cenejše

Trg se ohlaja. Kdaj lahko pričakujemo padec cen?
17. 04. 2023 04.00Živahno dogajanje na nepremičninskem trgu v Sloveniji se umirja. Ponekod je že zaznati stagnacijo in tudi rahel padec cen.

Izračun: Makarska, Lefkas, Egipt ... Kam na dopust?
03. 04. 2023 13.17Čeprav je hrvaška obala med poletnimi počitnicami še vedno najpogostejša izbira Slovencev, se mnogi vseeno odločajo tudi za počitnice drugje. V bolj oddaljene kraje se pogosto odpravijo s čarterjem, med najbolj priljubljenimi destinacijami so grški otoki, Turčija in Egipt, kjer so cene primerljive oziroma ugodnejše.

Vse te ugodnosti imajo študenti
15. 03. 2023 04.00Z malo iznajdljivosti lahko mladi, ki imajo dijaški ali študentski status, uveljavljajo številne ugodnosti in tako prihranijo veliko denarja.

Martinovanje 2022, preverili smo cene
09. 11. 2022 04.30Še en praznik trka na vrata in z njim še ena priložnost za druženje. Zavihajmo rokave in priskrbimo si vse, kar potrebujemo za pripravo okusnih in slastnih martinovih jedi.

Ob Svetovnem dnevu turizma slovenski turizem na izziv ponovnega razmisleka o prihodnosti panoge odgovarja z usmeritvijo v razvoj varne, trajnostne, odgovorne in vključujoče destinacije
29. 09. 2022 11.45Svetovni dan turizma, ki ga obeležujemo 27. septembra, letos vabi k ponovnemu razmisleku o turizmu (rethinking tourism). Ob tej priložnosti sta Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT) in Slovenska turistična organizacija (STO) na novinarski konferenci izpostavila projekte, aktivnosti in ukrepe, s katerimi slovenski turizem odgovarja na številne izzive, s katerimi se sektor sooča. Slovenski turizem na trende in na spremenjeno nakupno vedenje turistov odgovarja s transformacijo v še bolj trajnostni, odgovorni, vključujoči in odporni turizem. Novinarska konferenca je potekala na vlaku Slovenskih železnic (SŽ) in v Radovljici, zlati nosilki znaka Slovenia Green. Prisotne novinarje so nagovorili gospodarski minister Matjaž Han, direktorica STO, mag. Maja Pak in direktorica potniškega prometa na SŽ, mag. Darja Kocjan.

Za mlade, ki iščejo prvo zaposlitev v Evropski uniji
08. 09. 2022 09.01Zaposlovanje v evropskem prostoru je enostavno, saj je Slovenija članica Evropske unije. Načeloma ni treba pridobiti delovnega dovoljenja in hitrejše je priznavanje izobrazbe. Ob zaposlitvi se šteje delovna doba in zaposleni je zdravstveno zavarovan. Na kaj pa naj bodo še posebej pozorni mladi pri iskanju prve zaposlitve v EU, je odgovorila EURES svetovalka iz Ljubljane, Mateja Grazjar.

Koliko plača štiričlanska družina za sedemdnevne počitnice na hrvaški obali?
05. 08. 2022 05.00Kot so že pokazali podatki slovenskega statističnega urada, prebivalci Slovenije dopust najraje preživljamo pri naših južnih sosedih. A koliko nas to stane?

Selitev podjetja v tujino je zapletena in v praksi jih je malo
15. 06. 2022 05.00Podjetja se za selitev iz Slovenije v tujino odločajo zaradi različnih razlogov, med drugim zaradi več poslovnih priložnosti, večjih in boljših trgov, prijaznejšega poslovnega okolja, nižjih stroškov, cenejše delovne sile, manjših davkov in tudi drugih ugodnosti.

Tako se že zdaj pripravite na dražjo kurilno sezono
30. 05. 2022 05.00Cene energentov gredo v nebo in nič ne nakazuje, da se bodo umirile, kaj šele spustile. Po vsej verjetnosti se žal obeta draga prihodnja kurilna sezona z višjimi položnicami za elektriko in kurjavo. Zato je dandanes poleg vlaganja v obnovljive vire energije bolj kot kdaj koli prej ključno varčevati, k čemur pa lahko doprinese tudi čisto vsak posameznik.

Za toliko se je od oktobra lani podražilo goveje meso
24. 05. 2022 05.00Od oktobra lani se je goveje meso podražilo za 80 odstotkov, od marca letos se je za enak odstotek podražilo tudi svinjsko meso, pravi direktor Celjskih mesnin Izidor Krivec.

Tako potrošniki spreminjajo svoje nakupovalne navade
17. 05. 2022 05.00Tudi v ZDA beležijo visoko inflacijo, prebivalci pa so začeli spreminjati svoje navade – nakupovalni seznami so se spremenili, ljudje iščejo dodatne zaslužke, bolje plačane nove službe …

Cene hrane na hrvaški obali
16. 05. 2022 09.18Navajeni smo že, da so cene hrane na hrvaški obali, še posebej na otokih, dražje. A kako bo letos? Hrvaški novinarji so primerjali zneske na tržnicah v notranjosti države in na obali.

Cene hrane v zadnjih petih letih
25. 03. 2022 05.00Na splošno se je hrana v zadnjih petih letih podražila za skoraj 14 odstotkov. Samo v zadnjem letu so cene narasle za štiri odstotke, najbolj pri kruhu, olju, sadju in zelenjavi. Dobavitelji medtem napovedujejo nove podražitve, trgovci se pogajajo, a hkrati predvidevajo, da bodo nekaterim izdelkom vendarle primorani zvišati ceno.

5 trikov za pametno nakupovanje
18. 01. 2022 04.45Kako nakupovati sedaj, ko se cene izdelkov višajo? Ali so akcije resnično akcije? Zakaj je tako pomembno načrtovanje pred odhodom v trgovino? Odgovori v članku.

Katero ogrevanje bo najcenejše na dolgi rok?
12. 11. 2021 04.30Kurilna sezona, ki bo trajala med 210 in 240 dni, je v polnem zamahu. Zaradi znatnih podražitev energentov, ki se odražajo na položnicah, marsikdo resno razmišlja in išče cenejše možnosti ogrevanja. Prav ima, saj je skrajni čas za spremembo. Kaj je treba vedeti in pretehtati pred dokončno odločitvijo ob morebitni menjavi ali vzpostavitvi kurilnega sistema v novogradnji, je razložil energetski svetovalec mreže ENSVET Ludvik Hriberšek.

To kupujejo Slovenci na črni petek
25. 10. 2021 04.30Kaj se izplača kupiti na črni petek, ne pa čakati na poznejši decembrski čas? Na kaj je treba biti pozoren ob nakupu ter kako je z reklamacijami, garancijami, vrnitvami in zahtevami kupnine? Preverite!

Neprofitna stanovanja: med epidemijo ni bilo večje plačilne nediscipline
01. 10. 2021 05.00V Sloveniji primanjkuje več kot 9000 javnih najemnih stanovanj, med katerimi so tudi neprofitna, namenjena socialno šibkejšim. Ponekod jih gradijo in bodo kmalu vseljiva, a jih vsaj za zdaj ne bo dovolj, da bi zadostili vsem potrebam, prošnjam in povpraševanju. Če najemnik neprofitnega stanovanja ne plačuje najemnine ali tekočih stroškov, lahko sicer po opominih in izčrpanih vseh drugih možnostih pomoči sledi prisilna izselitev. Če ugotovijo, da ni več upravičenec, pa neprofitno najemnino spremenijo v tržno in lahko najemnik še naprej živi v stanovanju.

Tako vsak dan ostajate brez denarja
29. 09. 2021 05.00Največ denarja nespametno porabimo z vsakdanjimi nakupi. Na kaj torej paziti?

Postelj v študentskih domovih premalo, najemnine pri zasebnikih v večkratnike
02. 09. 2021 05.00Študentje pred začetkom študijskega leta iščejo primerno nastanitev v kraju študija. V študentskih domovih je že vrsto let premalo mest – najslabše je v Ljubljani in Kopru – upravičenci pa morajo zanje izpolnjevati določene pogoje. Na odločitev, ali študentu sploh pripada bivanje v domu, namreč vplivajo materialni položaj njegove družine, oddaljenost študija in morebiten težak socialni ali zdravstveni položaj. In četudi študent izpolnjuje pogoje, zaradi prostorske stiske ni nujno, da bo dobil posteljo v domu. Preostane najem pri zasebniku, te najemnine pa so lahko štiri-, pet- ali celo šestkrat višje.

Bo naš planet lahko zadovoljeval tudi potrebe prihodnjih generacij?
28. 07. 2021 05.00»Čez 50 let bi rada živela v svetu, kjer se število živalskih vrst ne bi dnevno zmanjševalo, kjer bi ljudje lahko sobivali z naravo in je ne uničevali. Predvsem pa si želim, da bi naš planet začutili kot dobrino, nekaj kar cenimo in delimo z vsem živim, tudi živalskim in rastlinskim svetom.«

Team buildingi so nazaj. Kakšni so trendi?
23. 06. 2021 10.10Po letu, ko smo večino stvari opravljali pred računalniškimi zasloni, so se odnosi in vezi med zaposlenimi spremenili. Čeprav ima delo od doma svoje prednosti, pa je za ohranjanje timskega duha ključen fizični stik s sodelavci. Tega se zavedajo tudi podjetja, saj se s sproščanjem ukrepov povečuje tudi zanimanje za team buildinge. Pri teh pa je letos poudarek predvsem na sproščenem vzdušju in zabavnem druženju in ne toliko na raznih aktivnostih.

Višje kot v prejšnjem mesecu predvsem cene oblačil in obutve
04. 05. 2021 05.00Cene življenjskih potrebščin so bile v aprilu na letni ravni v povprečju za 2,1 odstotka, na mesečni ravni pa za 1 odstotek višje. Na letno inflacijo so najbolj vplivale višje cene električne energije, ugotavlja statistični urad.

Tako stare hiše nimajo uporabnih dovoljenj. Kako je ob prodaji?
12. 04. 2021 05.00Stavbe, zgrajene pred 31. decembrom 1967, so pogosto brez uporabnih dovoljenj, čeprav je zakon pod določenimi pogoji in z dokazili tudi zanje predvidel možnost ureditve ustrezne dokumentacije. Nepremičninski posredniki sicer načeloma že prodajalcu predlagajo pridobitev uporabnega dovoljenja po zakonu. Postopki so relativno enostavni, seveda, če objekt pozneje ni bil spreminjan, in tudi cenovno dostopni.

To se dogaja s cenami hrane
06. 04. 2021 05.00Decembra 2020 so bile cene hrane globalno gledano najvišje v zadnjih šestih letih, kaže indeks cen hrane Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO). V svetovnem merilu so se meso in mlečni izdelki podražili za 1,7 in za 3,2 odstotka, že več let niso bile tako drage žitarice, rastlinska olja in sladkor.

Ceneje kot v domu za ostarele
12. 03. 2021 05.00Poleg najemnine za oskrbovana stanovanja je treba plačati tudi druge stroške, denimo za nujno 24-urno pomoč, morebitno dodatno nego, pomoč pri urejanju, čiščenje, pranje, dostavo kosila, elektriko, vodo, kurjavo, odvoz smeti ... Dodatni stroški lahko znašajo več deset evrov mesečno, a vseeno ne presegajo višine oskrbnine v domu za starejše.

'Marsikomu je 25 evrov veliko'
23. 12. 2020 05.45Čeprav smo bili zaprti na svoje občine, čeprav nismo potovali in se potepali, bo cena vinjet tudi letos takšna, kot je običajno. Nekateri so namreč sklepali, da bo v letu 2021 cenejša, saj dobršen del leta 2020 nismo mogli ali smeli uporabljati avtocest.

Med epidemijo se je s stroški pogreba zapletlo – na škodo svojcev
10. 12. 2020 12.12Člani Odbora pogrebnih dejavnosti pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije so namreč zaznali prakse, s katerimi se ne strinjajo, in opozorili nanje. Gre za "sporne občinske prakse, ki zaradi prevoza pokojnikov povzročajo nepotrebne dodatne stroške svojcem umrlih". Zakon pa je glede tega, kdo plača te stroške, jasen.

Namesto klasične sveče prižgite virtualno ali pomagajte živim
28. 10. 2020 05.45Vsak Slovenec v povprečju prižge osem sveč na leto, kar skupno znese okoli 16 milijonov sveč. Vse do zadnjega postanejo odpadek, česar se morda premalo zavedamo, ko se s prižigom svečke simbolično spomnimo svojih pokojnih. A na voljo je več različic okolju prijaznih nagrobnih sveč, ki so tudi cenejše ali celo brezplačne, denar pa lahko namenite tudi za reševanje življenj. Preverite!

#OkvirPomoči: Koronavirus je spodbudil trajnostni razvoj
21. 08. 2020 06.00Pandemija koronavirusne bolezni je človeštvu prinesla tudi nekaj pozitivnega. Nekoliko nas je streznila, da smo postali pozornejši na dogajanje v okolju in se vprašali, kako s svojim ravnanjem vplivamo nanj. Postali smo bolj naklonjeni iskanju rešitev, ki bodo omogočile trajnostne sisteme, ki so sposobni preživeti dolgoročno, brez škodljivih vplivov na okolje.

Apartma nižje kategorije, nočitev pa stane 120 evrov
21. 07. 2020 09.33Številni se sprašujejo, kako lahko nočitev v apartmaju nižje kategorije stane kar 120 evrov.