delo od doma

Drastični ukrepi: vse do junija 2021 bodo delali od doma
12. 10. 2020 14.32Vse več delodajalcev se zaveda, da v teh časih morajo maksimalno zaupati zaposlenim. Vsi se namreč trudijo, da ostanejo nad gladino - vodstva, da podjetje ne potone in beleži dobre rezultate, zaposleni pa, da ohranijo delovno mesto in da bo plača nespremenjena. Zato je delo od doma še kako primerno.

Preverite, koliko zasluži negovalka ostarelih. Zaposleni odhajajo, novi ne pridejo
12. 10. 2020 05.45Delo zaposlenih v domovih za ostarele je odgovorno, težko in zahtevno, plače pa so nizke in včasih komaj dosežejo minimalno, čeprav delajo vse dni v tednu, v treh izmenah, tudi nočne, praznike, vikende, nedelje. V domovih za ostarele že dolgo opozarjajo, da bi jih morali bolje nagraditi in da si zaslužijo več. Tudi zato imajo lahko kadrovske težave, ko zaposleni odhajajo, ker dobijo boljšo službo z višjo plačo, in ko ne morejo dobiti novega zaposlenega.

Nasveti, kako pametno poslovati v koronakrizi
09. 10. 2020 06.00Z nasveti, kako poslovati v koronakrizi, se boste lažje obdržali, zadržali obstoječe projekte, delovali tudi ob morebitnem zmanjšanem obsegu in se lažje vrnili na stare tirnice po končani krizi. Za katero - mimogrede - nihče ne zna in si ne upa napovedati, koliko časa bo trajala. Ker v resnici nihče ne ve.

Kaj naj bi bilo dostojno delo? Je to res le primerno plačilo?
07. 10. 2020 16.03Ob mednarodnem dnevu dostojnega dela se marsikdo sprašuje, kaj naj bi sploh pomenilo dostojno delo.

Vsak bi imel pravico, da do 24 dni na leto dela od doma. Bi lahko to imeli tudi pri nas?
06. 10. 2020 08.25V zadnjih nekaj mesecih se razmere na področju dela bliskovito spreminjajo. Kako bi tovrstno delo uredili v Nemčiji in kaj se dogaja v Sloveniji?

Ali bi lahko pacient zahteval povračilo stroškov nujne zdravstvene obravnave pri zasebniku, ki ga je obiskal, ker ni mogel priti do javnega izvajalca?
05. 10. 2020 08.24Zaradi ukrepov za omejitev širitve novega koronavirusa nenaročeni pacienti ne morejo več vstopiti v zdravstveni dom ali bolnišnico, da bi se morda osebno naročili, odnesli napotnico ali uredili kaj drugega potrebnega pri zdravniku. Nekateri so se znašli v brezizhodni situaciji, saj zdravnika niso mogli priklicati in morda tudi ni bilo njegovega (dovolj hitrega) odziva na elektronsko pošto. A dejstvo je, da je bilo telefonskih klicev več kot običajno in da na elektronsko pošto praviloma odgovarjajo po ordinacijskem času. Preverite, na koga se lahko obrnete, če ne morete priti do zdravnika!

Kdo in kdaj mora o karanteni delavca obvestiti delodajalca?
01. 10. 2020 08.41Kaj mora storiti delavec, če mu potrdijo okužbo s covidom-19 ali če dobi odločbo o karanteni? Kdo o tem obvesti delodajalca? Kako ravna delodajalec? Lahko delodajalec delavce zaradi suma okužbe pošlje v karanteno?

V podjetju upoštevajo ukrepe, nato gredo vsi skupaj na 'čik pavzo' ...
25. 09. 2020 11.23In prav na tem odmoru pogosto pride do nevarnih situacij, ko se virus lažje širi. Delodajalec (in tudi zaposleni) mora misliti na prav vsako tudi najmanjšo podrobnost, ki lahko ogrozi delovni proces.

Nova višina nadomestila, če čuvate otroka, ki je v karanteni
24. 09. 2020 11.31Preverite, kakšen predlog je vlada sprejela glede nadomestila za starše otrok, ki so v karanteni. Naslednji teden bo predlog pred poslanci.

Vendarle se obeta pomoč za samozaposlene. Preverite, kakšna!
22. 09. 2020 08.18Sprva se je zdelo, da je vlada ob pripravi novega protikoronskega paketa pozabila na samostojne podjetnike. A stvari se očitno premikajo in spreminjajo na bolje. Preverite, kako bodo predvidoma poskrbeli (tudi) za samozaposlene!

Ukrepi: bolniška do treh dni brez obiska zdravnika
17. 09. 2020 16.07Vlada bo sprejela zakonsko podlago, ki bo omogočila bolniško odsotnost do treh dni brez obiska zdravnika. Prav tako bo treba pred vstopom v podjetje meriti temperaturo zaposlenih.

NIJZ odgovarja: Ali so v službi dovoljeni sestanki in s koliko osebami?
15. 09. 2020 14.57Delovne organizacije naj delo organizirajo tako, da bo med zaposlenimi čim manj druženja in bo med njimi ves čas zagotovljena zadostna medosebna razdalja. Spodbujajo naj k umivanju in razkuževanju rok, sestanke pa naj organizirajo na prostem ali na daljavo.

Samozaposleni ne dobijo nič, če so v karanteni
14. 09. 2020 08.36"Upam, da mi ne bo treba v karanteno in da bom lahko delala. Že tako ali tako zaslužim malo, zgolj za preživetje," skrbi frizerko. V primeru odrejene karantene mora zapreti salon in biti doma. Je ena izmed 94.000 samozaposlenih, ki niso upravičeni do nadomestila ali kakršne koli drugačne državne pomoči, če jim je odrejena karantena.

Tem delavcem se je med epidemijo položaj še dodatno poslabšal
08. 09. 2020 08.31Delavci v atipičnih oblikah dela praviloma nimajo bolniške, dopusta, regresa, malice in prevoza, epidemija covida-19 pa je njihov položaj še poslabšala. Nevladne organizacije, ki že leta pozivajo k sistemskim ukrepom, so pesimistične, ministrstvo za delo pa aktivnosti napoveduje za jesen. Naj dodamo, da Slovenija že vrsto let beleži porast prekarnih oblik dela.

Podjetje navdušilo s to odločitvijo
04. 09. 2020 15.01Tehnološki velikan Google je zaposlene navdušil z odločitvijo, da jim podari en dan dopusta. Podjetje je delavce pozvalo, naj si spočijejo od koronakrize.

#OkvirPomoči: Koronakriza je udarila v glavni prodajni sezoni
28. 08. 2020 06.00Vrtnarstvo je lahko izpolnjujoča, hkrati pa tudi težavna dejavnost. Izrazitih sezonskih nihanj že v normalnih letih ni lahko obvladovati, epidemija koronavirusa pa je letos poslovanje še dodatno otežila. Ravno ko se je začel glavni del prodajne sezone, ko bi se lahko unovčilo preteklo delo in ustvarile finančne rezerve za prihodnje mesece, sta bili razglašeni epidemija in prepoved prodaje v vrtnarijah.

'Ko ljudi preveč nadzirate, pošiljate signale, da jim ne zaupate'
25. 08. 2020 06.00Tako meni eden vodilnih organizacijskih psihologov na svetu Adam Grant. Prepričan je, da bi morali delodajalci to krizo izkoristiti za to, da razvijejo zaupanje do svojih zaposlenih in jim prepustiti več svobode pri urejanju delovnika. Namesto o ravnovesju med delom in zasebnim življenjem pa bi morali govoriti o ritmu med obema.

"Skrbi me, priznam. Upam, da bodo šli otroci lahko v šolo"
17. 08. 2020 06.00"Ojoj, zmešalo se mi bo, če bo novo šolsko leto znova potekalo na daljavo. Težko si predstavljam, kako mi bo uspelo s tremi šolarčki – prvošolcem, tretješolcem in petošolcem, hkrati pa bom morala še delati od doma," mi je zadnjič potožila prijateljica.

Delo na domu: zakaj je treba zadevo poenostaviti in kaj delavcu pripada, če dela doma?
13. 08. 2020 13.47Ker so se med epidemijo številni delodajalci odločali za delo od doma, je sedaj jasno, da bo treba posodobiti pravne podlage za tovrstno delo.

Lastnica apartmaja na Hvaru: Nekateri turisti pričakujejo preveč
05. 08. 2020 08.17Z epidemijo novega koronavirusa je panoga turizma zašla v globoko krizo – tako pri nas kot drugod po svetu. Kako se s krizo borijo na Hrvaškem, kjer so Slovenci eni izmed najštevilčnejših gostov, takoj za Nemci?

Toliko denarja je država že dala za ukrep karantene in čakanja na delo
04. 08. 2020 15.47Zavod za zaposlovanje je izvedel novo tranšo povračil nadomestil plač z naslova čakanja na delo, in sicer v višini 59.820 evrov evrov. Skupaj je doslej za ta ukrep izplačal 243 milijonov evrov, za ukrep karantena pa 171.552 evrov. Naslednja tranša povračil po protikoronski zakonodaji bo 10. avgusta. Četrti protikoronski sveženj je znova uvedel tudi državne subvencije za primer odsotnosti zaposlenih zaradi karantene. Višina nadomestila je po novem odvisna od vzroka za izdajo odločbe o karanteni.

Kako urediti obveznosti na banki, če delate do 17. ure?
30. 07. 2020 11.54Se tudi vam zdi, da ima dan premalo ur? Obstaja rešitev, ki vam bo občutno olajšala življenje.

Zaposleni presenetili s svojimi odgovori
28. 07. 2020 11.56Raziskava je pokazala, da se število zaposlenih, ki delajo od doma in si želijo nazaj v pisarne, manjša. Zakaj? In zakaj so zadovoljni tudi delodajalci?

Epidemiologi po svetu: Izčrpani smo
16. 07. 2020 08.27"Ni dopusta, ni sobot in nedelj. Jaz sem še med bolniško delal. Imel sem težavo z nogo, a ker ni bilo dovolj ljudi, sem moral delati od doma," je dejal eden izmed hrvaških epidemiologov. Kaj sploh delajo epidemiologi? Preverili smo na slovenskem zavodu za zaposlovanje.

Po vnovičnem odprtju knjižnic je bilo nekaj več zamudnikov
14. 07. 2020 08.47Med zaprtjem knjižnic so "mirovale" zamudnine. Preverili smo, kdaj so jih znova začeli zaračunavati in če so imeli morda po vnovičnem odprtju več pritožb zaradi zamudnin. Knjižnice so sicer precej razumevajoče in skušajo vselej doseči dogovor. Če ni odziva, pa najhujše zamudnike čaka izterjava.

#OkvirPomoči: Zaupanje v krizi pomeni veliko
03. 07. 2020 07.41Vesna Fabjan Bremec je vodenje družinskega posla prehranskih dopolnil na osnovi ekološkega medu prevzela po očetovi smrti leta 2012. V družinskem podjetju je veliko sodelovala vse do zaključka študija kemijskega inženirstva, po tem pa se je odločila za svojo pot.

Ves čas smo pred nosom imeli tisto, kar smo iskali
30. 06. 2020 10.49Banka Slovenije opozarja, da bi lahko Slovenija izgubila turistične prihodke od tujih gostov v višini od 550 do 830 milijonov evrov. Kako bi lahko pomagali Slovenci?

Ta podjetja beležijo velikanske zaslužke
29. 06. 2020 09.09Informacijska tehnologija je eno od gonil napredka, ki spreminja in izboljšuje naš vsakdan – kako komuniciramo, poslujemo, nakupujemo, preživljamo prosti čas in se zabavamo. To se je še kako pokazalo v času pandemije, saj so nam tehnološka podjetja ponudila številne rešitve ter olajšala delo in komunikacijo. Posledično ta podjetja beležijo velikanske zaslužke.

'Neke sobote popoldne se je zgrudil na domačem vikendu'
23. 06. 2020 10.50Lahko se zgodi tudi mladim, ki so šele na začetku poslovne poti. Nejc Kunst je pri 24 letih prevzel vodenje družinskega hotela. Doživljal je veliko stresa, bile so težave s kadri, vsega je bilo preveč. Čez noč je izgubil motoriko, ni mogel hoditi, ni mogel sam skrbeti zase.

Kako smo privarčevali z delom od doma?
18. 06. 2020 08.24Tisti, ki so delali ali morda še vedno delajo od doma, so zaznali, da jim je skozi mesec na računu ostalo več denarja kot prej, ko so delali na sedežu podjetja. Seveda je na višji prihranek vplivalo tudi dejstvo, da smo ostajali doma in so bili gostinski obrati, katere redno obiskujemo, zaprti.