in počasnejše višanje cen, kar pušča tudi prostor za postopno in počasnejšo povišanje plač.

Podjetja, ki ne bodo trajnostno naravnana, v prihodnosti ne bodo preživela
18. 10. 2021 12.29Koncept trajnosti zajema procese in prakse, ki zmanjšujejo negativne vplive na okolje, v enaki meri pa zajema tudi odgovoren gospodarski razvoj in širšo socialno pravičnost. Aktivno in pozitivno se odraža v podjetništvu, ki vedno bolj preudarno koristi naravne, človeške in tehnološke vire. Vprašanje, ali kot podjetje razmišljati o vpeljavi trajnostih procesov, pravzaprav ni več stvar debate. Velja nasprotno. Reševanje izzivov, ki nastajajo pod vplivom podnebnih sprememb, pomembnost zmanjševanja onesnaženosti zraka, vode in tal, zmanjšano izkoriščanje delovne sile in povečevanje lokalne vključenosti ter družbene enakosti se je prelevilo ustvarjanje dodane vrednosti – tako lokalih kot globalnih podjetij.

To je dobro vedeti pred vzpostavitvijo spletne trgovine
15. 10. 2021 04.30Prepričanje, da moraš biti na spletu, sicer v poslovnem svetu dandanes ne obstajaš, se je v epidemiji izkazalo še za bolj resnično in pravilno. Številne trgovine so bile kar nekaj časa zaprte in trgovci so se razdelili na spletne in fizične. Prvi so lahko dokaj nemoteno delovali in prodajali, medtem ko so drugi čez noč ostali brez kupcev. Nekaj se jih je prilagodilo in sčasoma začelo poslovati po spletu, določeni pa so morali žal za vedno zapreti svoja vrata.

To so ključna tveganja za bančni sistem
06. 10. 2021 05.00Makroekonomsko tveganje, tveganje, ki izhaja iz trga nepremičnin, kreditno tveganje, dohodkovno tveganje. Tveganj je kar veliko, kakšna pa je odpornost bank?

Kako v banko ali hranilnico?
15. 09. 2021 15.02Tudi za obisk banke ali hranilnice potrebujete dokazilo o izpolnjevanju pogoja PCT.

Da ne boste imeli zaradi hrvaških kun pokvarjenega dopusta
13. 07. 2021 05.00Lani je bil nemški turist tako besen na nekatere hrvaške menjalnice, da je svojo zgodbo razkril medijem. Kako torej ravnati, da boste imeli mirne in finančno ugodne počitnice?

Kako naj se na negotovo prihodnost pripravijo mali podjetniki?
31. 05. 2021 08.28V času miru in stabilnih razmer je treba poskrbeti za varnost. Kako naj se na negotovo prihodnost pripravijo v dejavnostih, v katerih je stik s strankami nujen, na primer v frizerskih in kozmetičnih dejavnostih?

Do konca leta 2021 bo vsak Slovenec predvidoma dolžan 18.600 evrov
12. 05. 2021 05.00Epidemija pušča posledice na državnih proračunih v vseh državah evrskega območja, tudi v Sloveniji. Večja sta primanjkljaj in dolg; pri nas je konec leta 2020 dolg države dosegel 37,43 milijarde evrov in do konca leta 2021 bo po ocenah ministrstva za finance nominalno znašal 38,97 milijarde evrov. Če upoštevamo BDP, pa se bo v bistvu predvidoma znižal, saj na finančnem ministrstvu pričakujejo rast BDP.

Vloge gospodinjstev so se v bankah povečale na rekordnih 23 milijard evrov
05. 05. 2021 05.00Glavni dejavnik porasta stopnje varčevanja gospodinjstev v lanskem letu je bilo t. i. prisilno varčevanje, ki je povezano z nezmožnostjo trošenja v času epidemije.

Kaj Banka Slovenije predlaga glede moratorijev na kredite?
14. 04. 2021 05.00Banka Slovenije ugotavlja, da je lani sprejeti protikrizni ukrep, vezan na moratorije, dosegel svoj namen. Kako naprej?

Moratorij na bančna posojila: kaj predlaga vlada?
06. 04. 2021 05.00Vlada predlaga dopolnitev šestega protikoronskega zakona s podaljšanjem možnosti moratorijev na bančna posojila. Po njej bi se nekaterim kategorijam posojilojemalcev omogočil dodaten odlog plačila posojilnih obveznosti do konca letošnjega leta. Vlada predlaga sprejetje sprememb po nujnem postopku.

Kako delajo banke med zaprtjem države?
01. 04. 2021 05.00Če ste se morda spraševali, kako boste med zaustavitvijo javnega življenja prišli do banke ali hranilnice, vam sporočamo, da bo večina bančnih poslovalnic in hranilnic v tem času poslovala po nespremenjenem urniku.

Furs opozarja: previdno, če je rok plačila vaše obveznosti 2. april
30. 03. 2021 05.00V petek, 2. aprila, banke in hranilnice v evroobmočju ne bodo izvajale medbančnega plačilnega prometa.

Kreditiranje novih strank na daljavo
29. 03. 2021 05.00V Banki Slovenije so prisluhnili pobudi bank in drugih dajalcev kreditov glede možnosti, da bi lahko kreditne posle na daljavo sklepali tudi s strankami, ki še niso njihovi komitenti. Do zdaj je bilo namreč to mogoče le za obstoječe komitente.

Stroški bančnih storitev: koliko plačamo na leto in kaj je ugodna cena?
11. 03. 2021 06.24V povprečju za plačilne storitve namenimo 70 evrov letno, pravijo v Banki Slovenije. Ali gre tudi ceneje?

Spletni izračuni stanovanjskih kreditov
10. 03. 2021 13.21V spletnem primerjalniku hipotekarnih stanovanjskih kreditov, ki ga je pripravila ZPS, lahko preverite ponudbo kreditov za 80.000 evrov z dobo odplačila 20 let. Zbrani so podatki za kredite s spremenljivo in s fiksno obrestno mero, kjer jih banke ponujajo.

Toliko vam mora po dvigu minimalne plače ostati po plačilu obroka posojila
05. 03. 2021 05.00Dvig minimalne plače vpliva na kreditno sposobnost potrošnikov. Po ocenah članic Združenja bank Slovenije bo dodatnih 10 do 15 odstotkov komitentov postalo kreditno nesposobnih, ostalim se bo kreditna sposobnost poslabšala. V Banki Slovenije pa medtem zato ne pričakujejo velikega vpliva na posojilno aktivnost.

Ponarejeni evrski kovanci: lani se je število odkritih primerov povečalo za kar 17 odstotkov
03. 03. 2021 09.48V Banki Slovenije ugotavljajo, da se je lansko leto skupna vrednost umaknjene ponarejene evrske gotovine že tretje leto zapored znižala in je tako na najnižji ravni od uvedbe evra leta 2007.