finančne storitve

Primeri obdavčitve kriptovalut: zneski so lahko tudi izredno visoki
03. 02. 2021 04.45Globalna pandemija covida-19 in z njo povezano izogibanje fizičnim stikom bosta po ocenah poznavalcev še spodbudila razvoj digitalnega denarja. Kriptovalute so priljubljene tudi med Slovenci in imamo nekaj kriptomilijonarjev. Vse lepo in prav. A težava je, ker trgovanje in rudarjenje z virtualnim denarjem ni optimalno urejeno, saj lahko oseba veliko zasluži s kriptovalutami, pa vseeno ne bo plačala davka od dobička iz kapitala od odsvojitve virtualnih valut. A spremembe so na vidiku - načrtuje se nadzor in obdavčitev dobičkov tudi fizičnih oseb.

Kaj je PKP 7 prinesel glede davčnih izvršb?
19. 01. 2021 05.00Po PKP 7 se davčna izvršba začne le v nujnih zadevah. PKP 7 določa tudi, da se prejemki, ki so izplačani na podlagi zakonov, ki urejajo interventne ukrepe, izvzamejo iz izvršbe.

Čaka nas davčno živahno leto 2021
06. 01. 2021 05.00Na področju davčne zakonodaje je bilo leto 2020 razmeroma mirno, med pomembnejšimi novostmi je le prenova obdavčitve motornih vozil. Več aktivnosti je pričakovati letos. Finančni minister Andrej Šircelj se je že večkrat zavzel za bolj konkurenčno obdavčitev dela, vlada ima na mizi tudi predloge strateškega sveta za debirokratizacijo.

Če služite z blogom, je treba prijaviti dejavnost
16. 11. 2020 07.10Vse več je tako imenovanih vplivnežev, ki po spletu služijo z blogi, vlogi, objavami in filmčki. Preverite, ali je treba imeti registrirano dejavnost in kako je s plačevanjem davkov!

Vlada predlaga podaljšanje možnosti odloga kreditov
09. 11. 2020 05.45Veliko večino vlog za odlog posojil po interventnem zakonu so banke prejele takoj, ko se je pokazala možnost, nato se je trend ustalil skladno z umiritvijo razmer. Od vnovične uvedbe strožjih ukrepov za blaženje epidemije pa nekateri bančniki znova zaznavajo porast vlog za odlog plačila obveznosti, tudi od komitentov, ki so za moratorij zaprosili že v prvem valu. V PKP6 je možnost podaljšanja moratorijev kreditov!

Nasveti, kako pametno poslovati v koronakrizi
09. 10. 2020 06.00Z nasveti, kako poslovati v koronakrizi, se boste lažje obdržali, zadržali obstoječe projekte, delovali tudi ob morebitnem zmanjšanem obsegu in se lažje vrnili na stare tirnice po končani krizi. Za katero - mimogrede - nihče ne zna in si ne upa napovedati, koliko časa bo trajala. Ker v resnici nihče ne ve.

Pri zasebnikih so krajše vrste, a si jih lahko privočijo samo premožnejši
30. 09. 2020 08.20Med epidemijo so morali zobozdravniki zapreti ordinacije in številnim odpovedati vnaprej dogovorjene termine, na katere so že prej čakali dolgo časa. Po vnovičnem odprtju lahko zaradi omejitev dnevno sprejmejo manj bolnikov, a pospešeno si prizadevajo nadoknaditi izgubljeno.

#OkvirPomoči: Koronakriza je udarila v glavni prodajni sezoni
28. 08. 2020 06.00Vrtnarstvo je lahko izpolnjujoča, hkrati pa tudi težavna dejavnost. Izrazitih sezonskih nihanj že v normalnih letih ni lahko obvladovati, epidemija koronavirusa pa je letos poslovanje še dodatno otežila. Ravno ko se je začel glavni del prodajne sezone, ko bi se lahko unovčilo preteklo delo in ustvarile finančne rezerve za prihodnje mesece, sta bili razglašeni epidemija in prepoved prodaje v vrtnarijah.

#OkvirPomoči: Koronavirus je spodbudil trajnostni razvoj
21. 08. 2020 06.00Pandemija koronavirusne bolezni je človeštvu prinesla tudi nekaj pozitivnega. Nekoliko nas je streznila, da smo postali pozornejši na dogajanje v okolju in se vprašali, kako s svojim ravnanjem vplivamo nanj. Postali smo bolj naklonjeni iskanju rešitev, ki bodo omogočile trajnostne sisteme, ki so sposobni preživeti dolgoročno, brez škodljivih vplivov na okolje.

#OkvirPomoči: Prihranki so pokrili izpad prihodkov
14. 08. 2020 07.20Podjetja, ki se ukvarjajo s športno rekreacijo, so bila med koronakrizo med najbolj prizadetimi.

Korona kriza je udarila nenadoma. Nekatere je ujela popolnoma nepripravljene
11. 08. 2020 08.25Epidemija novega koronavirusa je nekatere dejavnosti močno prizadela. Podjetniki so se morali čez noč prilagoditi novim razmeram, pri čemer pa niso bili vsi uspešni.

#OkvirPomoči: Prihodki so čez noč upadli
31. 07. 2020 08.09Kmetijstvo se med karanteno zaradi epidemije koronavirusa ni smelo ustaviti, saj je morala biti zagotovljena nemotena oskrba s hrano. Zato je morda kar težko razumeti, kako velike težave so imela podjetja v tej panogi.

"Tudi mi smo unovčili bone. No, vsaj njihov manjši del"
23. 07. 2020 13.20Tudi mi smo prejšnji vikend prvič unovčili turistične bone. No, vsaj večino mojega bona, medtem ko v celoti ostaja možev bon in boni treh otrok, torej 350 evrov plus še mojih preostalih 30, kar je skupno še 380 evrov za ponudnike nastanitev v Sloveniji. Če mene vprašate, precej davkoplačevalskega denarja za petčlansko družino.

Osem ur z masko, v vročini in ves čas v gibanju. Te dni ni tako enostavno delati v gostinstvu
14. 07. 2020 05.44Ko je v Sloveniji izbruhnil novi koronavirus in so pristojni razglasili epidemijo, so bili gostinski lokali med prvimi, ki so morali zapreti svoja vrata. Lastniki in zaposleni so se soočili z izgubo prihodkov. Zdaj, ko so končno spet zagnali posel, pa s strahom spremljajo, kako se v Sloveniji veča število okuženih. Kaj se bo zgodilo, sprašujejo, a nekega končnega odgovora ni, saj se razmere spreminjajo iz dneva v dan.

#OkvirPomoči: Zaupanje v krizi pomeni veliko
03. 07. 2020 07.41Vesna Fabjan Bremec je vodenje družinskega posla prehranskih dopolnil na osnovi ekološkega medu prevzela po očetovi smrti leta 2012. V družinskem podjetju je veliko sodelovala vse do zaključka študija kemijskega inženirstva, po tem pa se je odločila za svojo pot.

#OkvirPomoči: Kriza je bila priložnost za razvoj novih izdelkov
19. 06. 2020 07.49V družini Perger se s tradicionalno obrtjo lectarstva, medičarstva in svečarstva ukvarja že deveta generacija.

V negotovih razmerah je nujno poznavanje in načrtovanje denarnega toka
16. 06. 2020 08.05Kar 97 odstotkov podjetnikov in obrtnikov, ki so sodelovali v anketi OZS, pri svojem poslovanju občuti posledice epidemije. Država je pomagala, tudi banke so ponudile pomoč, obrtniki in mali podjetniki pa so v tem času dokazali, da so zelo inovativni, saj so se prilagajali razmeram.

Kdaj bomo lahko začeli koristiti turistične bone?
01. 06. 2020 14.25Tretji protikoronski zakon že velja, turističnih bonov pa za zdaj še ni mogoče koristiti. Jelko Kacin pravi, da bo to mogoče najpozneje do 15. junija.

Preverite, ali ste med upravičenci do državne pomoči zaradi epidemije novega koronavirusa
30. 03. 2020 08.18Zaradi epidemije novega koronavirusa je vlada razširila nabor upravičencev do finančne pomoči. Premier Janez Janša je poudaril, da so ukrepi namenjeni reševanju življenj, zdravja in ohranjanja drugih vitalnih zmogljivosti države, kot so gospodarstvo, javne storitve, šolstvo, znanost in druge.

Četudi imate s. p. v tujini, morate tudi v Sloveniji plačati davke
19. 03. 2020 07.00V registru davčnih zavezancev je vpisanih več kot 500 fizičnih oseb, ki opravljajo dejavnost v tujini. Največ jih na Hrvaškem oddaja nepremičnine in v Avstriji opravlja nego na domu. Davek morajo plačati tudi v Sloveniji, pri čemer pa jim upoštevajo plačilo davka v tujini.

Podjetniki, vlada predlaga podaljšanje rokov!
12. 03. 2020 08.21Vladni ukrepi ob koronavirusu: vlada predlaga podaljšanje rokov za predložitev davčnih obračunov in oddajo letnih poročil.

Za katere poklice je ta hip največ povpraševanja?
12. 02. 2020 07.00Na katero šolo se vpisati, da bo moj otrok po končanem šolanju lažje dobil službo? To je vprašanje, ki si ga v teh dneh postavlja marsikateri starš. Trenutno je največ povpraševanja po voznikih tovornjakov, varilcih, prodajalcih, kuharjih, natakarjih … A trg dela je v današnji družbi zelo nepredvidljiv in spremenljiv, zato je zelo težko napovedati, kakšne kadrovske potrebe bodo imela podjetja na dolgi rok.

To je pametno preveriti pred vpisom na fakulteto
04. 02. 2020 09.01Preverite, kaj pomeni za študenta, če med študijem odvzamejo akreditacijo njegovi fakulteti! Na Nakvisu so razložili, kakšne možnosti ima.

Plačal, čeprav ni prekoračil 22 evrov. Preverite, zakaj!
13. 12. 2019 00.34"Zakaj sem moral plačati dodatnih pet evrov, čeprav ob naročilu iz Kitajske nisem prekoračil meje vrednosti blaga 22 evrov?" se sprašuje bralec. Odgovor so podali na Finančni upravi in na Pošti Slovenije. Obenem pa je še dobro vedeti: "Spletni kupci bodo morali po 1. januarju 2021 plačati DDV tudi ob uvozu tudi za izdelke v vrednosti pod 22 evrov." Tudi, če bo izdelek vreden manj kot evro.

Ste vedeli, da morate obračunati ta davek? Globa znaša od 2000 evrov naprej
09. 12. 2019 11.17Oddajate nepremičnino na tuji platformi, kot sta na primer Booking in Airbnb? Potem morate vedeti, kakšna so pravila finančne uprave.

Rok Gulič – bil je 'nikjer', danes vodi enega boljših slovenskih start upov
05. 12. 2019 07.00"Nobenih urnikov nimamo, nobenih omejitev. Zaposleni lahko pridejo v službo in gredo domov, kadar hočejo. Skrbimo za zaposlene, da niso preobremenjeni, da ni nepotrebnega stresa. Na potek dela lahko zelo vplivajo sami. Tako je v start upu. Vsakdo lahko vse poskusi, preizkusi. Nikoli ne veš – lahko se rodi ideja, izjemna zadeva, ki nam bo pomagala v prihodnjem letu," pravi Rok Gulič, idejni oče slušalk, ki jih uporabljajo največji profesionalci v glasbenem svetu.

UI: Je strah pred izgubo službe upravičen?
22. 11. 2019 08.02Do 2022 bo vaš pametni telefon vedel več o vaših čustvih kot vaši družinski člani, je poudaril Pawel Bialka iz Gartnerja. Se tega veselite ali vas je strah?

Komu se izplača biti zavezanec za DDV?
21. 11. 2019 08.44Nekateri podjetniki se morajo obvezno vključiti v sistem DDV, medtem ko se lahko drugi prostovoljno. Preverite, kdaj se izplača postati zavezanec za DDV!

'Normiranec' ali 'dejanski'? Preverite, kaj je bolje za vas!
03. 10. 2019 09.16Kot "normiranec" boste mesečno odvajali določen znesek za davke, kot "dejanski" pa boste plačevali davke po dejanskih prihodkih in odhodkih. Preverite, kaj je treba upoštevati pri odločitvi, ponujamo pa vam tudi konkretne izračune!

Konec ugibanj: Facebook je predstavil digitalno valuto Libra
18. 06. 2019 13.33Facebook je predstavil digitalno valuto Libra, ki jo v tehnološkem velikanu opisujejo kot "novo globalno valuto". Konzorcij, v katerem so tudi podjetja kot npr. Mastercard, Visa, PayPal in Uber, naj bi jo v uporabo dal prihodnje leto, varčevanje, transakcije in nakupi z njo pa naj bi bili tako preprosti, kot je pošiljanje sporočil.