epidemija

Koronakriza: narašča elektronski šport
07. 10. 2020 09.01Kako pandemija vpliva na športno industrijo?

Vsak Slovenec bo konec leta 2020 predvidoma dolžan več kot 18.000 evrov
07. 10. 2020 08.24Epidemija covida-19 in ukrepi za spopad z njo so skopali globoko luknjo v javne finance. Za lažjo predstavo - javni dolg je konec lanskega leta znašal 31,74 milijarde evrov, kar je bilo 15.335 evrov na državljana. Na finančnem ministrstvu pa ocenjujejo, da bo konec leta 2020 vsak državljan dolžan skoraj 3000 evrov več.

Ali bi lahko pacient zahteval povračilo stroškov nujne zdravstvene obravnave pri zasebniku, ki ga je obiskal, ker ni mogel priti do javnega izvajalca?
05. 10. 2020 08.24Zaradi ukrepov za omejitev širitve novega koronavirusa nenaročeni pacienti ne morejo več vstopiti v zdravstveni dom ali bolnišnico, da bi se morda osebno naročili, odnesli napotnico ali uredili kaj drugega potrebnega pri zdravniku. Nekateri so se znašli v brezizhodni situaciji, saj zdravnika niso mogli priklicati in morda tudi ni bilo njegovega (dovolj hitrega) odziva na elektronsko pošto. A dejstvo je, da je bilo telefonskih klicev več kot običajno in da na elektronsko pošto praviloma odgovarjajo po ordinacijskem času. Preverite, na koga se lahko obrnete, če ne morete priti do zdravnika!

Plače v času epidemije
02. 10. 2020 09.24Kako je bilo v javnem in kako v zasebnem sektorju med epidemijo? Kako so se plače gibale v mesecih, ko je bila razglašena epidemija? Statistični urad je zbral podatke in odgovoril na ta vprašanja.

Pri zasebnikih so krajše vrste, a si jih lahko privočijo samo premožnejši
30. 09. 2020 08.20Med epidemijo so morali zobozdravniki zapreti ordinacije in številnim odpovedati vnaprej dogovorjene termine, na katere so že prej čakali dolgo časa. Po vnovičnem odprtju lahko zaradi omejitev dnevno sprejmejo manj bolnikov, a pospešeno si prizadevajo nadoknaditi izgubljeno.

Uspešen projekt se iz Slovenije širi na druge trge
25. 09. 2020 08.30V Sloveniji smo še enkrat dokazali, da v krizi znamo stopiti skupaj. Ker je projekt Okvir pomoči tako uspešen, se je začel širiti tudi na druge trge.

Tako podjetniki skušajo preživeti krizo
15. 09. 2020 08.25Kar sedem od desetih podjetnikov je povedalo, da se vsaj občasno srečujejo z likvidnostnimi težavami, ki so posledica epidemije covida-19, med temi pa jih je 36 odstotkov že iskalo možnosti kreditiranja za premostitev težav.

Črna gora: zaradi javnega kovid seznama tožijo državo
14. 09. 2020 11.06Vlada je sicer z javnimi seznami želela dodatno motivirati ljudi, da upoštevajo odrejene ukrepe, a dosegla je prav nasprotno.

Najprej kvas in toaletni papir, sedaj pa prenosni računalniki
08. 09. 2020 12.21Pripraviti se moramo na najhujše, opozarjajo po svetu. In tako kot je marca na trgovskih policah primanjkovalo kvasa in toaletnega papirja, se sedaj dogaja z računalniško opremo. Tako poročajo iz ZDA.

Tem delavcem se je med epidemijo položaj še dodatno poslabšal
08. 09. 2020 08.31Delavci v atipičnih oblikah dela praviloma nimajo bolniške, dopusta, regresa, malice in prevoza, epidemija covida-19 pa je njihov položaj še poslabšala. Nevladne organizacije, ki že leta pozivajo k sistemskim ukrepom, so pesimistične, ministrstvo za delo pa aktivnosti napoveduje za jesen. Naj dodamo, da Slovenija že vrsto let beleži porast prekarnih oblik dela.

Toliko boste plačali, če ne boste nosili maske tam, kjer je to potrebno
04. 09. 2020 09.54Vlada je sprejela odlok, s katerim je z današnjim dnem obvezna uporaba zaščitne maske v zaprtih javnih prostorih ter obvezno razkuževanje rok. Če lahko zagotovite primerno razdaljo, potem ni obvezna. Preverite, kakšne so zagrožene globe za neupoštevanje odloka.

#OkvirPomoči: Koronakriza je udarila v glavni prodajni sezoni
28. 08. 2020 06.00Vrtnarstvo je lahko izpolnjujoča, hkrati pa tudi težavna dejavnost. Izrazitih sezonskih nihanj že v normalnih letih ni lahko obvladovati, epidemija koronavirusa pa je letos poslovanje še dodatno otežila. Ravno ko se je začel glavni del prodajne sezone, ko bi se lahko unovčilo preteklo delo in ustvarile finančne rezerve za prihodnje mesece, sta bili razglašeni epidemija in prepoved prodaje v vrtnarijah.

Slovensko kmetijstvo na preizkušnji: sedaj je ključni trenutek za povečanje učinkovitosti in odpornosti proizvodnje
25. 08. 2020 06.00Ko je bila razglašena pandemija v svetu in epidemija v Sloveniji, je bila prva misel marsikoga, ali je naša država pripravljena na morebitne izpade dobave hrane, še posebej zelenjave in sadja. Pristojno ministrstvo je nemudoma mirilo, da imamo v državi dovolj zalog hrane, a da se lahko zgodi, da kakšnega izdelka občasno ne bo na trgovskih policah. Takrat smo se vsi začeli zavedati, kako pomembna je samooskrba.

#OkvirPomoči: Koronavirus je spodbudil trajnostni razvoj
21. 08. 2020 06.00Pandemija koronavirusne bolezni je človeštvu prinesla tudi nekaj pozitivnega. Nekoliko nas je streznila, da smo postali pozornejši na dogajanje v okolju in se vprašali, kako s svojim ravnanjem vplivamo nanj. Postali smo bolj naklonjeni iskanju rešitev, ki bodo omogočile trajnostne sisteme, ki so sposobni preživeti dolgoročno, brez škodljivih vplivov na okolje.

Korona kriza je udarila nenadoma. Nekatere je ujela popolnoma nepripravljene
11. 08. 2020 08.25Epidemija novega koronavirusa je nekatere dejavnosti močno prizadela. Podjetniki so se morali čez noč prilagoditi novim razmeram, pri čemer pa niso bili vsi uspešni.

Cene rabljenih stanovanj so šle navzgor!
07. 08. 2020 13.26Povprečna cena rabljenega stanovanja na ravni države je prvič presegla mejo 1900 evrov za kvadratni meter.

Sezonska delavka: Nikoli več ne pridem v Nemčijo
31. 07. 2020 09.38Epidemija novega koronavirusa je poglobila težave, ki so že dolga leta prisotne med sezonskimi delavci in tujimi delavci v Nemčiji.

Pred nami je negotova jesen
29. 07. 2020 15.12Epidemija novega koronavirusa je v Sloveniji povzročila veliko škodo, a so se sedaj gospodarske razmere stabilizirale. Kako pa bo jeseni? Strokovnjaki pravijo, da bo jesen negotova, saj bo na preizkušnji več dejavnosti, tudi avtomobilska, število brezposelnih pa bo poraslo. Pomembno bo zagotavljanje likvidnosti podjetij in ustrezno črpanje sredstev EU, opozarjajo delodajalci in sindikati.

Zaposleni presenetili s svojimi odgovori
28. 07. 2020 11.56Raziskava je pokazala, da se število zaposlenih, ki delajo od doma in si želijo nazaj v pisarne, manjša. Zakaj? In zakaj so zadovoljni tudi delodajalci?

Domači gosti zdaj odkrivajo tisto, kar so tuji vedeli že dolga leta – naša hrana je vrhunska
28. 07. 2020 08.09V času epidemije se je v Sloveniji pokazalo, kako pomembna je samooskrba oz. živilsko predelovalna industrija pri preskrbi Slovencev s hrano.

#OkvirPomoči: S štipendijo do lastne blagovne znamke
24. 07. 2020 08.39Med mladimi je veliko takih, ki želijo aktivno prispevati k okolju. Če je v njih še kaj podjetniškega duha, se rodijo zanimive podjetniške ideje, ki pomagajo zmanjševati okoljske probleme današnje družbe.

#OkvirPomoči: Gradnja blagovne znamke med karanteno prinaša rezultate
17. 07. 2020 08.23Gašper Čarman in njegova ekipa eVina – v času epidemije so morali zapreti bar, restavracijo in trgovino. Posredno so občutili tudi zaprtje hotelov in restavracij glavnih kupcev, a so se hitro odzvali in usmerili na splet.

Osem ur z masko, v vročini in ves čas v gibanju. Te dni ni tako enostavno delati v gostinstvu
14. 07. 2020 05.44Ko je v Sloveniji izbruhnil novi koronavirus in so pristojni razglasili epidemijo, so bili gostinski lokali med prvimi, ki so morali zapreti svoja vrata. Lastniki in zaposleni so se soočili z izgubo prihodkov. Zdaj, ko so končno spet zagnali posel, pa s strahom spremljajo, kako se v Sloveniji veča število okuženih. Kaj se bo zgodilo, sprašujejo, a nekega končnega odgovora ni, saj se razmere spreminjajo iz dneva v dan.

#OkvirPomoči: Gostje so odšli, ostali so stroški in delo
10. 07. 2020 07.45Posledice koronavirusa čutimo po vsej Sloveniji, tako v urbanih naseljih kot na podeželju. Med dejavnosti, ki so najbolj prizadete, zagotovo sodita gostinstvo in turizem. Popoln upad povpraševanja je prizadel tudi turistične kmetije. Obiskali smo eno takih, prleško kmetijo Frank-Ozmec, kamor se najzvestejši gostje vračajo že skoraj štiri desetletja. K blažitvi težav jim bo v veliko pomoč projekt #OkvirPomoči, ki smo ga s partnerji zasnovali v NLB, da bi podjetnikom priskočili na pomoč pri reševanju posledic koronakrize.

Zaračunavanje 'korona storitve': ali je pri nas takšna praksa sploh dovoljena?
10. 07. 2020 07.04Špance je najprej prizadela stroga karantena, ko se je javno življenje končno vrnilo in so se odprli restavracije in lokali, pa so potrošnike doletele podražitve. Mnogi gostinci so namreč začeli zaračunavati tako imenovano "korona storitev". Pri nas takšne prakse v Zvezi potrošnikov Slovenije še niso zaznali. Tržni inšpektorat pa je jasen: zaračunavanje posebnega dodatka na računu bi pomenilo uporabo nepoštene poslovne prakse. A to še ne pomeni, da dodatnih stroškov, ki jih imajo zaradi epidemije, gostinci niso prevalili na potrošnike.

Več dobijo zdaj, ko so brezposelni, kot pa so z delom
09. 07. 2020 07.49Kaj se bo zgodilo z nadomestilom za brezposelne, ki so v ZDA brez dela ostali zaradi epidemije? Republikanci menijo, da ni v redu, da prejemajo zdaj več denarja, kot pa so ga takrat, ko so delali. Demokrati bi ukrep podaljšali še do konca januarja 2021.

Odpoved potovanja v državo, ki je na rumenem seznamu: da ali ne?
03. 07. 2020 14.21Agencije ne odpovedujejo potovanj v države z rumenega seznama. Kaj to pomeni za tiste, ki so potovanje že plačali, a so se sedaj odločili, da v državo, ki je na rumenem seznamu, ne želijo potovati?

Nadomestilo plače v času karantene: bi morali biti nekateri upravičeni do 100-odstotnega nadomestila?
03. 07. 2020 09.29Ali bi morali višino nadomestila plače v času karantene določati na podlagi tveganja, ki ga ima delavec na delovnem mestu?

Delodajalci v strahu: ali jih lahko delavci tožijo, če se okužijo na delovnem mestu?
03. 07. 2020 07.26Bi delavci lahko tožili delodajalca, če jih med pandemijo sili delati v neprimernih pogojih? Če delavci zbolijo, ker delodajalec ni poskrbel za potrebno varnost, je odgovornost za to možno pripisati delodajalcu, pravijo pravniki. V ZDA so nekatera podjetja že na sodiščih zaradi tovrstnih primerov. Kaj pa pri nas?

Dodatki jim pripadajo, a jih ne dobijo
02. 07. 2020 10.57Sindikati javnega sektorja so opozorili, da na terenu prihaja do težav pri izplačevanju dodatkov za delo v epidemiji. Zakaj do tega prihaja in kako bo pristojno ministrstvo rešilo težavo?