digitalni

Digitalni evro banke stane milijarde evrov
09. 06. 2025 03.14Uvedba digitalnega evra bi lahko banke stala med 18 in 30 milijardami evrov, kaže raziskava svetovalnega podjetja PwC.

Umetna inteligenca že odloča, kdo si zasluži službo
07. 06. 2025 03.56Umetna inteligenca spreminja trg dela - tudi ko gre za iskanje kadra in zaposlitvene razgovore.

Sedem strategij za kratkoročne naložbe
03. 06. 2025 08.57V svetu financ, kjer se pogoji spreminjajo iz dneva v dan, je vse bolj pomembno najti ravnovesje med donosnostjo in tveganjem. Kratkoročne naložbe, ki trajajo od nekaj mesecev do nekaj let, ponujajo priložnost za povečanje kapitala, vendar zahtevajo skrbno načrtovanje in dobro razumevanje razpoložljivih možnosti. Za uspeh na tem področju je pomembno razumeti raznolikost pristopov. Pravilna izbira ni rešitev, ki bi ustrezala vsem, ampak je odvisna od ciljev posameznika, časovnega okvira in pripravljenosti na sprejemanje nihanj. S premišljenim pristopom lahko kratkoročne naložbe postanejo učinkovito orodje za doseganje finančne prožnosti in stabilnosti.

'Pravilne vibracije in manifestacije'? Vesolje vam ne bo prineslo denarja
30. 05. 2025 03.52Sodobno digitalno okolje, prežeto z obljubami o hitrem zaslužku brez truda, pogosto vodi v finančne izgube. Zakaj so ti modeli (piramidne/Ponzi sheme, new age finančni marketing) problematični in zakaj jim ljudje nasedajo? Poudarek je na ranljivosti posameznika, manipulativnih taktikah ter pomenu finančne pismenosti in realističnih pričakovanj v nasprotju z iluzijo lahkotnega bogastva.

Pravico do uporabe gotovine bodo zapisali v ustavo
23. 05. 2025 13.33DZ je na podlagi pobude več kot 56.000 državljanov uradno začel postopek za vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo. Sklep je podprlo 61 poslancev, s čimer je bila dosežena potrebna dvotretjinska večina. Podprl je tudi osnutek besedila spremembe ustave, ki ga bodo na ustavni komisiji v nadaljevanju po napovedih še dodelali.

Učitelj leta je Milan Mandeljc
22. 05. 2025 09.42Milan Mandeljc je učitelj angleščine, ki dokazuje, da lahko učitelj s predanim delom postane vplivna figura tudi na mednarodni ravni. Poučuje na Gimnaziji in srednji šoli Rudolfa Maistra Kamnik.

Robinzonski turizem: od 530 evrov za vikend do brezplačne ponudbe
21. 05. 2025 03.20Želite digitalni detoks in resnični pobeg v naravo? Evropski robinzonski turizem vam bo za to izkušnjo zaračunal veliko, a ponekod ponujajo izredno poceni storitve ali celo brezplačne. Odkrijte, kako doživeti tišino gozda in noči pod zvezdami bistveno ugodneje!

Kje je najcenejše kosilo za dva?
16. 05. 2025 03.12Globalna primerjava cen kosila za dve osebi v restavraciji razkriva presenetljive razlike: od 10 evrov v Aziji do več kot 120 evrov v Evropi.

Camogli: Kako čarobno mesto z Instagramom služi milijone evrov
06. 05. 2025 03.55Čarobni Camogli na ligurski obali s pametnim izkoriščanjem naravne lepote, tradicije in družbenih omrežij služi milijone evrov letno. Turisti, privabljeni z vizualnimi vsebinami, krepijo lokalna podjetja, od hotelov do restavracij in festivalov, s čimer mesto postaja pomemben gospodarski motor za Ligurijo in Italijo.

Je res ali ni? Ali EU prepoveduje ameriške kreditne kartice?
17. 04. 2025 09.11Uporabniki družbenih omrežij trdijo, da je predsednica ECB Christine Lagarde napovedala, da se namerava znebiti družb Visa, Mastercard in PayPal. Ali to sploh drži ali gre za napačne informacije? Kaj je v resnici povedala predsednica Evropske centralne banke?

Letošnji trendi potovanj: nočni turizem in umirjena potovanja vse bolj popularna
15. 04. 2025 03.20Turistične navade se spreminjajo: nočni turizem, digitalni nomadi, trajnost, wellness, vesoljska potovanja. Odkrijte 15 ključnih trendov v letu 2025.

Spomladansko čiščenje financ: Ključni koraki za osebni proračun in investicije
06. 04. 2025 03.13Pomlad je odličen čas za finančno osvežitev, podobno kot spomladansko čiščenje doma. Kakšen je pomen organizacije finančnih dokumentov, od bančnih izpiskov do davčnih napovedi, ter prednosti urejenega proračuna? Finančni svetovalci priporočajo pregledovanje majhnih, dnevnih izdatkov in optimizacijo ponavljajočih se stroškov, kot so zavarovanja in naročnine. Ključnega pomena je izboljšanje naložbenega portfelja in ustvarjanje finančnih rezerv za večjo varnost.

Karierne priložnosti po 50. letu – kje vas še iščejo?
29. 03. 2025 19.06Ste starejši od 50 let in iščete novo službo? Preverite najbolj iskane poklice za starejše delavce, možnosti prekvalifikacije ter nasvete za uspešno zaposlitev.

Strateški premiki na Kitajskem, bi morala Slovenija ravnati podobno?
12. 03. 2025 04.48Kitajske univerze povečujejo vpisne kvote, osredotočajo pa se na določene študije, v katerih vidijo prihodnost, inovacije in napredek kitajske družbe.

Staranje družbe je vedno večji problem. Ta država vse svoje upe polaga v umetno inteligenco
12. 03. 2025 04.27Staranje prebivalstva postaja vse večji problem po vsem svetu in eno ključnih vprašanj je, kdo bo poskrbel za tako veliko število starejših ljudi. Vemo, kaj se dogaja v slovenskih domovih za ostarele, kjer ni kadra, ki bi skrbel za starejše. Nismo edini, ki se spopadamo s takšnimi težavami. Tehnološko izjemno napredna država - Singapur - se bo poskušala tega problema lotiti s pomočjo umetne inteligence.

Več kot 60 znanih evropskih podjetij je združilo moči v pobudi za pospeševanje razvoja in uporabe umetne inteligence
11. 02. 2025 09.13Namen partnerstva, ki so ga predstavili na akcijskem vrhu o umetni inteligenci v Parizu, je okrepiti položaj Evrope na tem področju. V naslednjih petih letih bo na voljo 150 milijard evrov.

Kaj sta za kripto vlagatelje pod smrekico pustila Božiček in Dedek Mraz?
06. 01. 2025 08.39Leto 2024 bi lahko za kripto vlagatelje opisali kot zelo pestro. Kaj se je dogajalo in kakšne so napovedi za leto 2025?

Sklepanje pogodb na daljavo: v tolikem času jo lahko prekinete
06. 12. 2024 04.30Naročanje storitev na daljavo ima svoje prednosti, a kot opozarjajo v Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), prinaša tudi pasti. Večkrat se je denimo že izkazalo, da potrošniki naročniško razmerje s telekomunikacijskim operaterjem sklenejo zgolj s podpisom poštarju oz. dostavljavcu ob prejemu dokumentacije. Ta praksa je sporna, menijo.

Ali je višja izobrazba še vedno ključ do uspeha?
28. 11. 2024 04.46V času hitrega tehnološkega razvoja in spreminjajočega se trga dela se postavlja vprašanje: ali je univerzitetna diploma še vedno najvarnejša pot do uspeha? Poglejmo prednosti in slabosti višje izobrazbe v primerjavi s praktičnimi strokovnimi znanji in veščinami. Preverimo ključne dejavnike, kot so zaposlitvene možnosti, plače, pomen mehkih veščin in vloga izobraževalnih institucij v digitalni dobi. Na koncu pa še smernice za tiste, ki se odločajo med univerzitetnim izobraževanjem in drugimi oblikami učenja.

Kriptovalute: samo špekulacija ali tudi uporabna vrednost?
27. 11. 2024 04.16Tržna kapitalizacija kriptovalut je v mesecu novembru presegla tri bilijone dolarjev. Po podatkih platforme Coinmarketcap je bilo v zadnjih 30 dneh skoraj za 250 milijard dolarjev (več kot 238 milijard evrov) nakupnih in prodajnih transakcij s kriptovalutami, ki so se izvedle na centraliziranih in decentraliziranih kripto borzah. Kaj je ključni razlog tako hitre rasti velikosti kripto trga?

Prehod v novo kariero: kako se prekvalificirati v digitalni dobi?
26. 11. 2024 04.24Prehod v novo kariero v digitalni dobi je dosegljiv z učenjem novih veščin in pridobivanjem certifikatov. Odkrijte ključne korake za prekvalifikacijo in uspeh v poklicih prihodnosti.

Denar in kriminal: Tekma brez konca – od ponarejanja do kibernetskih prevar
25. 11. 2024 09.43Denarni kriminal spremlja človeštvo od trenutka, ko smo izumili denar. Njegove razsežnosti segajo od preprostih ponarejanj in ropov do zapletenih digitalnih prevar, ki izkoriščajo najsodobnejšo tehnologijo. Nepridipravi so iznajdljivi, hitri in ustvarjalni. Vodi jih želja po dobičku in premoči nad sistemom. Nenehno iščejo nove priložnosti in načine, kako preseči obstoječe varnostne mehanizme. V "tekmi brez konca" tekmujejo z organi pregona in vsemi nami. In tekmovanje, kdo bo korak pred drugimi, se bo nadaljevalo, vse dokler bo na Zemlji človeštvo. Oziroma ... dokler bo na Zemlji denar.

Bitcoin ali zlato? Kaj izbrati kot orodje za boj proti inflaciji?
06. 11. 2024 04.28Inflacija je tihi uničevalec našega premoženja, ki potihoma, a vztrajno zmanjšuje vrednost denarja v naših denarnicah. Zaradi tega bi moralo biti iskanje načinov za zaščito premoženja pred inflacijo ena ključnih nalog vsakega posameznika in podjetij. V zadnjih letih se vse več govori o kriptovalutah, zlasti o bitcoinu, kot potencialnem orodju za zaščito pred inflacijo. Da bi si lahko odgovorili na vprašanje, ali je bitcoin res primerno orodje za zaščito pred inflacijo, moramo najprej razumeti, kaj je bil namen bitcoina ob njegovem pojavu leta 2008 in kaj je njegovo poslanstvo danes. Prav tako si moramo razjasniti razlike in podobnosti med bitcoinom in zlatom, ki sicer velja kot uveljavljen ščit pred inflacijo.

Tokenizacija: bodo res v prihodnje vsa sredstva pretvorjena v digitalne žetone?
30. 10. 2024 04.26V začetku leta je Larry Fink, predsednik uprave BlackRocka, enega največjih investicijskih podjetij na svetu, javno izjavil, da je tokenizacija prihodnost finančne industrije. Njegova javno izražena vizija se je skoraj takoj prelila v hitro rast vrednosti kripto valut, ki so povezane s t. i. tokenizacijo realnih sredstev (angl. "real-world asset" ali "RWA"). Že leta 2019 je košarkarski igralec Spencer Dinwiddie, nekdanji soigralec Luke Dončića, javno naznanil, da bo tokeniziral del svoje plače, ki jo prejema pri Brooklyn Nets. Še leto prej je slovenski tehnološki startup Blocksquare v Tehnološkem parku Ljubljana tokeniziral parkirno mesto. O čem je govora, ko govorimo o tokenizaciji? In kaj novega prinaša?

To morate vedeti, če boste šli z avtomobilom v Avstrijo
29. 10. 2024 04.10To je nova cena letne vinjete za uporabo avstrijskih avtocest.

Slovenci še veliko zapravimo za dan mrtvih, a izbiramo bolj okolju prijazno
28. 10. 2024 04.05Dan spomina na mrtve ima v Sloveniji dolgo tradicijo. Okoli 1. novembra se spominjamo preminulih, kar se kaže tudi v pogostejšem obisku grobov in številu kupljenih izdelkov za urejanje grobov, kot so cvetje in sveče. Čeprav je okraševanje nagrobnih spomenikov globoko zakoreninjeno, so v zadnjih letih opazne spremembe, predvsem v smeri bolj trajnostnih, okolju prijaznih izbir.

Digitalni evro – kaj je in kaj ni?
23. 10. 2024 04.59Papirnati denar se je v Evropi pojavil leta 1661, ko ga je izdala švedska centralna banka. Prav lahko se zgodi, da bo Švedska tudi ena prvih držav na svetu, ki bo gotovino dala ven iz uporabe. Švedska še zdaleč ni edina država, ki svojo strategijo monetarnega sistema gradi na prihodnjem temelju brezgotovinske družbe. Eden izmed takih projektov, ki je trenutno že v napredni fazi razvoja, je tudi projekt Digitalnega evra ("eEuro"). S tem projektom je leta 2021 začela Evropska centralna banka ("ECB").

Katere digitalne veščine so trenutno najbolj potrebne za zaposlene?
10. 10. 2024 04.46V digitalno preoblikovanem svetu so digitalne veščine postale ključnega pomena za zaposlene v skoraj vseh panogah. Ne glede na to, ali gre za delo v marketingu, financah, proizvodnji ali zdravstvu, obvladovanje digitalnih orodij in tehnologij omogoča konkurenčno prednost. Katere digitalne veščine so trenutno najbolj aktualne?

Kdaj zaposleni potrebuje digitalni detoks in kako naj ga izvede?
09. 10. 2024 04.20V današnjem digitalnem svetu, kjer je delo vedno bolj povezano s tehnologijo, nenehna povezanost prek e-pošte, sporočil in družbenih omrežij postaja del vsakdana. Čeprav to prinaša številne prednosti, pa lahko prekomerna uporaba digitalnih naprav vodi v izčrpanost, zmanjšano produktivnost in celo izgorelost. V takšnih situacijah je lahko digitalni detoks prava rešitev za zaposlene. Ampak, kdaj je pravi čas za detoks in kako naj ga zaposleni izvede? Prav tako pa je pomembno vprašanje, kako naj se na to odzove delodajalec?

Milijonarji se selijo v teh 5 evropskih mest
09. 09. 2024 12.36Milijonarji so se osredotočili na 5 evropskih mest, ki jim ponujajo mir in varnost.