gospodarstva

To so ključna tveganja za bančni sistem
06. 10. 2021 05.00Makroekonomsko tveganje, tveganje, ki izhaja iz trga nepremičnin, kreditno tveganje, dohodkovno tveganje. Tveganj je kar veliko, kakšna pa je odpornost bank?

Za toliko zahtevajo dvig minimalne plače
27. 09. 2021 13.46Zveza svobodnih sindikatov Slovenije poziva ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja, naj njegovo ministrstvo uskladi znesek minimalne plače in izračuna minimalne življenjske stroške.

Kako bo dolgotrajni covid vplival na trg dela?
10. 09. 2021 05.00Večletna ugodna gibanja na trgu dela je spomladi 2020 prekinila epidemija, ki je povzročila padec zaposlenosti in skokovito rast brezposelnosti. Razmere se izboljšujejo, povečuje se povpraševanje po delavcih in krepi se zaposlovanje brezposelnih. Registrirana brezposelnost v Sloveniji je dosegla raven pred epidemijo, povečalo se je povpraševanje po delavcih in delodajalci se v nekaterih dejavnostih že soočajo s pomanjkanjem delovne sile. Pred vrati pa je še en izziv - posledice dolgotrajnega covida.

'Ne predstavljam si, da bo nekdo plačal za hitri test 12 evrov, da bo lahko spil kavo za dva evra na terasi gostilne'
07. 09. 2021 13.53V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije so opozorili, da mora država omogočiti brezplačno (samo)testiranje zaposlenim in tudi potrošnikom, sicer se bo število strank oz. gostov prepolovilo, dejavnosti pa se bodo izvajale na črno in brez ustrezne zaščite.

To se dogaja v slovenskem zdravstvu
03. 09. 2021 05.00Zaradi povečanega števila odhodov in zapuščanja delovnih mest bi lahko pandemijo covid-19 na trgu dela poimenovali tudi obdobje množičnih odpovedi, pravijo gospodarstveniki. Po pojavu novega koronavirusa so namreč v različnih koncih sveta zaznali povečan trend menjavanja služb in odhodov zaposlenih iz različnih panog.

Izpolnjevanje pogoja PCT: Od kolektivne je treba preiti na individualno odgovornost vsakega posameznika
17. 08. 2021 16.00Na Gospodarski zbornici Slovenije opozarjajo, da strošek hitrih testov ne sme iti v breme delodajalcev. "Vsak posameznik mora sprejeti odgovornost za svoje odločitve ter posledice, ki jih te prinašajo. Od kolektivne odgovornosti je treba preiti na individualno odgovornost vsakega posameznika. Le z višjim deležem precepljenosti prebivalstva pa bo mogoče doseči višjo imunost," dodajajo.

'Izdelki se prodajajo zaradi odličnega slovesa in dobrega oglaševanja'
12. 08. 2021 09.15S temi besedami eno izmed skrivnosti dobrega in dolgoletnega poslovanja v njihovem družinskem podjetju Koželj d.o.o. Dob opisuje asist. Nina Poljšak, mag. farmacije. V podjetju se ponašajo z več kot 60-letno tradicijo predelave zdravilnih zelišč v gotove izdelke, ki se prodajajo izključno v lekarnah in specializiranih trgovinah, v njihovi trgovinici v Dobu pri Domžalah ter v njihovi spletni trgovini.

Bo naš planet lahko zadovoljeval tudi potrebe prihodnjih generacij?
28. 07. 2021 05.00»Čez 50 let bi rada živela v svetu, kjer se število živalskih vrst ne bi dnevno zmanjševalo, kjer bi ljudje lahko sobivali z naravo in je ne uničevali. Predvsem pa si želim, da bi naš planet začutili kot dobrino, nekaj kar cenimo in delimo z vsem živim, tudi živalskim in rastlinskim svetom.«

Podjetništvo v Sloveniji: kje smo bili pred 30 leti in kam gremo?
21. 07. 2021 06.34Z osamosvojitvijo se je v Sloveniji začelo razvijati podjetništvo, a je pravi "razcvet" doživelo šele z vstopom države v Evropsko unijo. Kaj se je dogajalo s slovenskim gospodarstvom v zadnjih 30 letih, kje smo delali napredke in kje napake? O tem smo se pogovarjali z ekonomistom Bogomirjem Kovačem.

Ste že poskusili nagrajeno slovensko bučno olje, ki ga pridelujejo v središču Pomurja?
13. 07. 2021 11.35V središču Pomurja, le streljaj od Moravskih Toplic, leži naselje Bogojina. Tam na pobočju vzpetine, kjer Bogojinske gorice prehajajo v Goričko, se bohoti znamenita Plečnikova mojstrovina, cerkev Gospodovega vnebohoda, eden najbolj zanimivih arhitekturnih dosežkov 20. stoletja in najbolj znamenito svetišče Pomurja. Dodelana do potankosti vas v svojo notranjost povabi skozi star glavni vhod, nad katerim bdi zvonik z značilnimi Plečnikovimi oblikami, v notranjosti pa vas sprejme starokrščanska arhitektura s kamnitimi stebri in lesenim stropom, ki ga krasijo izdelki prekmurskih lončarjev.

Toliko bi nas stalo, če bomo jeseni zaprti. Toliko delovnih mest bi izgubili
08. 07. 2021 06.00Če bi jeseni vnovič prišlo do zaprtja gospodarstva, bi to pomenilo izgubo 1,7 milijarde evrov prihodkov, 400 milijonov evrov dodane vrednosti in 2500 delovnih mest. Državo bi podpora prizadetemu gospodarstvu in javnemu sektorju stala okoli 800 milijonov evrov, kar znese 400 evrov na prebivalca, so izračunali v GZS in zato pozvali k cepljenju.

Ste že obiskali čudovito Dolino Soče? Oglejte si jo skozi adrenalinsko doživetje …
05. 07. 2021 08.07Uradno smo zakorakali v poletje. Sonce se prebudi že zelo zgodaj in ostane na nebu do poznih ur, temperature pa na dnevni ravni presegajo 30 stopinj Celzija. Poletje je zagotovo eden lepših in najbolj veselih letnih časov, saj ga povezujemo z romantičnimi večernimi sprehodi, sladoledom, morskim oddihom in športnimi aktivnostmi na prostem. Velik pristaš slednjih je tudi Primož Zorč, direktor športne agencije Sportmix, ki po uspešni karieri v dvoranskem nogometu, piše še uspešno poslovno zgodbo.

V tem trenutku ne smemo na nikogar pozabiti
28. 06. 2021 08.20Turizem je ena izmed panog, ki smo jih na Cekin.si od začetka epidemije skrbno spremljali. Da je "korona" v tej panogi pustila pravo razdejanje, je jasno in tega se zavedamo vsi. Morda smo menili, da bo letos že bolje, saj smo sklepali, da bomo virus do sedaj že premagali, a žal ni tako. Kaj se torej trenutno dogaja s slovenskim turizmom, kaj s turističnimi delavci, kaj s turističnimi vodniki? Kako sploh pomagati?

Nepogrešljivi podjetniški nasveti in izkušnje iz prve roke
24. 06. 2021 11.51Alma in Lior Kochavy, ustanovitelja gurmanske kulinarične tržnice Odprta kuhna, sta nam zaupala, kateri so pomembni gradnike uspešne podjetniške zgodbe.

GZS: Padec na lestvici konkurenčnosti resno opozorilo
18. 06. 2021 15.31Zdrs Slovenije za pet mest na mednarodni lestvici konkurenčnosti IMD v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) vidijo kot resno opozorilo. Med drugim izpostavljajo, da so pri digitalizaciji v podjetjih nujni odločnejši koraki in učinkovitejša zakonodaja. Na GZS tudi menijo, da je tako vajencev kot tujih usposobljenih strokovnjakov v podjetjih premalo.

Tako hitro si želijo digitalnega evra
03. 06. 2021 05.00Francija in Nemčija si želita digitalnega evra, vse pa kaže, da bi lahko ta projekt začeli izvajati že konec leta.

Ta ukrep je vlada podaljšala
27. 05. 2021 09.02Vlada je ocenila, da gre za ukrep, ki se je pokazal za izredno učinkovitega in ki ga delodajalci in zaposleni še vedno potrebujejo.

Delodajalci opozarjajo na breme, ki ga predstavlja kritje nadomestil v času bolniškega staleža delavca
26. 05. 2021 05.00Delodajalci so zaradi epidemije utrpeli ogromno škode, ob tem pa opozarjajo tudi, da je treba sprejeti ukrepe, ki bi jih razbremenili. Med takimi je tudi ta, s katerim bi uredili breme nadomestil v času bolniškega staleža.

Embalažnina: kaj morate vedeti?
24. 05. 2021 08.41Skrb za ravnanje z odpadno embalažo morajo po novem prevzeti vsa podjetja, ki dajejo embalažo na trg v Sloveniji. V ta namen morajo podjetja najkasneje do 24. maja skleniti pogodbo s shemo za ravnanje z odpadno embalažo.

Slovenija: delodajalec obljublja nagrado, če se delavci cepijo
19. 05. 2021 05.00Ali bi vas obljuba delodajalca, da vas bo finančno nagradil, motivirala pri odločitvi za cepljenje proti covidu-19?

Že ob prvih zametkih krize so se odločili pomagati
17. 05. 2021 08.50Če kdo meni, da bodo težave malega gospodarstva izginile s sproščanjem ukrepov in odpiranjem dejavnosti, potem živi v zmoti. Med zaprtjem so se iz dneva v dan kopičile izgube in minusi, samo odprtje pa, kljub pomoči države, ne more v celoti popraviti uničenega.

Tako kitajski varuhi konkurence kaznujejo Alibabo
15. 05. 2021 05.00Kitajski velikan spletne trgovine Alibaba je v četrtem trimesečju poslovnega leta, ki se je izteklo z marcem, pridelal 5,5 milijarde juanov (okoli 975 milijonov evrov) izgube. Razlog za izgubo je rekordna globa zaradi kršitve pravil o konkurenci v višini 18 milijard juanov oz. okoli 2,3 milijarde evrov.

Draži se praktično vse: baker, jeklo, les, olja, nafta, hrana ...
13. 05. 2021 16.43Številna podjetja se že vse od lanskega leta spopadajo s težavami pri nabavi surovin, materialov in polizdelkov. Zamude so ponekod večmesečne, v nebo pa so poskočile tudi cene. Preverili smo, kaj so razlogi za to, kje so največje težave in kako bomo to občutili potrošniki.

Znova stegujejo lovke po Grenlandiji
13. 05. 2021 05.00Parlamentarne volitve na Grenlandiji so bile izredno zanimive, saj se je vnela burna razprava o rudniškem projektu, ki bi ga izvajala avstralska skupina Greenland Mining, ki je sicer v kitajski lasti.

'Takšne podpore in pomoči nisem bila vajena'
10. 05. 2021 09.07Lani so se podjetniki za prijavo v projekt #OkvirPomoči odločali na podlagi občutka ter zaupanja. Letos bo odločitev lažja, saj so o svojih izkušnjah spregovorili lanski finalisti in letošnji ambasadorji projekta.

Letos verjetno ne bo slovenskih jabolk
10. 05. 2021 05.00Slovenski sadjarji se že osmo leto zapored spopadajo s težavami; letos je katastrofalna pozeba verjetno uničila pridelek celotnih sadovnjakov. "V letošnjem letu smo bili tudi mi deležni izjemno hude pozebe. Tako nizkih temperatur – minus 12 stopinj Celzija – v aprilu niso zabeležili že več desetletij. Kljub vsem novim ukrepom, ki smo jih uvedli proti pozebi (oroševanje) na naši kmetiji, bomo imeli, kot vse kaže, 100-odstotni izpad pridelka jabolk. Celo ozimna žita so bila prizadeta od tako hudega mraza, o čemer se še nikoli ni govorilo. Škode je ogromno," opozarja ekološki sadjar Jaka Kastelic. Veseli bodo vsake državne pomoči, predvsem finančne za vsaj delno pokritje stroškov, ki bodo nastali z oskrbo nasadov kljub izpadu pridelka.

Izračun bruto plače čistilke, ki je zaposlena pri zasebniku in ki dela v okviru javnega naročila v zdravstvenem zavodu
03. 05. 2021 05.00Dodatke, določene s protikoronsko zakonodajo, so prejeli zaposleni v bolnišnicah, ne pa tudi čistilke, zaposlene pri zasebnikih, čeprav so prav tako čistile tudi na covidnih oddelkih v "sivih" in "rdečih" conah. Bodo po sprejemu PKP 9 nepravičnosti odpravljene in bodo tudi one dobile dodatke?

Toliko podjetij je v prvih dveh mesecih 2021 zaprlo svoja vrata
14. 04. 2021 08.53V prvih dveh mesecih letošnjega leta se je zaprlo 2027 podjetij, kar je nekoliko manj v primerjavi z istim obdobjem v zadnjih dveh letih. Po drugi strani so marca zapiranje napovedala nekatera večja podjetja v že tako manj razvitih regijah. Kaj nas torej čaka in kako se to odraža v brezposelnosti?

To se je lani dogajalo z bolniško odsotnostjo. Kako kaže letos?
07. 04. 2021 07.03Če ste pomislili, da bo zaradi epidemije covida-19 več bolniških odsotnosti, ste se ušteli. Podatki namreč kažejo ravno nasprotno: trend se je obrnil navzdol. Stroški zdravstvene blagajne in proračuna zaradi nadomestil so bili sicer lani kljub temu višji. Samo za izolacijo je denimo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja šlo 56,7 milijona evrov.

Proizvodna hala s 500 zaposlenimi ni nevarna, majhna cvetličarna pa je?
25. 03. 2021 05.00Zakaj storitvene dejavnosti in trgovine predstavljajo večja tveganja kot neka proizvodna hala s 500 zaposlenimi? Tako se sprašujejo v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije, ob tem pa so jasni, kaj bodo zahtevali, če bodo znova zapirali dejavnosti.