delo za starejše

V najbolj čarobnem delu leta lahko podarite dobro delo
10. 12. 2021 05.00Veseli december je najbolj čaroben del leta, je mesec obdarovanja, veselja, sreče, praznovanj in dobrih del. Tako kot vsako leto v prazničnem vzdušju potekajo številne dobrodelne akcije obdarovanj, pri katerih lahko sodeluje prav vsak.

'Zdaj se delo v Sloveniji ne izplača'
02. 12. 2021 06.58DZ je za potrditev na plenarni seji pripravil predlog novele zakona o dohodnini, ki med drugim prinaša zvišanje splošne olajšave in s tem višje neto plače za vse. Poslancem opozicije se zdijo takšne spremembe nevarne za vzdržnost javnih financ, a finančni minister Andrej Šircelj je dejal, da se ob gospodarskem odboju prilivi v proračun povečujejo.

Ministrstvo za delo: Zaradi napake nihče ne bo prikrajšan
07. 10. 2021 05.00Pri nekaterih upravičencih, ki se jim po protikoronskem zakonu iz konca leta 2020 covidni dodatki za delo v rizičnih razmerah ne upoštevajo pri izračunu letnih pravic iz javnih sredstev, so bili ti dodatki pomotoma posredovani s strani Fursa na centre za socialno delo in nato upoštevani pri izračunih. Na ministrstvu zagotavljajo, da noben upravičenec do letne pravice iz javnih sredstev, torej denimo do otroškega dodatka in državne štipendije, zaradi napake ne bo prikrajšan.

Neprofitna stanovanja: med epidemijo ni bilo večje plačilne nediscipline
01. 10. 2021 05.00V Sloveniji primanjkuje več kot 9000 javnih najemnih stanovanj, med katerimi so tudi neprofitna, namenjena socialno šibkejšim. Ponekod jih gradijo in bodo kmalu vseljiva, a jih vsaj za zdaj ne bo dovolj, da bi zadostili vsem potrebam, prošnjam in povpraševanju. Če najemnik neprofitnega stanovanja ne plačuje najemnine ali tekočih stroškov, lahko sicer po opominih in izčrpanih vseh drugih možnostih pomoči sledi prisilna izselitev. Če ugotovijo, da ni več upravičenec, pa neprofitno najemnino spremenijo v tržno in lahko najemnik še naprej živi v stanovanju.

Zakaj me tega ni nihče naučil?
27. 09. 2021 08.22Ali tudi vi pripadate tisti generaciji, ki je sledila stavku "Učiti se, učiti se in še enkrat učiti se"? Odlično, a kaj, ko so nas pozabili naučiti, kako se učiti. Še dobro, da sem brihtna glavca, ki se zna tudi sama obrniti. In da bom to znanje skušala predati tudi mojemu otroku.

Študentka o preverjanju PCT-pogojev: Strah me je iti služit denar
20. 09. 2021 08.52Anonimno je svojo izkušnjo na delovnem mestu, kjer mora preverjati PCT-pogoje strank, predstavila študentka, ki na črpalki dela že pol leta.

V Franciji suspendirali približno 3000 necepljenih zdravstvenih delavcev
16. 09. 2021 12.02V Franciji so suspendirali približno 3000 zdravstvenih delavcev, ker se do roka, ki se je iztekel v sredo, niso cepili proti covidu-19. Zdravstvena oskrba po besedah francoskega ministra za zdravje Olivierja Verana kljub temu poteka nemoteno.

To se dogaja v slovenskem zdravstvu
03. 09. 2021 05.00Zaradi povečanega števila odhodov in zapuščanja delovnih mest bi lahko pandemijo covid-19 na trgu dela poimenovali tudi obdobje množičnih odpovedi, pravijo gospodarstveniki. Po pojavu novega koronavirusa so namreč v različnih koncih sveta zaznali povečan trend menjavanja služb in odhodov zaposlenih iz različnih panog.

Odlične novice iz Eko sklada
31. 08. 2021 05.00Eko sklad bo jeseni objavil dva nova javna poziva za dodeljevanje nepovratnih spodbud za gradnjo skoraj ničenergijskih stavb. Prvi javni poziv bo namenjen fizičnim osebam, drugi pa lokalnim skupnostim (občinam) in pravnim osebam (gospodarstvu). Gre za skoraj 23 milijonov evrov.

Pomoč je prišla, ko je bila najbolj potrebna
23. 08. 2021 05.00»Varčuje se, ko denar je in ne, ko ga ni. In enako velja tudi pri delu. Dela se takrat, ko delo je – tudi, če to pomeni več kot 16 ur na dan.« David Burja je konec lanskega poletja, ob podpori svoje družine in žene Ribane Drenik, v Bršljinu pri Gostilni Čefidelj v Novem mestu odprl nov rekreativni center – boksarsko dvorano Kid Chocolate Gym.

Stroški hitrega testiranja za zaposlene po 23. avgustu v breme delodajalca
12. 08. 2021 14.17Država od 23. avgusta več ne bo krila presejalnega testiranja s hitrimi antigenskimi testi na okužbo z novim koronavirusom. Tistim, ki se bodo morali testirali za potrebe opravljanja svojega dela, bo glede na zakon o varnosti in zdravju pri delu stroške testa kril delodajalec. Cena hitrega antigenskega testa bo predvidoma znašala 12 evrov.

Slovenija: zato so delavci prijavili delodajalca
15. 06. 2021 08.33V Sloveniji počasi narašča število precepljenih, sorazmerno pa počasi upada število dnevnih testiranj. Glede na predpise namreč velja, da se zaposlenim, ki so covid-19 preboleli ali so se cepili, ni treba testirati. Kaj pa je s tistimi, ki so se cepili v tujini s cepivi, ki pri nas še niso v uporabi?

Hamisi - "kačji deček", ki se prebija iz dneva v dan. Je eden izmed 160 milijonov otrok
11. 06. 2021 05.00Otroke, kot je 11-letni Hamisi, rudarji kličejo "nyokas", kar v prevodu pomeni "kačji deček", saj se kot kače plazijo po ozkih podzemnih rudniških tunelih. Njihovo zdravje je ogroženo, vdihavajo grafitni prah, lačni so. Pogosto delajo po 18 ur dnevno za en sam samcat obrok in v celem dnevu zaslužijo komaj evro.

Izračun bruto plače čistilke, ki je zaposlena pri zasebniku in ki dela v okviru javnega naročila v zdravstvenem zavodu
03. 05. 2021 05.00Dodatke, določene s protikoronsko zakonodajo, so prejeli zaposleni v bolnišnicah, ne pa tudi čistilke, zaposlene pri zasebnikih, čeprav so prav tako čistile tudi na covidnih oddelkih v "sivih" in "rdečih" conah. Bodo po sprejemu PKP 9 nepravičnosti odpravljene in bodo tudi one dobile dodatke?

Ceneje kot v domu za ostarele
12. 03. 2021 05.00Poleg najemnine za oskrbovana stanovanja je treba plačati tudi druge stroške, denimo za nujno 24-urno pomoč, morebitno dodatno nego, pomoč pri urejanju, čiščenje, pranje, dostavo kosila, elektriko, vodo, kurjavo, odvoz smeti ... Dodatni stroški lahko znašajo več deset evrov mesečno, a vseeno ne presegajo višine oskrbnine v domu za starejše.

Oskrbovana stanovanja: prosilci lahko na vrsto za vselitev čakajo tudi več let
01. 03. 2021 06.52Oskrbovana stanovanja v Sloveniji so zasedena in čakalne vrste so dolge; prosilci lahko na vrsto za vselitev čakajo tudi več let. V načrtu pa je povečanje njihovega števila – ponekod že gradijo, tako da bodo še letos na voljo nova.

Oddala vlogo za DSO in v štirih dneh prejela odgovor
11. 02. 2021 08.40Domovi za starejše ... v preteklosti je bilo treba na mesto v domu čakati mesece in leta. Sedaj se je vse spremenilo. Vse več je zgodb tistih, ki pravijo, da so do prostega mesta v domu za starejše prišli v le nekaj dneh. A kako varno je te dni poslati svojca v DSO?

Stari 40+ bi morali delati le toliko
24. 12. 2020 01.11Vse več je priporočil, kako in koliko naj bi delali tisti, ki so starejši od 40 let.

Božičnica: ta podjetja se še niso odločila, ali bodo delavcem izplačala božičnico
27. 11. 2020 07.44Ali bodo letos božičnice, se sprašujejo zaposleni, saj jim vsak evro pride prav. Številna podjetja o tem še razmišljajo.

Ali lahko delavec, ki opravlja delo na domu, koristi višjo silo zaradi varstva otroka?
30. 10. 2020 08.55Ob podaljšanju počitnic se postavlja vprašanje, na podlagi česa bodo starši doma s šolarji ob podaljšanju počitnic: bodo morali vzeti dopust ali so doma zaradi nujnega varstva otroka? Pojasnjujejo na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.

Med sestankom v živo: "Mami, potrebujem zlat flomaster!"
30. 10. 2020 05.30"Ne vem, kako bom. Verjetno bom vstajala ob 4. uri, naredila stvari za službo, nato dopoldne šolala tri otroke, pa še kuhala, pospravljala ..." je potožila mamica treh otrok. "Nimam samodiscipline. Danes sem bila pred računalnikom od 8.00 do 22.30," pa je dejala vodja pisarne. Delo od doma je za nekoga prijetno, za drugega prekletstvo. Kakor koli že, vse kaže, da bo del naše realnosti še kar nekaj časa, zato se je pametno dobro pripraviti in organizirati.

Se lahko delavca usposablja tudi, če v podjetju poteka delo od doma?
15. 10. 2020 15.01Usposabljanje na delovnem mestu je priložnost, da se brezposelna oseba vključi v delovni proces in posledično hitreje in lažje pride do zaposlitve. Za usposabljanje na delovnem mestu je v letošnjem letu na voljo skoraj pet milijonov evrov. A zaradi koronavirusa so mnoga podjetja preklopila na delo od doma, številni so morali prekiniti delo in delavce poslati na čakanje. Se ti programi torej sploh izvajajo?

Preverite, koliko zasluži negovalka ostarelih. Zaposleni odhajajo, novi ne pridejo
12. 10. 2020 05.45Delo zaposlenih v domovih za ostarele je odgovorno, težko in zahtevno, plače pa so nizke in včasih komaj dosežejo minimalno, čeprav delajo vse dni v tednu, v treh izmenah, tudi nočne, praznike, vikende, nedelje. V domovih za ostarele že dolgo opozarjajo, da bi jih morali bolje nagraditi in da si zaslužijo več. Tudi zato imajo lahko kadrovske težave, ko zaposleni odhajajo, ker dobijo boljšo službo z višjo plačo, in ko ne morejo dobiti novega zaposlenega.

Ali bi lahko pacient zahteval povračilo stroškov nujne zdravstvene obravnave pri zasebniku, ki ga je obiskal, ker ni mogel priti do javnega izvajalca?
05. 10. 2020 08.24Zaradi ukrepov za omejitev širitve novega koronavirusa nenaročeni pacienti ne morejo več vstopiti v zdravstveni dom ali bolnišnico, da bi se morda osebno naročili, odnesli napotnico ali uredili kaj drugega potrebnega pri zdravniku. Nekateri so se znašli v brezizhodni situaciji, saj zdravnika niso mogli priklicati in morda tudi ni bilo njegovega (dovolj hitrega) odziva na elektronsko pošto. A dejstvo je, da je bilo telefonskih klicev več kot običajno in da na elektronsko pošto praviloma odgovarjajo po ordinacijskem času. Preverite, na koga se lahko obrnete, če ne morete priti do zdravnika!

NIJZ odgovarja: Ali so v službi dovoljeni sestanki in s koliko osebami?
15. 09. 2020 14.57Delovne organizacije naj delo organizirajo tako, da bo med zaposlenimi čim manj druženja in bo med njimi ves čas zagotovljena zadostna medosebna razdalja. Spodbujajo naj k umivanju in razkuževanju rok, sestanke pa naj organizirajo na prostem ali na daljavo.

Za isto delo v Nemčiji, Avstriji, Italiji enkrat višja plača
11. 09. 2020 08.16Med pandemijo covid-19 smo znova spoznali, kako pomembno je dobro zdravstvo in kako kadrovsko podhranjen je naš sektor zdravstva in nege. A ne le v Sloveniji, tudi drugod po Evropi v času, ko bojujemo bitko proti virusu, bolnišnice in domovi za starostnike mrzlično iščejo nove kadre. Pa je tujina še vedno privlačna za slovenske delavce?

#OkvirPomoči: Koronakriza je udarila v glavni prodajni sezoni
28. 08. 2020 06.00Vrtnarstvo je lahko izpolnjujoča, hkrati pa tudi težavna dejavnost. Izrazitih sezonskih nihanj že v normalnih letih ni lahko obvladovati, epidemija koronavirusa pa je letos poslovanje še dodatno otežila. Ravno ko se je začel glavni del prodajne sezone, ko bi se lahko unovčilo preteklo delo in ustvarile finančne rezerve za prihodnje mesece, sta bili razglašeni epidemija in prepoved prodaje v vrtnarijah.

Delo na domu: zakaj je treba zadevo poenostaviti in kaj delavcu pripada, če dela doma?
13. 08. 2020 13.47Ker so se med epidemijo številni delodajalci odločali za delo od doma, je sedaj jasno, da bo treba posodobiti pravne podlage za tovrstno delo.

8 ur dela z masko: nadrejeni zagrozili, da bodo kaznovali delavce, ki potiskajo masko pod nos
01. 06. 2020 15.34Epidemija se je z junijem v Sloveniji uradno končala, življenje pa se je po večini vrnilo v ustaljene tirnice. A stvari marsikje niso povsem "normalne" in tako, kot je bilo pred korono, še nekaj časa ne bo. Pri ljudeh se ob vračanju na delovno mesto lahko pojavijo skrbi in tako imenovana "korona" fobija. Prilagajanje novim okoliščinam pa lahko traja nekaj dni ali celo tednov.

Kar 540-odstotno rast prodaje na spletu so dosegli ti izdelki
16. 04. 2020 12.38Doma smo in tudi nakupujemo iz varnega zavetja našega doma. Darko Dujič, direktor podjetja Ceneje, je za Cekin.si razkril, da so se v času epidemije prioritete kupcev pri nakupovanju spremenile. Kaj torej kupujemo in pri katerih izdelkih so zabeležili neverjetno rast prodaje, si preberite v nadaljevanju članka.