evropski trg

Podjetniki, kmalu bodo na voljo evropski milijoni
17. 11. 2022 08.05Imate vrhunsko podjetniško idejo, nimate pa dovolj finančnih sredstev, da bi jo uresničili? Za vas imamo dobro novico: z januarjem Slovenija vstopa v novo finančno obdobje črpanja evropskih sredstev, kar pomeni, da bodo prvi javni razpisi – tudi za podjetja in podjetnike – na voljo že v prvi polovici leta 2023.

Koliko oblačil potrebuje posameznik?
13. 10. 2022 04.30Milijoni po svetu vsak dan kupujejo oblačila, saj si želijo biti v trendu. Gre za oblačila, ki so sicer izredno poceni, so pa tudi nekakovostna in se hitro uničijo ali pa gre za muho enodnevnico, ki je naslednjo sezono že ne bodo mogli več obleči.

Za mlade, ki iščejo prvo zaposlitev v Evropski uniji
08. 09. 2022 09.01Zaposlovanje v evropskem prostoru je enostavno, saj je Slovenija članica Evropske unije. Načeloma ni treba pridobiti delovnega dovoljenja in hitrejše je priznavanje izobrazbe. Ob zaposlitvi se šteje delovna doba in zaposleni je zdravstveno zavarovan. Na kaj pa naj bodo še posebej pozorni mladi pri iskanju prve zaposlitve v EU, je odgovorila EURES svetovalka iz Ljubljane, Mateja Grazjar.

Letošnja kurilna sezona bo 'še zelo pestra'
03. 08. 2022 05.00V času energetske krize so se v Sloveniji močno podražili peleti, nekoliko tudi toplotne črpalke. Ob rasti povpraševanja za okoli 35 odstotkov so se cene peletov skoraj podvojile, vse več je težav z dobavo. Vzrok za to je vse večja okoljska osveščenost kupcev, pa tudi iskanje alternativnih virov ogrevanja.

Ne morete rezervirati mize, ker ni kuharja
01. 08. 2022 05.00Vlaki so odpovedani, ker ni dovolj strojevodij. Kovčki se kopičijo na letališčih, ker jih nima kdo pretovoriti. Na varnostnih točkah ljudje izgubljajo živce, ker zaradi dolgih vrst ne pridejo do svojih letal. Vrtci umikajo potrdila o sprejemu, ker je premalo vzgojiteljev. Vse to se dogaja v Nemčiji.

Nekoč smo bili že samooskrbni, danes pridelamo premalo hrane
29. 03. 2022 05.00Slovenec je v letu 2020 pojedel povprečno 119 kilogramov zelenjave, 116 kilogramov žit, 88 kilogramov mesa, 84 kilogramov svežega sadja, 64 kilogramov krompirja, 10 kilogramov jajc, pet kilogramov riža in malo manj kot kilogram medu, kažejo podatki Statističnega urada. Veliko hrane smo morali uvoziti, saj je doma ne pridelamo dovolj.

Kako bo vojna v Ukrajini vplivala na cene hrane?
24. 02. 2022 13.47Ukrajina ima zelo dobro razvito kmetijstvo in je na tem področju velika izvoznica, a v celotnem uvozu Evropske unije ne predstavlja velikega deleža. Tako morebitni izpad dobave zaradi tamkajšnjega dogajanja verjetno na splošno ne bi zelo zamajal evropskega trga, premiki pa so možni v specifičnih verigah, meni agrarni ekonomist Aleš Kuhar.

Se bo ogrevanje še dražilo ali se bodo cene umirile?
24. 01. 2022 04.45Stanovalci blokov v trenutnih razmerah prejemajo višje položnice ogrevanja, saj ob globalnih podražitvah kot poslovni odjemalci plačujejo več kot gospodinjski. Pozivi so za sistemsko ureditev, država pa pravi, da ne more posegati in pomagati, saj gre za poslovni odnos med upravniki in dobavitelji.

'Že smo pokazali, da je varno potovanje možno, ampak moramo ponovno zgraditi zaupanje ljudi'
03. 09. 2021 05.00Pandemija covida-19 je priložnost za prehod v trajnostni, odgovorni turizem, so prepričani udeleženci turističnega panela v okviru Blejskega strateškega foruma. Kot ključne za prihodnost evropskega turizma so izpostavili skupno vizijo, sodelovanje, zagotavljanje mobilnosti, podporo podjetjem in vlaganje v kadre.

Podjetništvo v Sloveniji: kje smo bili pred 30 leti in kam gremo?
21. 07. 2021 06.34Z osamosvojitvijo se je v Sloveniji začelo razvijati podjetništvo, a je pravi "razcvet" doživelo šele z vstopom države v Evropsko unijo. Kaj se je dogajalo s slovenskim gospodarstvom v zadnjih 30 letih, kje smo delali napredke in kje napake? O tem smo se pogovarjali z ekonomistom Bogomirjem Kovačem.

Vse kaže, da bodo cene nepremičnin še naraščale
15. 06. 2021 05.00Stanovanjski trgi po vsej Evropi kažejo znake nadaljnje rasti, v številnih regijah se predvideva močna rast cen, je pokazala raziskava nepremičninske družbe Remax. Vedno več ljudi se zaradi sprememb življenjskega sloga, ki jih je povzročil covid-19, seli na ruralna območja, ugotavljajo. Posebej v Ljubljani zaznavajo pomanjkanje novih stanovanj za srednji razred, ki so cenovno bolj dostopna. Na trgu je veliko nepremičnin višjega cenovnega razreda.

12 odstotkov Slovencev namerno kupuje ponaredke
14. 06. 2021 05.00V nakup ponarejenega izdelka je bil lani zaveden vsak deseti Slovenec, ugotavlja Urad EU za intelektualno lastnino (EUIPO). Hkrati je 12 odstotkov Slovencev ponarejene izdelke kupovalo namerno, v samem vrhu pa je Slovenija tudi pri uporabi piratskih spletnih vsebin, kaže študija.

Spremembe na trgu dela: kar 100 milijonov delavcev bo moralo spremeniti svoje poklice
18. 03. 2021 05.00Spremembe, ki jih je pandemija prinesla na globalni trg dela, so že tu. Številni se bodo morali novim razmeram prilagoditi, in sicer tako, da bodo poiskali nove poklice, ki jih bodo opravljali.

Razmišljate o službi v tujini? Povpraševanje med epidemijo umirjeno, a ne ustavljeno
08. 03. 2021 05.00Tudi v času pandemije covid-19 je bilo povpraševanje tujih delodajalcev po slovenskih delavcih. Preverite, kateri poklici so najbolj iskani čez mejo, kakšnim pogojem morate običajno zadostiti, kaj je treba preveriti in urediti pred odhodom v tujo državo ter kje vam lahko pomagajo z nasveti in podatki!

'V digitalni dobi mora vsakdo imeti povsod v Evropi možnost dobre povezljivosti kot doma'
01. 03. 2021 07.10Evropska komisija je predstavila predlog nove zakonodaje, ki bi za deset let podaljšala obstoječa pravila na področju mobilnega gostovanja in še izboljšala te storitve. Potrošniki si lahko med drugim obetajo tudi boljšo obveščenost in izboljšano storitev klica v sili, so sporočili iz Bruslja.

Kaj se je za slovenske potrošnike spremenilo po brexitu?
12. 02. 2021 09.02Kako je z davki, carinami, potovanji, selitvijo in študijem v Združenem kraljestvu po brexitu? Zbrali smo nekaj sprememb, ki neposredno vplivajo na slovenske potrošnike in ljudi, ki želijo v prihodnje potovati ali poslovati na Otoku.

'Prvič se dogaja, da ljudje ne sprašujejo po cenah, ampak kam lahko gredo'
05. 02. 2021 09.24Pandemija je turizem pahnila v najtežjo krizo do sedaj, kar je vplivalo na drastični padec v globalnem in evropskem turizmu. A ljudje so željni potovanj, na kar kaže tudi to, da je zanimanje za letalske vozovnice in nastanitve poskočilo takoj po začetku cepljenja po svetu. Kako bomo potovali? Bomo potrebovali covidne potne liste ali bodo testiranja dovolj? Na katere goste računa Slovenija?

Komu koristi predlog o delu upokojencev?
25. 09. 2020 08.25Strateški svet za debirokratizacijo predlaga, da bi lahko upokojenci po upokojitvi še naprej delali in da bi lahko poleg plače prejemali tudi celotno pokojnino. Zdaj lahko delajo, a omejeno in pogosto na račun svoje pokojnine. Obenem lahko starejši delajo in ostanejo v službi, čeprav so že izpolnili pogoje za starostno upokojitev. Delodajalci jim ne morejo prekiniti delovnega razmerja in jih prisiliti v upokojitev. Komu koristi predlog in kaj ima delo upokojencev z debirokratizacijo?

So njihove plače res previsoke?
11. 08. 2020 08.52Klubi se borijo s koronakrizo, saj je prihodkov manj. Bomo priča zniževanju plač nogometašev? Si ti res zaslužijo milijone?

Pred nami je negotova jesen
29. 07. 2020 15.12Epidemija novega koronavirusa je v Sloveniji povzročila veliko škodo, a so se sedaj gospodarske razmere stabilizirale. Kako pa bo jeseni? Strokovnjaki pravijo, da bo jesen negotova, saj bo na preizkušnji več dejavnosti, tudi avtomobilska, število brezposelnih pa bo poraslo. Pomembno bo zagotavljanje likvidnosti podjetij in ustrezno črpanje sredstev EU, opozarjajo delodajalci in sindikati.

#OkvirPomoči: Gradnja blagovne znamke med karanteno prinaša rezultate
17. 07. 2020 08.23Gašper Čarman in njegova ekipa eVina – v času epidemije so morali zapreti bar, restavracijo in trgovino. Posredno so občutili tudi zaprtje hotelov in restavracij glavnih kupcev, a so se hitro odzvali in usmerili na splet.

Vsaka kriza je priložnost za nekaj novega
23. 06. 2020 08.59V številnih panogah se obeta počasno okrevanje, a obstajajo tudi takšne, ki zaradi epidemije odpirajo nove priložnosti.

Boj za cepivo: kako ZDA želijo Nemčiji 'ukrasti' znanstvenike in njihovo delo
16. 03. 2020 08.13Podjetja in državne raziskovalne ustanove po vsem svetu skušajo čim prej razviti cepivo proti novemu koronvirusu.

Cekinov intervju: Adamič o poslu prihodnosti
25. 02. 2020 14.35Kako želimo živeti? V kakšnem mestu? Kako nam lahko pri tem pomaga tehnologija? O tem in še več s članom startupa Zenodys.

Milenijci bi modernizirali pogrebe. Preverite ideje pogrebnih startupov
31. 01. 2020 08.56Čeprav počasi se vendarle modernizira tudi sicer zelo tradicionalni pogrebni posel. Nekateri ponujajo dišave, ki naj bi spominjale na vonj umrlega, drugi omogočajo vgraviranje črtne kode na nagrobnike, s pomočjo katerih lahko preko aplikacije dostopate do fotografij in najljubše glasbe pokojnika. Pogrebni startupi so ideja milenijcev.

Jaka Ažman: Naše hišice so hitro opazili v tujini
16. 01. 2020 08.33Začeli so s 7500 evrov začetnega kapitala in v letu 2019 so imeli približno 850.000 evrov prometa in 40.000 evrov dobička. "A nismo še zadovoljni," pravi Jaka Ažman, tretjinski lastnik uspešnega slovenskega start upa, ki se ukvarja z glampingom.

Maja Tomanič Vidovič: V podjetništvu moraš biti malo bojevnika
28. 11. 2019 08.47Kam gre podjetništvo? "V porastu so "zelene tehnologije", socialno naravnana podjetja za zdravo in varno starost, za zdrava mesta in vasi, za zdravo rast in razvoj otrok. Torej, skupine socialnih podjetij, ki se ukvarjajo z zdravim načinom življenja družbe kot celote," pravi prva ženska Slovenskega podjetniškega sklada.

'Najprej s sredstvi pomagajo svojci, prijatelji in znanci, nato pridemo mi'
05. 11. 2019 08.51Predsednik Poslovnih angelov Slovenije Branko Drobnak je razkril, kaj vse preverijo investitorji, preden dajo denar od sebe. Razložil je tudi, kdaj lahko skoraj zagotovo veste, da se bo izdelek prodajal, in opozoril na največjo napako nadobudnih poslovnežev.

Povprečna plača se je zvišala s 357 na 932 evrov
25. 10. 2019 08.59To je zgodba o uspehu! Litvi je uspel preobrat: iz slabega je zgradila stabilno in trdno gospodarstvo, povprečna plača pa se je zvišala s 357 na 932 evrov.

Najprej številni brezposelni, sedaj pa delavcev primanjkuje
12. 06. 2019 15.33Na trgu dela je kljub izboljšanju razmer ostalo veliko izzivov, ki so se od problematike brezposelnosti premaknili k pomanjkanju delavcev. Ta in podobne problematike kličejo po usklajenem iskanju rešitev, pri katerih se je treba ozreti širše, saj so izzivi na trgu dela tesno povezani z ostalimi področji.