državne

Kakšni so pogoji za prejemanje posamezne štipendije?
24. 09. 2021 05.00Poglejmo, kdo je upravičen do državne štipendije in kdo do Zoisove štipendije.

Svet bo lahko v živo opazoval eksperiment v Salvadorju
08. 09. 2021 09.03Kot smo poročali, je Salvador prva država na svetu, ki je kriptovaluto bitcoin sprejela kot zakonito plačilno sredstvo. Z njim bodo lahko državljani plačevali tudi davke. A kritiki opozarjajo: bitcoin je izredno nestabilen in vprašanje je, kako bo to vplivalo na državne finance.

Prejemate otroški dodatek? To morate vedeti
30. 08. 2021 05.00Kaj morate vedeti o letnih pravicah iz javnih sredstev, kot so otroški dodatek, državna štipendija, znižano plačilo vrtca ter subvencija malice in kosila?

Zlati vizumi bogatim omogočajo nemotena potovanja tudi med pandemijo
09. 08. 2021 10.05Bogatašem, ki so pripravljeni vlagati v nepremičnine ali posel, tudi številne evropske države v zameno za določeno višino naložbe "prodajo" dovoljenja za bivanje ali jim celo podelijo državljanstvo. Povpraševanje po zlatih vizumih in zlatih potnih listih se je v času pandemije le še povečalo.

V katerem primeru lahko uporabljate osebno izkaznico, ki ji je potekla veljavnost?
16. 07. 2021 05.00Zakon o interventnih ukrepih za pomoč gospodarstvu in turizmu pri omilitvi posledic epidemije covida-19 med drugim omogoča tudi možnost uporabe osebne izkaznice, ki ji je sicer že potekla veljavnost.

Policija opozarja: V tem primeru gre za kaznivo dejanje ponarejanja listin
06. 07. 2021 05.00Slovenski policisti so v preteklih mesecih na mejnih prehodih obravnavali primere, ko so se potniki ob vstopu v Slovenijo poskušali izogniti karanteni in so se zato pri mejni kontroli izkazovali s ponarejenimi potrdili.

To vse je treba urediti pred odhodom na dopust na Hrvaško
16. 06. 2021 05.00Če smo v naši družini še lani apartma rezervirali v sredo in na dopust na hrvaški otok odpotovali že čez dva dni v petek, je letos drugače. Lani je bilo denimo mogoče tik pred zdajci in v višku sezone dobiti dober apartma ob morju za nizko ceno, letos pa smo ob iskanju že zdaj zaznali večjo zasedenost in tudi višje cene.

Pomembno za vse družine z otroki: CSD vam bo poslal informativni izračun za letne pravice iz javnih sredstev
09. 06. 2021 05.00Junija bodo centri za socialno delo pričeli z izdajo informativnih izračunov pri podaljšanju letnih pravic.

Toliko regresa dobijo javni uslužbenci. Zakaj dobijo 26 evrov več kot ostali?
04. 06. 2021 08.54Javni uslužbenci so do sedaj plače za pretekli mesec prejemali vsakega 5. v mesecu, sedaj pa bo drugače. Po novem bodo namreč plače prejemali kasneje.

Po novem naj bi preverjali le dohodke, nič več premoženja
04. 06. 2021 05.00Materialni položaj družine, na podlagi katerega se priznavajo letne pravice, ki so pravice do otroškega dodatka, državne štipendije, subvencije vrtca, kosila in malice, se danes ugotavlja na podlagi premoženja in dohodkov družinskih članov. Po novem naj bi se materialni položaj družine ugotavljal zgolj na podlagi dohodkov.

Kako naj se na negotovo prihodnost pripravijo mali podjetniki?
31. 05. 2021 08.28V času miru in stabilnih razmer je treba poskrbeti za varnost. Kako naj se na negotovo prihodnost pripravijo v dejavnostih, v katerih je stik s strankami nujen, na primer v frizerskih in kozmetičnih dejavnostih?

Tako na višino pokojnine vpliva zaslužek, ki ga dobite s sezonskim delom
31. 05. 2021 05.00V zadnjem času je največ povpraševanja po sezonskih delavcih za obiranje jagod in v hmeljarstvu, na Zavodu za zaposlovanje pa opažajo manj ponudbe kot prejšnja leta. Sezonska dela lahko opravlja kdor koli, so pa fizično naporna in slabo plačana. Ali lahko sezonsko delo vpliva na višino nadomestila za brezposelnost, pokojnine in štipendije?

To ministrstvo sporoča maturantom, ki bodo med maturo zboleli
10. 05. 2021 05.00Maturantom, ki bodo med izvajanjem letošnje mature zboleli in jo zato opravljali v jesenskem roku, se bo štelo, kot da so maturo opravili v spomladanskem izpitnem roku. Tako želi ministrstvo zagotoviti enako obravnavo kandidatov za vpis v visoko šolstvo.

Letos verjetno ne bo slovenskih jabolk
10. 05. 2021 05.00Slovenski sadjarji se že osmo leto zapored spopadajo s težavami; letos je katastrofalna pozeba verjetno uničila pridelek celotnih sadovnjakov. "V letošnjem letu smo bili tudi mi deležni izjemno hude pozebe. Tako nizkih temperatur – minus 12 stopinj Celzija – v aprilu niso zabeležili že več desetletij. Kljub vsem novim ukrepom, ki smo jih uvedli proti pozebi (oroševanje) na naši kmetiji, bomo imeli, kot vse kaže, 100-odstotni izpad pridelka jabolk. Celo ozimna žita so bila prizadeta od tako hudega mraza, o čemer se še nikoli ni govorilo. Škode je ogromno," opozarja ekološki sadjar Jaka Kastelic. Veseli bodo vsake državne pomoči, predvsem finančne za vsaj delno pokritje stroškov, ki bodo nastali z oskrbo nasadov kljub izpadu pridelka.

Kdo bi moral vračati državno pomoč?
06. 05. 2021 05.00Ministrstvo za finance je nekoliko omililo pogoje za izračun prihodkov v lanskem letu in s tem morebitno obvezo vračanja državne pomoči po protikoronskih zakonih. Pri izračunu padca prihodkov se tistim subjektom, ki so lani zaposlovali ali vlagali, to upošteva.

Na Hrvaškem od polnoči veljajo nekoliko spremenjeni ukrepi na meji
01. 05. 2021 05.00Hrvaški štab civilne zaščite je včeraj potrdil, da bodo podaljšali večino protikoronskih ukrepov, od polnoči pa na meji že veljajo nekoliko omiljeni ukrepi za vstop v državo, ko gre za veljavnost antigenskih testov ter potnike, ki so preboleli covid-19 in so se enkrat cepili.

Kakšne pokojnine bomo imeli?
21. 04. 2021 05.00Premoženje v upravljanju slovenskih vzajemnih skladov se je v zadnjih 20 letih podvojilo, vseeno pa imajo vlagatelji še vedno večji del naložb v depozitih in gotovini. Ob ničelnih obrestnih merah in napovedi ležarin so vzajemni skladi neka naravna izbira, pravijo v stanovskem združenju. Skladi so tudi primerna oblika dolgoročnega varčevanja.

Ti zavezanci so od Fursa prejeli denar
20. 04. 2021 16.39Toliko denarja je šlo iz državne blagajne za različne pomoči.

Napeto do zadnjega trenutka: to se bo zgodilo z letnimi poročili in davčnimi obračuni
30. 03. 2021 09.46Končno se je zaključila dolga agonija računovodij in njihovih strank.

Računovodje obupani: če ni objave v uradnem listu, zakon ne začne veljati
29. 03. 2021 13.55Ker se rok za oddajo letnih poročili in davčnih obračunov ne more podaljšati do konca aprila, kot je predlagala vlada in soglašal DZ, so računovodje obupani. Rok torej ostaja 31. marec in vsi, ki do takrat dokumentov ne bodo oddali, bodo v prekršku. Pozivajo, naj se vendarle najde ustrezna rešitev.

Zato bodo morali nekateri starši vračati mesečni temeljni dohodek
29. 03. 2021 08.31Nekateri samozaposleni, ki so v letu 2020 uveljavljali skrajšani delovni čas zaradi starševstva in ki so prejeli pomoč v obliki mesečnega temeljnega dohodka, bodo morda morali zaradi uporabe formul za izračun povprečnih mesečnih prihodkov vračati prejeto pomoč.

Skupni davčni dolg je vse nižji in znaša 998 milijonov evrov
26. 03. 2021 05.00Na javnem seznamu davčnih dolžnikov je 29 fizičnih in 21 pravnih oseb, ki državi dolgujejo med milijon in 10 milijonov evrov iz naslova neplačanih davkov. Sicer pa skupni davčni dolg zadnja leta vztrajno pada in Finančna uprava je vse uspešnejša pri pobiranju prispevkov.

Socialna kapica: kdo jo želi, kdo ne in zakaj ne?
05. 03. 2021 08.40"Predlog skupine za debirokratizacijo predlaga uvedbo socialne kapice pri meji 6000 evrov bruto," pravijo v ZSSS, ob tem pa navajajo argumente, zakaj ta predlog ni dober. Opozarjajo na negativne posledice predloga.

Bodo gostinci dobili nadomestilo za poslovno škodo?
26. 02. 2021 15.53Člani Upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije so obravnavali predloge zbornice za PKP9. OZS med drugim predlaga povračilo za izpad prometa, stroškov obveznega testiranja, povračilo regresa, podaljšanje kritja fiksnih stroškov, čakanja na delo doma in mesečnega temeljnega dohodka in podaljšanje moratorija na kredite. V sklopu PKP9 pa naj se gostincem povrne tudi poslovna škoda, ki jim je bila povzročena zaradi napačnih interpretacij odlokov.

Dogecoin – iz šale na račun bitcoina do več kot petih milijard
26. 02. 2021 07.17Kriptovaluta dogecoin z logotipom lovskega psa japonske pasme shiba inu je nastala kot spletna šala na račun bitcoina. Ustanovila sta ga računalniška programerja Billy Markus in Jackson Palmer in ga konec leta 2013 poslala v kriptosvet. Kmalu je pridobil lepo virtualno skupnost – v 30 dneh od lansiranja je Dogecoin.com obiskalo že več kot milijon spletnih uporabnikov, leta 2018 je bila njegova tržna kapitalizacija že okoli dve milijardi ameriških dolarjev, konec januarja 2021 pa je že presegla pet milijard.

Uspešni imajo nekaj več
24. 02. 2021 08.42Zdaj je bolj kot kadar koli prej pomembno, da smo v koraku s časom, hkrati pa stremimo k temu, da bi bili med prvimi, tako pri spremljanju informacij, trendov kot tudi pri poslovnih korakih. Vsak sanja o uspehu, ampak najprej preverite, ali ste med tistimi, ki imajo nekaj več.

Primeri obdavčitve kriptovalut: zneski so lahko tudi izredno visoki
03. 02. 2021 04.45Globalna pandemija covida-19 in z njo povezano izogibanje fizičnim stikom bosta po ocenah poznavalcev še spodbudila razvoj digitalnega denarja. Kriptovalute so priljubljene tudi med Slovenci in imamo nekaj kriptomilijonarjev. Vse lepo in prav. A težava je, ker trgovanje in rudarjenje z virtualnim denarjem ni optimalno urejeno, saj lahko oseba veliko zasluži s kriptovalutami, pa vseeno ne bo plačala davka od dobička iz kapitala od odsvojitve virtualnih valut. A spremembe so na vidiku - načrtuje se nadzor in obdavčitev dobičkov tudi fizičnih oseb.

Letos je treba biti pri pripravi davčnega obračuna še posebej pozoren
01. 02. 2021 04.45Letošnji davčni obračuni se bodo razlikovali od obračunov preteklih let predvsem zaradi prejete državne pomoči. Samostojni podjetniki morajo biti v prvi vrsti pozorni na to, ali izpolnjujejo upravičenost do te pomoči, svetujejo na Zbornici računovodskih servisov.

Ne želijo več državne pomoči, ampak si želijo delati
22. 01. 2021 04.45Na seji skupščine Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) so poslanci skupščine, obrtniki in podjetniki, gostili gospodarskega ministra Zdravka Počivalška. Poslanci so ga pozvali k takojšnjemu odprtju vseh storitvenih dejavnosti, Počivalšek pa je napovedal, da bi ob ugodni epidemiološki sliki utegnili vse storitvene dejavnosti odpreti že prihodnji teden.

S hčerko živeli od državne pomoči, zdaj družbi bogato vrača
23. 12. 2020 15.00Življenje 'matere' Harryja Potterja je klasična zgodba od revščine do bogastva. Njena starša si nista mogla privoščiti univerzitetne izobrazbe, sama je kot mama samohranilka več let živela z državno finančno pomočjo in bila deležna ducata zavrnitev založnikov. Potem pa je praktično čez noč postala ena najuspešnejših in najbolj branih avtoric v zgodovini sveta. To je pot od bede do slave znamenite J. K. Rowling.