dodatno izobraževanje

Storite to, če ste brezposelni
06. 09. 2023 04.45Brezposelnost je globalni problem, s katerim se sooča veliko ljudi po vsem svetu. Vendar pa obstaja več načinov, kako se učinkovito spopasti z brezposelnostjo in si zagotoviti novo zaposlitev.

Sledite tem nasvetom in začnite graditi trdno finančno prihodnost že danes
22. 08. 2023 04.45Varčevanje denarja je pomemben del vsakodnevnega življenja. Ne samo, da nam pomaga pri doseganju finančnih ciljev, ampak nam tudi zagotavlja varnost in finančno stabilnost v prihodnosti.

Vitko poslovanje, drugi del: prepoznavanje odpadkov v procesih
14. 08. 2023 04.45V drugem delu serije o vitkem poslovanju bomo kategorizirali odpadke v različne tipe odpadkov in opisali vsak tip odpadka. S tem znanjem lahko takoj začnete izboljševati procese na vašem delovnem mestu ali v vašem podjetju, tako da prepoznate in odstranite katerega od prepoznanih odpadkov.

Preverite, kaj storiti, če imate dovolj in si želite sprememb
06. 07. 2023 05.00Različni so vzroki, zakaj se nekdo odloči menjati poklic, kariero in službo. Lahko ga vodi želja po novih izzivih, po uresničitvi sanj, višji plači, boljših delovnih pogojih, razlog so lahko naveličanost, slabi odnosi pri prejšnjem delodajalcu, nizko plačilo, nezaposljivost na trgu dela, zdravstvene težave ... Prekvalifikacija lahko poteka na različne načine: v obliki formalnega svetovanja, tečaja, delavnice, veliko pa obenem pomaga karierno svetovanje.

Izkoristi priložnost študentskega dela
26. 06. 2023 05.00Študentsko delo je postalo pomemben del obštudijskega življenja, saj študentom omogoča pridobivanje izkušenj, finančno neodvisnost in razvoj veščin, ki jim bodo koristile v prihodnosti. Kot na vseh področjih pa se nenehno tudi pri študentskem delu pojavljajo novosti, ki študente še dodatno spodbudijo k delu.

Mladoletni si želijo delati, a kaj, ko ne dobijo dovolj priložnosti
12. 06. 2023 13.49Počasi se zaključuje šola, počitnice trkajo na vrata. Mladi, med njimi številni še mladoletni, iščejo počitniško delo, saj si želijo tako zaslužka kot izkušenj. A kakšno je trenutno razpoloženje na trgu dela?

Morate vedeti, če se vpisujete v srednjo šolo
23. 05. 2023 13.18Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je za naslednje šolsko leto povečalo število vpisnih mest v srednjih šolah. Namesto prvotno razpisanih 25.560 je tako po novem na voljo 25.969 prostih mest. Vseeno bo vpis omejilo več srednjih šol kot lani, in sicer 70.

Vse te napake so odkrili na plačilnih listah zaposlenih
23. 05. 2023 11.44Ko so v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije pregledali okoli 200 plačilnih list zaposlenih, so odkrili kar nekaj napak. Poglejte, katere in kako jih lahko odkrijete tudi sami.

Slovenska vojska ponuja zaposlitev mladim brez srednje šole
20. 04. 2023 14.10Pristojni bodo spremenili zakon tako, da se bodo v Slovenski vojski lahko zaposlili tudi tisti mladi, ki nimajo zaključene srednje šole, ter jim ob tem ponudili možnost pridobitve srednješolske in kasneje tudi višje izobrazbe.

Iščete dobrega obrtnika? Potem preverite to
19. 04. 2023 04.00Večina obrtnikov in gradbenikov je v zadnjem letu dvignila cene zaradi dražjih surovin, materiala, elektrike in goriva. Povpraševanje po dobrih domačih mojstrih medtem pogosto presega ponudbo, pri čemer je težje dobiti izvajalce za manjša dela doma.

Kako lahko optimiziramo svoje delo?
14. 03. 2023 04.00Včasih se trudimo preveč, a rezultati, ki si jih želimo, vseeno izostajajo. Takrat ni odveč, da razmislimo tudi o tem, ali bi lahko še kako drugače optimizirali svoje delo. Za vas smo pripravili nekaj učinkovitih in preprostih nasvetov, s katerimi si lahko pomagate in postanete bolj uspešni pri vsakodnevnih izzivih, ki jih imate.

Ne boste verjeli, kam odhajajo učitelji ...
09. 03. 2023 04.00V Sloveniji primanjkuje od 4000 do 5000 učiteljev na osnovnih in srednjih šolah, po pogovorih z vodstvi šol ocenjujejo v SVIZ. Največje je pomanjkanje učiteljev matematike, fizike, računalništva, kemije in tehnike ter za poučevanje strokovno teoretičnih predmetov, izvajanje praktičnega pouka in dodatno strokovno pomoč. Nanizani se raje odločajo za bolje plačane službe v gospodarstvu, vodstva šole pa kadrovsko stisko rešujejo z zaposlovanjem študentov in nadomeščanjem učiteljev brez ustrezne strokovne izobrazbe.

V podjetju opravljali prakso, sedaj pa zasedajo vodilna delovna mesta
17. 11. 2022 03.15Najboljše napovedi in možnosti za takojšnjo zaposlitev po zaključku študija si lahko ustvarite tudi sami. Zato že med šolanjem pišite podjetjem iz panoge in se jim ponudite za opravljanje prakse.

Poglejte, kako je učiteljica Ana Cerar opremila učilnico
28. 09. 2022 05.00Da je klasična učilnica lahko resnično dolgočasna in ne motivira k učenju, vedo povedati tudi starejši, ki so svojo izobraževalno pot zaključili že pred desetletji. A kaj, ko je marsikatera slovenska učilnica še vedno videti prav tako – zastarelo. Toda sprememb si očitno želijo tudi učitelji – med njimi je tudi Ana Cerar. Odločila se je, da bo ukrepala in da bo na šoli, kjer poučuje, opremila inovativno učilnico. Da to lahko stori, ji je seveda dovolil ravnatelj, ki pa je najprej zahteval strokovno utemeljitev ideje. Kako se je rodila ideja, kako je prenova potekala in kako sedaj v novi učilnici poteka pouk, si preberite v nadaljevanju!

Vrednost znanja v svetu kriptovalut
08. 09. 2022 05.00Malo je ljudi, ki v današnjih časih še ne bi slišali za kriptovalute. Če ne drugega, se tudi gospe pri frizerju skoraj da zagotovo že omenile Bitcoin. Dejstvo pa je, da kriptovalute niso samo Bitcoin, ampak mnogo več. Danes jih je že na tisoče in njihovemu nastajanju ni videti konca. Prav nasprotno - to je šele začetek.

Zakaj je potrebna digitalizacija v šolstvu?
22. 08. 2022 05.00Digitalizacija v šolstvu - nekateri se je bojijo, saj menijo, da bodo otroci ostali brez pomembnih znanj, kot je na primer pisanje z roko, spet drugi pozdravljajo korak naprej, ki ga bomo morali slej ko prej storiti. Kdo pa že ponuja znanje v digitalni obliki in kaj lahko še v tem šolskem letu pričakujemo?

Subvencije za zaposlitev brezposelnih mladih
04. 08. 2022 05.00Subvencije za zaposlitev brezposelnih mladih za nedoločen čas v višini od 5.400 do največ 8.820 evrov za delodajalce, ki bodo izbrani na javnem povabilu.

Digitalni bon: kaj lahko z njim kupite ter ali jih lahko združujete?
14. 06. 2022 08.51Kaj lahko kupite z digitalnimi boni, kje jih lahko unovčite? Preverite v nadaljevanju.

Toliko denarja dobi vajenec
07. 04. 2022 05.00V Sloveniji se trenutno šola dobrih 400 vajencev. Med praktičnim usposabljanjem z delom jim pripada vajeniška nagrada, ki jo je delodajalec dolžan izplačevati mesečno v denarni obliki.

Kako najlažje doseči svoje karierne cilje?
30. 03. 2022 14.00Hitre spremembe na trgu dela in razvoj tehnologije od vseh generacij zahtevajo nenehno izpopolnjevanje različnih znanj. Da bi se lahko v poslovnem okolju, v katerem delujete, karierno razvijali in si s tem omogočili tudi varnejšo prihodnost, je nujno razmisliti o kakovostnem dodatnem izobraževanju, s katerim si zagotovite ustrezno formalno izobrazbo in tako izkoristite lastne potenciale ter uresničite svoje karierne cilje.

Nataša Kovačević: Ni pomembno, koliko ovir ti podtakne življenje, ampak kako jih premagaš
24. 03. 2022 04.45Nekdanja štipendistka Inštituta Jožef Stefan, doktorica kemijske znanosti, prejemnica naziva Inženirka leta 2021, vodja projektov na oddelku za raziskave ... Nataša Kovačević je ena najuspešnejših inženirk pri nas in je lahko zgled mnogim, še posebej mlajšim generacijam deklet, ki šele razmišljajo o inženirskem poklicu.

Kako bo dolgotrajni covid vplival na trg dela?
10. 09. 2021 05.00Večletna ugodna gibanja na trgu dela je spomladi 2020 prekinila epidemija, ki je povzročila padec zaposlenosti in skokovito rast brezposelnosti. Razmere se izboljšujejo, povečuje se povpraševanje po delavcih in krepi se zaposlovanje brezposelnih. Registrirana brezposelnost v Sloveniji je dosegla raven pred epidemijo, povečalo se je povpraševanje po delavcih in delodajalci se v nekaterih dejavnostih že soočajo s pomanjkanjem delovne sile. Pred vrati pa je še en izziv - posledice dolgotrajnega covida.

"Kot mamica treh otrok močno, močno stiskam pesti, da bodo šole in vrtci odprti"
20. 08. 2021 05.00Med pripravljanjem vseh številnih šolskih potrebščin za dva šolarja, za katere smo odšteli okoli 250 evrov, me je znova prešinila misel: "Kaj, če nas vnovič čaka večmesečno šolanje na daljavo?" Ker ... kljub cepivu, določenem deležu prebolelih in testiranju ni izključeno, da se bodo vnovič zapirale šole in vrtci. In omenjenega scenarija si verjetno nihče ne želi.

Hamisi - "kačji deček", ki se prebija iz dneva v dan. Je eden izmed 160 milijonov otrok
11. 06. 2021 05.00Otroke, kot je 11-letni Hamisi, rudarji kličejo "nyokas", kar v prevodu pomeni "kačji deček", saj se kot kače plazijo po ozkih podzemnih rudniških tunelih. Njihovo zdravje je ogroženo, vdihavajo grafitni prah, lačni so. Pogosto delajo po 18 ur dnevno za en sam samcat obrok in v celem dnevu zaslužijo komaj evro.

Poklici, s katerimi boste v letu 2021 le stežka našli službo
22. 03. 2021 05.00Za določene poklice ni povpraševanja in se le stežka najde služba, čeprav imajo iskalci zaposlitve ustrezna znanja, izobrazbo, kompetence in veščine. Preverite, za katere med delodajalci ni povpraševanja in kako lahko pomagajo na Zavodu za zaposlovanje!

V znanju se skriva vaša moč
16. 03. 2021 05.00Že od nekdaj so nam govorili, da je šola pomembna popotnica v življenju, ampak od naziva je še pomembneje to, kar smo se dejansko tudi naučili, ne samo v šoli, ampak na sploh v življenju. Danes ima znanje nepredstavljivo vrednost, še posebej, če je obogateno z izkušnjami.

Med mladimi pri nas in po svetu narašča zanimanje za kariero v vojski
11. 03. 2021 08.33Pandemija je nedvomno vplivala na trg dela. Mnogi mladi, ki so ostali brez služb, so tudi zato začeli razmišljati o vojaškem poklicu. Ta trend opažajo v številnih državah, zanimanje za opravljanje vojaške službe pa od lanskega leta narašča tudi pri nas.

"150 evrov smo že davno porabili. Kaj pa hrana? Kopiranje materialov? Življenje?"
11. 01. 2021 05.00Enkratni solidarnostni dodatek v višini 150 evrov je v prvem valu epidemije prejelo 53.895 študentov in tovrstna denarna pomoč v enaki višini je bila potrjena tudi s PKP 7. V študentskih organizacijah opozarjajo, da pomoč za mlade ni zadostna, in pričakujejo več ukrepov. Najbolj so prizadeti študenti, ki so ostali brez dela, ki se morajo sami preživljati, ki plačujejo najemnino, šolnino, ki finančno pomagajo staršem ...

Tudi starejši se odločajo za spremembo poklica
30. 12. 2020 07.34Niste več rosno mladi, čutite pa, da si želite opravljati drugi poklic? Nikoli ni prepozno, da se podate v popolnoma druge poklicne vode.

VIDEO: Tako delajo reševalci v času novega koronavirusa
09. 11. 2020 05.45Sekunde, ki odločajo o življenju in smrti. Te se sedaj, v času novega koronavirusa, lahko podaljšajo, saj se morajo reševalci, če pri pacientu obstajajo znaki okužbe, obleči v zaščitno obleko. Kako je videti delo v času covida-19?