dom za starejše

Ko starejši ostanejo sami v prostornih sobanah, mladi pa živijo v najemu
09. 07. 2021 08.41V Sloveniji še vedno prevladuje miselnost, da brez ogromnega stanovanja ali hiše ni pravega doma. Nato pa se iz teh nepremičnin odselijo mladi, prostori in z njimi ostareli lastniki pa samevajo.

Izračun bruto plače čistilke, ki je zaposlena pri zasebniku in ki dela v okviru javnega naročila v zdravstvenem zavodu
03. 05. 2021 05.00Dodatke, določene s protikoronsko zakonodajo, so prejeli zaposleni v bolnišnicah, ne pa tudi čistilke, zaposlene pri zasebnikih, čeprav so prav tako čistile tudi na covidnih oddelkih v "sivih" in "rdečih" conah. Bodo po sprejemu PKP 9 nepravičnosti odpravljene in bodo tudi one dobile dodatke?

Tako stare hiše nimajo uporabnih dovoljenj. Kako je ob prodaji?
12. 04. 2021 05.00Stavbe, zgrajene pred 31. decembrom 1967, so pogosto brez uporabnih dovoljenj, čeprav je zakon pod določenimi pogoji in z dokazili tudi zanje predvidel možnost ureditve ustrezne dokumentacije. Nepremičninski posredniki sicer načeloma že prodajalcu predlagajo pridobitev uporabnega dovoljenja po zakonu. Postopki so relativno enostavni, seveda, če objekt pozneje ni bil spreminjan, in tudi cenovno dostopni.

'Zelena hiša' za starejše, tudi tiste z nizkimi pokojninami
17. 03. 2021 05.00Predstavljajte si vas, v kateri v večgospodinjskih skupnostih v sožitju živijo starejši, tudi tisti z nižjimi pokojninami, ki uporabljajo pametno tehnologijo ter imajo zagotovljeno vso potrebno oskrbo in nego, brezplačne prevoze in druženje. Resničnost je blizu. Tudi v Sloveniji.

Ceneje kot v domu za ostarele
12. 03. 2021 05.00Poleg najemnine za oskrbovana stanovanja je treba plačati tudi druge stroške, denimo za nujno 24-urno pomoč, morebitno dodatno nego, pomoč pri urejanju, čiščenje, pranje, dostavo kosila, elektriko, vodo, kurjavo, odvoz smeti ... Dodatni stroški lahko znašajo več deset evrov mesečno, a vseeno ne presegajo višine oskrbnine v domu za starejše.

Oskrbovana stanovanja: prosilci lahko na vrsto za vselitev čakajo tudi več let
01. 03. 2021 06.52Oskrbovana stanovanja v Sloveniji so zasedena in čakalne vrste so dolge; prosilci lahko na vrsto za vselitev čakajo tudi več let. V načrtu pa je povečanje njihovega števila – ponekod že gradijo, tako da bodo še letos na voljo nova.

Oddala vlogo za DSO in v štirih dneh prejela odgovor
11. 02. 2021 08.40Domovi za starejše ... v preteklosti je bilo treba na mesto v domu čakati mesece in leta. Sedaj se je vse spremenilo. Vse več je zgodb tistih, ki pravijo, da so do prostega mesta v domu za starejše prišli v le nekaj dneh. A kako varno je te dni poslati svojca v DSO?

Telekom Slovenije z donacijo v višini 20.000 evrov pomaga starejšim, ki živijo sami
23. 12. 2020 07.45Telekom Slovenije je ob zaključku leta donacijo v skupni višini 20.000 evrov namenil štirim humanitarnim organizacijam, ki lajšajo osamljenost in nudijo pomoč starejšim, ki živijo sami. Humanitarne organizacije – združenje Slovenska filantropija, društvo Humanitarček, zavod za medgeneracijsko solidarnost Sopotniki in zavod Zlata mreža – pomagajo starejšim po vsej Sloveniji, ob tem pa so tisti, ki živijo sami, ob omejevanju socialnih stikov letos še ranljivejši kot sicer.

Preverite, koliko zasluži negovalka ostarelih. Zaposleni odhajajo, novi ne pridejo
12. 10. 2020 05.45Delo zaposlenih v domovih za ostarele je odgovorno, težko in zahtevno, plače pa so nizke in včasih komaj dosežejo minimalno, čeprav delajo vse dni v tednu, v treh izmenah, tudi nočne, praznike, vikende, nedelje. V domovih za ostarele že dolgo opozarjajo, da bi jih morali bolje nagraditi in da si zaslužijo več. Tudi zato imajo lahko kadrovske težave, ko zaposleni odhajajo, ker dobijo boljšo službo z višjo plačo, in ko ne morejo dobiti novega zaposlenega.

Ali bi lahko pacient zahteval povračilo stroškov nujne zdravstvene obravnave pri zasebniku, ki ga je obiskal, ker ni mogel priti do javnega izvajalca?
05. 10. 2020 08.24Zaradi ukrepov za omejitev širitve novega koronavirusa nenaročeni pacienti ne morejo več vstopiti v zdravstveni dom ali bolnišnico, da bi se morda osebno naročili, odnesli napotnico ali uredili kaj drugega potrebnega pri zdravniku. Nekateri so se znašli v brezizhodni situaciji, saj zdravnika niso mogli priklicati in morda tudi ni bilo njegovega (dovolj hitrega) odziva na elektronsko pošto. A dejstvo je, da je bilo telefonskih klicev več kot običajno in da na elektronsko pošto praviloma odgovarjajo po ordinacijskem času. Preverite, na koga se lahko obrnete, če ne morete priti do zdravnika!

Kar 540-odstotno rast prodaje na spletu so dosegli ti izdelki
16. 04. 2020 12.38Doma smo in tudi nakupujemo iz varnega zavetja našega doma. Darko Dujič, direktor podjetja Ceneje, je za Cekin.si razkril, da so se v času epidemije prioritete kupcev pri nakupovanju spremenile. Kaj torej kupujemo in pri katerih izdelkih so zabeležili neverjetno rast prodaje, si preberite v nadaljevanju članka.

Oskrbnine v domovih za starejše: dražje zaradi višje minimalne plače
06. 12. 2019 09.29Skupnost socialnih zavodov je napovedala, da se bodo domovi za starejše in posebni socialnovarstveni zavodi po novem letu podražili. Razlog so po njihovem mnenju spremembe obračunavanja in dviga minimalne plače v januarju 2020, zaradi česar bodo stroški dela v domovih in posebnih zavodih višji. Kaj jim je odgovorilo pristojno ministrstvo, si preberite v članku.

V domovih za starejše z marcem možni novi dvigi cen
01. 03. 2019 10.07S 1. marcem se praviloma usklajujejo cene socialno varstvenih storitev.

17.000 Slovencev želi v dom, a očitno bodo morali prej oropati banko!
04. 02. 2011 16.33S koncem leta se je zaključilo testno obdobje zavarovanj, katerih osnovna korist je, da ko jo potrebujete, po hitrem postopku dobite posteljo v domu za ostarele. Kar pri zasedenosti domov v nekaterih delih Slovenije pomeni, da vam je sekira padla naravnost v med. Pa je res tako?

Domovi za starejše: koliko plačate in kako živite?
06. 04. 2010 07.43Več kot imate pod palcem, več udobja si lahko privoščite, pogosto velja v življenju. Je tako tudi v domu za starejše? Za kakšno (ne)udobje gre, smo preverili v petih slovenskih domovih.

Naj starost ne bo breme
14. 01. 2009 16.33Starejše osebe, ki potrebujejo oskrbo, imajo na izbiro patronažno varstvo, samoplačniško oskrbo, družinskega pomočnika ali dom za starejše občane. Pa je res vse tako lepo kot se sliši?