dnevno

Spletno nakupovanje večini Slovencev predstavlja prihranek denarja in časa
31. 08. 2022 05.00Na začetku pandemije Covid-19 se je kar 15 milijonov kupcev preselilo na splet in do leta 2021 je e-nakupovanje postala navada ter nekaj povsem vsakdanjega. Hkrati so se povečala tudi pričakovanja potrošnikov. Za potrošnike torej skorajda ni več ovir, kaj lahko in kaj ne morejo naročiti prek spleta. Zadnji dve leti e-poslovanje beleži neverjetno rast, raste pa tudi število novih e-kupcev - 6-odstotna rast v letu 2020 in 4-odstotna rast v letu 2021. Nas pa je med drugim zanimalo tudi, kakšne so navade Slovencev, ko pride do spletnega nakupovanja ter katere kategorije izdelkov najraje kupujemo.

Na začetku prikazujejo bajne donose, ko želi posameznik dvigniti svoj denar, pa ...
15. 07. 2022 05.00Policija je v lanskem letu zaznala porast primerov, ko so ljudje nasedli spletnim goljufom in svoja sredstva vložili v različne spletne platforme, ki so obljubljale visoke donose. Na koncu so se lahko le obrisali pod nosom. Slovenski vlagatelji so tako bili oškodovani za skupaj več kot 6,6 milijona evrov. Vlaganje v kriptovalute je vse bolj priljubljeno tudi pri nas, čeprav mnogi nimajo veliko znanja o tem. Na kaj je torej treba biti pozoren?

Kako prihraniti in uživati na počitnicah?
08. 07. 2022 05.00Vsi se veselimo dopusta in običajno komaj čakamo, da se bomo sprostili in si privoščili vse od a do ž, za kar med letom pogosto nimamo časa. Pri tem hitro lahko izgubimo občutek oziroma zdravo mero in se na koncu vrnemo v resnično življenje s slabo vestjo ter minusom na računu. Za vas smo pripravili nekaj trikov, s katerimi boste prihranili, a vseeno uživali na zasluženih počitnicah.

Kaj je delna pokojnina in kako do nje?
04. 07. 2022 05.00Če se morda odločate za lažji prehod iz aktivnega statusa v status uživalca pokojnine, potem razmislite o delni pokojnini. Kako do nje in na kaj biti pozoren, si preberite v nadaljevanju članka.

Počitnice malo drugače: varstvo hiše, hišnih ljubljenčkov ali kar izmenjava domovanja?
01. 07. 2022 08.21Si predstavljate počitnice v rustikalni hiški sredi ničesar ali luksuznem stanovanju v najvišji stolpnici? Dobra novica je, da je to dosegljivo vsem nam. House sitting ali po naše 'varovanje hiše' je odličen način za ugodne in unikatne počitnice. S čuvanjem hiš, kamor velikokrat sodi tudi skrb za hišne ljubljenčke dobimo priložnost za bivanje v čudovitih nepremičninah, ki si ji sicer nikoli ne bi mogli privoščiti. Poleg tega lahko spoznamo nove prijatelje in okusimo še drugačen način življenja, kot smo ga vajeni.

Delo v domovih za ostarele: plače pogosto pod minimalnimi
06. 06. 2022 05.00Delati v domovih za ostarele je lepo, navdihujoče, izpopolnjujoče. Številni zaposleni pravijo, da gre za poslanstvo, za pomoč sočloveku, za sočutje, skrb. Po drugi strani je delo zelo odgovorno, težko in zahtevno. Je večizmensko, dela se vse dni v tednu, v treh izmenah, ponoči, med prazniki, vikendi. Medtem so osnovne plače nizke in na začetku poklicne poti pri večini pod minimalnimi, soočajo se s kadrovskimi stiskami, preobremenjenostjo. Malo je zanimanja za delo s starejšimi in v domovih se že vrsto let soočajo s kadrovskimi težavami. Boren je odziv na razpise za delovna mesta in nekateri zaposleni odhajajo, ker v drugih dejavnostih dobijo službo z višjo plačo ter z boljšimi delovnimi pogoji in delovnikom.

Cene letalskega goriva se hitro zvišujejo, kaj bo z že plačanimi počitnicami?
31. 05. 2022 05.00Turistične agencije se soočajo z nepredvidljivo situacijo, ko se cene letalskega goriva hitro zvišujejo, to pa vpliva na stroške letalskih prevozov. V Relaxu in Palmi poudarjajo, da skušajo podražitve za svoje stranke kar se da omiliti, v primeru določenega zvišanja cene pa lahko potniki tudi odpovejo potovanje brez stroškov zanje.

Je SEO optimizacija marketing prihodnosti?
26. 05. 2022 08.13Kako lahko podjetniki proračun, namenjen za marketing njihovega podjetja, porabijo veliko bolj preudarno, obenem pa pričakujejo dolgotrajne rezultate?

Destinacije, ki veljajo za ugodnejše in so priljubljene pri Slovencih
18. 05. 2022 05.00Dopustovanje predstavlja v letnem družinskem proračunu precejšen zalogaj, ki pa je lahko manjši z nekaj načrtovanja in prilagajanja ter ob upoštevanju varčevalnih nasvetov in poznavanju določenih pravil. Preverite tudi, katere družinske destinacije so najbolj priljubljene pri Slovencih in katere veljajo za ugodnejše!

5 tipov podnajemnikov, na katere bodite pozorni
04. 05. 2022 05.00Imate nepremičnino, ki jo oddajate v najem, in se vsakič znova srečujete s podnajemniki, ki vam povzročajo težave? Če si želite tovrstno dejavnostjo šele začeti, vam svetujemo, da najprej dobro preučite zakonodajo. Najemodajalci se pri oddajanju sobe, stanovanja ali hiše največkrat srečajo s točno določenimi tipi podnajemnikov – zamudniki pri plačilu, neustavljivimi žurerji, takšnimi, ki delajo škodo, in mnogimi drugimi specifičnimi situacijami. Preverite, na kaj morate biti pozorni pri ogledih in spoznavanju potencialnih podnajemnikov.

Gneča na upravnih enotah bo tudi v prihodnjih mesecih
13. 04. 2022 05.00Ob uvedbi novih biometričnih osebnih izkaznic in menjavi rožnatih vozniških dovoljenj je letos tudi 10-letno obdobje menjave dokumentov. Ob velikem številu vlog za izdajo osebnih dokumentov je večja gneča na upravnih enotah in zamude pri izdaji niso izključene. Zato poglejte, ali vam morda poteče osebni dokument, in po potrebi pravočasno oddajte vlogo. Preverite še, katere dni je načeloma manj gneče na upravnih enotah in koliko je treba odšteti za nove dokumente!

Katere pokojnine poznamo?
11. 04. 2022 05.00Poznamo več vrst pokojnin. Če izpolnite pogoje za pridobitev pravice do dveh ali več pokojnin, lahko uživate le eno od njih po lastni izbiri, razen če zakon določa drugače. Izjema je le uživanje lastne pokojnine (starostne, predčasne ali invalidske pokojnine) in dela vdovske pokojnine.

Toliko denarja dobi vajenec
07. 04. 2022 05.00V Sloveniji se trenutno šola dobrih 400 vajencev. Med praktičnim usposabljanjem z delom jim pripada vajeniška nagrada, ki jo je delodajalec dolžan izplačevati mesečno v denarni obliki.

Gorivo se draži, potni stroški ostajajo enaki. Je čas za dvig povračila?
28. 03. 2022 05.00Sindikati menijo, da je čas za povišanje povračila stroškov prevoza na in z dela. Prizadevajo si, da se izplačilo prevoza na delo usklajuje z inflacijo in rastjo cen, zato da bi zaposleni prejeli realno povračilo. Na finančnem ministrstvu poudarjajo na vpliv obveznosti delodajalcev do delavcev, v Združenju delodajalcev pa vlado in sindikate pozivajo k skupni mizi.

NLB prevzema Sberbank, to se bo zgodilo s pogodbami, računi ...
02. 03. 2022 08.28V Sloveniji bodo danes po dveh dneh zaprtja vrata znova odprle poslovalnice banke Sberbank. Ta ima novega lastnika, NLB, kjer so poudarili, da vse pogodbe ostajajo nespremenjene, obstoječi računi in kartice pa veljavni. Omejitev pri izvajanju plačilnih transakcij ne bo več, takoj bodo začeli tudi s postopkom spremembe imena.

To se dogaja z rusko banko Sberbank
28. 02. 2022 10.33Zaradi posledic ruskega napada na Ukrajino je poslovanje ruske banke Sberbank v Sloveniji omejeno le še na kartično poslovanje. Ostale storitve te banke začasno do srede niso na voljo, poslovalnice so zaprte. Dvigi in plačila so do srede omejeni na 400 evrov dnevno.

Bodite pozorni na te znake pri zaposlenih. Gre za pandemsko utrujenost
17. 02. 2022 04.45Dolgi delavniki, dežurstva, nadomeščanja sodelavcev, fizično in psihično naporno delo. Povrh vsega pa še nenehen strah, ali bodo tudi sami hudo zboleli za covidom-19 ali prinesli virus domov k svojim partnerjem, otrokom, staršem ... S tem se od začetka pandemije soočajo predvsem zdravstveni delavci, ki so v prvih bojnih vrstah, a tudi številni drugi poklici, kjer so v stalnem stiku z ljudmi. In vse to je pri marsikomu povzročilo pandemsko utrujenost ali celo hujše težave.

Slovenska avtomobilska industrija na prelomnici in pred številnimi izzivi
02. 02. 2022 04.45Avtomobilska industrija se v zadnjih nekaj letih sooča z največjimi izzivi v svoji zgodovini. Potrebne so spremembe, prilagoditve, posodobitve in prehoda na digitalno ter zeleno. Tudi v Sloveniji, kjer v prihodnost vseeno zrejo z optimizmom.

5 trikov, s katerimi boste imeli več prostega časa
13. 01. 2022 04.45Kako v teh hektičnih časih prihraniti čas? Kako kljub temu ostati uspešen na delovnem mestu ter sproščen in zadovoljen v zasebnem času?

Obrestna mera LIBOR se poslavlja. Kaj to pomeni za potrošnike?
28. 12. 2021 13.36Z novim letom se poslavlja referenčna obrestna mera LIBOR, na katero se sklicujejo številne finančne pogodbe, tudi hipotekarni krediti v Evropi in po svetu. V pogodbah, pri katerih se za izračun obresti uporablja CHF LIBOR, jo bo nadomestila referenčna obrestna mera SARON. Kaj to pomeni za potrošnike?

Ta poklic je na 3. mestu poklicev, za katere imajo delodajalci največ težav pri iskanju kadra
20. 12. 2021 04.45Delodajalci so za naslednjega pol leta predvideli, da bodo potrebovali 1.332 varilcev. Slednji so na četrtem mestu po pogostosti napovedanih zaposlitev. Zavod za zaposlovanje bo še naprej izvajal programe, s katerimi se lahko brezposelni prekvalificirajo v varilce. Kako pa težave z iskanjem izkušenih varilcev rešujejo v podjetju Akrapovič? Preberite, kaj so povedali za Cekin.si.

Na pozabljenih računih še vedno precej premoženja
16. 12. 2021 09.49Na namenskem računu za prenos na Kad, kjer so zbrani vrednostni papirji iz lastninjenja v začetku 90. let prejšnjega stoletja, na katere so imetniki pozabili, je še vedno za slabih 18,5 milijona evrov premoženja. Zanimanje za prevzem se povečuje, a časa za to je le še do tega konca leta.

Ta banka je napovedala znižanje meje za ležarino za fizične osebe
22. 11. 2021 09.38Na koliko in za koga bodo meje za ležarino znižale druge banke?

Petčlanska družina o tem, koliko denarja namenijo za hrano
17. 11. 2021 08.21Znesek je med drugim odvisen od meseca, od samooskrbe in nihanja (sezonskih) cen, pa tudi, ali otroci hodijo v šolo in vrtec.

Toliko boste odšteli za parkiranje v Ljubljani
17. 11. 2021 04.30Z novim letom bodo v središču Ljubljane dražje parkirnine. Kakšne so cene sedaj in za koliko se bodo podražile?

Na mestu propadajočega samskega doma rastejo oskrbovana stanovanja
27. 09. 2021 05.00V Kranju se obetajo nova oskrbovana stanovanja za starejše, ki bodo zrasla na mestu, kjer je prej vrsto let propadal star objekt. Obenem načrtujejo tudi gradnjo novega doma upokojencev, saj je obstoječi vedno poln in so zanj dolge čakalne vrste.

Kako investirati, če nimate večjih prihrankov?
16. 09. 2021 11.56Čeprav Slovenci že več desetletij veljamo za varčen narod, imamo danes v povprečju privarčevanih precej manj sredstev, kot so jih imeli pri istih letih naši predniki. Glede na to, da večina študira do sredine dvajsetih let, ni nič nenavadnega, da pri tridesetih nimamo omembe vrednih prihrankov, s pomočjo katerih bi lahko prenovili kuhinjo oziroma kopalnico, investirali v nov avto, zmogljivo računalniško opremo ali električno kolo in si privoščili kakšen zdravstveni poseg, ki ga obvezno zavarovanje ne krije. Vendarle pa obstaja način, kako uresničiti te majhne, a za naše dobro počutje sila pomembne želje.

"Kot mamica treh otrok močno, močno stiskam pesti, da bodo šole in vrtci odprti"
20. 08. 2021 05.00Med pripravljanjem vseh številnih šolskih potrebščin za dva šolarja, za katere smo odšteli okoli 250 evrov, me je znova prešinila misel: "Kaj, če nas vnovič čaka večmesečno šolanje na daljavo?" Ker ... kljub cepivu, določenem deležu prebolelih in testiranju ni izključeno, da se bodo vnovič zapirale šole in vrtci. In omenjenega scenarija si verjetno nihče ne želi.

So delavci na delovnem mestu dovolj dobro zaščiteni pred rakom?
16. 08. 2021 08.06Ne nezgoda s strojem ali padec z višine – najpogostejši vzrok smrti, ki je povezan z delovnim mestom, je rak. V EU je namreč okoli 120.000 smrti na leto povezanih z izpostavljenostjo rakotvornim in mutagenim snovem na delovnem mestu. Številne smrti bi torej lahko preprečili že z ustrezno zaščito najbolj izpostavljenih delavcev. Ravno zato v EU poteka kampanja Ustavimo raka na delovnem mestu. Kako pa je to področje urejeno pri nas?

Bo naš planet lahko zadovoljeval tudi potrebe prihodnjih generacij?
28. 07. 2021 05.00»Čez 50 let bi rada živela v svetu, kjer se število živalskih vrst ne bi dnevno zmanjševalo, kjer bi ljudje lahko sobivali z naravo in je ne uničevali. Predvsem pa si želim, da bi naš planet začutili kot dobrino, nekaj kar cenimo in delimo z vsem živim, tudi živalskim in rastlinskim svetom.«