delo do doma

Izpoved bralke: Pišem vam iz obupa, skrbi in strahu
24. 03. 2020 07.33Na naš elektronski naslov cekin@pop-tv.si prihaja vse več pisem bralcev, ki v teh hudih časih doživljajo stiske. Zaradi tega, ker še naprej morajo delati, in sicer brez ustrezne zaščite.

Kako se proti odpuščanju borijo Danci in kako mi?
20. 03. 2020 06.16Grozi nam virus, grozi pa nam tudi kriza. Kako se države borijo, da ne pride do množičnega odpuščanja delavcev ter kako, da podjetja ne propadejo? Vsaka po svoje. To je primer Danske.

Pravice in dolžnosti delavcev v času epidemije novega koronavirusa
19. 03. 2020 08.28V Sloveniji je razglašena epidemija novega koronavirusa. Delovni procesi so se spremenili, treba je misliti tudi na to, kdo od zaposlenih ima kronične bolezni. Zaposleni so v hudih stiskah: ne dobijo varstva za otroke do petega razreda, bojijo se odpuščanj, nekateri so že odpuščeni. V članku so navedene pravice in tudi dolžnosti delavcev.

'Ljudje so se norčevali iz blagajničark in jih zasmehovali, ker so delale z maskami'
18. 03. 2020 09.37Zaposleni v trgovinah so te dni na udaru. In početje nekaterih odraslih in otrok jih spravlja le še v dodatni stres.

Slovenski trgovci in bencinski servisi sporočajo: Sprejemamo ustrezne ukrepe!
13. 03. 2020 10.42Trgovine, bencinski servisi ... Ročaj nakupovalne košare ali vozička, gneča na blagajni ... Kako se na razmere pripravljajo slovenski trgovci in kako na bencinskih servisih? Kako bodo zaščitili stranke in kako zaposlene? Ali imajo krizne načrte, če bo zbolelo večje število njihovih zaposlenih? Vse to v nadaljevanju članka!

'Meni delo od doma sploh ne ustreza. Ne vem, kako naj se organiziram'
13. 03. 2020 08.36Številni zaposleni so ostali doma, saj so jim nadrejeni odredili delo od doma. Nekateri se s tem soočajo prvič in ne vedo, kako naj si organizirajo delovni čas. In sedaj so doma tudi otroci ...

Slovenija: med bolniško smučal v mondenem letovišču
10. 03. 2020 08.18Zaposleni je sporočil, da doma leži, v resnici pa je smučal v mondenem letovišču. Delavec naj po bolniškem redu ne bi mogel dvigniti roke nad višino ramena, dejansko pa je opravljal težka gradbena dela na strehi. Imeli smo tudi primer, ko je imel zaposleni predpisano strogo mirovanje, vsak teden pa je prodal tri vozila na avto sejmu, se spominja detektivka Bernarda Škrabar.

Slovenka, ki je že med študijem sodelovala z največjimi multinacionalkami
06. 03. 2020 08.15Kristi Hodak se je po končanem magistrskem študiju storitvenega oblikovanja v Londonu takoj zaposlila v svetovno znanem svetovalnem podjetju, kjer se zavedajo, da so talenti zlata vredni. Preverite, kaj predsednica Društva v tujini izobraženih Slovencev VTIS svetuje mladim, ki razmišljajo o študiju v tujini!

Cekinov intervju: Adamič o poslu prihodnosti
25. 02. 2020 14.35Kako želimo živeti? V kakšnem mestu? Kako nam lahko pri tem pomaga tehnologija? O tem in še več s članom startupa Zenodys.

Pet študentov odkrito o študiju v tujini
04. 03. 2020 08.05Združeno kraljestvo je znano po enem najboljših izobraževalnih sistemov na svetu, tam so tudi nekatere najbolj priznane univerze. Študij v tej državi zato ponuja dobra izhodišča za kariero na mednarodni ravni. Med več kot dvema milijonoma študentov na Otoku je tudi več sto slovenskih študentov. Z nekaterimi od njih smo se pogovarjali o njihovih razlogih za študij v tujini in dozdajšnjih izkušnjah. Se bodo po končanem šolanju vrnili domov?

Zaskrbljujoče zgodbe mladih zdravnikov, ki delajo v britanskem javnem zdravstvenem sistemu
02. 03. 2020 08.33Britansko zdravstvo je v zadnjem desetletju padlo v hudo krizo, brexit pa bi lahko stanje še poslabšal, saj so že zdaj skušali kadrovsko podhranjenost krpati z delovno silo iz tujine. V javnost so pricurljale številne zgodbe izčrpanih zdravnikov, ki jih grdo gledajo že, če si vzamejo odmor za požirek vode. Neka mlada zdravnica pa je morala delati kljub spontanemu splavu, ki se ji je zgodil med službo. Kakšne izkušnje z britanskim zdravstvom pa imajo slovenski zdravniki?

Kako psihoze uničujejo gospodarstva?
27. 02. 2020 12.07Svet je soočen z nevarnostjo novega koronavirusa, a tudi z nevarnostjo, ki se imenuje psihoza. Jasno je: bolje preventiva kot pa kurativa ter na vse možne scenarije se moramo pripraviti. A premišljeno in mirno.

Vpliv koronavirusa: težko leto za turizem
26. 02. 2020 08.39Koronavirus je celotna mesta zaprl v karantene. Številna podjetja na Kitajskem so ustavila proizvodnjo, kar se vse bolj odraža tudi v globalnem gospodarstvu. Zaradi epidemije so ponekod delovne procese organizirali drugače. Verjetno se je prvič v zgodovini zgodilo, da je postalo delo od doma nuja in ne zgolj privilegij.

"Vztrajam, da doma delajo. Čeprav se skregamo ter bi sama naredila bolje in hitreje"
25. 02. 2020 07.29BLOG: Čeprav ne pospravijo po mojih merilih ter bi brez mojih malih "pomočnikov" lahko veliko več, hitreje in bolje naredila sama, vztrajam, da doma tudi oni delajo. Prvič, da sploh vidijo, kaj vse je treba narediti, drugič, da se naučijo delovnih navad, in tretjič, da bodo sami znali živeti, preživeti in tudi videti delo.

Koliko časa sem čakala na ureditev statusa po brexitu?
24. 02. 2020 07.00Ne glede na to, ali državljan EU v Združenem kraljestvu živi že več kot 50 let ali se tja namerava preseliti decembra letos, za vse velja, da si morajo v roku urediti status po brexitu. Čeprav gre za relativno hiter postopek, so se pokazale številne težave, predvsem pri starejših. In kako bo po novem letu? Kdo se bo še lahko preselil na Otok? Kakšno sporočilo britanska vlada pošilja, ko usposobljenost delavcev ocenjuje glede na višino njihove plače?

Pridelujejo 'tekoče zlato', prejemajo pa plačilo, ki je krepko pod povprečno plačo v državi
13. 02. 2020 12.49Arganovo oljeje zelo cenjeno v kozmetični industriji, njegova cena pa se zvišuje.

Koronavirus močno prizadel kitajsko gospodarstvo
29. 01. 2020 14.28Koronavirus, ki je že lanskega decembra izbruhnil na Kitajskem oz. v kitajskem mestu Vuhan, je že dobro pretresel kitajsko gospodarstvo. In ne le kitajsko. Posledice bodo čutili tudi drugod po svetu.

Kako zajeziti širjenje virusa? Kitajska podjetja se odločajo tudi za delo od doma
27. 01. 2020 10.55"Ostanite doma in delajte od doma. Ne prihajajte na delo, če ste bili na ogroženih območjih." Vse več kitajskih delodajalcev se odloča za prilagajanje delovnih razmer, saj v državi število okuženih s koronavirusom narašča.

Najdaljša bolniška traja že več kot 12 let, najvišje nadomestilo znaša 21.997 evrov bruto
13. 01. 2020 08.27Stroški zdravstvene blagajne za bolniška nadomestila so se v zadnjih petih letih povečali za 71 odstotkov in so lani znašali že skoraj 400 milijonov evrov. Še nekaj sto milijonov evrov stroškov zaradi začasne zadržanosti z dela so imeli delodajalci. Povprečna bolniška je lani trajala 10,5 dneva, najdaljša pa več kot 12 let.

Zvezda: od prašičje farme do prestižnega dvorca
10. 01. 2020 16.25Velja za kraljico pogovornih oddaj, ki zaseda prvo mesto na lestvici '200 največjih ikon popularne kulture'. Je medijska zvezda, televizijska voditeljica, igralka in producentka, ki ima po navedbah revije Forbes pod palcem kar tri milijarde ameriških dolarjev (2,7 milijarde evrov) premoženja, lasti si zasebno letalo, produkcijsko hišo in kopico nepremičnin. Ob vsem tem je kar nekoliko težko verjeti, da je odraščala na prašičji farmi, daleč stran od televizijskih ekranov in hollywoodskega blišča, oblečena v predelano vrečo za krompir.

Pojdite domov in stres iz službe pustite v službi
19. 12. 2019 14.27Gotovo poznate tisti znani stavek, da je treba težave iz zasebnega življenja puščati pred vrati službe. Nihče pa ne govori o nasprotnem – da je treba stres iz službe puščati prav tam, v službi. A verjetno ni osebe, ki se ne bi vsaj kdaj zalotila pri premlevanju neprijetnih dogodkov, ki izvirajo iz izzivov ali odnosov na delovnem mestu. Če se to dogaja pogosto, lahko začne močno vplivati na počutje, kakovost življenja in ne nazadnje tudi zdravje. Pomembno je osvojiti mehanizme, s katerimi se izognemu nepotrebnemu stresu, in uspešno ločujemo obe plati življenja.

Kako do nadomestila za brezposelnost?
16. 12. 2019 09.11Vam grozi, da boste ostali brez službe, ali razmišljate o odpovedi? Preverite, v katerih primerih vam pripada pravica do denarnega nadomestila ter na kaj morate biti pri uveljavljanju te pravice pozorni.

Izračun minimalne plače: kako mora biti in kako ne?
12. 12. 2019 09.44Na kaj morate biti od 1. januarja 2020 pozorni, če prejemate minimalno plačo? Izplačana bo februarja.

Delo v slovenskih podjetjih: katera nudijo fleksibilen delovni čas, delo od doma ...?
10. 12. 2019 08.51V večini slovenskih podjetij omogočajo prilagodljiv prihod in odhod v in iz službe, medtem ko sta skrajšan delovni čas in delo od doma prej privilegij kot pravica. Kljub številnim prednostim, ki jih prinaša fleksibilen delovni čas.

Stroški življenja v Nemčiji: bi delali v Nemčiji? Preverite, koliko vas bo to stalo
09. 12. 2019 11.51Načrtujete odhod v Nemčijo, kjer bi delali in živeli? Potem preverite nekaj podatkov.

Rok Gulič – bil je 'nikjer', danes vodi enega boljših slovenskih start upov
05. 12. 2019 07.00"Nobenih urnikov nimamo, nobenih omejitev. Zaposleni lahko pridejo v službo in gredo domov, kadar hočejo. Skrbimo za zaposlene, da niso preobremenjeni, da ni nepotrebnega stresa. Na potek dela lahko zelo vplivajo sami. Tako je v start upu. Vsakdo lahko vse poskusi, preizkusi. Nikoli ne veš – lahko se rodi ideja, izjemna zadeva, ki nam bo pomagala v prihodnjem letu," pravi Rok Gulič, idejni oče slušalk, ki jih uporabljajo največji profesionalci v glasbenem svetu.

'Na socialni lepše živiva kot prej, ko sva oba hodila v službo'
22. 11. 2019 10.06Zapis, ki je marsikoga spravil v slabo voljo. Ene zato, ker tovrstnega početja ne podpirajo, druge pa zato, ker krivijo državo, da je zaposlene potisnila v takšne odločitve.

Hud tempo ji ne pride do živega
16. 11. 2019 08.34Ker Enisa (Štartaj, Slovenija!) več kot očitno živi hud tempo, nas je zanimalo, kakšen je njen recept, da je še vedno tako polna energije, zadovoljna, vesela, pozitivna ...

Enisa je uspešna podjetnica, ki še hodi v službo
14. 11. 2019 08.55Enisa Brizani (Štartaj, Slovenija!) je po delu razvijala idejo o svojem produktu. Čeprav ji je uspelo, še vedno hodi v službo.

Japonci pokazali neverjetne rezultate: to se lahko zgodi s krajšim delovnikom
06. 11. 2019 09.39Znano je, da japonski delavci delajo po cele dneve, vsak dan. Za "delo do smrti" imajo celo posebno besedo. Sedaj je vse več znakov, da se ta odnos do dela spreminja.