delež

Iskanje investitorja: Kdaj ga potrebujem in ali je podjetje pripravljeno na investicijo?
15. 05. 2023 04.00Kdaj začeti razmišljati o morebitnih investitorjih? Kako vedeti, da je posel dovolj zrel za iskanje investitorjev?

Kako se odpovedati dednemu deležu?
12. 05. 2023 06.50Dedovanje, oporoka, nujni deleži, kakšne so naše pravice, do česa smo upravičeni, kaj pričakovati, koliko časa traja postopek, kakšni so stroški ... Toliko vprašanj, na katere običajno nimamo vseh odgovorov, ko pride do zapuščinskega postopka. In da ne bi šlo kaj narobe, je dobro, da se na zapuščinski postopek dobro pripravimo.

Delitev premoženja ob razpadu zakonske ali zunajzakonske skupnosti: to morate vedeti!
24. 04. 2023 04.00Ločitev je stresna in čustveno naporna že sama po sebi, a še toliko bolj, če imamo opravka tudi z delitvijo premoženja. Ob razpadu zakonske ali zunajzakonske skupnosti se že samo po sebi poraja vprašanje, kaj se deli in kaj ne. Več o tem si lahko preberete v pogovoru z odvetnico mag. Darjo Bajželj.

Ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja – novela zakona je vložena
12. 04. 2023 09.44V DZ je vložena novela zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, s katero želijo ukiniti dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ga prenesti v obvezno zdravstveno zavarovanje v obliki plačil obveznega zdravstvenega prispevka v enotnem fiksnem znesku.

Delodajalci popuščajo: da bi pridobili nove delavce, jim ponujajo nove oblike dela
11. 04. 2023 05.48Nemški delodajalci so spoznali, da bodo tekmo na trgu dela izgubili, če se ne bodo prilagodili zahtevam delavcev in novim oblikam dela. S slednjimi namreč lahko uspešno privabljajo kvalificirano delovno silo.

Katere so prednosti in slabosti socialnega podjetništva?
05. 04. 2023 04.00Države in politika podpirajo obstoj socialnih podjetij, saj so pomembna za vključevanje v delo predvsem ranljivih in prispevajo k razvoju. Njihov smisel in načela so solidarnost in sodelovanje, postavljanje ljudi pred kapital in enakopravnost v odločanju. S poslovanjem zasledujejo cilje, kot so zagotavljanje blaga in storitev v dobrobit družbe, širše javnosti in skupnosti ter splošno odgovornost do vseh – tako zaposlenih kot potrošnikov.

Na te posebnosti bodite pozorni pri informativnem izračunu dohodnine
03. 04. 2023 09.21Tako kot vsako leto je tudi letos nekaj posebnosti glede samega informativnega izračuna dohodnine za leto 2022. Na kaj torej biti pozoren?

Ryan Reynolds dokazal, da ima nos za dobre posle
02. 04. 2023 04.00Kako je Ryan Reynolds postal mogotec? Očitno ima igralec dobro podjetniško žilico ali pa zelo dobre finančne svetovalce. Zaslužke, ki jih je pridobil s filmi, je namreč izredno uspešno investiral v dobre poslovne zgodbe.

Toliko premoženja bosta morala razdeliti Reese Witherspoon in Jim Toth
28. 03. 2023 15.48Reese Witherspoon in Jim Toth se ločujeta, a še pred dokončnim razhodom se morata dogovoriti o delitvi premoženja.

Vzajemni skladi: kaj so in kako delujejo?
28. 03. 2023 04.00Vzajemni skladi so ena izmed najbolj priljubljenih oblik naložb. Preberite si, kako delujejo in kaj morate vedeti, preden vlagate vanje.

Od ideje do dobrega posla: idej je veliko, a kako najti 'pravo'?
22. 03. 2023 04.00Iskanje in razvijanje poslovne ideje je lahko prav zabavno, če si predstavljate, da ste Sherlock Holmes in želite najti težave (izzive) ali potrebe na trgu. Vašo kreativnost boste tako usmerili v iskanje in ustvarjanje rešitev, ki jih ljudje potrebujejo in so zanje pripravljeni tudi plačati. Konec koncev, vsak mesec je treba plačati račune in ni lepšega zadovoljstva, kot delati tisto, kar vas veseli in vam hkrati zagotavlja finančno varnost.

Koliko ponarejenega denarja kroži po Sloveniji?
21. 03. 2023 09.31Obstaja kar nekaj hitrih trikov, s katerimi boste takoj vedeli, ali gre za ponarejen ali pravi bankovec. Nepridipravi pa ponarejajo tudi kovance!

Ta skupina delavcev je še kako pomembna za trg dela
16. 03. 2023 04.00Vsaka oseba si želi biti delovno aktivna, produktivna in živeti samostojno z zaslužkom, ki ga prejme s plačo.

Ali mora zagonsko podjetje vrniti investicijo, če propade?
13. 03. 2023 04.00Kakšna je odgovornost ustanovitelja zagonskega podjetja do vlagateljev? Kako lahko investitorji preverjajo porabo denarja in v katerih primerih je treba vračati naložena sredstva? Odgovarjajo na Slovenskem podjetniškem skladu.

Zakaj najeti študente za delo? Prednosti in prihranek za vaše podjetje
09. 03. 2023 08.00Študentsko delo je vse bolj priljubljena oblika zaposlovanja v podjetjih, ki se srečujejo z občasnim povečanim obsegom dela in potrebujejo dodaten kader za kratek čas. Ne glede na to, ali potrebujete delovno silo za nižje kvalificirana dela, kot je na primer delo v proizvodnji, ali pa potrebujete visoko usposobljen kader, se lahko po pomoč pri zaposlovanju obrnete na študentski servis. Gre za organizacije, ki podjetjem pomagajo vzpostaviti stik z mladimi, ki iščejo priložnost za zaposlitev. To so lahko dijaki ali študentje, različno kvalificirani, z različnimi izkušnjami, znanji in kompetencami. Večina je pripravljena poprijeti za različna dela, od tistih v proizvodnji do administrativnih ali bolj kvalificiranih del.

Ne boste verjeli, kam odhajajo učitelji ...
09. 03. 2023 04.00V Sloveniji primanjkuje od 4000 do 5000 učiteljev na osnovnih in srednjih šolah, po pogovorih z vodstvi šol ocenjujejo v SVIZ. Največje je pomanjkanje učiteljev matematike, fizike, računalništva, kemije in tehnike ter za poučevanje strokovno teoretičnih predmetov, izvajanje praktičnega pouka in dodatno strokovno pomoč. Nanizani se raje odločajo za bolje plačane službe v gospodarstvu, vodstva šole pa kadrovsko stisko rešujejo z zaposlovanjem študentov in nadomeščanjem učiteljev brez ustrezne strokovne izobrazbe.

Ali vas lahko zaradi te odločbe zavrnejo na razgovoru?
08. 03. 2023 08.12Poškodba, hudo obolenje ali poklicna bolezen lahko močno omejijo našo delovno sposobnost. V tem primeru lahko posameznik prejme odločbo o invalidnosti, ki pa mu lahko oteži iskanje morebitne nove zaposlitve. Do česa so delovni invalidi upravičeni, kako v tem primeru poteka iskanje nove zaposlitve in ali lahko svojo invalidnost na razgovoru za službo zamolčijo?

Kateri viri električne energije so zeleni in kako je v Sloveniji?
06. 03. 2023 03.15Dandanes se bolj kot kdaj koli prej spodbuja pridobivanje elektrike iz okolju prijaznih virov, kot sta sončna in vetrna energija. Koliko pa jo izkoriščamo v Sloveniji?

Občutek vključenosti v službi zmanjšuje tveganje za odhod zaposlenih
28. 02. 2023 03.15Vodstvo, ki daje prednost vključenosti na delovnem mestu, lahko zmanjša tveganje odhoda zaposlenih za 50 odstotkov, v pred kratkim objavljeni raziskavi ugotavlja mednarodna družba Boston Consulting Group, ki je razvila nov indeks BLISS. Občutek zaposlenih, da so cenjeni in spoštovani, poleg večje pripadnosti prinaša tudi večjo motiviranost.

Tu imajo trgovci tudi do 1.944 EUR bruto plače
27. 02. 2023 12.2921 članic Evropske unije ima zakonsko urejene minimalne plače. Že vse od leta 1995 tudi Slovenija. Je to prednost ali slabost? Odvisno od okoliščin. Zadnji rekordni dvig minimalne plače pri nas v začetku letošnjega leta je namreč še dodatno zmanjšal razlike med plačnimi razredi, kar je povzročilo vsesplošno nezadovoljstvo v številnih panogah. Prav zato so nekateri delodajalci že pred leti ubrali drugačno pot in ob izteku vsakega koledarskega leta skrbno analizirajo ter na novo določijo višino plač, pri tem pa ohranjajo plačna sorazmerja znotraj podjetja. Kakšen učinek ima to na zadovoljstvo zaposlenih?

Delo od doma: koliko slovenskih delavcev še dela od doma?
27. 02. 2023 08.54Potem ko je epidemija covida-19 povzročila razmah dela od doma, se način dela počasi vrača v stare tirnice. Decembra lani je vse dni v tednu na lokaciji delodajalca delalo že 81 odstotkov zaposlenih, najmanj en dan v tednu pa je na daljavo delalo le še 12 odstotkov delavcev, je objavil državni statistični urad.

Kaj finančno najbolj izčrpava gospodinjstva?
13. 02. 2023 09.24Delež gospodinjstev, ki so ocenila, da so s svojimi dohodki mesec preživela lahko oziroma zelo lahko, se je lani v primerjavi z letom 2021 zmanjšal za štiri odstotne točke na 24 odstotkov. Enotedenske letne počitnice so bile enako dostopne kot pred letom dni, več pa je bilo druženja s prijatelji in sorodniki, kažejo podatki Sursa.

Kako spremeniti obrestno mero kredita?
10. 02. 2023 05.00Glavna razlika med posojili s fiksno in s spremenljivo obrestno mero je v (ne)predvidljivosti višine mesečne obveznosti. Fiksna omogoča stabilnost, spremenljiva pa na splošno prinaša večje finančno tveganje.

Kaj, če lastnik nima delilnikov na radiatorjih?
06. 02. 2023 03.15Kako se določi porabniški delež za ogrevanje, če lastnik nima delilnikov v stanovanju ali če ne dovoli odčitavanja? Kakšni so postopki in ukrepi, če ne sodeluje?

Kaj krije obvezno in kaj dopolnilno zdravstveno zavarovanje?
25. 01. 2023 03.15Ker obvezno zdravstveno zavarovanje ne krije vseh zdravstvenih storitev v celoti, je velika večina še prostovoljno zavarovana. Dopolnilno zavarovanje krije stroške, ki so lahko zelo visoki, predvsem v primeru kroničnih bolezni in dolgotrajnejših zdravljenj.

Kdo si bo lahko še sploh privoščil kredit?
13. 01. 2023 13.56Minimalna plača je višja, kar je odlična novica, a skupaj z njo so prišle tudi slabe.

Finančna svetovalca Slovencem – kam z denarjem v letu 2023?
06. 01. 2023 03.15Tisti, ki imajo na računu nekaj denarja, se sprašujejo, kako ga oplemenititi ali vsaj ohraniti njegovo vrednost. Zaradi inflacije je namreč naš denar manj vreden, saj za isto ceno dobimo manj. Kako si torej zagotoviti finančno stabilnost in v kaj se v letu 2023 splača vlagati? O tem smo se pogovarjali s finančnimi svetovalci.

Kako vztrajati pri varčevalnem načrtu?
26. 12. 2022 03.15Številni Slovenci so odnos do denarja popolnoma spremenili. Varčujejo, a vedo, da ležanje denarja na varčevalnih računih ni rešitev. Denar je treba dobro investirati. Če pa želimo investirati, je treba privarčevati. Vsak mesec, iz meseca v mesec. Kako torej vztrajati pri varčevalnem načrtu?

Nepričakovani stroški v višini 700 evrov – kdo bi jih zelo težko plačal?
23. 11. 2022 03.30Statistični urad je preveril, katera gospodinjstva so v letošnjem tretjem četrtletju najtežje finančno shajala. Surs je tako ugotovil, da so v najslabšem finančnem položaju gospodinjstva v najemniških stanovanjih. Finančno so težje shajala tudi gospodinjstva staršev samohranilcev.

To so osnovne plače zdravnikov
07. 11. 2022 08.17V skupini Mladih zdravnikov Slovenije opozarjajo, da se o plačah zdravnikov poroča senzacionalistično, "kar dodatno krepi nezadovoljstvo in načenja zaupanje med bolniki in zdravniki. Čeprav je resnica daleč od zapisanega in večina zdravnikov ne zasluži 5000 evrov in več."