evropske banke

To so bo letos dogajalo s cenami nepremičnin
08. 08. 2022 09.03Cene stanovanjskih nepremičnin, ki so lani rekordno zrasle, so se v prvem četrtletju še zvišale, kažejo statistični podatki, sredi leta pa po navedbah nepremičninskih posrednikov kaže na ustavitev rasti, a so cene na visokih ravneh. Ekonomist meni, da je ob trenutnih razmerah majhna verjetnost, da bi se cene v prihodnjega pol leta pomembno znižale.

Te banke ukinjajo ležarine
22. 07. 2022 09.17NLB in Nova KBM bosta s 1. avgustom ukinili ležarine nadomestila za visoka stanja na računih pravnih in fizičnih oseb. Ukinitev ležarine so napovedali tudi v nekaterih drugih bankah.

Privarčevali ste denar, a ne veste, kam z njim. Predstavljamo nekaj predlogov
27. 05. 2022 05.00Tudi v negotovih časih je smiselno vlagati, a je še posebej pomembno, da so investicije periodične, razpršene, globalne, dolgoročne, strateške. Kam in kako pa je smiselno trenutno vlagati, sta pojasnila finančna svetovalca Katja Bogataj Kopriva in Lojze Kozole.

Kdo trguje s kriptovalutami?
27. 05. 2022 05.00Okoli 10 odstotkov gospodinjstev v šestih evrskih državah, ki jih je zajela študija Evropske centralne banke, ima v lasti kripto premoženje. Večinoma gre sicer za manj kot 5000 evrov vredno premoženje. Predsednica ECB Christine Lagarde pa je ocenila, da je vrednost kriptovalut enaka nič.

Previdno pri zadolževanju – napovedan je konec negativnih obrestnih mer
26. 05. 2022 11.00Inflacijo in posledično divjanje cen je treba umiriti. Zato je napovedan konec negativne obrestne mere. A kaj to pomeni za tiste, ki kredite že odplačujejo?

Kako je lahko NLB kupila Sberbanko? Odgovor je preprost
02. 03. 2022 11.15Ko je slovenska banka Sberbank, ki je bila takrat še v ruski lasti, javnost obvestila, da so zaprli svoje poslovalnice, je med njenimi komitenti zavladala panika, saj ti niso vedeli, kako naj zaščitijo premoženje.

To se dogaja z rusko banko Sberbank
28. 02. 2022 10.33Zaradi posledic ruskega napada na Ukrajino je poslovanje ruske banke Sberbank v Sloveniji omejeno le še na kartično poslovanje. Ostale storitve te banke začasno do srede niso na voljo, poslovalnice so zaprte. Dvigi in plačila so do srede omejeni na 400 evrov dnevno.

Obrestna mera LIBOR se poslavlja. Kaj to pomeni za potrošnike?
28. 12. 2021 13.36Z novim letom se poslavlja referenčna obrestna mera LIBOR, na katero se sklicujejo številne finančne pogodbe, tudi hipotekarni krediti v Evropi in po svetu. V pogodbah, pri katerih se za izračun obresti uporablja CHF LIBOR, jo bo nadomestila referenčna obrestna mera SARON. Kaj to pomeni za potrošnike?

Ta banka je napovedala znižanje meje za ležarino za fizične osebe
22. 11. 2021 09.38Na koliko in za koga bodo meje za ležarino znižale druge banke?

Kredit s spremenljivo ali fiksno obrestno mero v času inflacije?
08. 11. 2021 04.15Oživljanje gospodarstva po pojavu novega koronavirusa je prineslo tudi visoko inflacijo in podražitve. Med drugim so višje cene energentov, naftnih derivatov, hrane, oblačil in obutve ter tudi nepremičnin, medtem pa je ob rekordno nizkih obrestnih merah denar poceni in so ugodni stanovanjski krediti. Ampak ali bo tako tudi ostalo in kakšno bo dogajanje na nepremičninskem trgu?

V kaj se ob višji inflaciji izplača vlagati denar?
02. 11. 2021 04.45Se v turbulentnih časih covida-19, visoke inflacije in rasti cen sploh izplača varčevati ali investirati? V kaj se trenutno kljub vsemu izplača vložiti dodaten denar in kaj mora vedeti posameznik kot varčevalec in vlagatelj? Odgovarjata finančna svetovalka Katja Bogataj Kopriva in analitik Lojze Kozole.

Kdaj se bo inflacija začela umirjati?
21. 10. 2021 04.45Začaran krog. Višja inflacija draži oziroma višje cene pomenijo višjo inflacijo. Podražitve povzročijo manjšo potrošnjo, saj se potrošniki v negotovosti odzovejo z varčevanjem in "kupčkanjem" v strahu, da jim bo zmanjkalo denarja. Slabša potrošnja prinaša manj zaslužkov podjetjem in manj sredstev za zaposlene, negativni doprinos predstavljajo višji stroški, ki se prelivajo v cene, ob vsem so glasnejši pozivi k višanju plač. Našteto močno odstopa od ciljev denarnih politik, ki so med drugim postopno in počasnejše višanje cen, kar pušča tudi prostor za postopno in počasnejšo povišanje plač.

Draži se praktično vse: baker, jeklo, les, olja, nafta, hrana ...
13. 05. 2021 16.43Številna podjetja se že vse od lanskega leta spopadajo s težavami pri nabavi surovin, materialov in polizdelkov. Zamude so ponekod večmesečne, v nebo pa so poskočile tudi cene. Preverili smo, kaj so razlogi za to, kje so največje težave in kako bomo to občutili potrošniki.

Ko boste na Hrvaškem dvignili denar, boste prejeli to obvestilo
15. 04. 2021 05.00Od 19. aprila novost - če boste dvigovali denar na bankomatu ali plačevali s kartico v državi EGP, kjer nimajo evra, se bo zgodilo to!

Te banke uvajajo ležarine tudi za fizične osebe. Pojasnjujejo, zakaj!
03. 03. 2021 05.00V NLB in SKB bodo z aprilom začeli zaračunavati ležarine za fizične osebe za visoka stanja na računih, junija jim bodo sledili tudi v NKBM. Banke, ki uvajajo negativne obrestne mere, nameravajo komitentom predstaviti alternativne naložbe in po analizi Banke Slovenije bo šla večina denarja predvidoma v vezane vloge. Druge slovenske banke medtem skrbno spremljajo dogajanje na bančnem trgu in za zdaj ne načrtujejo podobnih ukrepov. A vse je odvisno od tega, kako dolgo bo trajalo obdobje nizkih obrestnih mer in kako se bodo odzivale konkurenčne banke, napovedujejo analitiki Banke Slovenije.

Primeri obdavčitve kriptovalut: zneski so lahko tudi izredno visoki
03. 02. 2021 04.45Globalna pandemija covida-19 in z njo povezano izogibanje fizičnim stikom bosta po ocenah poznavalcev še spodbudila razvoj digitalnega denarja. Kriptovalute so priljubljene tudi med Slovenci in imamo nekaj kriptomilijonarjev. Vse lepo in prav. A težava je, ker trgovanje in rudarjenje z virtualnim denarjem ni optimalno urejeno, saj lahko oseba veliko zasluži s kriptovalutami, pa vseeno ne bo plačala davka od dobička iz kapitala od odsvojitve virtualnih valut. A spremembe so na vidiku - načrtuje se nadzor in obdavčitev dobičkov tudi fizičnih oseb.

Številne neznanke o digitalnem evru. A slovenska podjetja ga ne smejo zamuditi
01. 12. 2020 05.45Možnost izdaje digitalnega evra je še vedno povezana s številnimi neznankami, a je to področje tudi zaradi priložnosti za slovenska podjetja vredno razprave, so ocenili sodelujoči na dogodku, ki je potekal v Ljubljani. Strinjali so se, da je pri uvajanju digitalnega evra ključen dialog.

V katerih primerih bi uvedli digitalni evro?
05. 10. 2020 11.03Poročilo Evropske centralne banke je že pripravljeno, sedaj je čas za razpravo. Zakaj je digitalni evro potreben in v katerih primerih bi ga uvedli?

Trumpova okužba ruši borzne indekse
02. 10. 2020 13.17Ameriški predsednik je pozitiven na novi koronavirus. Ta novica je takoj vplivala na borze.

Banke vsak dan prejemajo vloge za odlog posojil
15. 05. 2020 08.12Na spletu so se po uveljavitvi zakonske pravice pojavili zapisi komitentov, da bi jih polletni moratorij na kredit pri njihovi banki ogromno stal. Omenjali so več kot 1800 evrov in razložili, da se zato raje niso odločili za odlog. Povpraševanje je precejšnje in banke zatrjujejo, da za vsakega komitenta iščejo optimalno rešitev. A treba je dobro razmisliti, ali je odlog res edina možnost. Treba se je namreč zavedati, da obresti vseeno tečejo in da lahko ob moratoriju nastanejo dodatni stroški.

Pomoč tudi za samostojne podjetnike
10. 03. 2020 12.45Tudi SID banka je pripravila paket ukrepov, s katerimi bodo pomagali gospodarstvu v času novega koronavirusa. Preverite, za kakšne ukrepe gre.

Kam vložiti denar in dobro zaslužiti?
06. 02. 2020 08.27"Pravilo številka ena - ne izgubi denarja. Pravilo številka dve - vedno upoštevaj pravilo številka ena," je slaven citat o investiranju enega najbolj slavnih vlagateljev in enega izmed najbogatejših Zemljanov Warrena Buffeta.

Ležarine: Koga bi najbolj prizadele?
05. 02. 2020 10.03Ležarine so že uvedle nekatere banke v Nemčiji, Italiji, Luksemburgu, Nizozemskem, Danskem in v Švici, a večinoma za vloge velikih vrednosti, torej nad 100.000 ali nad milijon evrov. Kako bi bilo s tem pri nas in koga bi ta ukrep najbolj udaril po denarnici?

Izpoved mlade mamice: Na banki sem doživela hladen tuš
10. 01. 2020 22.16"'Niste kreditno sposobni. Zdaj veljajo drugačni pogoji. Niti mož ni kreditno sposoben,' mi je povedal bančnik. 'Kako, ko pa dobivam lepo porodniško in mož ima solidno plačo. Kako?' sem ga vprašala. 'Potrebujete 700 evrov zajamčenega dohodka plus 240 na prvega otroka in dodatnih 70 na vsakega naslednjega otroka. V našem primeru 1150 evrov za preživetje,' mi je odgovoril," je izkušnjo na banki opisala mamica.

Leto 2020: negotovost in kriza ali gospodarska rast?
16. 12. 2019 11.15Novo leto trka na vrata, vedno glasnejša pa so ugibanja, kaj lahko pričakujemo v naslednjih dvanajstih mesecih. Globalno gospodarsko rast ali krizo?

Božično drevo še pred decembrom?
11. 11. 2019 08.35Če smo se zgražali nad tem, da se božično-novoletna dekoracija ponekod postavlja že novembra, pa se november več ne zdi tako zgodaj. V zadnjem desetletju se okraševanje in praznično oglaševanje vsako leto premakne za kakšen teden prej.

Iz Londona odšlo skoraj 70 milijard evrov
29. 09. 2019 21.48Zavarovalnice selijo posle drugam. In transakcije so drage - stroške štejejo v milijonih.

Banka Slovenije: Za stališče do libre še premalo informacij
22. 07. 2019 10.03V Banki Slovenije so že podrobno seznanjeni s konceptom kripto imetja, ki ima kritje v fiat valuti - gre za t. i. stabilne kovance. Med te se načeloma uvršča tudi Facebookova napovedana libra, vendar pa v centralni banki še nimajo dovolj relevantnih informacij, da bi lahko sprejeli konkretna stališča.

Toliko vas bo stal dvig na bankomatu v tujini
26. 06. 2019 08.47Slovenci v tujini največ dvigujemo denar na bankomatih na Hrvaškem. Preverite, koliko provizije vam zaračuna banka ob dvigu in koliko denarja lahko največ dvignete. Pa še nekaj - bolje bo, če ne dvigujete gotovine s kreditnimi karticami!

Osebnost leta: od preganjanega Juda do 8,3 milijarde težkega investitorja!
21. 12. 2018 08.59Pred dnevi je britanski poslovni časnik Financial Times za osebnost leta razglasil ameriškega vlagatelja in človekoljuba madžarskega rodu Georgea Sorosa zaradi njegove podpore liberalni demokraciji in odprti družbi. Novica je v javnosti naletela na mešane odzive: čeprav mu ne gre oporekati humanitarnosti in liberalizma, je Soros tudi gospod, ki je zlomil britansko centralno banko, je borzni špekulant in tajkun, ki ni dobrodošel niti na rodnem Madžarskem, saj ga je premier Viktor Orban označil za državnega sovražnika ševilka ena. Le s čim si je iznajdljivi investitor nakopal tolikšno nenaklonjenost?