države

Kako urediti zavarovanje, če greste na delo v tujino?
21. 04. 2022 05.00Dobili ste delo v tujini. Kako pa urediti zavarovanje? Nasveti v članku.

Tudi kot posameznik lahko veliko naredite za samooskrbo
15. 04. 2022 05.00Vse glasnejši so pozivi k večji samooskrbi. Veliko vlogo igra država z ukrepi za vzpostavitev optimalnih okoliščin za kmetovanje, sadjarstvo, rejo in pridelavo živil. Veliko lahko seveda stori tudi posameznik, kajti vsak obdelan vrt šteje. Četudi niste ravno kmet in nimate kmetije, lahko na podeželju marsikaj sami pridelate na vrtu, lahko denimo gojite kokoši za meso in jajca ali posadite jablano. Manj je sicer možnosti v mestu, a so.

Kaj je menstrualna revščina?
12. 04. 2022 05.00V Veliki Britaniji so pred časom ugotovili povezavo med izostanki od pouka zaradi menstruacije, zato so uvedli projekt, da so vložki in tamponi na voljo vsem, ki jih potrebujejo, da bi se lahko redno udeleževali izobraževanja. Bi tako lahko bilo tudi pri nas?

Želite zaposliti begunca? Potem morate vedeti to
08. 04. 2022 08.17V minulih dneh so se na zavode za zaposlovanje začeli prijavljati prvi ukrajinski begunci s priznano začasno zaščito. Glavni izzivi, s katerimi se soočajo pri iskanju zaposlitve, so dokazila o izobrazbi in neznanje slovenščine ali angleščine. Na zavodu sicer opažajo, da je povpraševanje delodajalcev tudi po tuji delovni sili, zlasti v panogah gostinstva in turizma, veliko. Kakšen pa je postopek zaposlitve begunca in na kaj morajo biti delodajalci pri tem pozorni?

Tako bo po novem na hrvaški meji
07. 04. 2022 15.30Hrvaška bo v soboto odpravila skoraj vse protikoronske ukrepe. Uporaba maske bo obvezna le še v zdravstvu in socialnovarstvenih ustanovah, ne pa več v javnem prevozu in trgovinah. Lažji bo tudi prehod državne meje, saj ob vstopu v Hrvaško ne bodo več zahtevali covidnega potrdila, so sporočili s hrvaškega notranjega ministrstva.

Regres, dodatki, poslovna uspešnost ... To so posebnosti pri letošnjem informativnem izračunu dohodnine
07. 04. 2022 09.08V informativnih izračunih dohodnine je kar nekaj posebnosti, na katere bodite pozorni. Tako opozarjajo in posebnosti razlagajo v finančni upravi.

Toliko denarja dobi vajenec
07. 04. 2022 05.00V Sloveniji se trenutno šola dobrih 400 vajencev. Med praktičnim usposabljanjem z delom jim pripada vajeniška nagrada, ki jo je delodajalec dolžan izplačevati mesečno v denarni obliki.

Nekoč smo bili že samooskrbni, danes pridelamo premalo hrane
29. 03. 2022 05.00Slovenec je v letu 2020 pojedel povprečno 119 kilogramov zelenjave, 116 kilogramov žit, 88 kilogramov mesa, 84 kilogramov svežega sadja, 64 kilogramov krompirja, 10 kilogramov jajc, pet kilogramov riža in malo manj kot kilogram medu, kažejo podatki Statističnega urada. Veliko hrane smo morali uvoziti, saj je doma ne pridelamo dovolj.

Gorivo se draži, potni stroški ostajajo enaki. Je čas za dvig povračila?
28. 03. 2022 05.00Sindikati menijo, da je čas za povišanje povračila stroškov prevoza na in z dela. Prizadevajo si, da se izplačilo prevoza na delo usklajuje z inflacijo in rastjo cen, zato da bi zaposleni prejeli realno povračilo. Na finančnem ministrstvu poudarjajo na vpliv obveznosti delodajalcev do delavcev, v Združenju delodajalcev pa vlado in sindikate pozivajo k skupni mizi.

Še deset let mobilnega gostovanja brez dodatnih stroškov
25. 03. 2022 05.00Evropski parlament je potrdil podaljšanje brezplačnega mobilnega gostovanja v EU še za deset let. Uredba o mobilnem gostovanju, ki je 15. junija 2017 omogočila evropskim državljanom, da med potovanjem v drugih državah EU kličejo, pošiljajo sporočila in brskajo po spletu brez dodatnih stroškov, bo tako veljala do leta 2032.

Center Help Ukraine – pobuda ukrajinskih podjetij za pomoč Ukrajincem
18. 03. 2022 05.00Od zadnjih dni februarja je svet usmeril svoje oči in srca k vzhodni Evropi in njenim ljudem. Z izbruhom vojne se je življenje, ki so ga Ukrajinci poznali, nenadoma končalo. Mnogi od njih so morali zapustiti svoje domove, da bi poiskali zavetje ali se borili za obrambo svoje države, kar je povzročilo humanitarno krizo. Skupina ukrajinskih podjetij je ustanovila pobudo, imenovano Center Help Ukraine, katere cilj je zbiranje in dostavljanje humanitarne in medicinske pomoči za ljudi v Ukrajini, v regijah, ki jo najbolj potrebujejo.

Izvršni direktor logistike skupine Petrol: »Pred logisti je zelo svetla prihodnost«
09. 03. 2022 05.00»Dan v logistiki ni nikoli enak ali dolgočasen. Na eni strani moramo biti logisti aktivni, iznajdljivi in motivirani, na drugi strani vedoželjni in polni svežih idej.« Z izvršnim direktorjem logistike skupine Petrol, Rokom Cizejem, smo se pogovarjali, zakaj je bila logistika zanj prava izbira.

'Ponudili so mi za 600 evrov višjo plačo in takoj sem sprejel ponudbo'
07. 03. 2022 04.45Ima diplomo, izkušnje je nabiral v Avstriji, nato pa ga je poklical prijatelj – in ponudbo je nemudoma sprejel. Sedaj ima za 600 evrov višjo plačo.

V najbogatejših državah sveta se dela najmanj. Kako je v regiji?
03. 03. 2022 04.45Ste tudi vi med tistimi, ki verjamejo, da se v razvitih in bogatih državah dela več? Zadeve niso tako preproste. Poglejte, zakaj.

V katerih državah največ uporabljajo kriptovalute?
01. 03. 2022 04.45Poročilo Chainalysis je razkrilo, katere države so največje uporabnice kriptovalut na svetu. Ugotovitve so izredno zanimive, saj je na vrhu lestvice država, za katero ne bi sklepali, da je tako močno vpeta v uporabo kriptovalut.

Varnost prihrankov pri banki Sberbank. Težave z nakazili
28. 02. 2022 10.42Finančni minister Andrej Šircelj je po odločitvi o sankcijah zoper rusko banko Sberbank, ki ima poslovalnice tudi v Sloveniji, zagotovil, da so ob sprejetju sankcij omogočili rešitve, ki bodo zagotavljale varnost varčevalcev, kar je pozdravil. Obenem je spomnil, da varnost prihrankov jamčita tudi sklad za jamstvo vlog in državni proračun.

Kako bo vojna v Ukrajini vplivala na cene hrane?
24. 02. 2022 13.47Ukrajina ima zelo dobro razvito kmetijstvo in je na tem področju velika izvoznica, a v celotnem uvozu Evropske unije ne predstavlja velikega deleža. Tako morebitni izpad dobave zaradi tamkajšnjega dogajanja verjetno na splošno ne bi zelo zamajal evropskega trga, premiki pa so možni v specifičnih verigah, meni agrarni ekonomist Aleš Kuhar.

Toliko so "vredne" olimpijske medalje
23. 02. 2022 04.45Vrhunski športniki poleg olimpijske medalje v nekaterih državah prejmejo tudi denarne nagrade in so obenem deležni drugih ugodnosti. Preverite, kako je v Sloveniji!

Učiteljski poklic že deficitaren?
22. 02. 2022 05.00Zaradi razmer v šolstvu in povečanega upokojevanja se šole vse bolj spopadajo s težavo pridobivanja novih kadrov.

Kako do višje pokojnine? Ukrepajte pravočasno
18. 02. 2022 04.45Slovenski pokojninski sistem je zaradi slabe demografske slike dolgoročno nevzdržen, zato je treba okrepiti drugi in tretji pokojninski steber, ki sta močno podhranjena. V članku povzemamo nekaj ključnih stvari, kako si zagotoviti mirno starost.

Kam se lahko obrnete, če ste brez osebnega zdravnika?
07. 02. 2022 04.45131.000 zavarovancev nima izbranega osebnega zdravnika, saj jih je preprosto premalo. Najhuje je v velikih mestih in nove paciente sprejema le še peščica. Razlogi so različni in tudi ukrepi obstajajo, a ni čarobne paličice in pozitivnega učinka ne bo čez noč.

Krajši delovni teden tudi v Sloveniji?
07. 02. 2022 04.45Z idejo krajšega delovnega tedna se države po svetu spogledujejo že dalj časa, redke pa so tiste, ki so si ta model zaposlovanja upale preizkusiti tudi v praksi. Le peščica podjetij sveta je skrajšan delovnik v celoti implementirala v svoj poslovni model, med njimi pa je tudi znan slovenski trgovec.

Slovenska avtomobilska industrija na prelomnici in pred številnimi izzivi
02. 02. 2022 04.45Avtomobilska industrija se v zadnjih nekaj letih sooča z največjimi izzivi v svoji zgodovini. Potrebne so spremembe, prilagoditve, posodobitve in prehoda na digitalno ter zeleno. Tudi v Sloveniji, kjer v prihodnost vseeno zrejo z optimizmom.

"Ne bi smeli kaznovati podjetnikov, ki so kljub epidemiji uspešno poslovali"
31. 01. 2022 08.13V epidemiji covid-19 je država predvidela denarno pomoč za podjetja in podjetnike, zdaj pa jo morajo številni vračati. Pri določenih se je namreč naknadno ob računanju letnih prihodkov izkazalo, da niso upravičeni in da morajo povrniti denar, saj so bili njihovi poslovni rezultati boljši od predvidenih. Mnogi svarijo, da so ogrožena delovna mesta, da pomoči ne zmorejo povrniti, da se lahko znajdejo v likvidnostnih težavah. V interesnih združenjih opozarjajo in predvsem poudarjajo, da ne bi smeli "kaznovati" tistih, ki so kljub epidemiji poslovali uspešno.

Visoke cene ogrevanja: 'S 145 na 278 evrov'
29. 01. 2022 04.45O visokih cenah ogrevanja ste bralci portala Cekin.si spregovorili tudi na našem profilu na Facebooku. Kaj o tem menijo v zvezi potrošnikov, kako so se teh težav lotile nekatere druge države?

Tarifa SAZOR: Če imate v podjetju fotokopirni stroj, morate plačati
26. 01. 2022 16.21Združenje SAZOR je nekaterim podjetjem že poslalo pozive k podpisu licenčne pogodbe. Lani decembra sta namreč SAZOR in GZS podpisala sporazum za nadomestila pri fotokopiranju avtorskih del s področja literature, znanosti in publicistike v gospodarstvu. Sedaj bodo morala podjetja, ki imajo fotokopirne stroje, plačevati nadomestila.

To jim prinaša milijarde dolarjev davčnih prihodkov: denar vlagajo v izobraževanje
21. 01. 2022 04.45Ameriška zvezna država Illinois je ugotovila, da dohodek od davka na konopljo presega dohodek od alkoholnih pijač. Pobrane davke nato preusmerjajo v izobraževalni sistem.

Anketa GZS pokazala stiske podjetij. Nekatera tik pred težkimi odločitvami
20. 01. 2022 09.50Skoraj polovica podjetij opozarja, da je zaradi visokih cen energentov njihov dolgoročni obstoj ogrožen, je pokazala anketa Gospodarske zbornice Slovenije. Zbornica poziva k posegu v cene energentov, vsaj kratkoročno in začasno. Prvi korak, ki se lahko izvede takoj, bi bila zamrznitev dviga omrežnine, ki se je povišala s 1. januarjem letos. "Podjetja poročajo, da so vse svoje notranje rezerve že izčrpala. Že ukinjajo izmene, podaljšujejo dopuste in odlagajo nenujno proizvodnjo, da bi svoje delo naredila bolj ekonomsko upravičljivo, kupci naročil ne potrjujejo več, na vidiku so odpuščanja," še navajajo pri zbornici.

Kaj je Evergrande in kakšne posledice ima lahko njegov stečaj?
18. 01. 2022 07.52Novo leto se je za vlagatelje začelo z novico, da je kitajski nepremičninski velikan Evergrande ustavil trgovanje s svojimi delnicami na borzi v Hongkongu. Pri tem razlogov niso navedli. Skupina je sicer že dlje časa v težavah, saj si je nakopičila več kot 300 milijard dolarjev dolgov. A v težavah so tudi nekatere druge kitajske družbe. Ker ne plačujejo dolgov upnikom, med njimi so tuji vlagatelji, pa to lahko vpliva na svetovne borzne trge. Nekateri krizo primerjajo s propadom ameriške družbe Lehman Brothers, ki je močno vplivala na finančno krizo leta 2008. A kaj bi v resnici pomenil bankrot Evergranda?

Dostop do ugodnih kreditov ima le manjša skupina nadpovprečno premožnih
12. 01. 2022 14.48Štiričlanska družina, kjer imata starša povprečni plači, zaradi strogih makrobonitetnih ukrepov na banki ne more dobiti posojila, čeprav so ta trenutno zelo ugodna. A dogajanje na nepremičninskem trgu je kljub temu živahno, pogosto se stanovanja na najbolj iskanih lokacijah prodajo že v enem dnevu. Kdo jih kupuje? In še: kako dvig minimalne plače vpliva na kreditno sposobnost komitentov! V Združenju Bank Slovenije so za našo spletno stran pripravili izračune.