evropska komisija

Še deset let mobilnega gostovanja brez dodatnih stroškov
25. 03. 2022 05.00Evropski parlament je potrdil podaljšanje brezplačnega mobilnega gostovanja v EU še za deset let. Uredba o mobilnem gostovanju, ki je 15. junija 2017 omogočila evropskim državljanom, da med potovanjem v drugih državah EU kličejo, pošiljajo sporočila in brskajo po spletu brez dodatnih stroškov, bo tako veljala do leta 2032.

Napovedana je regulacija maloprodajnih cen naftnih derivatov
14. 03. 2022 13.39Maloprodajne cene naftnih derivatov bodo od torka v Sloveniji regulirane, je povedal premier Janez Janša. Sledile bodo povprečju cen v zadnjih sedmih dneh, ustrezno uredbo pa bo vlada sprejela še danes.

Obrestna mera LIBOR se poslavlja. Kaj to pomeni za potrošnike?
28. 12. 2021 13.36Z novim letom se poslavlja referenčna obrestna mera LIBOR, na katero se sklicujejo številne finančne pogodbe, tudi hipotekarni krediti v Evropi in po svetu. V pogodbah, pri katerih se za izračun obresti uporablja CHF LIBOR, jo bo nadomestila referenčna obrestna mera SARON. Kaj to pomeni za potrošnike?

So delavci na delovnem mestu dovolj dobro zaščiteni pred rakom?
16. 08. 2021 08.06Ne nezgoda s strojem ali padec z višine – najpogostejši vzrok smrti, ki je povezan z delovnim mestom, je rak. V EU je namreč okoli 120.000 smrti na leto povezanih z izpostavljenostjo rakotvornim in mutagenim snovem na delovnem mestu. Številne smrti bi torej lahko preprečili že z ustrezno zaščito najbolj izpostavljenih delavcev. Ravno zato v EU poteka kampanja Ustavimo raka na delovnem mestu. Kako pa je to področje urejeno pri nas?

Zlati vizumi bogatim omogočajo nemotena potovanja tudi med pandemijo
09. 08. 2021 10.05Bogatašem, ki so pripravljeni vlagati v nepremičnine ali posel, tudi številne evropske države v zameno za določeno višino naložbe "prodajo" dovoljenja za bivanje ali jim celo podelijo državljanstvo. Povpraševanje po zlatih vizumih in zlatih potnih listih se je v času pandemije le še povečalo.

Ključna skrb, povezana s potovanji, ostaja ukrep karantene
23. 07. 2021 05.00Vzpostavitev evropskega digitalnega covidnega potrdila v kombinaciji s cepljenjem krepi potovalni duh Evropejcev, kažejo raziskave.

Se ženske res ne vidijo v tem poklicu, ali je to zgolj mit?
02. 06. 2021 08.41Pomanjkanje žensk v informacijskih tehnologijah je dobro dokumentiran in znan problem. Čeprav osnove programiranja postajajo del funkcionalne pismenosti in povpraševanje po kadrih na področju znanosti, tehnologije, inženirstva in matematike vsako leto naglo raste, večina deklet med 13. in 17. letom starosti izgubi zanimanje za računalništvo. Kako pri dekletih in ženskah zbuditi zanimanje za ta poklic?

Evropska sredstva za zagonska, mala in srednja podjetja
13. 04. 2021 05.00Evropska komisija je po ustanovitvi Evropskega sveta za inovacije (EIC) v okviru Pospeševalca EIC objavila prve razpise. Več kot milijarda evrov bo po pojasnilih komisije namenjena za podporo pri širitvi zagonskih ter malih in srednjih podjetij, ki imajo potencial za doseganje velikega učinka.

Kje in kako bomo letos dopustovali?
24. 03. 2021 05.00Čeprav si še nihče si ne upa z gotovostjo napovedati, kako bo v glavni turistični sezoni, so priprave optimistično v polnem teku. V luči pandemije se uvajajo digitalna zelena potrdila, ki bodo vsebovala informacije o cepljenju, prebolelosti ali negativnem testu, kar bo odpravilo obvezno karanteno, spodbudilo vnovični zagon turizma in omogočilo večjo svobodo gibanja. Iskanje rešitev za lažje potovanje pa medtem spremljajo opozorila pristojnih pred (pre)hitrim sproščanjem ukrepov za zajezitev pandemije samo zaradi nastopa turistične sezone.

Razmišljate o službi v tujini? Povpraševanje med epidemijo umirjeno, a ne ustavljeno
08. 03. 2021 05.00Tudi v času pandemije covid-19 je bilo povpraševanje tujih delodajalcev po slovenskih delavcih. Preverite, kateri poklici so najbolj iskani čez mejo, kakšnim pogojem morate običajno zadostiti, kaj je treba preveriti in urediti pred odhodom v tujo državo ter kje vam lahko pomagajo z nasveti in podatki!

'V digitalni dobi mora vsakdo imeti povsod v Evropi možnost dobre povezljivosti kot doma'
01. 03. 2021 07.10Evropska komisija je predstavila predlog nove zakonodaje, ki bi za deset let podaljšala obstoječa pravila na področju mobilnega gostovanja in še izboljšala te storitve. Potrošniki si lahko med drugim obetajo tudi boljšo obveščenost in izboljšano storitev klica v sili, so sporočili iz Bruslja.

Kaj se je za slovenske potrošnike spremenilo po brexitu?
12. 02. 2021 09.02Kako je z davki, carinami, potovanji, selitvijo in študijem v Združenem kraljestvu po brexitu? Zbrali smo nekaj sprememb, ki neposredno vplivajo na slovenske potrošnike in ljudi, ki želijo v prihodnje potovati ali poslovati na Otoku.

Čaka nas davčno živahno leto 2021
06. 01. 2021 05.00Na področju davčne zakonodaje je bilo leto 2020 razmeroma mirno, med pomembnejšimi novostmi je le prenova obdavčitve motornih vozil. Več aktivnosti je pričakovati letos. Finančni minister Andrej Šircelj se je že večkrat zavzel za bolj konkurenčno obdavčitev dela, vlada ima na mizi tudi predloge strateškega sveta za debirokratizacijo.

Kako so se turistične agencije prilagodile epidemiološkim razmeram?
15. 12. 2020 08.32Po lanskem letu, ki je bilo rekordno za slovenski turizem, je letos ta sektor zaradi koronavirusa skoraj povsem obstal. Turistične agencije ponujajo velike popuste za prihodnja potovanja in pri rezervacijah od potnikov zahtevajo minimalne akontacije. Ljudje pa po njihovih izkušnjah bolj kot kdaj koli prej hrepenijo po potovanjih in počitnicah.

Zakaj stroji naših staršev še vedno delujejo, novejši pa se tako pogosto kvarijo?
15. 12. 2020 05.45Število okvar bele tehnike, denimo pralnih strojev in hladilnikov, se je v zadnjih sedmih letih povečalo za približno pet odstotkov, je pokazala raziskava. "Ugotovitve so izjemno zaskrbljujoče, če upoštevamo, da medtem danes še vedno brez večjih težav delujejo nekatere naprave, ki so jih kupile naše mame in babice," pravi evropska poslanka Biljana Borzan.

Finančni minister razkril, da davka na nepremičnine v tem mandatu ne namerava predlagati
11. 11. 2020 05.45Vlada je z ukrepi za blažitev posledic koronske krize podjetjem in prebivalstvu po besedah finančnega ministra Andreja Širclja pomagala bolj, kot pa bi denimo z znižanjem davka na dodano vrednost (DDV). Davka na nepremičnine v tem mandatu ne namerava predlagati in tudi sicer se na davčnem področju ničesar ne bo uvajalo na hitro.

Slovenija bo blokirala Huawei?
02. 10. 2020 15.34Vlada naj bi v prihodnjih tednih po neuradnih informacijah odločala o sklepu, s katerim bi kitajski Huawei označila za dobavitelja z visokim tveganjem. V Huaweiu so nad novico negativno presenečeni.

'Umazana' tekma: kdo bo odkril cepivo in kdo ga bo dobil?
18. 05. 2020 08.13Vse več držav opozarja, da mora biti cepivo proti covid-19 na voljo vsem, saj gre za globalno javno dobro.

Otroci delavcev, ki živijo v Avstriji, dobijo 114 evrov. Otroci, ki živijo v Sloveniji, prejmejo 90,06 evra
15. 05. 2020 09.20Evropska komisija je na Sodišče EU vložila tožbo zoper Avstrijo, in sicer zaradi otroških dodatkov za otroke tujih delavcev. Državljani EU, ki delajo v Avstriji, njihovi otroci pa ne živijo v Avstriji, namreč od leta 2019 prejemajo nižji dodatek. Komisija in tudi Slovenija menita, da gre za diskriminacijo.

Zakaj so potniška letala letela prazna?
14. 04. 2020 08.08Pandemija koronavirusa je povzročila izjemno turbulenco v letalski industriji. Za letalske družbe, ki so bile že prej v slabi finančni kondiciji, je bil to zadnji žebelj v krsto. Druge se po pomoč obračajo na vlade, ki vse bolj razmišljajo tudi o nacionalizaciji letalskih prevoznikov. Katere družbe bodo preživele korono in kako bo pandemija vplivala na potniško izkušnjo, je težko napovedati. Zagotovo pa bo letalska industrija iz krize izšla precej bolj vitka.

'Od danes naprej ti ni treba plačati najemnine. Samo tako lahko pomagam'
25. 03. 2020 08.34Gostinec Nermin Jusić je na Facebooku objavil zahvalo svojemu najemodajalcu lokala Mitju Škerjancu po prejemu sporočila, naj ne skrbi za najemnino. "Od danes naprej ti ni treba plačati najemnine. Samo tako lahko pomagam. Čuvajte se," je zapisal Mitja Škerjanc.

Zagonska podjetja, ali lahko pomagate v boju proti Covid-19?
18. 03. 2020 11.29Podjetja z inovativnimi rešitvami se lahko prijavijo na razpis Evropske komisije. Slednja išče načine, da skupaj premagamo novi koronavirus.

Minimalne plače v EU: razlike so prevelike
28. 02. 2020 13.34Evropska komisija si je za cilj zadala, da imajo vsi delavci v EU zagotovljeno dostojno življenje in pravično minimalno plačo.

Ali te denar osreči?
06. 01. 2020 11.45Kaj o tem menijo nekateri znani Slovenci, si lahko pogledate v dodanem prispevku.

Maja Tomanič Vidovič: V podjetništvu moraš biti malo bojevnika
28. 11. 2019 08.47Kam gre podjetništvo? "V porastu so "zelene tehnologije", socialno naravnana podjetja za zdravo in varno starost, za zdrava mesta in vasi, za zdravo rast in razvoj otrok. Torej, skupine socialnih podjetij, ki se ukvarjajo z zdravim načinom življenja družbe kot celote," pravi prva ženska Slovenskega podjetniškega sklada.

Kitajska digitalna valuta: kaj vemo o njej?
19. 10. 2019 08.02Kitajska razvija svojo digitalno valuto. Prek nje bi vlada pridobila nadzor nad porabo državljanov, za strogo regulacijo pa naj bi skrbela kitajska centralna banka.

Libra še naprej razburja
18. 10. 2019 12.30Skupina G7 je znova pozvala k previdnosti glede Facebookove digitalne valute libra. "Ali res želimo, da zasebne družbe pridobijo enako moč in suverenost, kot jo imajo demokratične države," je poudaril francoski gospodarski minister.

Facebook o Libri: Ne nameravamo odnehati
15. 10. 2019 10.25Čeprav so jim številni partnerji obrnili hrbet, se je sedaj Facebook odločil, da bo začel projekt Libra vzpostavljati z 21 partnerji.

Morda vam pripada finančna pomoč za selitev v tujino
02. 10. 2019 09.09Če ste stari manj kot 36 let in imate namen v prihodnjih tednih in mesecih na delo v tujino, ste morda upravičeni do denarne pomoči za selitev.

Računi v tujini: kako so njihovi lastniki prišli do denarja?
24. 09. 2019 09.05Najpogostejše kršitve, povezane z računi v tujini, so, da zavezanci ne prijavijo računov davčnemu organu in da ne napovejo dohodkov, ki so jih v zvezi z računi dosegli v tujini. Na Fursu ugotavljajo, da najvišja stanja, ki jih davčni zavezanci izkazujejo na finančnih računih v tujini, izhajajo iz iger na srečo, predhodnih zaposlitev v tujini in iz korporacijskih upravičenj tujcev, ki so v Sloveniji pridobili rezidentski status.