gospodarski

Minimalna plača 2022: eni menijo, da je dvig premajhen, drugi, da je prevelik
06. 01. 2022 08.09Minimalna plača bi se po predlogu pristojnega ministra dvignila na 1074,43 evra bruto. Sindikati pravijo, da je to absolutno premalo, v gospodarstvu pa je slišati, da številna podjetja tega ne bodo zmogla in pričakujejo pomoč države.

Številna podjetja se zaradi dražje elektrike soočajo z nevarnostjo zaustavitve proizvodnje
05. 01. 2022 13.33V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pojasnjujejo, da o nevzdržnih razmerah zaradi drage elektrike toži vse več podjetij. Pogovori z gospodarskim ministrstvom tečejo, v GZS pa upajo na čimprejšnjo odločitev o pomoči.

Obrestna mera LIBOR se poslavlja. Kaj to pomeni za potrošnike?
28. 12. 2021 13.36Z novim letom se poslavlja referenčna obrestna mera LIBOR, na katero se sklicujejo številne finančne pogodbe, tudi hipotekarni krediti v Evropi in po svetu. V pogodbah, pri katerih se za izračun obresti uporablja CHF LIBOR, jo bo nadomestila referenčna obrestna mera SARON. Kaj to pomeni za potrošnike?

Računovodski servisi tudi letos pozivajo na podaljšanje rokov
21. 12. 2021 11.16Zbornica računovodskih servisov vlado tudi letos poziva k podaljšanju roka za oddajo letnih poročil in davčnih obračunov za leto 2021. Kot opozarja, so ukrepi iz interventnih zakonov za pomoč gospodarstvu doslej že občutno povečali obseg dela računovodskim servisom, prihajajoči novi ukrepi pa bi lahko pomenili vnovičen pritisk na delo servisov.

Ponujajo 6000 evrov plače, a se nihče ne prijavi
17. 12. 2021 04.45V avstrijskih smučarskih središčih primanjkuje izkušenih kuharjev, natakarjev in drugih sezonskih delavcev. Tudi dobre plače več ne privabijo kadra.

To morate vedeti o božičnici
15. 12. 2021 14.45Nagrada za poslovno uspešnost, imenovana tudi božičnica, letna nagrada ali 13. plača, znaša do 100 odstotkov povprečne plače zaposlenega v Sloveniji. Kako je s plačilom dohodnine in socialnih prispevkov?

'Zdaj se delo v Sloveniji ne izplača'
02. 12. 2021 06.58DZ je za potrditev na plenarni seji pripravil predlog novele zakona o dohodnini, ki med drugim prinaša zvišanje splošne olajšave in s tem višje neto plače za vse. Poslancem opozicije se zdijo takšne spremembe nevarne za vzdržnost javnih financ, a finančni minister Andrej Šircelj je dejal, da se ob gospodarskem odboju prilivi v proračun povečujejo.

Cena kurilnega olja bo regulirana
09. 11. 2021 08.40Država z današnjim dnem po petih letih in pol znova začasno regulira cene ekstra lahkega kurilnega olja. Za ponovno regulacijo se je odločila zaradi rasti cen energentov in začetka kurilne sezone.

Kredit s spremenljivo ali fiksno obrestno mero v času inflacije?
08. 11. 2021 04.15Oživljanje gospodarstva po pojavu novega koronavirusa je prineslo tudi visoko inflacijo in podražitve. Med drugim so višje cene energentov, naftnih derivatov, hrane, oblačil in obutve ter tudi nepremičnin, medtem pa je ob rekordno nizkih obrestnih merah denar poceni in so ugodni stanovanjski krediti. Ampak ali bo tako tudi ostalo in kakšno bo dogajanje na nepremičninskem trgu?

Turistična zbornica za podaljšanje turističnih bonov do 15. aprila 2022, jim bo vlada prisluhnila?
05. 11. 2021 15.34Turistično gostinska zbornica Slovenije (TGZS) vladi predlaga podaljšanje možnosti unovčevanja lanskih in letošnjih turističnih bonov do 15. aprila prihodnje leto. Zaradi trenutne epidemiološke slike se namreč veliko gostov odloča za prestavitev rezervacij, je pojasnil direktor zbornice Fedja Pobegajlo.

Podjetja, ki ne bodo trajnostno naravnana, v prihodnosti ne bodo preživela
18. 10. 2021 12.29Koncept trajnosti zajema procese in prakse, ki zmanjšujejo negativne vplive na okolje, v enaki meri pa zajema tudi odgovoren gospodarski razvoj in širšo socialno pravičnost. Aktivno in pozitivno se odraža v podjetništvu, ki vedno bolj preudarno koristi naravne, človeške in tehnološke vire. Vprašanje, ali kot podjetje razmišljati o vpeljavi trajnostih procesov, pravzaprav ni več stvar debate. Velja nasprotno. Reševanje izzivov, ki nastajajo pod vplivom podnebnih sprememb, pomembnost zmanjševanja onesnaženosti zraka, vode in tal, zmanjšano izkoriščanje delovne sile in povečevanje lokalne vključenosti ter družbene enakosti se je prelevilo ustvarjanje dodane vrednosti – tako lokalih kot globalnih podjetij.

Najdražja je Ljubljana in vse dražja je tudi okolica
18. 10. 2021 04.30Cene nepremičnin dosegajo rekordne vrednosti. Najbolj iskane in tudi najdražje so kot običajno v Ljubljani, kjer povpraševanje močno presega ponudbo in kjer si običajen Slovenec s povprečnimi dohodki le stežka privošči lastno stanovanje, kaj šele hišo. Zato se ozirajo po okolici, ki pa prav tako ni poceni.

Cena dizla v Sloveniji dosegla rekordno raven
15. 10. 2021 11.21V Sloveniji, kjer se cene naftnih derivatov od oktobra 2020 v celoti prosto oblikujejo na trgu, je cena dizelskega goriva na bencinskih servisih ob avtocestah z ali več kot 1,490 evra za liter dosegla najvišjo raven doslej.

Podražitev elektrike in zemeljskega plina: kdo draži in za koliko?
12. 10. 2021 09.13Elektrika in zemeljski plin se pri največji slovenski energetski družbi občutno dražita. Kdaj bodo začeli zaračunavati nove cene in kolikšne bodo podražitve?

Poziv k nujnemu ukrepanju glede 'enormnih cen energentov'
08. 10. 2021 12.52V GZS so zaskrbljeni nad vzpenjanjem cen energentov. Opozarjajo, da so se v zadnjem obdobju tako v Sloveniji kot v ostalih državah Evropske unije cene energentov enormno povečale. Posledice občutimo vsi, tako gospodinjstva kot gospodarske družbe, najbolj pa energetsko intenzivna industrija.

Podražitve in rekordno dolgi zamiki dobav, cene hiš pa v nebo
08. 10. 2021 05.00Globalni trend naraščanja cen in pomanjkanja osnovnih gradbenih materialov, proizvodov ter surovin se je začel lansko jesen, razlogov za to pa je več. Med poglavitnimi je seveda pandemija, ki pušča posledice na celotnem gospodarstvu. Tudi v gradbeništvu se ponudniki soočajo z znatnimi podražitvami in rekordno dolgimi zamiki dobav, vse našteto pa se odraža v cenah hiš, kar seveda občutijo tudi kupci.

'Nove okoliščine so privedle do novih oblik stresa '
07. 10. 2021 14.33Zaposleni s kakovostnimi delovnimi pogoji so srečnejši in uspešnejši, pravi minister Janez Cigler Kralj, ki razloži, da morajo imeti zaposleni zagotovljeno primerno plačilo, dostojne delovne pogoje, varno in zdravju neškodljivo delovno okolje, možnost usklajenega poklicnega in zasebnega življenja ter pridobivanja novih spretnosti.

Za toliko zahtevajo dvig minimalne plače
27. 09. 2021 13.46Zveza svobodnih sindikatov Slovenije poziva ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja, naj njegovo ministrstvo uskladi znesek minimalne plače in izračuna minimalne življenjske stroške.

Pokojninsko varčevanje: zaposlenim je treba pomagati načrtovati
17. 09. 2021 05.00Za razvoj in krepitev pokojninskega varčevanja sta nujna zaupanje in transparentnost, so poudarili razpravljavci na investicijski konferenci. Izvršni direktor Evropskega organa za zavarovanja in poklicne pokojnine (Eiopa) Fausto Parente je dodal še razumevanje, zato se trudijo, da bi ljudem ponudili dobre informacije.

Kako bo dolgotrajni covid vplival na trg dela?
10. 09. 2021 05.00Večletna ugodna gibanja na trgu dela je spomladi 2020 prekinila epidemija, ki je povzročila padec zaposlenosti in skokovito rast brezposelnosti. Razmere se izboljšujejo, povečuje se povpraševanje po delavcih in krepi se zaposlovanje brezposelnih. Registrirana brezposelnost v Sloveniji je dosegla raven pred epidemijo, povečalo se je povpraševanje po delavcih in delodajalci se v nekaterih dejavnostih že soočajo s pomanjkanjem delovne sile. Pred vrati pa je še en izziv - posledice dolgotrajnega covida.

'Že smo pokazali, da je varno potovanje možno, ampak moramo ponovno zgraditi zaupanje ljudi'
03. 09. 2021 05.00Pandemija covida-19 je priložnost za prehod v trajnostni, odgovorni turizem, so prepričani udeleženci turističnega panela v okviru Blejskega strateškega foruma. Kot ključne za prihodnost evropskega turizma so izpostavili skupno vizijo, sodelovanje, zagotavljanje mobilnosti, podporo podjetjem in vlaganje v kadre.

Izpolnjevanje pogoja PCT: Od kolektivne je treba preiti na individualno odgovornost vsakega posameznika
17. 08. 2021 16.00Na Gospodarski zbornici Slovenije opozarjajo, da strošek hitrih testov ne sme iti v breme delodajalcev. "Vsak posameznik mora sprejeti odgovornost za svoje odločitve ter posledice, ki jih te prinašajo. Od kolektivne odgovornosti je treba preiti na individualno odgovornost vsakega posameznika. Le z višjim deležem precepljenosti prebivalstva pa bo mogoče doseči višjo imunost," dodajajo.

Začnite zbirati denar. Toliko vas bo stalo ogrevanje
13. 08. 2021 08.26Težko je napovedati, kakšna zima nas čaka, kako dolga in huda bo. A glede na lansko kurilno sezono, ki je bila dolga, je pametno, da se tudi na letošnjo čim bolje pripravimo. Koliko energentov boste potrebovali, je sicer odvisno predvsem od velikosti in energetske učinkovitosti vašega doma. Delno pa tudi od energentov, saj imajo ti različne energetske vrednosti.

Ste vedeli, da lahko opravite poklicno kvalifikacijo za tako zanimiv poklic?
09. 08. 2021 05.00Vsi si želimo zdravja. Imunski sistem krepimo z rastlinami in rastlinskimi pripravki, a pri njihovem nakupu moramo biti tudi previdni.

Te dni je zaposlenim v gostinstvu resnično naporno
27. 07. 2021 08.53Bodimo strpni do zaposlenih v lokalih in restavracijah. Morda se bo zgodilo, da boste na naročilo čakali malce dlje, a to vzemite v zakup. Razumite, da so natakarji pod hudim pritiskom in da hitijo, kolikor se le da.

Podjetniki, ob morebitnem novem valu storite to!
26. 07. 2021 05.00Epidemija je zaprla marsikatera vrata fizičnih trgovin, a zato je odprla nove možnosti. Številne prodajalne so se preselile na splet in ugotovile, da gre za odlično rešitev, s katero bodo nadaljevale, ko bomo enkrat spet normalno zaživeli.

Niso kmetje krivi za višje cene
12. 07. 2021 05.00Slovensko kmetijstvo je v nezavidljivim položaju, še posebej glede na napovedi za naslednje mesece, ki niso dobre. Svet namreč trepeta pred novimi različicami koronavirusa, epidemiološke razmere se ponekod hitro slabšajo, vse skupaj pa bo znova vplivalo na dobavo, dostopnost in cene surovin.

Delodajalske organizacije pozivajo k cepljenju
07. 07. 2021 05.00Slovensko gospodarstvo morebitnih ponovnih ukrepov, ki bi prinesli omejitve ali celo prepovedi opravljanja določenih dejavnosti, ne bi več preneslo, saj je glede na trenutne finančne razmere težko pričakovati dodatno pomoč iz proračunskih virov.

Nepogrešljivi podjetniški nasveti in izkušnje iz prve roke
24. 06. 2021 11.51Alma in Lior Kochavy, ustanovitelja gurmanske kulinarične tržnice Odprta kuhna, sta nam zaupala, kateri so pomembni gradnike uspešne podjetniške zgodbe.

GZS: Padec na lestvici konkurenčnosti resno opozorilo
18. 06. 2021 15.31Zdrs Slovenije za pet mest na mednarodni lestvici konkurenčnosti IMD v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) vidijo kot resno opozorilo. Med drugim izpostavljajo, da so pri digitalizaciji v podjetjih nujni odločnejši koraki in učinkovitejša zakonodaja. Na GZS tudi menijo, da je tako vajencev kot tujih usposobljenih strokovnjakov v podjetjih premalo.